Mefisto Kulübü (Rizzoli & Isles Serisi 6)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.803
Gösterim
Adı:
Mefisto Kulübü
Alt başlık:
Rizzoli & Isles Serisi 6
Baskı tarihi:
Şubat 2014
Sayfa sayısı:
322
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759915223
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Mephisto Club
Çeviri:
Boğaç Erkan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Şeytanın varlığı bir gerçek. Şeytan caddelerde aramızda yürüyor. Ve Şeytan, sinsice aramıza karışıp şekilden şekile giriyor...

Beacon Hillde bir grup insan Şeytanı her yönüyle analiz etmeyi amaçlıyordu. Şeytan, bilimsel olarak açıklanabilir miydi? Fiziksel bir görünüşü var mıydı? İblisler yeryüzünde geziniyorlar mıydı? Tarihin karanlıkta kalan yönlerinin, açıklanamayan olay ve sembollerinin mistik cazibesine kapılan Mefisto Kulubü üyeleri şu teoriyi kanıtlamaya çalışıyordu: Şeytan aslında içimizde...

Eşiklerine bırakılan dehşet verici ceset, birilerinin ya da bir şeyin şehirde kendine kurban aramak için kol gezdiğinin açık bir işaretiydi. Kulüp üyelerinin kanıtlamaya uğraştıkları teori, artık onlar için büyük bir tehlike ve korku kaynağıydı. Bu acımasız katil aralarından biri olabilir miydi? Ya da istemeden Şeytanın gizlendiği karanlıktan çıkmasına mı yol açmışlardı. Bu kafa karıştırıcı ve sıradışı olayları derinlemesine araştıran Maura ve Jane kötülüğün kalbine doğru dönüşü olmayan, dehşet verici bir yolculuğa çıkarlar. Kariyerleri boyunca karşılaştıkları en sadist düşmanla yüz yüze gelmek üzeredirler. Üstelik bu düşman bir başlangıç yapmıştır, henüz...
322 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
"Tıbbi Polisiyenin Kraliçesi" Tess Gerritsen, Rizzoli&Isles Serisi'nin 6. kitabı olan, içinde bolca vahşet, gerilim ve merak unsuru barındıran Mefisto Kulübü ile karşımızda. Serinin ilk 5 kitabı benim açımdan o kadar etkileyiciydi ki kısa bir sürede okumak için Rizzoli&Isles Serisi'nin 4 kitabını aldım. Mefisto Kulübü bunlardan ilki oldu ve şunu söylemem gerekir ki Tess Gerritsen inanılmaz bir kurgu yeteneğine sahip. Mefisto Kulübü serinin diğer kitaplarına göre daha farklı bir konuyu ele alıyor. Evet tabii ki yine kurbanlar, aksiyon, otopsiler vb. vb. vb. var ancak bu sefer cinayetler araştırılırken olaya farklı bir açıdan yaklaşılıyor. Yaşanan tüm olaylar içinde saf kötülük barındıran bir varlığa dayandırılıyor: Şeytan.

Adli Tıp Uzmanı Maura Isles ve sert polisimiz Jane Rizzoli yine iş başında. Ancak bu kez durum diğer vakadakilerden farklı. Şeytanı açıklamaya çalışan bir kulüp, bu kulübün düzenlendiği yemek sırasında evin kapısına bırakılan bir ceset, evinde ölü olarak bulunan bir kadın. Kesilmiş eller, koparılmış bir kafa ve cinayet mahallerinde katil tarafından duvarlara, yerlere çizilen semboller: ters dönmüş üç haç, Latince yazılmış "Günah işledim" yazısı. Ve satanik bir ayine aitmiş gibi görünen diğer detaylar. Geçmişini ardında bırakmak isteyen bir kadın ve 12 yıllık bir sır. Aksiyonun hiç düşmediği, şaşırtıcı aynı zamanda içinde tarihsel ve mitolojik öğelerin de kullanıldığı Mefisto Kulübü kesinlikle etkileyici bir kitap.

Mefisto Kulübü, Tess Gerritsen'in diğer kitaplarında olduğu gibi, içinde sadece polisiye-gerilim unsurları barındıran bir kitap değil. Evet yazarımız bu tarzda yazıyor ancak bu türde eserler verirken olay örgüsünde tüm dünyanın sorunları olan konulara değiniyor ya da bu kitapta olduğu gibi tarihte yaşanan bazı olaylar, bazı mitolojik, gizemli varlıklar hakkında okuru bilgi sahibi yapıyor. Doktor olması dolayısıyla bu konuda da aydınlatıcı bilgileri zaman zaman okura sunuyor . Serinin bir kitabında kadın ticareti, bir diğerinde aile ilişkileri gibi konulara değinen Gerritsen okuru şaşırtırken bilgilendiriyor, heyecanlandırırken öğretiyor.

Mefisto Kulübü'nü okurken kitabın içinde barındırdığı Şeytan, İblis, Kötü Ruh, Lucifer'in Gözü gibi varlıklar nedeniyle fazlasıyla gerildim. Ancak bana göre tabii ki iyi bir polisiye-gerilim kitabının da yapması gereken budur ve Tess Gerritsen hiç kuşkusuz bunu en iyi yapan yazarlardan. Sizlere de bu gerilim dolu seriye başlamanızı öneririm. Hepinize iyi okumalar.
322 syf.
·2 günde
Rizzoli&İsles serisinin 6. kitabı.
Siliniş kitabından sonra bitirmeye karar verdiğim seriye merakım ve bu türe olan ilgime yenik düşüp yeniden başladım. Ve her seferinde nasıl ürpertmeyi başardığını bilmiyorum. Tess'in kurgu gücüne hayran kaldım bir kez daha...

Kitaba gelince; son derece ilgi çekiciydi. Noel gecesi işlenen bir cinayet, normal bir cinayet değil bu ama... Suç yerine işlenmiş satanik semboller ve kurbanın öldürülme şekli fazla dikkat çekici ve ürpertici. Dedektif Rizzoli ve Doktor Isles peşi sıra gelen cinayetlerin nedenini araştırırken 12 yıl öncesine dayanan bir akraba cinayetiyle karşılaşırlar...
Cinayetlerin yanı sıra satanizme giren Tess okurlarına farklı bir eser sunmuş. Tess severlerin bıkmadan okuyacakları bir kitap.

Bir Öneri; pdf'den okumamanızı tavsiye ederim, çünkü tarihi bilgilere odaklanma sorunu olabilir. Belki de ben odaklanamadım, bilemiyorum.

Keyifli Okumalar... :)
322 syf.
·8/10
Bu yazara artık kelimeler yetersiz kalıyor. Gelmiş geçmiş en zeki gerilim türü yazarı. Kurgusu, profesyonelliği, çılgınlığı beni çok etkiliyor. TESS GERRITSEN kadar yaratıcı bir yazarın kitabına denk gelmedim. Bu romanı da kusursuzdu. Yazarın romanları adeta bende bağımlılık yaptı. Her seferinde artık ne yazacak ki diye düşünürken beni şaşkınlığa uğratan tek yazar. Sonsuz teşekkürler.
322 syf.
Rizzoli&Isles serisinin altıncı kitabı. Konu hristiyanlik ve satanislikle alakalı. Maura'daki değişim şaşırtıcı idi. Yazarın diğer kitaplarına göre sürükleyici değildi.
322 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Kurgu yeteneğine hayran olduğum kadın yine şaşırtıcı bir kitapla beni derinden sarstı. Konu Şeytan... Mefisto kulübü ise iblislerle başa çıkmayı onları yok etmeyi amaç haline getirmiş bir kulüp... İşlenen vahşi cinayetler bırakılan semboller işin içinde satanistlerin olduğunu gösterince Mefisto Kulübü de devreye girer ve çok enteresan olaylar gelişir... Canım Tess, çok severim...
322 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Mefisto Kulübü; Rizzoli&Isles serisinin 6. kitabı oluyor.
Kitabımızın konusuna gelecek olursak; yine üst üste işlenen cinayetler oluyor. Ama bu sefer durum biraz daha farklı. Cinayetlerin işlenişleri, olay mahallinde ki anlamlandırılamayan semboller; durumun satanik bir ayin olduğunu düşündürür.
Rizzoli ve Maura'nın çok farklı bir katille yuz yüze gelmesi an meselesidir.
Heyecanla bir solukta okunacak harika bir gerilim kitabı...Çok severek okudum. Türünü sevenlere naçizane tavsiyemdir
322 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Spoiler İçerebilir..
Hızlı bir girişimiz oldu. Bir cenaze töreni ve ardından ölen kişinin papirüs çeviren birisi olması ile çocuğunun amcasının yanına alınması sonrasında Doktor Maura Isles'in kilise macerasıyle kitabımız başlıyor.
Peder Daniel ile kilise çıkışı biraz konuştuktan sonra Rizzoli'nin artık klasik halini almış zamansız aramaları ve ‘Gel, ceset var' deyişine tanık oluyoruz.
Evde inceleme yaparken 3 tane ters Haç ve duvarda bazı semboller bulunduğunu, telefon geldiğini sonradan telefon kayıtlarına bakılırken de tahmin edersiniz ki katilin bizim Vampir Kadın yani Joyce O'Donnell i aradığını görünce artık gene sert bir giriş yaptığımıza inandık.
Bir de polis cinayeti işleniyor. Eve Kassovitz. Kitabın başında zaten göreceksiniz bizimkiler pek ısınamıyor ama ölümüyle beraber araştırmalar oda ısısına kadar yapılıyor.
As bayrakları, As As As !! Gene Türkiyemizin adı geçiyor. Bir tanınmış romancı daha ekliyorum bizim ülkeyi yazan romancılara.  Katilin cinayet mahaline çizdiği semboller ve o sembollerin maddesinin Kıbrıs'da olmasıyla araştırmalar daha geniş bir sahaya yayılıyordu.
Bir büyücü, bir vakıf ve 4 kuşaktır devam eden bir süreç. Peki ne mi bu ? Eh kitabın ismine bakmak yeterli olacak. Yavaş yavaş kitabın tadı çıkıyor işte. Sıkılıyorum diyenlere gelsin. 
Bu sefer ana odak noktamız bir insandan daha çok bir ‘Şeytan’ üzerine gelişmeye başladığında da biraz ‘Fantazi’ tarafına kaçmaya başladığını düşündüğümü itiraf etmeliyim bu seride. Tabi asıl konuyu dağıtmadan gidersek bu sefer katil, polislerle değil de bir kuruluşla uğraşıyor gibi ve katilimizin özelliği de insanların sol elini kesmesi. Çok garipti.
Bir balık tutma ile başlayan hikâye de bir aile cinayetine kadar gidilecek ve araştırmalarda bulunan bir resim karesi ile katilin gerçekte neyi hedeflediği ve üçüncü kurbanı kim olacak bunları da görmüş oluyoruz.
Tüm bu olayların ışığında beyin yakan bir final, yakmak demişken alevler de bayağı iyiydi ? Çok güzel ilerliyordu. Sabah sabah tüm uykumu açtı diyebilirim. Bu seriye iyi ki başlamışım diyorum. Derse girmeden vakit bulursam hemen diğer kitaba da başlayacağım, o kadar beğendim..
322 syf.
·34 günde·Beğendi·10/10
Rizzoli isles serisinin en çok sevdiğim kitabı oldu. Tek solukta okudum tabiri benim için bu kitapta can buldu. Sabah bir hevesle başlayıp bitirdim kitabı. En çok sevdiğim konular bir arada. Tıbbi polisiye, gizemli cinayetler, dine dayanan semboller, ilk insandan bu yana gelen efsanevi ve şeytana bağlanan olaylar, insanların arasına rahatça karışabilen şeytanlar. Bu kitap mutlaka okunmalı !!! Küçük bir kasabada yaşayan ailenin yanına gelen gizemli kuzenle başlıyor herşey ve mefisto klübunün içine kadar karışan şeytanlarla son buluyor ama bu son değil sonun başlangıcı.
322 syf.
·Puan vermedi
tess gerritsen kitaplarından henüz birini okumadıysanız gerçek anlamda polisiye okumamış olduğunuzu düşünebilirsiniz .......................................................
322 syf.
·6/10
Yazarın Rizzoli&Isles serisinden bir kitap olan Mefisto Kulübü Tess Gerritsen okuduğum diğer kitapları kadar sürükleyici bulmasam da beğendiğim bir yazar olarak polisiye severlerin okuyacağı bir kitap olarak değerlendiriyorum. Şeytanın konu edildiği ve sadisce işlenen cinayetlerin bolca yer aldığı kitapta Mefisto Kulübü Üyeleri şu teoriyi kanıtlamaya çalışıyorlardı: Şeytan aslında içimizde var olan bir varlıktır.
Kitabı okudu, puan vermedi.
322 syf.
·7/10
Azimle seriyi tamamlaya çalıştığım serinin altıncı kitabında iblisin nefesini ensenizde hissedeceksiniz. Her kitapta karakterlerin birinin duygusal çözülmesini takip ettiğimizden bu seferde Maura'nın ölüler kraliçesinden kırılgan bir insana geçişini izliyoruz. Keyifle okumanız dileği ile.
322 syf.
·4 günde·8/10
Dedektif Rızzoli ile Doktor Isles serisinin yine en güzel kitaplarından biri "Mefisto Kulübü".Rızzoli&Isles serisini takip edenler için devam niteliğinde;yine gizem,suç,ceza üçgeninde ilerleyen bir Tess GERRITSEN romanı.
Bu kez J.Christophe GRANGE gibi,Dan BROWN gibi din temelli suçlar,sapkın inançlar ve akıl tutulmaları üzerine yazılmış olan kitap;türe meraklı ve özellikle Tess hayranları için tanıdık ama yazarın güçlü kurgu yeteneği ile buluştuğunda seriye ivme veren bir roman olmuş.
Sonunu çok erken tahmin ettirse de,yan konularda sürprizi yakalamak mümkün.Keyifle okunur.
"Bazen çocuk sahibi olmanın delilik olduğunu düşünüyorum. Onları seviyorsun, büyütüyorsun. Sonra da sadece zarar görecekleri bir dünyaya adım atmalarını izliyorsun."
Tess Gerritsen
Sayfa 82 - Doğan Kitap
Bir yüzü istediğiniz kadar inceleyebilirsiniz, ancak maskenin ardında ne olduğunu asla bilemezsiniz.
Tess Gerritsen
Sayfa 105 - Doğan Kitap
Ne zaman böyle yaşlanmışlardı? Ne zaman annesinin gözleri çökmeye başlamış ve babasının saçlarından geriye böylesine ince tutamlar kalmıştı?
Tess Gerritsen
Sayfa 48 - Doğan Kitap
Ağırlık salonunda geçen tüm o saatler, diye düşündü kadın, ne işe yaradı ki? Daha büyük, ama hiç kuşku yok ki daha akıllı değil.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mefisto Kulübü
Alt başlık:
Rizzoli & Isles Serisi 6
Baskı tarihi:
Şubat 2014
Sayfa sayısı:
322
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759915223
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Mephisto Club
Çeviri:
Boğaç Erkan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Şeytanın varlığı bir gerçek. Şeytan caddelerde aramızda yürüyor. Ve Şeytan, sinsice aramıza karışıp şekilden şekile giriyor...

Beacon Hillde bir grup insan Şeytanı her yönüyle analiz etmeyi amaçlıyordu. Şeytan, bilimsel olarak açıklanabilir miydi? Fiziksel bir görünüşü var mıydı? İblisler yeryüzünde geziniyorlar mıydı? Tarihin karanlıkta kalan yönlerinin, açıklanamayan olay ve sembollerinin mistik cazibesine kapılan Mefisto Kulubü üyeleri şu teoriyi kanıtlamaya çalışıyordu: Şeytan aslında içimizde...

Eşiklerine bırakılan dehşet verici ceset, birilerinin ya da bir şeyin şehirde kendine kurban aramak için kol gezdiğinin açık bir işaretiydi. Kulüp üyelerinin kanıtlamaya uğraştıkları teori, artık onlar için büyük bir tehlike ve korku kaynağıydı. Bu acımasız katil aralarından biri olabilir miydi? Ya da istemeden Şeytanın gizlendiği karanlıktan çıkmasına mı yol açmışlardı. Bu kafa karıştırıcı ve sıradışı olayları derinlemesine araştıran Maura ve Jane kötülüğün kalbine doğru dönüşü olmayan, dehşet verici bir yolculuğa çıkarlar. Kariyerleri boyunca karşılaştıkları en sadist düşmanla yüz yüze gelmek üzeredirler. Üstelik bu düşman bir başlangıç yapmıştır, henüz...

Kitabı okuyanlar 699 okur

  • Firdevs K.
  • Kübra ÖZTÜRK
  • Sevgi Polat
  • Betül KILIÇ
  • reyhan
  • Bozkır Hanımefendisi
  • merve
  • Dağdaki Ala Çiçek
  • Merdümgiriz.
  • Gececi Yengeç

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.3
14-17 Yaş
%2.1
18-24 Yaş
%25.4
25-34 Yaş
%31.3
35-44 Yaş
%30
45-54 Yaş
%9.2
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%80.1
Erkek
%19.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.1 (59)
9
%24.5 (45)
8
%20.7 (38)
7
%12 (22)
6
%8.2 (15)
5
%1.1 (2)
4
%1.1 (2)
3
%0.5 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları