Mefisto Kulübü Rizzoli & Isles Serisi 6

8,6/10  (122 Oy) · 
438 okunma  · 
110 beğeni  · 
2.768 gösterim
Şeytanın varlığı bir gerçek. Şeytan caddelerde aramızda yürüyor. Ve Şeytan, sinsice aramıza karışıp şekilden şekile giriyor...

Beacon Hillde bir grup insan Şeytanı her yönüyle analiz etmeyi amaçlıyordu. Şeytan, bilimsel olarak açıklanabilir miydi? Fiziksel bir görünüşü var mıydı? İblisler yeryüzünde geziniyorlar mıydı? Tarihin karanlıkta kalan yönlerinin, açıklanamayan olay ve sembollerinin mistik cazibesine kapılan Mefisto Kulubü üyeleri şu teoriyi kanıtlamaya çalışıyordu: Şeytan aslında içimizde...

Eşiklerine bırakılan dehşet verici ceset, birilerinin ya da bir şeyin şehirde kendine kurban aramak için kol gezdiğinin açık bir işaretiydi. Kulüp üyelerinin kanıtlamaya uğraştıkları teori, artık onlar için büyük bir tehlike ve korku kaynağıydı. Bu acımasız katil aralarından biri olabilir miydi? Ya da istemeden Şeytanın gizlendiği karanlıktan çıkmasına mı yol açmışlardı. Bu kafa karıştırıcı ve sıradışı olayları derinlemesine araştıran Maura ve Jane kötülüğün kalbine doğru dönüşü olmayan, dehşet verici bir yolculuğa çıkarlar. Kariyerleri boyunca karşılaştıkları en sadist düşmanla yüz yüze gelmek üzeredirler. Üstelik bu düşman bir başlangıç yapmıştır, henüz...
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  322
 • ISBN:
  9789759915223
 • Orijinal Adı:
  The Mephisto Club
 • Çeviri:
  Boğaç Erkan
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
 14 Oca 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Tıbbi Polisiyenin Kraliçesi" Tess Gerritsen, Rizzoli&Isles Serisi'nin 6. kitabı olan, içinde bolca vahşet, gerilim ve merak unsuru barındıran Mefisto Kulübü ile karşımızda. Serinin ilk 5 kitabı benim açımdan o kadar etkileyiciydi ki kısa bir sürede okumak için Rizzoli&Isles Serisi'nin 4 kitabını aldım. Mefisto Kulübü bunlardan ilki oldu ve şunu söylemem gerekir ki Tess Gerritsen inanılmaz bir kurgu yeteneğine sahip. Mefisto Kulübü serinin diğer kitaplarına göre daha farklı bir konuyu ele alıyor. Evet tabii ki yine kurbanlar, aksiyon, otopsiler vb. vb. vb. var ancak bu sefer cinayetler araştırılırken olaya farklı bir açıdan yaklaşılıyor. Yaşanan tüm olaylar içinde saf kötülük barındıran bir varlığa dayandırılıyor: Şeytan.

Adli Tıp Uzmanı Maura Isles ve sert polisimiz Jane Rizzoli yine iş başında. Ancak bu kez durum diğer vakadakilerden farklı. Şeytanı açıklamaya çalışan bir kulüp, bu kulübün düzenlendiği yemek sırasında evin kapısına bırakılan bir ceset, evinde ölü olarak bulunan bir kadın. Kesilmiş eller, koparılmış bir kafa ve cinayet mahallerinde katil tarafından duvarlara, yerlere çizilen semboller: ters dönmüş üç haç, Latince yazılmış "Günah işledim" yazısı. Ve satanik bir ayine aitmiş gibi görünen diğer detaylar. Geçmişini ardında bırakmak isteyen bir kadın ve 12 yıllık bir sır. Aksiyonun hiç düşmediği, şaşırtıcı aynı zamanda içinde tarihsel ve mitolojik öğelerin de kullanıldığı Mefisto Kulübü kesinlikle etkileyici bir kitap.

Mefisto Kulübü, Tess Gerritsen'in diğer kitaplarında olduğu gibi, içinde sadece polisiye-gerilim unsurları barındıran bir kitap değil. Evet yazarımız bu tarzda yazıyor ancak bu türde eserler verirken olay örgüsünde tüm dünyanın sorunları olan konulara değiniyor ya da bu kitapta olduğu gibi tarihte yaşanan bazı olaylar, bazı mitolojik, gizemli varlıklar hakkında okuru bilgi sahibi yapıyor. Doktor olması dolayısıyla bu konuda da aydınlatıcı bilgileri zaman zaman okura sunuyor . Serinin bir kitabında kadın ticareti, bir diğerinde aile ilişkileri gibi konulara değinen Gerritsen okuru şaşırtırken bilgilendiriyor, heyecanlandırırken öğretiyor.

Mefisto Kulübü'nü okurken kitabın içinde barındırdığı Şeytan, İblis, Kötü Ruh, Lucifer'in Gözü gibi varlıklar nedeniyle fazlasıyla gerildim. Ancak bana göre tabii ki iyi bir polisiye-gerilim kitabının da yapması gereken budur ve Tess Gerritsen hiç kuşkusuz bunu en iyi yapan yazarlardan. Sizlere de bu gerilim dolu seriye başlamanızı öneririm. Hepinize iyi okumalar.

AYNUR 
03 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde

Rizzoli&İsles serisinin 6. kitabı.
Siliniş kitabından sonra bitirmeye karar verdiğim seriye merakım ve bu türe olan ilgime yenik düşüp yeniden başladım. Ve her seferinde nasıl ürpertmeyi başardığını bilmiyorum. Tess'in kurgu gücüne hayran kaldım bir kez daha...

Kitaba gelince; son derece ilgi çekiciydi. Noel gecesi işlenen bir cinayet, normal bir cinayet değil bu ama... Suç yerine işlenmiş satanik semboller ve kurbanın öldürülme şekli fazla dikkat çekici ve ürpertici. Dedektif Rizzoli ve Doktor Isles peşi sıra gelen cinayetlerin nedenini araştırırken 12 yıl öncesine dayanan bir akraba cinayetiyle karşılaşırlar...
Cinayetlerin yanı sıra satanizme giren Tess okurlarına farklı bir eser sunmuş. Tess severlerin bıkmadan okuyacakları bir kitap.

Bir Öneri; pdf'den okumamanızı tavsiye ederim, çünkü tarihi bilgilere odaklanma sorunu olabilir. Belki de ben odaklanamadım, bilemiyorum.

Keyifli Okumalar... :)

Mefisto Kulübü benzeri kitaplar

Ceren Acer 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu yazara artık kelimeler yetersiz kalıyor. Gelmiş geçmiş en zeki gerilim türü yazarı. Kurgusu, profesyonelliği, çılgınlığı beni çok etkiliyor. TESS GERRITSEN kadar yaratıcı bir yazarın kitabına denk gelmedim. Bu romanı da kusursuzdu. Yazarın romanları adeta bende bağımlılık yaptı. Her seferinde artık ne yazacak ki diye düşünürken beni şaşkınlığa uğratan tek yazar. Sonsuz teşekkürler.

Duygu 
17 Nis 2016 · Kitabı okudu

Rizzoli&Isles serisinin altıncı kitabı. Konu hristiyanlik ve satanislikle alakalı. Maura'daki değişim şaşırtıcı idi. Yazarın diğer kitaplarına göre sürükleyici değildi.

Sadık Kocak 
 19 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Spoiler İçerebilir..
Hızlı bir girişimiz oldu. Bir cenaze töreni ve ardından ölen kişinin papirüs çeviren birisi olması ile çocuğunun amcasının yanına alınması sonrasında Doktor Maura Isles'in kilise macerasıyle kitabımız başlıyor.
Peder Daniel ile kilise çıkışı biraz konuştuktan sonra Rizzoli'nin artık klasik halini almış zamansız aramaları ve ‘Gel, ceset var' deyişine tanık oluyoruz.
Evde inceleme yaparken 3 tane ters Haç ve duvarda bazı semboller bulunduğunu, telefon geldiğini sonradan telefon kayıtlarına bakılırken de tahmin edersiniz ki katilin bizim Vampir Kadın yani Joyce O'Donnell i aradığını görünce artık gene sert bir giriş yaptığımıza inandık.
Bir de polis cinayeti işleniyor. Eve Kassovitz. Kitabın başında zaten göreceksiniz bizimkiler pek ısınamıyor ama ölümüyle beraber araştırmalar oda ısısına kadar yapılıyor.
As bayrakları, As As As !! Gene Türkiyemizin adı geçiyor. Bir tanınmış romancı daha ekliyorum bizim ülkeyi yazan romancılara.  Katilin cinayet mahaline çizdiği semboller ve o sembollerin maddesinin Kıbrıs'da olmasıyla araştırmalar daha geniş bir sahaya yayılıyordu.
Bir büyücü, bir vakıf ve 4 kuşaktır devam eden bir süreç. Peki ne mi bu ? Eh kitabın ismine bakmak yeterli olacak. Yavaş yavaş kitabın tadı çıkıyor işte. Sıkılıyorum diyenlere gelsin. 
Bu sefer ana odak noktamız bir insandan daha çok bir ‘Şeytan’ üzerine gelişmeye başladığında da biraz ‘Fantazi’ tarafına kaçmaya başladığını düşündüğümü itiraf etmeliyim bu seride. Tabi asıl konuyu dağıtmadan gidersek bu sefer katil, polislerle değil de bir kuruluşla uğraşıyor gibi ve katilimizin özelliği de insanların sol elini kesmesi. Çok garipti.
Bir balık tutma ile başlayan hikâye de bir aile cinayetine kadar gidilecek ve araştırmalarda bulunan bir resim karesi ile katilin gerçekte neyi hedeflediği ve üçüncü kurbanı kim olacak bunları da görmüş oluyoruz.
Tüm bu olayların ışığında beyin yakan bir final, yakmak demişken alevler de bayağı iyiydi ? Çok güzel ilerliyordu. Sabah sabah tüm uykumu açtı diyebilirim. Bu seriye iyi ki başlamışım diyorum. Derse girmeden vakit bulursam hemen diğer kitaba da başlayacağım, o kadar beğendim..

Neslihan Doğusoylu 
03 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

tess gerritsen kitaplarından henüz birini okumadıysanız gerçek anlamda polisiye okumamış olduğunuzu düşünebilirsiniz .......................................................

Büşra nur demir 
22 Şub 00:33 · Kitabı okudu · 34 günde · Beğendi · 10/10 puan

Rizzoli isles serisinin en çok sevdiğim kitabı oldu. Tek solukta okudum tabiri benim için bu kitapta can buldu. Sabah bir hevesle başlayıp bitirdim kitabı. En çok sevdiğim konular bir arada. Tıbbi polisiye, gizemli cinayetler, dine dayanan semboller, ilk insandan bu yana gelen efsanevi ve şeytana bağlanan olaylar, insanların arasına rahatça karışabilen şeytanlar. Bu kitap mutlaka okunmalı !!! Küçük bir kasabada yaşayan ailenin yanına gelen gizemli kuzenle başlıyor herşey ve mefisto klübunün içine kadar karışan şeytanlarla son buluyor ama bu son değil sonun başlangıcı.

seher 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yazarın Rizzoli&Isles serisinden bir kitap olan Mefisto Kulübü Tess Gerritsen okuduğum diğer kitapları kadar sürükleyici bulmasam da beğendiğim bir yazar olarak polisiye severlerin okuyacağı bir kitap olarak değerlendiriyorum. Şeytanın konu edildiği ve sadisce işlenen cinayetlerin bolca yer aldığı kitapta Mefisto Kulübü Üyeleri şu teoriyi kanıtlamaya çalışıyorlardı: Şeytan aslında içimizde var olan bir varlıktır.
Kitabı okudu, puan vermedi.

Esma Saatçı 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Azimle seriyi tamamlaya çalıştığım serinin altıncı kitabında iblisin nefesini ensenizde hissedeceksiniz. Her kitapta karakterlerin birinin duygusal çözülmesini takip ettiğimizden bu seferde Maura'nın ölüler kraliçesinden kırılgan bir insana geçişini izliyoruz. Keyifle okumanız dileği ile.

Büşra Nur Aksu 
17 Şub 20:16 · Kitabı okudu · Beğendi

Sanırım en büyük hatam bu kitabı gece okumak oldu. Gerçi şeytana inanmıyorsanız sizin için korkunçluğunu yitirebilir. Jane Rizoli ve Maura Isles yine ve yine tüm cesaretlerini gösteriyorlar. Lily, babası öldükten sonra yaz boyunca yanlarında kalacak kuzeninden oldukça rahatsız olmaktadır. Arkadaşlarıyla her havuza girmesinde bakışları onunkilerle buluşur. Dominic sürekli onu izlemektedir çünkü. Diğer yandan olay mahaline giden Rizoli hayatının en mide bulandırıcı sahnelerinden birini yaşar. Bu cinayet öyle her işlenene benzemez, birtakım satanik işaretler mevcuttur. Tess'in kaleminde en sevdiğim durum iki üç farklı olayın aynı anda anlatılması ve daha sonra kesişimleriyle oldukça şaşırtarak sonunu bağlamasıdır. Mefisto Kulübü'nde de yazar tam olarak bunu yapıyor, hatta bu sefer hem 12 yıl öncesinden hemde günümüzden bahsediyor, tabi bir de 400 yıldır sürmekte olan bir inanç ve buna bağlı yaşayan insanlar da var. Mefisto Kulübü'nün amacı ne ? Şeytan var mıdır ? Kötülük yok olur mu yada sadece şeytandan mı gelir ? Tüm bunlar Lilly, Rizoli, Maura, Eve, Frost ve hatta peder Brophy'nin bile yaşamını oldukça değiştirir.

3 /

Kitaptan 35 Alıntı

Damla Köseoğlu 
13 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Bazen çocuk sahibi olmanın delilik olduğunu düşünüyorum. Onları seviyorsun, büyütüyorsun. Sonra da sadece zarar görecekleri bir dünyaya adım atmalarını izliyorsun."

Mefisto Kulübü, Tess Gerritsen (Sayfa 82 - Doğan Kitap)Mefisto Kulübü, Tess Gerritsen (Sayfa 82 - Doğan Kitap)
Damla Köseoğlu 
12 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ne zaman böyle yaşlanmışlardı? Ne zaman annesinin gözleri çökmeye başlamış ve babasının saçlarından geriye böylesine ince tutamlar kalmıştı?

Mefisto Kulübü, Tess Gerritsen (Sayfa 48 - Doğan Kitap)Mefisto Kulübü, Tess Gerritsen (Sayfa 48 - Doğan Kitap)
Damla Köseoğlu 
13 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir yüzü istediğiniz kadar inceleyebilirsiniz, ancak maskenin ardında ne olduğunu asla bilemezsiniz.

Mefisto Kulübü, Tess Gerritsen (Sayfa 105 - Doğan Kitap)Mefisto Kulübü, Tess Gerritsen (Sayfa 105 - Doğan Kitap)
Emre AYDOĞAN 
 01 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sadece para, bir erkeği nadiren etkileyici yapar. Etkileyici olan parayla ne yaptığıdır...

Mefisto Kulübü, Tess Gerritsen (Oliver Stark)Mefisto Kulübü, Tess Gerritsen (Oliver Stark)
Emre AYDOĞAN 
03 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim seçimim" dedi adam usulca, "Nefes almak ve nefes vermek arasında seçim yapmaya mecbur olmak gibi bir şey bu."...

Mefisto Kulübü, Tess Gerritsen (Daniel Brophy)Mefisto Kulübü, Tess Gerritsen (Daniel Brophy)
Emre AYDOĞAN 
01 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendi mutluluğunun parlaklığından ötesini, tam da ayaklarının dibindeki uçurumu göremiyor...

Mefisto Kulübü, Tess GerritsenMefisto Kulübü, Tess Gerritsen
Aysel 
20 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Kötülüğü çok fazla aradığınızda, onu her yerde görürsünüz. Orada olmasa bile."

Mefisto Kulübü, Tess GerritsenMefisto Kulübü, Tess Gerritsen
Emre AYDOĞAN 
02 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sirklerdeki şu aslan terbiyecilerinden biri gibiydi. Hayvanlarla her gün çalışırsın ve kontrolü elinde tuttuğunu düşünmeye başlarsın. Kırbacı her şaklatışında, uslu minik kedi yavruları gibi zıplayacaklarını sanırsın. Sonra bir gün arkanı dönersin ve dişlerini boynuna geçirirler...

Mefisto Kulübü, Tess GerritsenMefisto Kulübü, Tess Gerritsen
Aysel 
20 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

...İtibar kırılgan bir şeydir; bir ince çatlak onu paramparça eder.

Mefisto Kulübü, Tess GerritsenMefisto Kulübü, Tess Gerritsen
Emre AYDOĞAN 
30 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Neden bizi seyrediyorsun ?"
"Ben sadece pencereden dışarı bakıyordum."
"Bize bakıyordun."
"Çünkü oradaydınız."

Mefisto Kulübü, Tess GerritsenMefisto Kulübü, Tess Gerritsen
4 /