Mefisto Kulübü Rizzoli & Isles Serisi 6

8,5/10  (77 Oy) · 
249 okunma  · 
55 beğeni  · 
1.988 gösterim
Şeytanın varlığı bir gerçek. Şeytan caddelerde aramızda yürüyor. Ve Şeytan, sinsice aramıza karışıp şekilden şekile giriyor...

Beacon Hillde bir grup insan Şeytanı her yönüyle analiz etmeyi amaçlıyordu. Şeytan, bilimsel olarak açıklanabilir miydi? Fiziksel bir görünüşü var mıydı? İblisler yeryüzünde geziniyorlar mıydı? Tarihin karanlıkta kalan yönlerinin, açıklanamayan olay ve sembollerinin mistik cazibesine kapılan Mefisto Kulubü üyeleri şu teoriyi kanıtlamaya çalışıyordu: Şeytan aslında içimizde...

Eşiklerine bırakılan dehşet verici ceset, birilerinin ya da bir şeyin şehirde kendine kurban aramak için kol gezdiğinin açık bir işaretiydi. Kulüp üyelerinin kanıtlamaya uğraştıkları teori, artık onlar için büyük bir tehlike ve korku kaynağıydı. Bu acımasız katil aralarından biri olabilir miydi? Ya da istemeden Şeytanın gizlendiği karanlıktan çıkmasına mı yol açmışlardı. Bu kafa karıştırıcı ve sıradışı olayları derinlemesine araştıran Maura ve Jane kötülüğün kalbine doğru dönüşü olmayan, dehşet verici bir yolculuğa çıkarlar. Kariyerleri boyunca karşılaştıkları en sadist düşmanla yüz yüze gelmek üzeredirler. Üstelik bu düşman bir başlangıç yapmıştır, henüz...
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  322
 • ISBN:
  9759915223
 • Orijinal Adı:
  The Mephisto Club
 • Çeviri:
  Boğaç Erkan
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
 14 Oca 20:00 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Tıbbi Polisiyenin Kraliçesi" Tess Gerritsen, Rizzoli&Isles Serisi'nin 6. kitabı olan, içinde bolca vahşet, gerilim ve merak unsuru barındıran Mefisto Kulübü ile karşımızda. Serinin ilk 5 kitabı benim açımdan o kadar etkileyiciydi ki kısa bir sürede okumak için Rizzoli&Isles Serisi'nin 4 kitabını aldım. Mefisto Kulübü bunlardan ilki oldu ve şunu söylemem gerekir ki Tess Gerritsen inanılmaz bir kurgu yeteneğine sahip. Mefisto Kulübü serinin diğer kitaplarına göre daha farklı bir konuyu ele alıyor. Evet tabii ki yine kurbanlar, aksiyon, otopsiler vb. vb. vb. var ancak bu sefer cinayetler araştırılırken olaya farklı bir açıdan yaklaşılıyor. Yaşanan tüm olaylar içinde saf kötülük barındıran bir varlığa dayandırılıyor: Şeytan.

Adli Tıp Uzmanı Maura Isles ve sert polisimiz Jane Rizzoli yine iş başında. Ancak bu kez durum diğer vakadakilerden farklı. Şeytanı açıklamaya çalışan bir kulüp, bu kulübün düzenlendiği yemek sırasında evin kapısına bırakılan bir ceset, evinde ölü olarak bulunan bir kadın. Kesilmiş eller, koparılmış bir kafa ve cinayet mahallerinde katil tarafından duvarlara, yerlere çizilen semboller: ters dönmüş üç haç, Latince yazılmış "Günah işledim" yazısı. Ve satanik bir ayine aitmiş gibi görünen diğer detaylar. Geçmişini ardında bırakmak isteyen bir kadın ve 12 yıllık bir sır. Aksiyonun hiç düşmediği, şaşırtıcı aynı zamanda içinde tarihsel ve mitolojik öğelerin de kullanıldığı Mefisto Kulübü kesinlikle etkileyici bir kitap.

Mefisto Kulübü, Tess Gerritsen'in diğer kitaplarında olduğu gibi, içinde sadece polisiye-gerilim unsurları barındıran bir kitap değil. Evet yazarımız bu tarzda yazıyor ancak bu türde eserler verirken olay örgüsünde tüm dünyanın sorunları olan konulara değiniyor ya da bu kitapta olduğu gibi tarihte yaşanan bazı olaylar, bazı mitolojik, gizemli varlıklar hakkında okuru bilgi sahibi yapıyor. Doktor olması dolayısıyla bu konuda da aydınlatıcı bilgileri zaman zaman okura sunuyor . Serinin bir kitabında kadın ticareti, bir diğerinde aile ilişkileri gibi konulara değinen Gerritsen okuru şaşırtırken bilgilendiriyor, heyecanlandırırken öğretiyor.

Mefisto Kulübü'nü okurken kitabın içinde barındırdığı Şeytan, İblis, Kötü Ruh, Lucifer'in Gözü gibi varlıklar nedeniyle fazlasıyla gerildim. Ancak bana göre tabii ki iyi bir polisiye-gerilim kitabının da yapması gereken budur ve Tess Gerritsen hiç kuşkusuz bunu en iyi yapan yazarlardan. Sizlere de bu gerilim dolu seriye başlamanızı öneririm. Hepinize iyi okumalar.

AYNUR 
03 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde

Rizzoli&İsles serisinin 6. kitabı.
Siliniş kitabından sonra bitirmeye karar verdiğim seriye merakım ve bu türe olan ilgime yenik düşüp yeniden başladım. Ve her seferinde nasıl ürpertmeyi başardığını bilmiyorum. Tess'in kurgu gücüne hayran kaldım bir kez daha...

Kitaba gelince; son derece ilgi çekiciydi. Noel gecesi işlenen bir cinayet, normal bir cinayet değil bu ama... Suç yerine işlenmiş satanik semboller ve kurbanın öldürülme şekli fazla dikkat çekici ve ürpertici. Dedektif Rizzoli ve Doktor Isles peşi sıra gelen cinayetlerin nedenini araştırırken 12 yıl öncesine dayanan bir akraba cinayetiyle karşılaşırlar...
Cinayetlerin yanı sıra satanizme giren Tess okurlarına farklı bir eser sunmuş. Tess severlerin bıkmadan okuyacakları bir kitap.

Bir Öneri; pdf'den okumamanızı tavsiye ederim, çünkü tarihi bilgilere odaklanma sorunu olabilir. Belki de ben odaklanamadım, bilemiyorum.

Keyifli Okumalar... :)

Kübra 
18 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Mefisto Klubü çarpık inançlara sahip insanların vahşi cinayetlerinin peşine düşüldüğü bir kitap denebilir. Her cinayet farklı işlense de hepsinin ortak bir yanı vardır: 3 ters dönmüş haç. Korkunun, gerilimin uygun dozda verildiği bu Tess Gerritsen romanı beni yine pişman etmedi.

Ceren Acer 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu yazara artık kelimeler yetersiz kalıyor. Gelmiş geçmiş en zeki gerilim türü yazarı. Kurgusu, profesyonelliği, çılgınlığı beni çok etkiliyor. TESS GERRITSEN kadar yaratıcı bir yazarın kitabına denk gelmedim. Bu romanı da kusursuzdu. Yazarın romanları adeta bende bağımlılık yaptı. Her seferinde artık ne yazacak ki diye düşünürken beni şaşkınlığa uğratan tek yazar. Sonsuz teşekkürler.

Duygu 
17 Nis 2016 · Kitabı okudu

Rizzoli&Isles serisinin altıncı kitabı. Konu hristiyanlik ve satanislikle alakalı. Maura'daki değişim şaşırtıcı idi. Yazarın diğer kitaplarına göre sürükleyici değildi.

seher 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yazarın Rizzoli&Isles serisinden bir kitap olan Mefisto Kulübü Tess Gerritsen okuduğum diğer kitapları kadar sürükleyici bulmasam da beğendiğim bir yazar olarak polisiye severlerin okuyacağı bir kitap olarak değerlendiriyorum. Şeytanın konu edildiği ve sadisce işlenen cinayetlerin bolca yer aldığı kitapta Mefisto Kulübü Üyeleri şu teoriyi kanıtlamaya çalışıyorlardı: Şeytan aslında içimizde var olan bir varlıktır.
Kitabı okudu, puan vermedi.

Esma Saatçı 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Azimle seriyi tamamlaya çalıştığım serinin altıncı kitabında iblisin nefesini ensenizde hissedeceksiniz. Her kitapta karakterlerin birinin duygusal çözülmesini takip ettiğimizden bu seferde Maura'nın ölüler kraliçesinden kırılgan bir insana geçişini izliyoruz. Keyifle okumanız dileği ile.

Tess Gerritsen'i eleştirmekten utanıyorum ama bu hiç olmamış. Rizzoli & Isles serisinin 10. kitap hariç hepsini okudum. hepsini de inanılmaz sevdim. Sanırım tek beğenmediğim kitabı bu oldu. Eşine filan yazdırmış olabileceğinden şüpheleniyorum. Ama bir Gerritsen hayranıysanız muhtemelen bunu da okuyacaksınız....

Mehtappp 
 30 Eki 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · 9/10 puan

Rizzoli&Isles serisinin altıncı kitabı. Diğer kitaplar gibi oldukça sürükleyiciydi. Konu olarak inançlarla ilgili daha çok da satanistlik ve Hristiyanlıkla. Misal; ters haçlar, azazel, lucifer, nefilim, hanok kitabı ve daha birçoğu... Kitabın adı da bu konularla alakalı. Yazarı okumaya zevkle devam ediyorum.

fazilet özdiker 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Şeytan aslında içimizde!" Gerritsen her seferinde daha da güzel yazıyor.. Daha iyisi olur mu diyorum; oluyor! Maura'nın farklılığı ve Rizzoli'nin korkuları.. Kafa karıştırıcı, kan donduran baştan sona gerilim düşmeyen bir Gerritsen romanı daha!

2 /

Kitaptan 20 Alıntı

Damla Köseoğlu 
13 Oca 00:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Bazen çocuk sahibi olmanın delilik olduğunu düşünüyorum. Onları seviyorsun, büyütüyorsun. Sonra da sadece zarar görecekleri bir dünyaya adım atmalarını izliyorsun."

Mefisto Kulübü, Tess Gerritsen (Sayfa 82 - Doğan Kitap)Mefisto Kulübü, Tess Gerritsen (Sayfa 82 - Doğan Kitap)
Damla Köseoğlu 
12 Oca 17:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ne zaman böyle yaşlanmışlardı? Ne zaman annesinin gözleri çökmeye başlamış ve babasının saçlarından geriye böylesine ince tutamlar kalmıştı?

Mefisto Kulübü, Tess Gerritsen (Sayfa 48 - Doğan Kitap)Mefisto Kulübü, Tess Gerritsen (Sayfa 48 - Doğan Kitap)
Damla Köseoğlu 
13 Oca 14:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir yüzü istediğiniz kadar inceleyebilirsiniz, ancak maskenin ardında ne olduğunu asla bilemezsiniz.

Mefisto Kulübü, Tess Gerritsen (Sayfa 105 - Doğan Kitap)Mefisto Kulübü, Tess Gerritsen (Sayfa 105 - Doğan Kitap)
Aysel 
20 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

...İtibar kırılgan bir şeydir; bir ince çatlak onu paramparça eder.

Mefisto Kulübü, Tess GerritsenMefisto Kulübü, Tess Gerritsen
Aysel 
20 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Kötülüğü çok fazla aradığınızda, onu her yerde görürsünüz. Orada olmasa bile."

Mefisto Kulübü, Tess GerritsenMefisto Kulübü, Tess Gerritsen
Aysel 
20 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Dünyada kötülük olduğunu biliyorum ve her zaman da var olduğunu. Ama bunu açıklamak için şeytana ya da iblislere inanmaya gerek yok. İnsanoğlu kendi başına da kötülük yapmayı mükemmel bir şekilde başarıyor."

Mefisto Kulübü, Tess GerritsenMefisto Kulübü, Tess Gerritsen
Aysel 
20 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"İnsanlar Tanrı'nın var olduğuna inanmakta güçlük çekmiyor" dedi adam.
"Bu yüzden buna inanç deniyor. Kanıta ihtiyaç duymuyor, çünkü bir kanıt yok."
"Eğer biri ışığa inanıyorsa, karanlığa da inanmalıdır."

Mefisto Kulübü, Tess GerritsenMefisto Kulübü, Tess Gerritsen
Aysel 
20 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"En tatmin edici ödül" demişti annem, "beklemeye mecbur kaldığındır."

Mefisto Kulübü, Tess GerritsenMefisto Kulübü, Tess Gerritsen
2 /