1000Kitap Logosu
Mehmed Akif

Mehmed Akif

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

95 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 2 sa. 42 dk.
Adı
Mehmed Akif
Basım
Türkçe · Türkiye · Diriliş Yayınları · Eylül 2018 (İlk yayınlanma: 1 Şubat 2007) · Karton kapak · 9789123504947
Diğer baskılar
Mehmed Akif
Mehmed Akif
Birinci baskısı 1968 yılında Yağmur Yayınları`nca yapılan bu kitap, ikinci baskısından itibaren Diriliş yayını olarak çıkmıştır. 7. ve 8. baskılarında M. Âkif`in seçme şiirleri de yer almıştır. 9. Baskıda şiir bölümü kaldırılmış, yazarın, Âkif`in ölüm yıldönümleri dolayısıyla dergi ve gazetelerde yayınlanan ve Farklar, Sütun ve Edebiyat Yazıları III isimli kitaplarına giren üç yazısı eklenmiştir. Bu baskıdan itibaren, tekrar M. Âkif`in şiirlerinden seçmeler kitapta yer almaktadır. Başlıksız kalmamaları bakımından, bazı şiirlerden alınan parçalar, zaruri olarak parantez içinde ya bilindiği gibi ya da metinden alınan isimlerle adlandırılmışlardır.
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 62.8
Erkek
% 37.2
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
8.6
10 üzerinden
165 Puan · 43 İnceleme
95 syf.
·
1 günde
·
9/10 puan
Üstad Sezai karakoç'un kaleminden Mehmet Akif Ersoy. Hayatını kısmen örneklerle anlatıyor Üstad. Bazı şiirlerini de eklemiş kitaba. İstiklal Marşı dahil. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
Mehmed Akif
8.6/10 · 713 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
95 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Bu kitap; bir büyük şairin başka bir büyük şairi anlattığı eserdir. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u anlatan kitap üç bölümden oluşuyor: 1. Mehmet Akif'in hayatı ve kişiliği 2. Eserleri 3. Mehmet Akif'ten seçilmiş şiirler Kader, Mehmet Akif'i bir büyük Cihan Devletinin yıkılış dönemlerinde var etmiştir. Mehmet Akif, çocukluk ve gençlik yıllarında Doğu'nun Batı karşısındaki acıklı yenilişine tanıklık etmiştir. Emperyalizmin hem fiilen hem de kültürel anlamda Doğu'yu işgali büyük şairimizi korkunç bir hüsrana uğratır. İslam toplumlarının hal-i pürmelali onu adeta kahreder. O, İslam toplumlarına yönelik bir öz eleştiri yapmakla birlikte, İslam ile ihya olmanın yollarından da bahseder. Ruhen koyu bir karamsarlığa kapılırken, fikren tepeden tırnağa ümittir Mehmet Akif. Son bölüm Safahat'in kimi bölümlerinden alınmış şiirlerden oluşuyor. İlginçtir ki ilk kez bir kitabı okurken kitabın yazarını hiç hissetmedim. Sezai Karakoç, eseri öyle bir şekilde kaleme almış ki sanki Mehmet Akif kendini anlatmış. Sezai Karakoç aradan çekilip okurla milli şairimizi baş başa bırakır. Kitabı çok beğendim, tavsiye ederim.
Mehmed Akif
8.6/10 · 713 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
96 syf.
Milli Marşı'mızın şairi Mehmet Akif Ersoy...Onun ruh halini ,yaşadığı dönemi anlatan en güzel kitap.Mehmet Akif'e bir nitelemede bulunurken , sadece şair demek onu anlamak ve anlatmak bakımından büyük bir eksiklik... Dava adamı Mehmet Akif Ersoy...Sezai Karakoç Mehmet Akif Ersoy'un hayatını makaleleriyle konu almış . Kitabı okurken dönemin zor günleri içimi sızlattı. Mehmet Akif'in Mülkiye Baytar mektebini bitirip ,Anadolu'da dolaştığını bilmiyordum.Şairimizin tabiata , memlekete sevgisi belkide buradan geliyor.Sezai Karakoç'un güçlü kaleminden Mehmet Akif Ersoy'u öğrenmek güzeldi.Şairimizin İstiklal Marşı'nı yazması gerçekten Allah'ın bizlere bir lütfudur. "Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal! Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal. Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal. Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet; Hakkıdır, Hakk’a tapan milletimin istiklal!." Mehmet Akif Ersoy "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın"
Mehmed Akif
8.6/10 · 713 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
95 syf.
İstiklal şair Mehmet Akif Ersoy... İstiklal Marşı, Çanakkale Şehitlerine, Bülbül şiirlerinin sahibi.. Safahat kitabının yazarı... Sırf kendisine parayla İstiklal Marşı yazdı denmesin diye zor durumda olmasına rağmen yarışmaya katılmayan, sonrasında büyük ısrarlarla yıllardır milli marşımız olan İstiklal Marşı'nı yazan ancak yine yarışmanın ödülünü kabul etmeyen büyük insan... Mehmet Akif Ersoy... Bu büyük şairi yine büyük bir yazar ve şair olan Sezai Karakoç' un kaleminden okumak ayrı bir keyif. Sezai Karakoç, Mehmet Akif'i anlatırken içinde büyüdüğü ev ve aile, okul hayatı, ülkenin içinde bulunduğu durum, siyasi yapı, edebiyat çevresi gibi pek çok konuyu ayrı ayrı ele almış. Bir bölümde Mehmet Akif için yazılan yazılara yer vermiş. Son olarak da Mehmet Akif'in şiirlerinden seçtiklerine yer vermiş. Keyifli okumalar...
Mehmed Akif
8.6/10 · 713 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
95 syf.
·
2 günde
Doğum: İstanbul, 20 Aralık 1873. Ölüm: 27 Aralık 1936. Mehmet Akif ERSOY. Cumhuriyet Dönemi Şairi, Veteriner Hekim, Öğretmen, Vaiz, Hafız, Kur'an Mütercimi, Yüzücü, Milletvekili... Daha önce Safahat'ı okumuştum bir kaç kez. Hatta hakkında ne bulsam okumuşumdur. İlk defa ortaokulda öğretmenlerimiz sayesinde tanıştık hepimiz. Net bir çizgisi olduğu için hem çok sevilir hem de eleştirilir bol bol. O yüzden kimi devam etti onu okumaya kimisi de bir daha okumasam da olur dedi. Benim için Mehmet Akif yıllar yılı mengeneyle sıkılmış bir yürekle yaşamış biridir. Neden böyle hissediyorum kısmını şu şekilde açıklayabilirim: Şiirleri. Bir şey var ve o şeyin tek bir nedeni var bana göre. İçinde olduğu oluşum tam hayal ettiği yer değildi. İslamcı olmasına bir şey diyemem ama başka bir mefkure istemiş gibidir hep hayatta. Bu benim onu okurken hissettiğim şey. Tam yerini bulamamış gibi. Şiirleri de öyle. İçeriği muhteşem ama hepsi birbirinden çok farklı sularda. Ortada İstiklal Marşı var. Bülbül Şiiri var. Çanakkale gibi bir destan var. Çok yönlü. Yazdığı her şey kaliteli. Çok alanda başarılı iken ona sadece "islamcı" denebilmiş... Yerini bulamamış insanı nerede görsem tanırım diye düşünüyorum. Dün doğum günüymüş, 1 hafta sonra vefat yıl dönümü. Bazı insanlar böyledir. Yaşayışında olduğu gibi sonrasında da belli bir estetik bırakır. Bu kitap sanki bir taziyename gibi olmuş. Doğumundan vefatına varsa bir ideolojisi, Sezai KARAKOÇ'tan, Mehmet Akif ERSOY...Sezai KARAKOÇ'un çizgisi belli. Haliyle O'nu, O'ndan okumuş oldum...
Mehmed Akif
8.6/10 · 713 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.