Mehmedin Kitabı Güneydoğu`da Savaşmış Askerler Anlatıyor

8,6/10  (5 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
287 gösterim
Dünyadaki hiçbir savaş haberlerdeki, TV görüntülerindeki gibi olmamıştır. Mermiler parçalar, yaralar, sakatlar ve öldürür. Orada olmak, asker olarak çatışmanın tam ortasında olmak başkalarına nasıl aktarılabilir ki?

Adları ne olursa olsun askeri "Mehmet" diye biliriz. Oysa askerler de hepimiz gibi birilerinin çocukları, kardeşi, eşi, sevgilisi ya da babası olan adı sanı belli insanlardır. Mehmedin Kitabı`nı böyle 42 genç insan yazdı. Onlar askerliklerini 1984-98 arasında Güneydoğu`da, Olağanüstü Hal Bölgesi`nde yaptılar. Başlarından geçenlerin muhasebesini sizlerle paylaşma cesaretini göstererek bu kitabı yarattılar.

Mehmedin Kitabı sosyolojik ya da politik değerlendirmeler yapmayı amaçlamıyor. İsteyerek ya da istemeyerek kendilerini çatışmanın ortasında bulan kanlı canlı insanların sesini topluma duyurmak, yaşananlara onların baktığı yerden de bakılmasını sağlamak, bu kitabın amacı.

Elbet her şey bu kitaptakinden de ibaret değil. Dinlemek ve okumak da, sonuçta orada olmak değildir çünkü..."

Mehmedin Kitabı`nı arka kapağında bunları söyleyerek yayımlamıştık. Kitap hem tiraj olarak hem tartışma olarak geniş ilgi uyandırdı. Yayımlandığı 1999 yılında, ama dördüncü baskısında Genel Kurmay Başkanlığı`nın ihbarıyla Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından toplatıldı ve yazar Nadire Mater ve Metis Yayınları`na Türk Ceza Kanunu`nun 159. maddesinden dava açıldı. Nisan 2001`de dava beraatle sonuçlandı.

YAZAR HAKKINDA: 1949`da Söke`de doğdu. Yerel, yaygın ve uluslararası dergi, gazete ve radyolarda muhabirlik yaptı. 1999`da yayımlanan Mehmedin Kitabı`ndan dolayı açılan davadan 2001`de beraat etti. Mater 2000`den bu yana IPS İletişim Vakfı`nın yürüttüğü Bağımsız İletişim Ağı (BİA) projeleri ve Bianet haber sitesinde çalışıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9789753422291
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Humphrey Bogart 
 27 Haz 11:58 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Nadire Mater'in TSK'ya hakaret suçlamasıyla toplatılan kitabı.
Daha sonra açılan karşı dava sonucunda toplatılma kararı kaldırılmıştır. Kitapla tanışmama vesile olan Emin Çölaşan'a teşekkürü bir borç bilirim. Zira Emin Çölaşan o dönem bir gazete yazısında bu kitaba kin kusmuştu. Nadire Mater'e büyük hakaretler etmişti. Bende eğer Çölaşan gibi kafasının içinde beyin yerine devlet taşıyan bir insan bir kitaba küfür ediyorsa o kitapta mutlaka putları kıran bir İbrahim vardır mantığıyla kitabı okumaya karar verdim.
Üstelik kitabı ilk okuduğum yer Balıkesir/Edremit 19. Motorlu Piyade komutanlığı'nın yatakhanesiydi. TSK'ya hakarettten toplatılmış bir kitabı TSK'nın göbeğinde okumak ayrı bir zevkti.
Kitapta doğu ve güneydoğu bölgesinde askerlik yapmış 42 kişinin görüşleri yer alıyor. Nadıre Mater 90'lı yıllarda savaşın en yoğun olduğu dönemde bölgede askerlik yapmış, çatışmaya girmiş 42 askerle röportaj yapıyor.
Bizzat savaşı içinde yaşamış, iliklerine kadar hissetmiş insanların aracısız ve samimi görüşleri.
Eğer resmi palavralardan bıktıysanız, bu kitabı okumanızı, öneririm.
Kürt sorunu, terör, savaş gibi olaylar hakkında yeni düşünce kapıları açacak, bakış açınızı genişletecek faydalı bir çalışma.. Teşekkürler Mater.

Cahil Okur 
08 Mar 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · 9/10 puan

Güneydoğu'da yaşananları Güneydoğu'da yaşayanlar kadar kimse iyi anlatamaz sanırım. Toplumun her kesimden askerlerin Güneydoğu 'da yaşananlara getirdiği yorumlar. Detaylı incelemem için: http://cahilokur.blogspot.com.tr/...-mehmedin-kitab.html

mithras 
08 Ara 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

OHAL döneminde askerlik görevini tamamlamış günümüz sivilleri gözünden, röportaj biçiminde hazırlanmış, bölgede meydana gelen çatışmaları kendi yaşanmışlıkları üzerinden anlatan bir kitap. Militarizm eleştirisi ile bölgedeki çatışmanın vatani görevlerini tamamlayan zamanın gençlerinde bıraktığı etkiyi, askerlik öncesi sırası ve sonrası karşılaştırmaları ile anlatıyor.

Kitaptan 49 Alıntı

Humphrey Bogart 
27 Haz 00:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Islah edilmiş bir aslan gibi geri geliyorsun. Ananı, babanı, namusunu, avradını, vatanını, koruyorsun. Ama komutan kalkıyor, küfrediyor, ananı, avradını sıradan geçiriyor. Hani annem babam için gitmiştim.

Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 143 - metis yayınları)Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 143 - metis yayınları)
Humphrey Bogart 
26 Haz 07:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

O vatan aşkı olmasa, gidip yapamazsın bu işi. Aşkın tabii parayla bir ilişkisi var; para çoğaldıkça aşk azalıyor. Gitmemek gibi bir şey insanın aklına hiç gelmiyor.

Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 24 - metis yayınları)Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 24 - metis yayınları)
Humphrey Bogart 
26 Haz 14:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Asıl akla gelmeyen sektörler savaştan çok fazla çıkar sağlıyorlar. En fazla gelişen sektörlerden biri konserve sanayii. Dağda asker de konserve yiyor, gerilla veya terörist denilen vatandaş da. Birbirlerine kurşun atacaklar , belki aynı balığın yarısını o yiyor , yarısını öbürü.

Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 137 - metis yayınları)Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 137 - metis yayınları)
Humphrey Bogart 
 26 Haz 12:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Mesela Dardanel, devlet bunu askere yolluyor. Dardanel ton askere yasak, subay astsubay yiyecek. Askerlere markasız barbunya.

Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 127 - metis yayınları)Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 127 - metis yayınları)
Humphrey Bogart 
 26 Haz 11:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Eskiden hemen aşık olurdum; geceleri bazen ağlardım, film falan izlerken etkilenebilirdim, şimdi aşık olamıyorum. Cinselliğimi, herşeyi daha iyi yaşıyordum. Şimdi yaşıyorum ama önceki gibi değil, daha hevesliydim. Ölü bir hayat yaşıyorum.

Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 95 - metis yayınları)Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 95 - metis yayınları)
Humphrey Bogart 
26 Haz 07:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Beni nasıl kahraman olarak görebilirler ? Kendi halkımla savaştım. Askerliğimi nerede yaptığımı söyleme gereği duymuyorum, iyi bir şey olmadığını biliyorum. Soranlara, Kayseride yaptım diyorum.

Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 31 - metis yayınları)Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 31 - metis yayınları)
Humphrey Bogart 
27 Haz 11:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Savaşanların hiçbir çıkarı söz konusu değil, hatta kaybı söz konusu, canını kaybediyor. Acısı dindiği anda, insanlar geriye çekilip oturuyor. Bu ülkede yaşayan tüm insanların, asker ailelerinin barış istemesi gerekiyor. Her iki taraftan da yakınlarını kaybedenler öncü olmak durumunda.

Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 230 - metis yayınları)Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 230 - metis yayınları)
Humphrey Bogart 
26 Haz 11:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Biri köye gelirken pat vuruluyor, öldürülüyor. Vatandaş da olabilir terörist de..İşin zorluğu orada...O adamın çocuğu bundan sonra ne olur ? Kendi adıma söyleyeyim, ben sülalece dağa çıkarım.

Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 101 - metis yayınları)Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 101 - metis yayınları)
Humphrey Bogart 
26 Haz 07:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dediklerine bakılırsa; Şemdinli'de bir jandarma komutanı varmış, halkla arası çok iyiymiş. Sonra ne olmuşsa, komutan halka ters düşmüş. Halk da bunun üzerine ayaklanmış. Şemdinli baskınının nedeni bu.

Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 21 - metis yayınları)Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 21 - metis yayınları)
Humphrey Bogart 
27 Haz 08:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Burada kart dikey girer telefona orada yan. Misak-ı milli sınırlarında yaşıyorsak neden Şırnak'taki kartlar yan, buradakiler düz giriyor ? Orası bir başka Türkiye, burasi bir başka Türkiye.

Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 208 - metis yayınları)Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 208 - metis yayınları)
5 /