Mehmedin Kitabı Güneydoğu`da Savaşmış Askerler Anlatıyor

8,6/10  (5 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
315 gösterim
Dünyadaki hiçbir savaş haberlerdeki, TV görüntülerindeki gibi olmamıştır. Mermiler parçalar, yaralar, sakatlar ve öldürür. Orada olmak, asker olarak çatışmanın tam ortasında olmak başkalarına nasıl aktarılabilir ki?

Adları ne olursa olsun askeri "Mehmet" diye biliriz. Oysa askerler de hepimiz gibi birilerinin çocukları, kardeşi, eşi, sevgilisi ya da babası olan adı sanı belli insanlardır. Mehmedin Kitabı`nı böyle 42 genç insan yazdı. Onlar askerliklerini 1984-98 arasında Güneydoğu`da, Olağanüstü Hal Bölgesi`nde yaptılar. Başlarından geçenlerin muhasebesini sizlerle paylaşma cesaretini göstererek bu kitabı yarattılar.

Mehmedin Kitabı sosyolojik ya da politik değerlendirmeler yapmayı amaçlamıyor. İsteyerek ya da istemeyerek kendilerini çatışmanın ortasında bulan kanlı canlı insanların sesini topluma duyurmak, yaşananlara onların baktığı yerden de bakılmasını sağlamak, bu kitabın amacı.

Elbet her şey bu kitaptakinden de ibaret değil. Dinlemek ve okumak da, sonuçta orada olmak değildir çünkü..."

Mehmedin Kitabı`nı arka kapağında bunları söyleyerek yayımlamıştık. Kitap hem tiraj olarak hem tartışma olarak geniş ilgi uyandırdı. Yayımlandığı 1999 yılında, ama dördüncü baskısında Genel Kurmay Başkanlığı`nın ihbarıyla Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından toplatıldı ve yazar Nadire Mater ve Metis Yayınları`na Türk Ceza Kanunu`nun 159. maddesinden dava açıldı. Nisan 2001`de dava beraatle sonuçlandı.

YAZAR HAKKINDA: 1949`da Söke`de doğdu. Yerel, yaygın ve uluslararası dergi, gazete ve radyolarda muhabirlik yaptı. 1999`da yayımlanan Mehmedin Kitabı`ndan dolayı açılan davadan 2001`de beraat etti. Mater 2000`den bu yana IPS İletişim Vakfı`nın yürüttüğü Bağımsız İletişim Ağı (BİA) projeleri ve Bianet haber sitesinde çalışıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9789753422291
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Cahil Okur 
08 Mar 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · 9/10 puan

Güneydoğu'da yaşananları Güneydoğu'da yaşayanlar kadar kimse iyi anlatamaz sanırım. Toplumun her kesimden askerlerin Güneydoğu 'da yaşananlara getirdiği yorumlar. Detaylı incelemem için: http://cahilokur.blogspot.com.tr/...-mehmedin-kitab.html

mithras 
08 Ara 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

OHAL döneminde askerlik görevini tamamlamış günümüz sivilleri gözünden, röportaj biçiminde hazırlanmış, bölgede meydana gelen çatışmaları kendi yaşanmışlıkları üzerinden anlatan bir kitap. Militarizm eleştirisi ile bölgedeki çatışmanın vatani görevlerini tamamlayan zamanın gençlerinde bıraktığı etkiyi, askerlik öncesi sırası ve sonrası karşılaştırmaları ile anlatıyor.

Kitaptan 42 Alıntı

zuhal 
04 Ara 2017 · Kitabı okuyor

'Ölüm yalnızca iki santim yukarıda,' diyor Ahmet acı acı. 'Kafanızı siperden iki santim yukarı kaldırdınız mı alnınızın ortasına kurşunu yersiniz.'

Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 9 - siyahbeyaz)Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 9 - siyahbeyaz)
zuhal 
04 Ara 2017 · Kitabı okuyor

Asker ve siviller birbirinden tamamen farklı iki ayrı dünyadan geliyor........

Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 9 - siyahbeyaz)Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 9 - siyahbeyaz)
zuhal 
 04 Ara 2017 · Kitabı okuyor

Uzaklardan Kalaşnikovların takırtısı ölüm şarkısı söylerken, silah arkadaşınız kucağınıza yıkılır, beyni dağılmıştır.

Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 9 - undefined)Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 9 - undefined)
zuhal 
04 Ara 2017 · Kitabı okuyor

'Hayat,' diyor Ahmet, şimdi daha anlamlı.Şimdi kimin kimi ölüme gönderdiğini, ya da başkaları savaşın sürdüğüne inansın diye bir seferde boş yere 20 mermi sallandığını biliyorum( tek bir mermi 700 dolardı) artık.Ama o mermiler yükselen enflasyon ve artan zayiat olarak geri dönüyor,' diye ekliyor

Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 11 - siyahbeyaz)Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 11 - siyahbeyaz)
Cahil Okur 
23 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Zenginin çocuğunu görmedim oralarda, hep fakir fukara çocuğunu yoluyorlar. Bizim dönemimizde çokları isyan etti, niye zengin adamın çocuğunu görmüyorum diye, hak veriyorum adama.

Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 41)Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 41)
Cahil Okur 
03 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Devletin hastanesine gittim, ilacı ille bizim almamız lazım. İki saat ilacı aradık bulamadık. Orada kıvranıyorum, bağırıyorum. Doktor hastanedeki ilacı kullanmıyor. Vatana elimizi ayağımızı veriyoruz, şehit oluyoruz, o ilacı vermiyor.

Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 83)Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 83)
Cahil Okur 
23 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Emir gelmeyince ağır silahlar kullanamıyorsun. Neden kullandırmıyorlar bilmiyorum, aklım ermiyor. Ağır silahları daha önce kullanabilseydik, mesela Çorumlu arkadaşı kesinlikle şehit vermezdik.

Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 25)Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 25)
Cahil Okur 
08 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Savaş bitse... Kimsenin canı canmayacak, bitmiyor işte, Ahmet ölüyor, Mehmet ölüyor... İnanır mısınız, neden bitmiyor benim de aklım ermiyor...

Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 247)Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 247)
Cahil Okur 
03 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İlkokul mezunu milletvekili oluyor da bir gariban köylü çocuğunu ilkokul mezunu diye Özel Harekat'ta devleti için savaşmaya almıyorlar.

Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 124)Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 124)
Cahil Okur 
08 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Duyuyor musunuz, "Dağlara gel, dağlara" çalıyor şimdi. Dağlarda hiçbir şey yok, dağlara çıkarak şehirleri kurtaramayız.

Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 219)Mehmedin Kitabı, Nadire Mater (Sayfa 219)
5 /