Mekanik Melek The Infernal Devices (Cehennem Makineleri) Serisi 1

8,7/10  (94 Oy) · 
221 okunma  · 
86 beğeni  · 
1.988 gösterim
On altı yaşındaki Tessa Gray, ağabeyini bulmak için okyanusu aşıp Kraliçe Viktorya'nın hükmü altındaki İngiltere'ye geldiğinde,
onu korkunç bir sır bekliyordu. Londra'nın Aşağıdünya'sının ıssız sokaklarını vampirler, büyücüler ve diğer doğaüstü yaratıklar ele geçirmişti. Kaosun yerine düzen getirmekse yalnızca Gölgeavcıları'na, kendilerini dünyayı iblislerden kurtarmaya adamış savaşçılara düşüyordu.

Pandemonium Kulübü'nde çalışan Kara Kardeşler tarafından kaçırılan Tessa, sonunda kendisinin de bir Aşağıdünyalı olduğunu öğrenecekti. Üstelik ender bulunan bir yeteneğe sahipti. İstediği zaman bir başkasına dönüşebiliyordu.
Kulübün kendini sır gibi saklayan yöneticisi Magister'ın niyeti ise,
Tessa'yı ve gücünü ele geçirmekti.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  536
 • ISBN:
  9786054377770
 • Orijinal Adı:
  Clockwork Angel
 • Çeviri:
  Zeynep Heyzen Ateş
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Müge Buket Akar 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitabı kitaplığımda her gördüğümde aklıma sadece bir Juliet repliği derlemesi geliyor; "Ah Will, Will sen neden Will'sin?"
Gölge avcısı dünyasıyla karşılaştığım ilk kitap ve beni bu dünyaya bağlayan karakterler; Tessa, Will, Jem ve olmazsa olmazımız Magnus Bane :).
Cassandra'nın hayal gücüne hayran değil, aşık olacaksınız.

şükriye gökçe 
05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Seriye başlarken fazla umutluydum ama bence ölümcül oyuncaklar kadar iyi değil. Kitap sonunda beni çok şaşırttı, ters köşe yaptı. Ama gölge avcısı dünyasını seviyorsanız eğer kesinlikle tavsiye ettiğim bir kitap tabi ölümcül oyuncaklardan sonra. Genede ikinci kitabını okur muyum bilmiyorum.

Mekanik Melek benzeri kitaplar

angelsbooks 
 13 Haz 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 9/10 puan

Yine fantastik bir seri, yani tam benlik. Yine gölge avcılarının dünyasındayız. Aksiyonu bol bir kitap. Zaten bu serinin beni hayal kırıklığına uğratacağını hiç düşünmemiştim. Ölümcül Oyuncaklar'ın seveni çok biliyorum ama ben bu serinin ondan daha iyi olduğunu düşünüyorum, en azından ilk kitabın bana hissettirdiği bu. Ufak tefek baskı hataları var ama bendeki kitap 2.basım. Yeni basımlarda düzeltmeler yapılmıştır sanırım. Fantastik severlerin kaçırmaması gereken kitaplardan biri benim gözümde. Zaten Artemis Yayınları'nın fantastikleri okunur okunur yine okunur.

Yşm 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Okudum daha çok 17yaş ergenlik çağındaki gençlerin okuyacağı yönde bir kitap yalın bir anlatımı var ölümcül oyuncaklar serisinin bir kaç jenerasyon öncesi anlatılıyor. Keyifli okumalar.

Birsu 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 66 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tessa Gray Amerika'dan Londra'ya ağabeyinin yanına taşınıyor. Ancak gemiden dışarı adım attığında onu bekleyen kişi ağabeyi değil. Tanımadığı iki kadın ellerinde ağabeyinden olduğunu iddia ettikleri bir notla Tessa'nın karşısında dikiliyor. Gidecek başka yeri olmadığından, Tessa notta kendisinden istendiği üzere kadınların peşinden gidiyor. Ancak bilmediği şeyler var. Öncelikle; daha önce farkına varmadığı büyülü bir yeteneği var, bundan da önemlisi; Tessa gidip gidebileceği en yanlış yerde bulunuyor. Neyse ki yakışıklı, gözü kara kitap tutkunu Will Herondale tam zamanında Tessa'nın imdadına yetişiyor. Kendini Gölge Avcısı dünyasında, bu da yetmezmiş gibi tehlikeli bir aşk üçgeninin odak noktasında bulan Tessa'nın gerçekleri ararken verdiği mücadele, kalp burkan aşk ve dostluk hikayesi, kaçırılmayacak bir öykü.
Maceralarıyla, tehlikeleriyle, şehvetiyle ve büyüsüyle 1800'lü yıllardaki büyülü dünya. İşte mekanik melek

Berivan Özdaş 
14 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuru kendine çeken efsane olaylar ve mükemmel karakterlerle biraraya gelmiş kurgusu çok satanlar listesinde yer alabilmiş ve hiç eskimeyecek bir kitap dır. Kitabı okurken Olaylar karşısında kendini bir okur değilde birebir kendin yaşıyormuş gibi hissedersin herbiri sana ait mis gibi.! Classandra Clarke ' e teşekkürler...

Nur D. 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitabı sevdim ama Cassandra Clare'in anlatımıyla ilgili tam olarak ifade edemediğim bir şey var. Yazarın hayal gücü, kitabın kurgusu güzel. Kitap ve anlatımı da akıcı. Akıcı olmadığını söyleyemem aksine ben kitaba başlamadan önce "herhalde kitap haftalarca elimde sürünecek" diyordum. Ama sayfalar arka arkaya eridi gitti. Mesele kitabın herhangi bir yerinde pat diye ara verebiliyordum. Sağlıksız denilebilecek bir bağımlılık yapmaması iyi mi kötü mü bilemedim.

Yazarın iki serisinin okuyucu kitlesini birbirinden bağımsız yapabilmek için bilgileri atlamadan detaylandırması bence iyi olmuş.

Kitabın sonu... iyi ki serinin tüm kitapları elimde var! Devam kitaplarını fazla ara vermeden kısa süre içerisinde okumayı istiyorum.

Fatma Sena 
06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok büyük bir beklenti ile başlamıştım ama sanırım yanlış yaptım. Kitap kötü değil fakat çok çekici de gelmedi. Yine de can sıkıntısı halinde okunabilir.

Sare Gökmen 
23 Mar 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap kesinlikle çok güzeldi. Zengin bir fantastik dünyası vardı. İlk kitap oldugu için karakterler hakkında pek bir şey öğrenemiyoruz, yazar bunu ikinci kitaba saklamış. Bence iyi de olmuş ilk kitap için oldukça iyiydi ve devamını okuma isteğini çok fazla uyandırdı bu detay.
Bence kitap ve dünya hakkında ne kadar az şey bilirseniz kitabı okurken o kadar fazla keyif alırsınız. Ben yazarın Ölümcül Oyuncaklar serisini okumadım ve dünyayı ilk olarak bu seriyle keşfetmek oldukça eğlenceliydi. Devamını yakın zamanda okumak istiyorum. :)

Mazlum ÇELIK 
11 Şub 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Gölge avcıları. Bu terim bile insanın kitaba başlaması için bir ön koşul olarak görüyorum. Fantastik türünde yazılmış ve nehir gibi akıp giden bir seri. Zaman zaman "İki Şehrin Hikayesi" kitabından alıntı yapılarak insan olmayan varlıkların bile bu kitabı okuduğunu ve siz neden okumuyorsunuz der gibi bir çağrışım uyandırıyor.

2 /

Kitaptan 68 Alıntı

selin 
 28 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kitaplar
''Kitaplar söz konusu olduğunda, insan her zaman temkinli davranmalı,'' dedi Tessa. ''Ve bütün kitaplar tehlikelidir, çünkü kelimeler bizi değiştirme gücüne sahiptir.''

Mekanik Melek, Cassandra ClareMekanik Melek, Cassandra Clare
selin 
21 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Eğer dünyada sizi seven, sizi umursayan hiç kimse yoksa gerçekten var olduğunuz söylenebilir miydi ?

Mekanik Melek, Cassandra ClareMekanik Melek, Cassandra Clare
Elif 
24 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bazen," dedi Jem, "hayatımız o kadar hızlı değişir ki, zihnimiz ve kalbimiz buna uyum sağlayamaz. Böyle zamanlarda, hayatımız değiştiğinde biz hala geçmişin özlemini duyuyorsak işte o zaman acı çekeriz. Deneyimlerime dayanarak sana şu kadarını söyleyebilirim, insan alışıyor. Yeni hayatını yaşamayı öğreniyor ve bir süre sonra geçmişte her şeyin nasıl olduğunu unutuyorsun."

Mekanik Melek, Cassandra Clare (Sayfa 358)Mekanik Melek, Cassandra Clare (Sayfa 358)
Elif 
24 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"'Yazlar bu kadar nemli ve tatsızsa kışlar kim bilir nasıldır?' diye düşünüyorsun. Şaşıracaksın ama kış ve yaz arasında fazla bir fark yok."
Kapıdan uzaklaşıp Tessa'nın yanına oturdu ama aralarına mesafe koymaya özen gösterdi. "Asıl hoş olan bahar."
"Gerçekten mi?" dedi Tessa ilgisizce.
"Hayır. Aslında o da sisli ve nemli."

Mekanik Melek, Cassandra Clare (Sayfa 356)Mekanik Melek, Cassandra Clare (Sayfa 356)
selin 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

'' Tanrım,'' diyen Will, bakışlarını Charlotte ve Nate'in arasında dolaştırdı. ''Neden yaralı bir genç adam görünce bütün kadınlar budalalaşıyor ? ''
Tessa gözlerini kısarak oğlana baktı. '' Bu düşünceyi savunmayı sürdüreceksen, önce yüzündeki kanı temizlesen iyi olur.''

Mekanik Melek, Cassandra Clare (Sayfa 312)Mekanik Melek, Cassandra Clare (Sayfa 312)
Elif 
24 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sen her zaman neysen oydun. Yeni olan şey, ne olduğun değil. Alışman gereken, bunu biliyor olmak."

Mekanik Melek, Cassandra Clare (Sayfa 358)Mekanik Melek, Cassandra Clare (Sayfa 358)
Sare Gökmen 
 23 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Nehir nasıl akıp gidiyorsa, hayatımızdaki üzüntüler de geçip gidiyor.

Mekanik Melek, Cassandra Clare (Sayfa 359 - Jem Carstairs)Mekanik Melek, Cassandra Clare (Sayfa 359 - Jem Carstairs)

"Herkes sevdiğini öldürür, Bu böyle biline. Kimi kötü bir bakışla yapar, Kimi iltifatkâr kelimelerle. Korkak, bir öpücükle öldürür, Cesur olansa kılıcının darbesiyle."

Mekanik Melek, Cassandra Clare (Artemis Yayınları)Mekanik Melek, Cassandra Clare (Artemis Yayınları)
Azra Tuba Demir 
26 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oğlan, kitapların kız için ne anlama geldiğini anlamıyordu. Kitaplar gerçeğin ve anlamın sembolüydü.

Mekanik Melek, Cassandra Clare (Sayfa 120)Mekanik Melek, Cassandra Clare (Sayfa 120)