Mekanik Melek (The Infernal Devices (Cehennem Makineleri) Serisi 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.711
Gösterim
Adı:
Mekanik Melek
Alt başlık:
The Infernal Devices (Cehennem Makineleri) Serisi 1
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
536
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054377770
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Clockwork Angel
Çeviri:
Zeynep Heyzen Ateş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
On altı yaşındaki Tessa Gray, ağabeyini bulmak için okyanusu aşıp Kraliçe Viktorya'nın hükmü altındaki İngiltere'ye geldiğinde,
onu korkunç bir sır bekliyordu. Londra'nın Aşağıdünya'sının ıssız sokaklarını vampirler, büyücüler ve diğer doğaüstü yaratıklar ele geçirmişti. Kaosun yerine düzen getirmekse yalnızca Gölgeavcıları'na, kendilerini dünyayı iblislerden kurtarmaya adamış savaşçılara düşüyordu.

Pandemonium Kulübü'nde çalışan Kara Kardeşler tarafından kaçırılan Tessa, sonunda kendisinin de bir Aşağıdünyalı olduğunu öğrenecekti. Üstelik ender bulunan bir yeteneğe sahipti. İstediği zaman bir başkasına dönüşebiliyordu.
Kulübün kendini sır gibi saklayan yöneticisi Magister'ın niyeti ise,
Tessa'yı ve gücünü ele geçirmekti.
(Tanıtım Bülteninden)
Kitabı kitaplığımda her gördüğümde aklıma sadece bir Juliet repliği derlemesi geliyor; "Ah Will, Will sen neden Will'sin?"
Gölge avcısı dünyasıyla karşılaştığım ilk kitap ve beni bu dünyaya bağlayan karakterler; Tessa, Will, Jem ve olmazsa olmazımız Magnus Bane :).
Cassandra'nın hayal gücüne hayran değil, aşık olacaksınız.
Seriye başlarken fazla umutluydum ama bence ölümcül oyuncaklar kadar iyi değil. Kitap sonunda beni çok şaşırttı, ters köşe yaptı. Ama gölge avcısı dünyasını seviyorsanız eğer kesinlikle tavsiye ettiğim bir kitap tabi ölümcül oyuncaklardan sonra. Genede ikinci kitabını okur muyum bilmiyorum.
Satın aldığım ilk kitabım. . .
Eğer fantastik bir hikayeyi Londra havasında yaşamak ve okurken okuyan bir kızın iç seslerini gözlerinizle dinlemek istiyorsanız bu kitap aradığınız kitap olabilir .
Yine fantastik bir seri, yani tam benlik. Yine gölge avcılarının dünyasındayız. Aksiyonu bol bir kitap. Zaten bu serinin beni hayal kırıklığına uğratacağını hiç düşünmemiştim. Ölümcül Oyuncaklar'ın seveni çok biliyorum ama ben bu serinin ondan daha iyi olduğunu düşünüyorum, en azından ilk kitabın bana hissettirdiği bu. Ufak tefek baskı hataları var ama bendeki kitap 2.basım. Yeni basımlarda düzeltmeler yapılmıştır sanırım. Fantastik severlerin kaçırmaması gereken kitaplardan biri benim gözümde. Zaten Artemis Yayınları'nın fantastikleri okunur okunur yine okunur.
Okudum daha çok 17yaş ergenlik çağındaki gençlerin okuyacağı yönde bir kitap yalın bir anlatımı var ölümcül oyuncaklar serisinin bir kaç jenerasyon öncesi anlatılıyor. Keyifli okumalar.
Kitabı sevdim ama Cassandra Clare'in anlatımıyla ilgili tam olarak ifade edemediğim bir şey var. Yazarın hayal gücü, kitabın kurgusu güzel. Kitap ve anlatımı da akıcı. Akıcı olmadığını söyleyemem aksine ben kitaba başlamadan önce "herhalde kitap haftalarca elimde sürünecek" diyordum. Ama sayfalar arka arkaya eridi gitti. Mesele kitabın herhangi bir yerinde pat diye ara verebiliyordum. Sağlıksız denilebilecek bir bağımlılık yapmaması iyi mi kötü mü bilemedim.

Yazarın iki serisinin okuyucu kitlesini birbirinden bağımsız yapabilmek için bilgileri atlamadan detaylandırması bence iyi olmuş.

Kitabın sonu... iyi ki serinin tüm kitapları elimde var! Devam kitaplarını fazla ara vermeden kısa süre içerisinde okumayı istiyorum.
Tessa Gray Amerika'dan Londra'ya ağabeyinin yanına taşınıyor. Ancak gemiden dışarı adım attığında onu bekleyen kişi ağabeyi değil. Tanımadığı iki kadın ellerinde ağabeyinden olduğunu iddia ettikleri bir notla Tessa'nın karşısında dikiliyor. Gidecek başka yeri olmadığından, Tessa notta kendisinden istendiği üzere kadınların peşinden gidiyor. Ancak bilmediği şeyler var. Öncelikle; daha önce farkına varmadığı büyülü bir yeteneği var, bundan da önemlisi; Tessa gidip gidebileceği en yanlış yerde bulunuyor. Neyse ki yakışıklı, gözü kara kitap tutkunu Will Herondale tam zamanında Tessa'nın imdadına yetişiyor. Kendini Gölge Avcısı dünyasında, bu da yetmezmiş gibi tehlikeli bir aşk üçgeninin odak noktasında bulan Tessa'nın gerçekleri ararken verdiği mücadele, kalp burkan aşk ve dostluk hikayesi, kaçırılmayacak bir öykü.
Maceralarıyla, tehlikeleriyle, şehvetiyle ve büyüsüyle 1800'lü yıllardaki büyülü dünya. İşte mekanik melek
Okuru kendine çeken efsane olaylar ve mükemmel karakterlerle biraraya gelmiş kurgusu çok satanlar listesinde yer alabilmiş ve hiç eskimeyecek bir kitap dır. Kitabı okurken Olaylar karşısında kendini bir okur değilde birebir kendin yaşıyormuş gibi hissedersin herbiri sana ait mis gibi.! Classandra Clarke ' e teşekkürler...
Kitap serisini kesinlikle tavsiye ediyorum. Genç kitleye hitap eden, akıcı ve sürekliliği bozmayan bir anlatımı var. Ölümcül oyuncaklar serisinin öncesini anlatıyor.
Favorilerimin arasında yerini aldığını söyleyerek yorumuma başlayayım. Öncelikle Cehennem Makineleri serisi yazarın daha önceki Ölümcül Oyuncaklar serisiyle bağlantılı diyebilirim. İkisi de Gölge Avcısı dünyasını ve bazı ortak karakterleri barındırıyor. Ölümcül Oyuncaklar serisinin 4.kitabını okurken sürekli eskiye gönderme vardı yani Cehennem Makineleri serisinde ki karakterlere ve olaylara. Baktım böyle olmayacak ben de Ölümcül Oyuncakları bitirmeden bu seriye geçtim. İyi ki de öyle yapmışım çünkü Clary ve Jace beni sıkmaya başlamıştı Evet,Mekanik Meleğe dönelim. Konumuz yine aynı;Melek kanına sahip olan ve insanları kötülüklerden koruyan Gölge Avcıları dünyasında geçiyor. Ama zaman olarak oldukça geride. Taaa Viktorya Dönemine,İngiltereye gidiyoruz. 1700'lü yılların sonu ve 1800'lü yıllar benim eski döneme ait en sevdiğim zamanlar diyebilirim. Binalar,kıyafetler,ortam ve insanlar tam anlamıyla büyüleyici ve masalsı. İlk olarak böyle bir zamanda geçmesinden dolayı benden artı 1 puanı almıştı bile kitap. Daha sonra açıp okumaya başladım ve kurguya anında odaklanabildim sanki bir an da kitabın içinde gibiydim ki yazarın öteki kitaplarında bunu yaşadığımı söyleyemem. Yani açıkcası bir çok övgüye rağmen Cassandra benim sevdiğim bir yazar değildi ne yazık ki. Ama sanıyorum ki bu durum,bu seriyle birlikte değişecek gibi. Kitabın dili oldukça akıcı ve basitti. Bir an bile sıkıldığımı hatırlamıyorum. Ölümcül Oyuncaklar'da ki gibi yine klasik Nefilimler,Vampirler,Kurt adamlar gibi bilindik karakterlerle karşılacağımı sanıyordum ama yeni ve oldukça farklı yeni şeyler vardı. Ve bu çok hoşuma gitti. Yazar işini sağlama alıp hali hazırda duran kurgudan gitmeyip yeni bir şeyler katmış. Eminim ki bunu yapmasaydı Ölümcül Oyuncaklardan bir farkı kalmayacaktı. Sanki sonunda bir yazar beni duymuşda romantizmin dozunu ve karakterlerin aşırı duyguları oldukça yerinde ayarlamış gibiydi. Ben bu kitapta ki bütün karakterleri sevdim diyebilirim. James ve Will uzun zamandır aradığım "bromance"tarzı tatlı bir arkadaşlığa sahipti. Ama esprili olmasından dolayı Will'i daha çok sevdiğimi söyleyebilirim. Aklında soru işareti olanlar için bence Gölge Avcısı dünyasını daha yakından tanımak için ilk olarak Ölümcül Oyuncakların ilk üç kitabını,daha sonra Cehennem Makineleri serisini ve en son Ölümcül Oyuncakların son üç kitabını okumanız en iyisi olacaktır diye düşünüyorum. Bu şekilde iki serinin birbirine nasıl bağlandığını ve birbiriyle ilişkili olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Üzerinde çok konuşulacak bir kitap değil bir an önce okumalısınız!!
Uzun zamandır fantastik kitap okumuyordum, özlemişim. Kitabı epey keyif alarak okudum.
Mekanik Melek, Cehennem Makineleri serisinin ilk kitabı.
New York'ta birlikte yaşadığı teyzesini kaybeden Theresa Gray, Londra'daki abisi Nate'in yanına geliyor ve daha gemiden indiği an karanlık yaratıklar olan Kara Kardeşler tarafından alıkonuluyor. Kara Kardeşler, Tessa'yı varlığından bile haberdar olmadığı yeteneğini kullanması için zorluyorlar. Kızı abisinin hayatı ile tehdit ederek her gün zihinsel antrenmanlar yaptırıyorlar. Sonunda Tessa'nın gücü ortaya çıkıyor; o bir şekil değiştirici! Birine ait bir eşyaya dokunarak onun şekline bürünebiliyor.
Kara Kardeşler'in Tessa'yı çalıştırarak bir şey için hazırladıkları ortada ama emellerine ulaşabilecekler mi dersiniz?
Diğer yandan Nefilim olarak adlandırılan, iblislerle savaşan gölge avcıları Will Herondale ve Jem Carstairs bir gece iblis kovalarken bir genç kız cesedi buluyorlar. Will, cinayetin izini takip ettiğinde yolu Kara Kardeşler'e çıkıyor. Böylelikle kaderi gölge avcılarıyla kesişen Tessa'yı ne maceralar bekliyor, ne maceralar!
Yazarın anlatım dilini sevdim. Kitap bayağı sürükleyiciydi. Aynı yazarın diğer serisi Ölümcül Oyuncaklar'ı okumadım ve bu seri daha sonra yazılmasına rağmen Ölümcül Oyuncaklar'daki kurgunun geçmişini anlattığı için acaba eksikliğini hissedecek miyim şeklinde tereddütlerim vardı ama hiç de öyle olmadı. Birbirinden bağımsız olarak okunabilir gibi göründü bana.
Karakterlerle pek sıkıntım yok gibi, serinin devamı ne gösterir bilmiyorum ama şimdilik favorim Jem. Peki Will'e ne demeli? Bazen o ukala tavırları çok sinir bozucu olabiliyor ama bazen de gülmekten öldürüyor :D Gölge avcıları Charlotte, Henry hatta Jessamine hepsine ısındım sadece Thomas biraz daha üzerinde durulması gereken bir karakterdi bence.
Bir de kitabın finali hiç final gibi değildi. Tamam bu bir seri, devamı var evet, ama bu kadar orta yerde bitirilmez ki. Vakit kaybetmeden 2.Kitabı okuyacağım.
Çok büyük bir beklenti ile başlamıştım ama sanırım yanlış yaptım. Kitap kötü değil fakat çok çekici de gelmedi. Yine de can sıkıntısı halinde okunabilir.
''Kitaplar söz konusu olduğunda, insan her zaman temkinli davranmalı,'' dedi Tessa. ''Ve bütün kitaplar tehlikelidir, çünkü kelimeler bizi değiştirme gücüne sahiptir.''
Jem, kolyeyi almadan hemen önce Tessa, kolyenin kenarında kazınmış kelimeleri gördü. Amour verus nun quam moritur -gerçek aşk asla ölmez.
Odanın diğer tarafında duran Will'e baktığında oğlanın da ona baktığını gördü. İkisi de aynı anda bakışlarını kaçırdı.
Eğer dünyada sizi seven, sizi umursayan hiç kimse yoksa gerçekten var olduğunuz söylenebilir miydi ?
"Eğer dünyada sizi seven, sizi umursayan hiç kimse yoksa gerçekten varolduğunuz söylenebilir miydi?"
Will kadının çok güzel olduğunu itiraf etmek zorundaydı ama bütün vampirler güzeldi. Güzellikleri kurutulmuş çiçeklerin güzelliği gibiydi, hoş ama ölü.
Cassandra Clare
Sayfa 230 - Artemis Yayınları
"Bazen," dedi Jem, "hayatımız o kadar hızlı değişir ki, zihnimiz ve kalbimiz buna uyum sağlayamaz. Böyle zamanlarda, hayatımız değiştiğinde biz hala geçmişin özlemini duyuyorsak işte o zaman acı çekeriz. Deneyimlerime dayanarak sana şu kadarını söyleyebilirim, insan alışıyor. Yeni hayatını yaşamayı öğreniyor ve bir süre sonra geçmişte her şeyin nasıl olduğunu unutuyorsun."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mekanik Melek
Alt başlık:
The Infernal Devices (Cehennem Makineleri) Serisi 1
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
536
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054377770
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Clockwork Angel
Çeviri:
Zeynep Heyzen Ateş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
On altı yaşındaki Tessa Gray, ağabeyini bulmak için okyanusu aşıp Kraliçe Viktorya'nın hükmü altındaki İngiltere'ye geldiğinde,
onu korkunç bir sır bekliyordu. Londra'nın Aşağıdünya'sının ıssız sokaklarını vampirler, büyücüler ve diğer doğaüstü yaratıklar ele geçirmişti. Kaosun yerine düzen getirmekse yalnızca Gölgeavcıları'na, kendilerini dünyayı iblislerden kurtarmaya adamış savaşçılara düşüyordu.

Pandemonium Kulübü'nde çalışan Kara Kardeşler tarafından kaçırılan Tessa, sonunda kendisinin de bir Aşağıdünyalı olduğunu öğrenecekti. Üstelik ender bulunan bir yeteneğe sahipti. İstediği zaman bir başkasına dönüşebiliyordu.
Kulübün kendini sır gibi saklayan yöneticisi Magister'ın niyeti ise,
Tessa'yı ve gücünü ele geçirmekti.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 323 okur

  • Yağmur Sayrıs
  • Aleyna
  • Ayşegül Pekdemir
  • Huriye Koç Çolak
  • Hypnos
  • Ece
  • İrem kılınç
  • Sümeyra Balcı
  • Burcu Piri
  • Aliya Jafargizi

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.3
14-17 Yaş
%24.4
18-24 Yaş
%38.2
25-34 Yaş
%24.4
35-44 Yaş
%3.1
45-54 Yaş
%2.3
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%95.1
Erkek
%4.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%42.1 (61)
9
%16.6 (24)
8
%22.1 (32)
7
%9.7 (14)
6
%5.5 (8)
5
%2.8 (4)
4
%0.7 (1)
3
%0
2
%0
1
%0.7 (1)