Mekanik Prens The Infernal Devices (Cehennem Makineleri) Serisi 2

8,6/10  (51 Oy) · 
119 okunma  · 
49 beğeni  · 
1.123 gösterim
Londra Enstitüsü'ndeki dengeler hiç bu kadar hassas olmamıştı. Konsey, Charlotte'ın gücünü elinden almak ve bu gücü, ahlak değerlerinden yoksun, gözünü iktidar hırsı bürümüş Benedict Lightwood'a vermek istiyordu.

Will, Jem ve Tessa, Enstitü'yü ve Charlotte'ı kurtarma umuduyla Mortmain'in geçmişiyle ilgili sırları araştırmaya karar verdi. Ancak tek keşfettikleri düşmanın amacı değildi. Aynı zamanda Tessa'yla ilgili huzursuz edici Gölge Avcısı bağlantısını da öğrendiler. Zaten Will ve Jem'in ilgisi arasında kalan Tessa, kendisinin bizzat bir "canavar"a dönüşmesine Gölge Avcıları'nın yardım ettiğini öğrenince başka bir seçimle daha yüz yüze gelecekti.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2012
 • Sayfa Sayısı:
  600
 • ISBN:
  9786051420134
 • Orijinal Adı:
  Clockwork Prince
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nur D. 
30 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

İlk kitabın tadı damağımda kalmıştı da bu kitabın bu derece iyi olacağını düşünmemiştim!

Dürüst olursam; Ölümcül Oyuncaklar serisinde sadece konuyu seviyordum ama istediğim kurguyu Cehennem Makineleri serisinde yakaladım. Cehennem Makineleri Ölümcül Oyuncaklar'a kıyasla (karakterler, karakterlerin hayatları, aralarındaki iletişim, bağ, duygular, olay örgüsü/akışı ve akla gelebilecek her türlü açıdan) çok ama çok daha başarılı.

Aşk üçlemesi vardı ki hiç sevmem. Fakat bu sefer hem bayıldım hem de (her ne kadar ne olacağını bilsem de) Tess ister Will ister Jem ile olsun her şekilde kabulümdü. Çünkü yazar karakterlerin arasına kötü duygular; kıskançlık, ihanet vs katmamış. Bence aşktan çok arkadaşlığı ön plana çıkaran bir düşünceyle yazılmasından dolayı bu kadar güzel olmuş.

Jassamine beni çok şaşırttı. Zihnimde neler kurguladım da ne ile karşılaştım...

Sanırım herkesle zıtlaşan tek bir düşüncem var. Serinin hayranları arasında çok sevilse de ben Magnus'u hiç sevmedim, sevmiyorum. İlk andan beri yıldızımız hiç barışmadı. Neyse ki bu seride görmezden gelmek çok daha kolay.

Sonuç olarak benim için ilk kitabı da geride bırakan; merak uyandırıcı, nüktedan ve duygusal yönden etkileyici bir kitaptı.

Birsu 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Merak ettiğiniz birçok şeyin cevabını bulabileceğiniz, Will'in geçmişine ışık tutan bir kitap. Ancak bir noktada işler sizi bunaltabiliyor, ya da en azından benim için böyle oldu, bilmiyorum. Ama vaktiniz varsa Mekanik Prens'e bir göz atın derim

Ece ecem 
05 Mar 14:00 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Cassandra Clare'in bu kadar acımasız olmamasını diledim ve kalbimin ortasına oturan koca bir ağrı ile kitabın kapağını kapattım.
En olmadık şeylerin beni en çok etkileyecek şeyler olabileceğini tahmin etmemiştim.
Bu konuda yazara içimdeki gizli kalmış acıları çıkardı diye kızsam mı ,yoksa o acıların altında yatan değerleri bana hatırlattı diye teşekkür mü etsem bilemedim .
Tek bildiğim ve emin olduğum şey ise kitabın gerçekten iyi olduğuydu. Tabii kalbinizde kalan ağrıyı saymazsak...
İkinci kitapta Will'i daha iyi tanıdım .Neden böyle biri olduğunu anlamamıştım fakat bu açığa çıktığında aslında hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını altında birçok nedenlerin yatabileceğine bir kez daha şahit oldum .
Jem'e daha çok üzüldüm ve daha çok sevdim .İstisnasız en sevdiğim karakterlerden biri oldu bu seride.Anlamsız bir şekilde hisleri ve duyguları bana o kadar anlamlı geliyorki...
Tessa 'ya sinir oldum .Olabileceğimden fazla .Kendine gel kadın! diye atar yaptığım bile oldu ama ne yazık ki beni duymadı.Sonunda en azından biraz kendine gelmeye başardı da derin bir nefes aldım .
Diğer bir yandan Henry yine çok tatlıydı sevgili eşi de onunla eş değerde .
Galiba bu seriyi neden sevdiğimi buldum çünkü kendimi içinde bulabiliyorum. Dünyadan ayrılıp üç boyutlu evrenin içine dalış yapıp orda yaşamak gibi .Her duvar ,her his ,her görüntü tanıdık.
Bu durumda sevmemem imkansızlaşıyor. Umarım okur ve bu dünyanın içine adım atarsınız.
Ah en sevdiğim diğer karakteri nasıl unuturum!
MAGNUS BANE!Bir iblis efendisinden etkilenmek zordur fakat konu MAGNUS olunca hayran hayran bakakalıyor insan .

Corpus 
06 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Şu var ki, yazar diğer serisiyle de zalim bir yönü olduğunu hissettirmişti bana. Nasıl yaptığını bilmiyorum ama çok ince bir işkence anlayışı olduğuna inanmaya başladım bu kitaptan sonra. İnsanlara kitabı okumayın demek isteyeceğim kadar zalim bir şeyi, o kadar güzel anlatmış ve öyle bir empatiyle harmanlamış ki üçüncü kitabı okuma sebebim de tam olarak bunlar.

Kitaptan 40 Alıntı

Zamanın tüm yaraları iyileştirdiğini söylerler ama bu o acının kaynağının sınırlı olduğu varsayımına dayanır. Biter. Buysa her gün yeniden açılan bir yara.

Mekanik Prens, Cassandra Clare (Sayfa 174)Mekanik Prens, Cassandra Clare (Sayfa 174)
şevval 
22 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Meleklerin Erdemi çürüyememelerindedir. Kusurları, daha iyiye gidemeyen olmalarıdır. İnsanların kusuruysa çürüyebilmesi, erdemiyse her zaman daha ileri gidebilecek olmasıdır."

Mekanik Prens, Cassandra ClareMekanik Prens, Cassandra Clare
alina alina 
30 May 17:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ve aşık bir adam... Aşık bir adam her şeyi anlatır. Herkese ihanet eder.

Mekanik Prens, Cassandra Clare (Sayfa 522 - Artemis yayınları)Mekanik Prens, Cassandra Clare (Sayfa 522 - Artemis yayınları)

#Wessa
...ve sahip olamayacağı şeyleri istemek insanı acıya ve deliliğe sürüklerdi.

Mekanik Prens, Cassandra Clare (Sayfa 285)Mekanik Prens, Cassandra Clare (Sayfa 285)
Phaesphoros 
 06 Ağu 11:29 · Kitabı okudu

#Wessa
"Acıdan kurtuluş yolunu satın alamazsın, uyuşturucu ve alkol alarak acıyı kandıramazsın."

Mekanik Prens, Cassandra Clare (Sayfa 227 - Theresa Gray)Mekanik Prens, Cassandra Clare (Sayfa 227 - Theresa Gray)
4 /