Mekke'ye Giden Yol

8,9/10  (16 Oy) · 
46 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.142 gösterim
Libya bağımsızlık mücadelesine katılan ve Pakistan'ın Birleşmiş Milletler'deki delegesi görevine getirilen Yahudi asıllı Avusturyalı gazeteci ve yazar Muhammed Esed, batılı dostlarının ısrarı üzerine bütün hayatını dolduran bu eşsiz macerayı yazmak için B.M.'deki görevinden istifa etti ve dünyanın belli başlı dillerine çevrilen bu kitabı yazdı. Mekkeye Giden Yol, İslâm dünyasının iç yüzünü, canlı gerçeğini ve batıya karşı direniş destanının anlatan üstün bir belgesel olmak yanında eşsiz bir edebi metindir.
(Önsöz'den)
 • Baskı Tarihi:
  2002
 • Sayfa Sayısı:
  483
 • ISBN:
  9789757732464
 • Orijinal Adı:
  The Road To Mecca
 • Çeviri:
  Cahit Koytak
 • Yayınevi:
  İnsan Yayınları
 • Kitabın Türü:
Betül 
03 Ara 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Muhammed Esed kendi hayatını, müslüman oluşunu, öncesini ve sonrasını muhteşem bir uslubla anatmış. Hayatımda okuduğum en sürükleyici, en etkileyici kitaplardan biri diyebilirim. Tekrar tekrar okunabileceklerin arasındadır.

Kübra 
22 Haz 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yer yer biraz zor okunsa da, sabırlı olanlara öneririm. Çok ilginç tespitler, ''ben bunu daha önce nasıl düşünemedim'' dediğim yerler var kitapta.

Menderes Urhan 
 30 Kas 2015 · Kitabı okudu · 31 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yahudi asıllı Avusturyalı gazeteci ve yazar mühtedi Muhammed Esed'in; Doğu-Batı kültürü, İslam ve Ehl-i Kitap (Yahudi, Hristiyan) ruhu, karakteri, bakışı arasındaki farkları, İslam dünyasının iç yüzünü, sıkıntılarını ve Batı'ya karşı direniş destanını eşsiz bir edebi üslupla kaleme aldığı çok değerli bir eser.

Kitaptan 3 Alıntı

Betül 
07 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

''Müslümanlar değildi İslam'ı yücelten, büyük kılan; tersine İslam'dı müslümanları yücelten. Ama ne zaman ki, İslam onlar için bilinçle izlenen bir hayat programı olmaktan çıkıp da bir alışkanlık haline geldi, işte o zaman uygarlıklarının temelinde yatan yaratıcı dinamizm de yok olup yerini uyuşukluğa, kısırlığa ve kültürel yozlaşmaya bıraktı.''

Mekke'ye Giden Yol, Muhammed EsedMekke'ye Giden Yol, Muhammed Esed
Betül 
07 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Dua kadar insanları birbirine yaklaştıran, bir araya getiren çok az şey vardır hayatta. Bu, inanıyorum ki, bütün dinler için, özellikle de, Allah'la insan arasında herhangi bir aracının varlığını zorunlu görmeyen İslam dini için bütünüyle doğrudur. İslam inancında ruhbanlığa, papazlığa ve hatta örgütlü bir 'kilise' kurumuna yer verilmemesi, cemaatle namaz kılarken her müslümanın kendini, ortak bir ibadet eylemine sadece katılan biri olarak değil, onu bizzat gerçekleştiren, ikame eden etkin bir özne olarak hissetmesini sağlamıştır. İslam'da törensel tapınma formları olmadığı için, cemaat namazına imamet etmek olsun nikah akdetmek yada cenaze namazını yönetmek olsun, herhangi bir ibadetin icrasında yetişkin ve akıl sahibi bir müslüman önderlik yapabilir. Allah'a ibadet için özel olarak 'görevlendirimiş' kimselere ihtiyaç yoktur İslam'da. Ulemanın yada müslüman topluma liderlik yapan kimselerin, sıradan müslümanlara göre, akaid ve hukuk alanında bir uzmanlık bilgisine sahip olmaktan başka bir ayrıcalıkları yoktur.''

Mekke'ye Giden Yol, Muhammed EsedMekke'ye Giden Yol, Muhammed Esed
İştah 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sidi Ömer'in küçük, titrek bir ateşe eğile yüzünü görüyor, "İmanımız ve özgürlüğümüz için sonuna kadar döğüşmek zorundayız; ya istilacıları sürüp atarız ya da bu yolda ölürüz... Başka seçeneğimiz yok..." diyen boğuk ve vakur sesini işitiyor gibiyim.

Mekke'ye Giden Yol, Muhammed Esed (Sayfa 394)Mekke'ye Giden Yol, Muhammed Esed (Sayfa 394)

Kitapla ilgili 1 Haber