Mektubat-ı Rabbani Cilt 1

9,8/10  (22 Oy) · 
34 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.305 gösterim
Elinizde tuttuğunuz bu Mektubat, İmam-ı Rabbani hazretlerinin dostlarına yazdığı mektupların Arapçasından, Türkçemize tercüme halleridir. 

İnsanlardaki çeşitli isti'dat, kabiliyet ve durumlara göre:

"Akılların alabileceği tarzda konuşunuz!"

Hadisi Şerifine uyularak kaleme alınmış ve böylece insanlara geniş çapta İrşad ve fayda sağlamıştır. Eserin hakikat açısından el'an salabet ve selasetini muhafaza ettiği ve bugünün Müslümanına ışık tuttuğu için tam tercümesi, tab-ı ve neşri bekleniyordu.

Zaman zaman mektupla hüccet taleb edildikçe bu paha biçilmez cevherler, İmam-ı Rabbani Hazretlerinin keşif ve malumat dalgalarından çıkıp meydana gelmiştir...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2000
 • Sayfa Sayısı:
  1000
 • ISBN:
  9786055457181
 • Çeviri:
  Abdulkadir Akçiçek
 • Yayınevi:
  Çelik Yayınevi
 • Kitabın Türü:
kedi sever 
24 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Muhtesem. Dikkat edilmesi gereken husus, dogru tercumeyi edinebilmek.

tahsin 
12 Haz 23:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

ahlak, imam, sunnet, felsefe, dusunce, hadis, rivayetlere yrnidrn deginen ve de islam kural vr kaidelerinin incelilerini anlatan bit kitaptir. not gunumuz turkcesi ile yenuden kaleme alinmistir

Kitaptan 4 Alıntı

Her şekil dardır, ma'na nasıl sığar?
Dilenci kulübesinde, sultanın ne işi var?
Şekle bakan gafil, ma'nadan ne anlar?
Cemali görmeyince, cananla ne işi var?

Mektubat-ı Rabbani Cilt 1, İmam-ı Rabbânî Ahmed Sirhindî (Sayfa 55 - Hakikat Kitabevi)Mektubat-ı Rabbani Cilt 1, İmam-ı Rabbânî Ahmed Sirhindî (Sayfa 55 - Hakikat Kitabevi)

"...Tasavvufçuların sözlerinden ele bir şey geçmez. Onların hallerinden insanın bir şeyi artmaz. Onların vecdleri ve halleri, islamiyete uygun olmazsa, on para etmez. Keşfleri, ilhamları, kitaba ve sünnete benzemezse, yarım arpa kadar değerleri olmaz.Tasavvuf yolunda ilerlemenin sebebi, islamiyetde inanılması lazım olan şeylere, yakinin, imanın artması içindir.Hakiki iman da , bu demektir. İkinci sebebi de, fıkıhta bildirilen vazifelerin kolay ve tatlı olması içindir.Tasavvuf bu ikisine kavuşmak içindir.Bunlardan başka bir şey için değildir.Çünki, Allahü teala, Cennetde görülecekdir. Dünyada hiç görülemez.Tasavvufcuların aradıkları müşahedeler, tecelliler, gölgelere kavuşmakdır ve benzetilen, O sanılan şeylerle avunmakdır.Allahü teala ötelerin ötesidir..."
207.Mektup/Cild I.

Mektubat-ı Rabbani Cilt 1, İmam-ı Rabbânî Ahmed Sirhindî (Sayfa 245 - Hakikat Kitabevi)Mektubat-ı Rabbani Cilt 1, İmam-ı Rabbânî Ahmed Sirhindî (Sayfa 245 - Hakikat Kitabevi)