Kitap
Melekler ve Tanrıtanımazlar

Melekler ve Tanrıtanımazlar

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.7
6 Kişi
28
Okunma
8
Beğeni
703
Gösterim
120 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 24 dk.
Adı
Melekler ve Tanrıtanımazlar
Basım
Türkçe · Türkiye · Zeplin Kitap · Kasım 2015 · Karton kapak · 9786059115827
Aydınlanma Çağı düşüncesinin en önemli temsilcilerinden olan Voltaire meşhur Felsefe Sözlüğü'nde Hıristiyanlıktan tutun da korsanlığa, ruhtan tutun da nehirlere dek, birçok farklı başlığı nüktedanlığından ve sade dilinden ödün vermeden açıklamıştır. Melekler ve Tanrıtanımazlar'da derlenen sekiz başlıkta Voltaire'in keskin zekâsından, sürekli otoriteyle zıtlaşmasına ve sürgün edilmesine yol açan nüktedanlığından izler ve "aydın kime denir?" sorusunun cevabını bulacaksınız. "Ben Tanrı'ya inanan ya da inanmayan birinin adaletindense sadece keder, zulüm ve boş itikatlar beklentisi içerisindeyim. Tanrıtanımazlık ve bağnazlık toplumu kemirip, parçalayıp tüketen iki canavardır. Ancak tanrıtanımaz kendi yanılgısı içinde tüm köklerini koparıp atan aklını ve sağduyusunu muhafaza eder. Bağnazlık da kendi köklerini keskinleştireceği sürekli bir delilik beklentisi içerisindedir." (Tanıtım Bülteninden)    
2 mağazanın 1 ürününün ortalama fiyatı: ₺6,95
7.7
10 üzerinden
6 Puan · 2 İnceleme
Gökhan
Melekler ve Tanrıtanımazlar'ı inceledi.
120 syf.
Bağnazlık Her Daim!! Tehlike
Merhabalar öncelikle 1k sakinleri Kitap 2 başlık altında toplanıyor ama onun dışında Hayvanlar, Teslis Karşıtları, Apokalips inancı, Vaftiz, Yamyamlar adında alt başlıklarda içeriyor.. Hayvanlar da maddi ruh varsa bu maddi ruhu , körüğü kim hareket ettiriyor ? Yıldızları hareket ettiren kimse o (S.32) Voltaire bir Yaratıcının olduğunun inancına Zeka yoluyla varabildigini kanısındadır. Bu sonsuz Geometrici nerede? Bu konuda bir şey bilmiyorum. Kendine özgü varlığı sayesinde mi her şeyi düzenledi? Bu konuda hiç bir şey bilmiyorum. O, niceliksiz ve niteliksiz bir enginlik midir? Bu konuyu da bilmiyorum. Tüm bildiğim ona tapılması gerektiği ve onun hakikat olduğudur.(58) Voltaire şu söylemlerinden : Şüphesiz bir polis kentinde, kötü bile olsa bir dini olması, hiç bir dinin olmamasından daha iyidir. (72) Dini aslında hayatı düzenleyen bir araç . Ve de gerekli . İnsanlık adaletinden kaçan kötü insandı bu dünyada ya da diğerinde cezalandıracak olan adil bir Tanrı'nın varlığına inanmak gerekmektedir. (69) İlk ödev her zaman adil olmaktır. (47) Ama din bağnazları veya tanrıtanımazlıgı kullanıp güçlüklerden kaçan rahat ve temiz bir hayat süren varlıklı insanların bunu kendine bir hak gibi yapabilmesi konusunda da çıkarımlarda bulunmuştur. Yaşadığı dönem itibariyle Orta Çağ kilise zihniyetinden çıkan 18 yy yaşamış olan Voltairin bu fikirlere çıkarımlara sahip olması çok da yabancı gelmemesi gerek Tanrıtanmazların gözü pek ama iyi akıl yürütemeyen kimseler olduğunu söyleyen Voltaire. Aslında toplum için daha tehlikeli olan Bağnazlık tanrıtanımazlıktan daha tehlikeli bir şeydir(72) Hiç bir tanrısı olmayan Kaflar, Hottentolar, Topinamboular. Tanırıyı ne inkar eder ne de doğrularlar .(74) Yani Tanrıtanımazlar etli sütlüye karışmadan yaşamayı sürdürmeyi çalışan, bunun düşünce sistemi içerisine girip kötü olacakları düşünüp uzak durmayı, düşünmüslerdir. Tanrıtanımazlık ve bağnazlık toplumu kemirip, parçalayan tüketen canavarlardır. Ancak Tanrıtanımazlar kendi yanılgısı içinde tüm köklerine koparıp atan aklını sağduyusunu muhafaza eder. Bağnazlık da kendi köklerine keskinleştireceği sürekli bir delilik beklentisi içerisindedir. Bağnazlar bütün toplumlar için birer tehlikedir . Ülkemizinde en temel sorunlarında bir tanesidir . Bu şekilde olan insanlar hem dinim öğretilerine, hem inandığı Tanrıya büyük saygısizlik ve hiçlik içerisindedir. Ve toplumda bu şekilde dini suistimal edip, o dönemin Avrupasında olduğu gibi fikirlerinden dolayı dinsiz , ateist olarak nitelendirilebiliyor. Ne yazık ki !! Hiç bir tanrıya inanmamak, utanmaz rezil davranışları onların üstüne yıkmaktan çok mu daha adil ?(50) Kitabın kısa sürede bitirebilir, cok ağır bir kitap değil, bilgilendirici dipnotlar çok iyi olmuş, bazı yerlerde yazım hataları dışında bir hata yok , Çevirmen iyi iş çıkarmış. Okuyacaklara şimdiden keyifli okumalar. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler...
Melekler ve Tanrıtanımazlar
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
29
Emre
Melekler ve Tanrıtanımazlar'ı inceledi.
96 syf.
·
3 günde
·
8/10 puan
Voltaire'in tekil olarak ilk defa kitabını okuyorum. Çok cesur ve irdeleyici cümleleri var. Meşhur encyclopedia (birçoğu tarafından bilinen ansiklopedi serisi)'ya katkı verenlerden biridir. Kendisinin Mason olduğunu öğrenmem ona daha çok ısınmama yardımcı oldu. Daha çok eserlerine yönelme kararı aldım. Bu yaklaşık yüz sayfalık notlarında tanrıtanımazlık üzerine derince ifadeler sunmaktadır. İşin özü olarak bir puta tapmak yerine hiç inanmamayı tercih eden Voltaire din adamları, kilise ve diğer coğrafyalarda dinlerin benzerlikleri üzerine durup bolca eleştirmiştir. Eserde Türklerden de bahsederken Yunanlıların antik dönemdeki başarısından kölelik durumuna düşmesini çok iyi şekilde ele almıştır. *Melekler *Hayvanlar *Yamyamlar, gibi bölümlere de sahiptir. Özellikle yamyamlar üzerine değinmeleri okunasıdır. Kültür farkından dolayı birbirini yemenin mantığını ele alarak örneklerden gitmiştir.
Melekler ve Tanrıtanımazlar
OKUYACAKLARIMA EKLE
5