Melekler ZamanıFatma Erdek

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.161
Gösterim
Adı:
Melekler Zamanı
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
554
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055358419
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
Hafif acılar konuşabilir ama, derin acılar dilsizdir.

Aşk; herkesin yüreğindeki boşluğa göre şekillenen, herkesi farklı bir yerden vuran, herkesi başka bir iman ve ibadetle dolduran, öylesine sınırsız ve öylesine belirsiz bir kavramdı ki.

Aşk bir evrendi. Sonsuzluğun içinde, milyarlarca tür barındıran, kimi ateşten, kimi ışıktan, kimi dumandan, kimi yeşilden, kimi beyazdan, kimi sudan, kimi topraktan...

Milyonlarca farklı yıldız, canlı, cansız ve bilinmezden oluşan evren kadar zengin... Milyonlarca şarkıya, şiire ilham olacak kadar bereketli...

Kimine umut getirecek kadar parlak. Kimini umutsuzluğa mahkûm edecek kadar karanlık. İşte bu kadar değişken, bu kadar tanımsız bir şeydi aşk...

Bir tek, tarafları net ve değişmezdi. Bir "seven" bir de "sevgili..."

Yusuf ve Yesra... İki kardeş...Tek can... Ve onları ayıran babaları... Küçük Yusuf'u tarikatın emrine gönderirken, gencecik Yesra'yı yaşlı tarikat liderine eş olarak verir.

Sonra...

Sonrası mücadeleci Yusuf'un tarikattan kaçışı ve Barlas oluşu. Hayatı keşfi . Mucizelerin ona getirdiği hayatının melekleri Nesil ve Ekin. İç içe geçmiş, soluk soluğa okunan bir adamın iki hayat mücadelesi. Yesra ve Yusuf'un yürek burkan, sarsan hikâyesiyle irkilecek, Nesil ve Barlas'ın aşklarıyla yaşamın ne denli bir mucize olduğuna tanıklık edeceksiniz...
(Tanıtım Bülteninden)
Konuyu ve karakterleri sevdim. Her ne kadar arada Nesil'i çok şımarık bulsam da. Bir de yazarın neden hep garip isimler kullandığını pek anlamadım tabi. Kitapta rahatsız edici bulduğum şey yazarın bazen fazla süslü bir üslupla yazması oldu. açıkçası süslü cümleler bana hiç bir zaman samimi gelmemiştir. Sadece basit cümlelerle yazılmış basit gerçekler beni daha çok duygulandırırken başka türlüsü yapay geliyor. İster istemek yazarın kitabı süslemek için uğraştığını düşünüyorum. Tabi haksızlık ediyor olma ihtimalim yüksek. Büyük ihtimalle yazarın tarzı bu. Diyaloglar arası uzun, duygusal, süslü paragraflar beni biraz sıktı ve sabırsızlandırdı. Kitap 400 sayfa olarak da yazılabilirmiş diye düşündüm. Tüm bunlarla kitaba haksızlık etmiş olmak da istemem. Kitabın türünün diğer örneklerine göre gerçekten iyi olduğunu düşünüyorum.
Duyguları,nesneleri yuzlerce çesit sekilde ifade edip betimleyebilirler bu kimse icin şasirtici degildir elbet. Ama her kitapta ezber gibi varlıgını hiç yitirmeyen ask ve yalnızlık bu kadar özgün bicimlendirilebilirdi. Bende yazsam aynı boyle bu cümlelerle anlatmak isterdim dedim kac kere. O kadar kolay degil elbet yine her karaktere büründüm okurken yusuf olmak istemedim. Onun gibi yuzlerce yusufun elinden tutup cikarmak istedim. böyle öykiler bırakın gercek yasamı kitaplarda bile var olmamalı. Fatma erdek melekler zamanı özgün ve insanin icini burkan hikayesiyle sizleride bulsun diyorum.
Melekler Zamanı okuduğum tarzların içinden sıyrılarak kendini sevdirmeyi başardı.İçerisindeki kimliklerin hepsi birbirinden özel..
Yusuf Kırımlı babasının dayatmasıyla ailesinden koparılıp -özellikle de bambaşka bir bağla bağlı olduğu ablası Yesra'dan-tarikata gönderilir, şartları zordur en küçük yanlışta küçük yaşına bakılmadan hücreye kapatılır..Askerlikten sonra da bir yolunu bulup kaçar..
Yepyeni bir hayat, yepyeni bir kimlikle düzen kurar kendine,yaşadığı zorlu çocukluk yıllarından sonra haliyle kaskatı bir adam haline gelir..
Artık adı Barlas, gücü yerinde iki evlilik yapmış hepsinin ihanetiyle sonuçlanmıştır..
Kıvrılan yapraklarda sahibi bulunduğu otele çalışmak için gelen Nesil Barlas'ın hayatını değiştirebilmeyi başaracak mıdır?
Daha taksideyken yanından geçen arabadaki adama aşık olur..Barda karşılaşırlar fakat Barlas yüzüne bile bakmaz Nesil'in..
Olaylar yön değiştirip de dikkatini çekmeye çalışan Nesil'in denizde boğulmak üzereyken onu kurtarır Barlas, sonrasındaysa bir şekilde yolunu bulup yakınında olmayı başarır.
Aşka ve sevgiye o denli uzak olan bu adama geri dönüşünde yalnız değildir artık, Ekin'le kapısını çalar Nesil onun öncesindeyse annesi ve babasını gittikleri gezide geçirdikleri kazada kaybeder.Annesine bebek beklediğini söyleyememiştir. Yıkıntılarla geldiği Datça'da sütannesi Efser ve sözünü ettiğim gibi Ekin vardır.
Oğlunun baba sevgisini tatmasını ve de babasını tanımasını ister,konuşmaları sırasında Barlas'ın onu yalancılıkla suçlamaları devam eder ve sütanne devreye girer Barlas'a attığı tokatla onu gerçekle yüzleştirir..
Her şeyin ötesinde yıkıntıların altında kalan çocukluğunu unutamayan Barlas alkol bağımlısıdır.. Bundan kurtulabilecek midir?
Rüyalarında sayıkladığı kız kardeşini bulabilecek midir?
Tereddüt ile almama karşın konusunu ve yazarın uslübunu beğendiğim nadir Türk kitaplarından birisi oldu.okumak isteyipte kararsız kalan varsa okumasını tavsiye ederim..
Yazarın okuduğum ikinci kitabıydı Melekler Zamanı.Bu romanı çok isteyerek ve çok merak ederek başladım. Konusu ve anlatım dili olarak okuyucuyu hemen etkisi altına alan güzel bir kurgusu olmasının yanı sıra bana göre çok fazla şiirsel monolog tarzı bölümler içeriyor olması bazı kısımları atlayarak okumama neden oldu. Oysa ki ilk okuduğum kitap Kara Kış Beyaz Düş 'ün anlatımı daha farklıydı sanki. Yesra ile Yusuf'un kardeş hasretini okurken gözleriniz dolacak, Ekin'in sevgisiyle hayata tekrar tutunmayı seçen ve Nesil'e olan aşkıyla sevmeyi ve sevilmeyi tekrar öğrenen Barlas( Yusuf)un hikayesini okuyacaksınız bu kitapta. Sırada okunmayı bekleyen Erken Rüya Zamanlar ve Gece ile Şafak var....
Yusuf diğer adıyla Barlas, hayatındaki olumsuzluklara,çöküşlere dokuz yaşındayken yaşamaya başlıyor. Babasının aşırı derece de dinci olması yüzünden militan yetiştiren bir kampa gönderilir. Bir müddet sonra o kamptan kaçar ve hakkında ölüm emri çıkarılır.Ailesiyle bağlarını koparırken aynı zamanda inançlarını da kaybeder. Barlas, Datça'da otel işletiyor. Bir gün, adamın oteline iş başvurusu yapmak için yola çıkan ve yolda karşılaşan adama hemen aşık olan Nesil,tek gecelik bir ilişkiden bir bebek dünyaya getirir. Barlas bebeğin Ondan olduğuna inanmaz. Çünkü elinde 3 hastaneden ayrı ayrı rapor vardır çocuğu olamaz diye , ama olmuş işte, sonra Barlas buna mucize der.
O bebeğin gelişiyle birlikte Barlas.değişmeye hayal ettiği hayatı yaşamaya başlar.Barlas yani Yusuf'un,Yesra adında bir ablası vardır.İki kardeş arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Ama görüşemezler. Nesil Barlas'ın durumuna çok üzülür ve gizlice gidip Yesra ile konuşur ve Yesra Barlas'ı görmeye karar verir. Vs. Vs.
Çok duygusal bir kitaptı. Bu kitaptan önce okuduğum Gece ile Şafak 'tan sonra bu duygusallık beni biraz yordu. Ama güzel bir kitaptı.
İyi okumalar.
"Hafif acılar konuşabilir ama, derin acılar dilsizdir..."

Bu kitaba nasıl bir yorum yapacağımı inanın hiç bilmiyorum. Ama şunu biliyorum ki geçen Malatya Kitap Fuar'ında yazarından imzalı alıp okumadığım için çoooooo...ok pişmanım...


Açıkçası ben ilk olarak Fatma Erdek kitaplarına Gece İle Şafak kitabından başlamak istiyordum. O da bir türlü çıkamayınca :p ve bende kitapçımda görünce almadan edemedim. Ertesi güne de Leylam'ın sayesinde başladım.

Kitap kapağında sevgili yazarımın da dediği gibi bu kitapta "derin acıların dilsizliği"ni okuyacaksınız. Öyle ki bir yerden sonra sizde Barlas'ın suskunluğuna,acısına,sevgisine,aşkına ortak olmaktan kendinizi alamıyorsunuz.

Barlas... Yusuf'un kamptan kaçtığı gün yaralı ruhundan da kaçmak için yarattığı sığınak. Öyle bir sığınak ki Yusuf'tan bir iz bile yok. Ta ki Nesil Barlas'a dokunduğu an Yusuf'un da ruhuna dokunduğu ana kadar.

Nesil... Hayatının baharında ailesi ve arkadaşlarıyla~her ne kadar sadece arkadaşlar kısmında sadece Lal'i görsekte :p~ mutlu, iş başvurusu için Datça'daki Dream oteline gelen ancak daha o virajlı yollarda Barlas'ı görüp ona aşık olan bir genç kız. Şimdi fark ettim de Nesil ve Barlas'ın aşkı da o virajlı yollar gibi keskin dönemeçlere sahip.

Nesil ve Barlas'ın aşkını okurken aklıma gelen tek bir benzetme vardı. Hani yan yana olupta kavuşamayan iki deniz vardır ya hah işte öyle... Ne kadar birbirlerine çarpıp kavuşmak isteselerde kavuşamayan iki deniz. Nesil aşkı ve cesaretiyle dolup taşan bir deniz, Barlas ise acılarla dolu sevgi ve şefkate aç bir deniz...

Kitap hakkında söylenecek çok şey var fakat ne benim kelimelerim anlatmaya yetmeyeceğinden kitap yine kendini çok iyi bir şekilde ifade etmiş. İşte o kelimeler.


Siz, onun için değerinizin ne olduğunu, ömrünüz tükenip bitse de bilemezsiniz. O her gün anlatsa da, asla tam olarak öğrenemezsiniz. Çünkü değer, ölçülüp tartılacak bir şey değildir. Gönül biçer insanın değerini ve sözler de asla o ölçüyü ifade edemez.

Bu kitap okuyunca vazgeçilmeziniz olacak mutlaka alıp okumalısınız <3.<3
Kitabı yeni bitirdim,bir ayımı aldı malesef ama keşke de bitirmeseydim.Keşfettiğim Türk yazar Fatma Erdek'in kalemiyle aşırı hüzünlenirken edebi anlatımına hayran kalmamak elde değil.
Ah Barlas,canım Yusuf ve Yesra,cesur Nesil,aidiyetinden heykeli dikilesi Kaptan...
Barlas'a geçmişini sevdiren,onu geçmişe kilitlediği Yusuf'a döndüren,kendini bulduran,aşkı tattıran Nesil...Karakterlerin hepsinin anlatımı nasıl güzel...Yüreklerini hissediyorsunuz resmen.
Kardeş özlemi daha nasıl gırtlağı düğümleyerek anlatılabilirdi bundan başka...
Uzun soluklu bir olay örgüsü ama bitmesini istemeyeceksiniz.Anlatım süslü ama acılar yalın.Hem de en gerçek acılar...
İki kardeşin birbirine sevgisi çok güzel anlatılmış.süslü bir anlatım var.
Kitabı zaman zaman kalbimde bir sıcaklık, tabiri caizse bir yumruyla okudum. Yazarımız sıradan gibi gördüğümüz duyguları çok gerçekçi yansıtmış biz okurlara. Kendi adıma kitaba ufak bir eleştiri yapmak istiyorum. Bazı kısımlarda duygular uzunca anlatılmış, belki ben fazla sabırsız biri olduğum ve hemen sonuçlansın istediğim içindir bilemiyorum. Konusu; Cahilliğe kurban gitmiş iki kardeş Yusuf ve Yesra. Yanlış anlaşılan bir inanış yüzünden tarikatın emrine gönderilen Yusuf ve tarikat liderine eş olarak seçilen Yesra'nın birbirlerine olan sevgileri ve özlemleri. Diğer yandan aşka meydan okuyan inatçı Nesil ve Barlas'ın aşkı. Aşk mutlu olmaya engel midir? Bir mucize kavuşmak için yeterli midir? Yesra ile Yusuf , Nesil ile Barlas birbirlerine kavuşabilecekler mi? Soruların cevabı kitapta
Muhteşem sonuna kadar okuyup aglamamak mümkün değil Yusuf ve Yes ra ya çok üzüldüm sonu kavuşma olduğuna çok sevindim.Ama keşke Yes ra ve çocukları Yusufla beraber yaşasa öyle bitseydi.Çok çok tavsiye ederim okumayan varsa okusun.Insallah bu hayatı yaşayan yoktur.Fatma hanımın eline ve gönlüne sağlık çok etkilendiğim bir roman oldu.
"Geçmişini inkâr edenlerden misin?" "Geçmişin inkâr ettiklerindenim."
Fatma Erdek
Sayfa 219 - Ephesus
Çünkü insanın iki eli vardı. Biri geçmişten geleni alıyor diğeri geleceğe veriyordu. Geçmişe açılan elini kapatan birinin geleceğe açılan eli de boş kalıyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Melekler Zamanı
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
554
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055358419
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
Hafif acılar konuşabilir ama, derin acılar dilsizdir.

Aşk; herkesin yüreğindeki boşluğa göre şekillenen, herkesi farklı bir yerden vuran, herkesi başka bir iman ve ibadetle dolduran, öylesine sınırsız ve öylesine belirsiz bir kavramdı ki.

Aşk bir evrendi. Sonsuzluğun içinde, milyarlarca tür barındıran, kimi ateşten, kimi ışıktan, kimi dumandan, kimi yeşilden, kimi beyazdan, kimi sudan, kimi topraktan...

Milyonlarca farklı yıldız, canlı, cansız ve bilinmezden oluşan evren kadar zengin... Milyonlarca şarkıya, şiire ilham olacak kadar bereketli...

Kimine umut getirecek kadar parlak. Kimini umutsuzluğa mahkûm edecek kadar karanlık. İşte bu kadar değişken, bu kadar tanımsız bir şeydi aşk...

Bir tek, tarafları net ve değişmezdi. Bir "seven" bir de "sevgili..."

Yusuf ve Yesra... İki kardeş...Tek can... Ve onları ayıran babaları... Küçük Yusuf'u tarikatın emrine gönderirken, gencecik Yesra'yı yaşlı tarikat liderine eş olarak verir.

Sonra...

Sonrası mücadeleci Yusuf'un tarikattan kaçışı ve Barlas oluşu. Hayatı keşfi . Mucizelerin ona getirdiği hayatının melekleri Nesil ve Ekin. İç içe geçmiş, soluk soluğa okunan bir adamın iki hayat mücadelesi. Yesra ve Yusuf'un yürek burkan, sarsan hikâyesiyle irkilecek, Nesil ve Barlas'ın aşklarıyla yaşamın ne denli bir mucize olduğuna tanıklık edeceksiniz...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 116 okur

  • Esin Elçin Kırlı
  • Gizem
  • Esra
  • Deniz
  • Hatice Kurtaran
  • Mine
  • Kitap Odası
  • Mediha taşkıran
  • Rainbow 2071
  • İLKAY ALTINOK

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.5
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%19.4
25-34 Yaş
%40.3
35-44 Yaş
%26.9
45-54 Yaş
%7.5
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%96.1
Erkek
%3.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%43.1 (25)
9
%10.3 (6)
8
%20.7 (12)
7
%10.3 (6)
6
%6.9 (4)
5
%1.7 (1)
4
%3.4 (2)
3
%0
2
%3.4 (2)
1
%0