Melekler Zamanı

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.248
Gösterim
Adı:
Melekler Zamanı
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
554
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055358419
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
Hafif acılar konuşabilir ama, derin acılar dilsizdir.

Aşk; herkesin yüreğindeki boşluğa göre şekillenen, herkesi farklı bir yerden vuran, herkesi başka bir iman ve ibadetle dolduran, öylesine sınırsız ve öylesine belirsiz bir kavramdı ki.

Aşk bir evrendi. Sonsuzluğun içinde, milyarlarca tür barındıran, kimi ateşten, kimi ışıktan, kimi dumandan, kimi yeşilden, kimi beyazdan, kimi sudan, kimi topraktan...

Milyonlarca farklı yıldız, canlı, cansız ve bilinmezden oluşan evren kadar zengin... Milyonlarca şarkıya, şiire ilham olacak kadar bereketli...

Kimine umut getirecek kadar parlak. Kimini umutsuzluğa mahkûm edecek kadar karanlık. İşte bu kadar değişken, bu kadar tanımsız bir şeydi aşk...

Bir tek, tarafları net ve değişmezdi. Bir "seven" bir de "sevgili..."

Yusuf ve Yesra... İki kardeş...Tek can... Ve onları ayıran babaları... Küçük Yusuf'u tarikatın emrine gönderirken, gencecik Yesra'yı yaşlı tarikat liderine eş olarak verir.

Sonra...

Sonrası mücadeleci Yusuf'un tarikattan kaçışı ve Barlas oluşu. Hayatı keşfi . Mucizelerin ona getirdiği hayatının melekleri Nesil ve Ekin. İç içe geçmiş, soluk soluğa okunan bir adamın iki hayat mücadelesi. Yesra ve Yusuf'un yürek burkan, sarsan hikâyesiyle irkilecek, Nesil ve Barlas'ın aşklarıyla yaşamın ne denli bir mucize olduğuna tanıklık edeceksiniz...
(Tanıtım Bülteninden)
Konuyu ve karakterleri sevdim. Her ne kadar arada Nesil'i çok şımarık bulsam da. Bir de yazarın neden hep garip isimler kullandığını pek anlamadım tabi. Kitapta rahatsız edici bulduğum şey yazarın bazen fazla süslü bir üslupla yazması oldu. açıkçası süslü cümleler bana hiç bir zaman samimi gelmemiştir. Sadece basit cümlelerle yazılmış basit gerçekler beni daha çok duygulandırırken başka türlüsü yapay geliyor. İster istemek yazarın kitabı süslemek için uğraştığını düşünüyorum. Tabi haksızlık ediyor olma ihtimalim yüksek. Büyük ihtimalle yazarın tarzı bu. Diyaloglar arası uzun, duygusal, süslü paragraflar beni biraz sıktı ve sabırsızlandırdı. Kitap 400 sayfa olarak da yazılabilirmiş diye düşündüm. Tüm bunlarla kitaba haksızlık etmiş olmak da istemem. Kitabın türünün diğer örneklerine göre gerçekten iyi olduğunu düşünüyorum.
Duyguları,nesneleri yuzlerce çesit sekilde ifade edip betimleyebilirler bu kimse icin şasirtici degildir elbet. Ama her kitapta ezber gibi varlıgını hiç yitirmeyen ask ve yalnızlık bu kadar özgün bicimlendirilebilirdi. Bende yazsam aynı boyle bu cümlelerle anlatmak isterdim dedim kac kere. O kadar kolay degil elbet yine her karaktere büründüm okurken yusuf olmak istemedim. Onun gibi yuzlerce yusufun elinden tutup cikarmak istedim. böyle öykiler bırakın gercek yasamı kitaplarda bile var olmamalı. Fatma erdek melekler zamanı özgün ve insanin icini burkan hikayesiyle sizleride bulsun diyorum.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.925 Oy)19.848 beğeni45.459 okunma3.483 alıntı192.093 gösterim
 • Bin Muhteşem Güneş
  8.9/10 (5.017 Oy)5.579 beğeni16.782 okunma977 alıntı79.475 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (9.986 Oy)11.776 beğeni29.552 okunma1.681 alıntı154.566 gösterim
 • Böğürtlen Kışı
  8.6/10 (2.537 Oy)2.506 beğeni8.285 okunma419 alıntı57.626 gösterim
 • Piraye
  8.0/10 (2.311 Oy)2.287 beğeni10.946 okunma409 alıntı39.255 gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (5.044 Oy)5.716 beğeni19.008 okunma962 alıntı95.600 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.8/10 (4.419 Oy)5.282 beğeni19.433 okunma873 alıntı80.628 gösterim
 • Senden Önce Ben
  8.4/10 (2.454 Oy)2.495 beğeni7.842 okunma329 alıntı77.837 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (8.226 Oy)9.214 beğeni27.511 okunma2.925 alıntı121.236 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (5.448 Oy)6.125 beğeni16.232 okunma1.957 alıntı70.124 gösterim
Melekler Zamanı okuduğum tarzların içinden sıyrılarak kendini sevdirmeyi başardı.İçerisindeki kimliklerin hepsi birbirinden özel..
Yusuf Kırımlı babasının dayatmasıyla ailesinden koparılıp -özellikle de bambaşka bir bağla bağlı olduğu ablası Yesra'dan-tarikata gönderilir, şartları zordur en küçük yanlışta küçük yaşına bakılmadan hücreye kapatılır..Askerlikten sonra da bir yolunu bulup kaçar..
Yepyeni bir hayat, yepyeni bir kimlikle düzen kurar kendine,yaşadığı zorlu çocukluk yıllarından sonra haliyle kaskatı bir adam haline gelir..
Artık adı Barlas, gücü yerinde iki evlilik yapmış hepsinin ihanetiyle sonuçlanmıştır..
Kıvrılan yapraklarda sahibi bulunduğu otele çalışmak için gelen Nesil Barlas'ın hayatını değiştirebilmeyi başaracak mıdır?
Daha taksideyken yanından geçen arabadaki adama aşık olur..Barda karşılaşırlar fakat Barlas yüzüne bile bakmaz Nesil'in..
Olaylar yön değiştirip de dikkatini çekmeye çalışan Nesil'in denizde boğulmak üzereyken onu kurtarır Barlas, sonrasındaysa bir şekilde yolunu bulup yakınında olmayı başarır.
Aşka ve sevgiye o denli uzak olan bu adama geri dönüşünde yalnız değildir artık, Ekin'le kapısını çalar Nesil onun öncesindeyse annesi ve babasını gittikleri gezide geçirdikleri kazada kaybeder.Annesine bebek beklediğini söyleyememiştir. Yıkıntılarla geldiği Datça'da sütannesi Efser ve sözünü ettiğim gibi Ekin vardır.
Oğlunun baba sevgisini tatmasını ve de babasını tanımasını ister,konuşmaları sırasında Barlas'ın onu yalancılıkla suçlamaları devam eder ve sütanne devreye girer Barlas'a attığı tokatla onu gerçekle yüzleştirir..
Her şeyin ötesinde yıkıntıların altında kalan çocukluğunu unutamayan Barlas alkol bağımlısıdır.. Bundan kurtulabilecek midir?
Rüyalarında sayıkladığı kız kardeşini bulabilecek midir?
Tereddüt ile almama karşın konusunu ve yazarın uslübunu beğendiğim nadir Türk kitaplarından birisi oldu.okumak isteyipte kararsız kalan varsa okumasını tavsiye ederim..
Yazarın okuduğum ikinci kitabıydı Melekler Zamanı.Bu romanı çok isteyerek ve çok merak ederek başladım. Konusu ve anlatım dili olarak okuyucuyu hemen etkisi altına alan güzel bir kurgusu olmasının yanı sıra bana göre çok fazla şiirsel monolog tarzı bölümler içeriyor olması bazı kısımları atlayarak okumama neden oldu. Oysa ki ilk okuduğum kitap Kara Kış Beyaz Düş 'ün anlatımı daha farklıydı sanki. Yesra ile Yusuf'un kardeş hasretini okurken gözleriniz dolacak, Ekin'in sevgisiyle hayata tekrar tutunmayı seçen ve Nesil'e olan aşkıyla sevmeyi ve sevilmeyi tekrar öğrenen Barlas( Yusuf)un hikayesini okuyacaksınız bu kitapta. Sırada okunmayı bekleyen Erken Rüya Zamanlar ve Gece ile Şafak var....
Yusuf diğer adıyla Barlas, hayatındaki olumsuzluklara,çöküşlere dokuz yaşındayken yaşamaya başlıyor. Babasının aşırı derece de dinci olması yüzünden militan yetiştiren bir kampa gönderilir. Bir müddet sonra o kamptan kaçar ve hakkında ölüm emri çıkarılır.Ailesiyle bağlarını koparırken aynı zamanda inançlarını da kaybeder. Barlas, Datça'da otel işletiyor. Bir gün, adamın oteline iş başvurusu yapmak için yola çıkan ve yolda karşılaşan adama hemen aşık olan Nesil,tek gecelik bir ilişkiden bir bebek dünyaya getirir. Barlas bebeğin Ondan olduğuna inanmaz. Çünkü elinde 3 hastaneden ayrı ayrı rapor vardır çocuğu olamaz diye , ama olmuş işte, sonra Barlas buna mucize der.
O bebeğin gelişiyle birlikte Barlas.değişmeye hayal ettiği hayatı yaşamaya başlar.Barlas yani Yusuf'un,Yesra adında bir ablası vardır.İki kardeş arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Ama görüşemezler. Nesil Barlas'ın durumuna çok üzülür ve gizlice gidip Yesra ile konuşur ve Yesra Barlas'ı görmeye karar verir. Vs. Vs.
Çok duygusal bir kitaptı. Bu kitaptan önce okuduğum Gece ile Şafak 'tan sonra bu duygusallık beni biraz yordu. Ama güzel bir kitaptı.
İyi okumalar.
"Hafif acılar konuşabilir ama, derin acılar dilsizdir..."

Bu kitaba nasıl bir yorum yapacağımı inanın hiç bilmiyorum. Ama şunu biliyorum ki geçen Malatya Kitap Fuar'ında yazarından imzalı alıp okumadığım için çoooooo...ok pişmanım...


Açıkçası ben ilk olarak Fatma Erdek kitaplarına Gece İle Şafak kitabından başlamak istiyordum. O da bir türlü çıkamayınca :p ve bende kitapçımda görünce almadan edemedim. Ertesi güne de Leylam'ın sayesinde başladım.

Kitap kapağında sevgili yazarımın da dediği gibi bu kitapta "derin acıların dilsizliği"ni okuyacaksınız. Öyle ki bir yerden sonra sizde Barlas'ın suskunluğuna,acısına,sevgisine,aşkına ortak olmaktan kendinizi alamıyorsunuz.

Barlas... Yusuf'un kamptan kaçtığı gün yaralı ruhundan da kaçmak için yarattığı sığınak. Öyle bir sığınak ki Yusuf'tan bir iz bile yok. Ta ki Nesil Barlas'a dokunduğu an Yusuf'un da ruhuna dokunduğu ana kadar.

Nesil... Hayatının baharında ailesi ve arkadaşlarıyla~her ne kadar sadece arkadaşlar kısmında sadece Lal'i görsekte :p~ mutlu, iş başvurusu için Datça'daki Dream oteline gelen ancak daha o virajlı yollarda Barlas'ı görüp ona aşık olan bir genç kız. Şimdi fark ettim de Nesil ve Barlas'ın aşkı da o virajlı yollar gibi keskin dönemeçlere sahip.

Nesil ve Barlas'ın aşkını okurken aklıma gelen tek bir benzetme vardı. Hani yan yana olupta kavuşamayan iki deniz vardır ya hah işte öyle... Ne kadar birbirlerine çarpıp kavuşmak isteselerde kavuşamayan iki deniz. Nesil aşkı ve cesaretiyle dolup taşan bir deniz, Barlas ise acılarla dolu sevgi ve şefkate aç bir deniz...

Kitap hakkında söylenecek çok şey var fakat ne benim kelimelerim anlatmaya yetmeyeceğinden kitap yine kendini çok iyi bir şekilde ifade etmiş. İşte o kelimeler.


Siz, onun için değerinizin ne olduğunu, ömrünüz tükenip bitse de bilemezsiniz. O her gün anlatsa da, asla tam olarak öğrenemezsiniz. Çünkü değer, ölçülüp tartılacak bir şey değildir. Gönül biçer insanın değerini ve sözler de asla o ölçüyü ifade edemez.

Bu kitap okuyunca vazgeçilmeziniz olacak mutlaka alıp okumalısınız <3.<3
Yazarın ilk romanı Melekler Zamanı'nda kayıp hayatları okuyoruz. Bana bu hissi uyandırdı. Sadece Yusuf ve Yesra'nın değil Cemil, Kaptan, Nevhis'de yer alıyor. Onlarda ayrı bir tat katmış kitaba.
Geçmiş ve şimdiki zaman. Bir Yusuf'u bir de Barlas'ı okuyoruz. Yusuf'un Barlas olması, çocuk yaşta yaşadıkları beni çok etkiledi. Yazar, Barlas ve Nesil'in duygularını, düşüncelerini bizlere güzel aktarmış.
Barlas'ı kitabın ilk başından sevmeye başladım. Nesli'yi ise, Barlas'ın bir süreliğine ortadan kaybolmasından sonra. Öncesinde hiç hoşlanmadım.
Genel olarak çok beğendim. Konusu ve kurgusu güzel. Ama çok fazla süslü cümleler kullanılmış.İki konuşma arasında uzun uzun kullanılmış.Gereksiz uzatılmış. Bu kısımları okurken sıkıldım. Birde yazar kullandığı isimler çok değişik. Neden acaba bunları tercih etmiş merk ettim. Özel bir anlamı var mı acaba? Ayrıca aklımda iki soru işareti kaldı. Cevapsız kalmasaydı daha mutlu olabilirdim.
Uzatılmasaydı çok daha iyi olurdu. Gerisi gerçekten çok iyiydi. Hatta türünün diğer kitaplarından da çok daha iyi. Şimdilik benden bu kadar. Başka bir kitapta görüşmek üzere. Hoşçakalın...
Kitabı yeni bitirdim,bir ayımı aldı malesef ama keşke de bitirmeseydim.Keşfettiğim Türk yazar Fatma Erdek'in kalemiyle aşırı hüzünlenirken edebi anlatımına hayran kalmamak elde değil.
Ah Barlas,canım Yusuf ve Yesra,cesur Nesil,aidiyetinden heykeli dikilesi Kaptan...
Barlas'a geçmişini sevdiren,onu geçmişe kilitlediği Yusuf'a döndüren,kendini bulduran,aşkı tattıran Nesil...Karakterlerin hepsinin anlatımı nasıl güzel...Yüreklerini hissediyorsunuz resmen.
Kardeş özlemi daha nasıl gırtlağı düğümleyerek anlatılabilirdi bundan başka...
Uzun soluklu bir olay örgüsü ama bitmesini istemeyeceksiniz.Anlatım süslü ama acılar yalın.Hem de en gerçek acılar...
Bana doğum günü hediyesi olarak verilen kitapcağız.Burada 554 sayfa yazıyor ancak 725 sayfalık bir kitap. Çok güzel bir kız , yakışıklı bir adam ..Adamın denize sıfır oteli var , kıza petrol ofisleri miras kalmış... Hayâller Paris etkisi yaşatmaya çalışan ; "Aşk"ı anlattığı mevzu bahis olan bir kitap.
Yazar betimlemelerini öyle abartmış ki bazen bir paragrafı alıyor.Bu tasvirleri atlaya atlaya okuyabilirsiniz.Şahsen "725 SAYFA"lık bu eseri okumazsanız pek bir şey kaybetmesiniz.Bunun yerine Türk Edebiyatı Klasikleri'nden iki eser okuyabilirsiniz.
İki kardeşin birbirine sevgisi çok güzel anlatılmış.süslü bir anlatım var.
Her şeyin bir zamanı vardı elbette. Aşkın ,acının, mutluluğun, umudun ,umutsuzluğun... Hepsi vakti geldiğinde yaşanırdi.
Ben daha bir çocuktum. Ablama, anneme, doğduğum yere, sokağıma, okuluma, arkadaşlarıma, oyunlarıma, hatta evimin içindeki o yokluğa bile doyamamıştım.
"Geçmişini inkâr edenlerden misin?" "Geçmişin inkâr ettiklerindenim."
Fatma Erdek
Sayfa 219 - Ephesus

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Melekler Zamanı
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
554
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055358419
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
Hafif acılar konuşabilir ama, derin acılar dilsizdir.

Aşk; herkesin yüreğindeki boşluğa göre şekillenen, herkesi farklı bir yerden vuran, herkesi başka bir iman ve ibadetle dolduran, öylesine sınırsız ve öylesine belirsiz bir kavramdı ki.

Aşk bir evrendi. Sonsuzluğun içinde, milyarlarca tür barındıran, kimi ateşten, kimi ışıktan, kimi dumandan, kimi yeşilden, kimi beyazdan, kimi sudan, kimi topraktan...

Milyonlarca farklı yıldız, canlı, cansız ve bilinmezden oluşan evren kadar zengin... Milyonlarca şarkıya, şiire ilham olacak kadar bereketli...

Kimine umut getirecek kadar parlak. Kimini umutsuzluğa mahkûm edecek kadar karanlık. İşte bu kadar değişken, bu kadar tanımsız bir şeydi aşk...

Bir tek, tarafları net ve değişmezdi. Bir "seven" bir de "sevgili..."

Yusuf ve Yesra... İki kardeş...Tek can... Ve onları ayıran babaları... Küçük Yusuf'u tarikatın emrine gönderirken, gencecik Yesra'yı yaşlı tarikat liderine eş olarak verir.

Sonra...

Sonrası mücadeleci Yusuf'un tarikattan kaçışı ve Barlas oluşu. Hayatı keşfi . Mucizelerin ona getirdiği hayatının melekleri Nesil ve Ekin. İç içe geçmiş, soluk soluğa okunan bir adamın iki hayat mücadelesi. Yesra ve Yusuf'un yürek burkan, sarsan hikâyesiyle irkilecek, Nesil ve Barlas'ın aşklarıyla yaşamın ne denli bir mucize olduğuna tanıklık edeceksiniz...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 133 okur

 • KÜBRA
 • Merviş Verda
 • Kader Yılmaz
 • Mine YILMAZ
 • Ayşegül Akduman
 • Berna Sevindik
 • büşra
 • Htc Htcc
 • Begüm Polat
 • _nid@_

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.5
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%19.4
25-34 Yaş
%40.3
35-44 Yaş
%26.9
45-54 Yaş
%7.5
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%96.1
Erkek
%3.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40.3 (25)
9
%9.7 (6)
8
%19.4 (12)
7
%12.9 (8)
6
%8.1 (5)
5
%1.6 (1)
4
%3.2 (2)
3
%0
2
%3.2 (2)
1
%1.6 (1)