Memleketimden İnsan Manzaraları

9,1/10  (99 Oy) · 
443 okunma  · 
86 beğeni  · 
3.439 gösterim
Türk şiirinin çizgisini değiştirmiş, çok yönlü, evrensel boyutlu bir şair ve yazarın bu basım için yeniden gözden geçirilmiş, kaynak metinler esas alınarak düzeltilmiş "külliyatı"...
(Arka Kapak)

Haydarpaşa garında
1941 baharında
son on beş.
Merdivenlerin üstünde güneş
yorgunluk
ve telaş.

Bir adam
merdivenlerde duruyor
bir şeyler düşünerek.
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  544
 • ISBN:
  9789750803772
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Nazım'ın sürekli elime aldığım bir kitabı. Anca bitti ama keşke bitmeseydi. Şiirler bir döneme ışık tutuyor, sizi alıp o zamanlara götürüyor. Bir daha da böyle şairler çıkmaz memleketimden...

Berk Liman 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap Nazım Hikmet in ustalığını hat safhada gösterdiği çok yönlü , öyle bir türe indirgenemeyecek kadar eşsiz ,destansı coşkulu ,içinde bizim insanlarımızın olduğu bir kitap.Edebiyatımızın en kaliteli ürünlerinden biri.

Celal Uslu 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Geçmişte yaşanılan dönemi veya dönemleri, olayın taraflarının o zamana ait bürokratik belgeleriyle değil, yazılı ve sözlü sanatıyla mercek altına almanın gerekliliğine inanan bir insanım. Kimi zaman yakılan bir ağıtta, kimi zaman söylenen bir türküde, kimi zaman bedeller ödenerek yazılan şiir, roman, film, hiciv ve düz yazılarda, ve bilumum sanat kollarında ... Nazım HİKMET 'te engin yeteneklerinden, içinde yaşadığı periyodun deniz feneri olacak bir eser meydana getirmiştir.

serdar şahin 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · 29 günde · Puan vermedi

Türk insanının, halkının, bireyinin günlük yaşantılarından kesitler manzumesi. Köylüsü, askeri, mapusu, esrarcısı, devrimcisi, ülkücüsü, umutlusu, umutsuzu, dertlisi, çıkarcısı, yaşlısı, genci, tüccarı, fakiri ne kadar farklı insan varsa burada var. Yolculuklar, istasyonlar, kocası mapusta onunla mektuplaşan eşi, hayat mücadelesi, dostluklar, dışarıdakiler, içeridekiler. Hepsi gerçekçi, hepsi gerçekten yaşanmış hikayeler gibi. Çok iyi bir gözlemcinin süzgecinden geçmiş gibi. Oysa ki Nazım kitabın büyük kısmını hapishanedeyken yazmış. Kitap okudukça, yazmanın ne kadar zor olduğunu anlıyorum. Bu kadar iyi insanların karakterlerini, yaşantılarını tahlil edeceksin, sözlerinin hiçbiri eğreti durmayacak ve bunu şiirsel bir dille yazacaksın. Şapka çıkartıyorum.

B. 
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kanımca değil Türk edebiyatının, Dünya edebiyatının en iyilerden. Örgüsü, kurgusu, dili mükemmele yakındır. Bu kitabı kendi dilinde okuyabilmek, Türkçe bilmenin en güzel getirilerindendir.

ali sahin 
13 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

nazımı anlatmak buralara sığmaz kelimeler cümleler bil cumle yazılar yetersiz kalıyor nazımın kocaman bir yüreği vardı japonyada- hiroşimada öleli oluyordu bir onyıl kadar diyerek - ölen çocuklardan vietnamdaki küçük çekik gözlü ho amca ve arkadaşlarını afrikanın ögürlük mücadelesi veren biko ve arkadaşlarını 27 mayıs devrimi öncesi katledilen turan emeksizi kurtuluş savaşlarını bir işçnin umutlarını şiirlerinde bulmanız mümkün . nazımın şiirleri insan kokar insanlık kokar amerikan emperyalizmine ve üslerine natoya karşı çıkışının temelinde ülkemizin emperyalizmin boyunduruğundan çıkıp bağımsızlaşması yatar. dedik ya nazım buralara sığmaz şeyh bedrettinlede tarantat babuyla karşı kıyıdaki mehmetle abidin dinoya sen mutlulugun remsini yapabilirmsin demesiyle ancak anlayabiliriz nazım yüreği insan sevgisi dolu bir komünist

Azer Bağatur 
15 Oca 22:50 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Okunmadığında hayatınızda büyük bir eksiklik olduğuna emin olabilirsiniz. Birkaç kez okunabilenlerden. Yazarın yaşamına birebir uyumluluk gösteren karakterler akılda kalıcı izler bırakıyor.O kadar güzel bir anlatıma sahip ki geriye dönüp sayfaları karıştırmamak elde değil. Anadolu hayatından izler görmek gerçekliğe gerçeklik katıyor.

Rudo 
21 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir destan ki içinde onlarca romanı dolduracak yüzlerce hikaye, yüzlerce karakter var. Kitabı okurken bir Anadolu gezisine çıkıyor ve Anadolu halklarının her kesimiyle karşılaşıyorsun. İnanılmaz bir okuma deneyimi sağlıyor. Bir film izler gibi...

kitap çok uzun olduğu için hala bitirmedim fakat arada açıp açıp devam edilebilecek çok güzel bir şiir kitabıdır, şiir kitabı dediğime bakmayın kitabı okuyanlar bilir, nazım hikmet romandan şiir yaratmış.

Kitaptan 91 Alıntı

Sadettin TANIK 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Fuat
tersanede tesviyeci.
19 yaşında girdi hapise
üç arkadaş perdeleri indirip
bir kitap okudukları için.
Ve yatıyor iki yıldır.
Şimdi içerilere gönderiyorlar.

Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 18 - YKY 32. Baskı - 2016)Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 18 - YKY 32. Baskı - 2016)
Sadettin TANIK 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Alman indi Balkan'a
ne Yunan'ı bıraktı, ne İngiliz'i
Ve lakin çok şükür Müslümanız
herif sayıyor bizi.
Biz Alman'la birlik edip
atılabildik miydi İngiliz'in üzerine,
bir günde giriverdik demektir
Şamı şerif şehrine"

Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 48 - YKY 32. Baskı - 2016)Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 48 - YKY 32. Baskı - 2016)
Sadettin TANIK 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Halil belki ihtiyarladı biraz.
Fakat kitap , kelepçe ve yürek eskimedi.
Ve şimdi
yürek her zamankinden umutlu
Halil okurken kitabını

Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 32 - YKY 32. Baskı - 2016)Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 32 - YKY 32. Baskı - 2016)
Sadettin TANIK 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

......
Paşa'ya sordu:
"-Hitler gavuru Müslüman mı sahiden?"
"-Müslüman.
Gözümle gördüm hamamda yıkanırken;
gavurlar hamamda setri avret etmezler;
sünnetlidir."

Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 103 - YKY 32. Baskı - 2016)Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 103 - YKY 32. Baskı - 2016)
Sadettin TANIK 
 29 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

...........
"-Sen hacı Nuri Beyden daha zengin olacaksın."
"-Sayenizde Paşam."
"- Yarın herkes duyar, bugün sen bil, açma ağzını.
Şamı Şerif'te beraber kılarız ilk cuma namazını."
"-İnşallah, Paşam."
"-Hacı Nuri Beyden daha zengin olacaksın.
Hacı Nuri Beyden daha zengin
Hacı Nuri Beyden."

Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 103 - YKY 32. Baskı - 2016)Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 103 - YKY 32. Baskı - 2016)
Sadettin TANIK 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Konuştu halı-heybenin sahibi,
sesi yumuşak ve kabarıktı
atılmış pamuk gibi:
"-Alman kazanacak.
Ben büyük yerden işittim.
Hitler denilen gavur
Müslümanmış dediler
gizli din taşırmış.
Tevekkeli bunca düvel birlik oldu yenemediler."

Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 47 - YKY 32. Baskı - 2016)Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 47 - YKY 32. Baskı - 2016)
Aykut 
19 Eyl 2016 · Kitabı okuyor

...
Ölmeyi isteyecek kadar çıldırmak için
bugün bu dünyada öyle çok sebep var ki,
insanları öyle kolay yeniyorlar ki,
...

Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 109 - Yapı Kredi Yayınları)Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 109 - Yapı Kredi Yayınları)
Gamze Züleyha Üredi 
 23 Ara 2016 · 10/10 puan

Alamanlar 18 yaşında bir kız astılar.
18 yaşındaki kızlar belki nişanlanır
astılar onu.

(...)

Mavi gözleri yuvarlak
bir çocuk bakıyor camdan.
Gördüklerini unutacak,
büyüyecek, evlenecek,
ve bir yaz gecesinde
bir öğle uykusunda yahut
rüyasına girecek ansızın
karda yıldızlara basan çıplak ayakları bir genç kızın.

Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 456 - 459)Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 456 - 459)

Kitapla ilgili 4 Haber

Memleketimden İnsan Manzaraları'na Dair
Memleketimden İnsan Manzaraları'na Dair İkinci Meşrutiyet'ten, II. Dünya Savaşı sonrasına kadar çok geniş bir zaman diliminin öyküsünü (1908-1945) bu kitapta destanlaştırmıştır. Düzyazı, şiir, senaryo tekniklerinin iç içe kullanıldığı Memleketimden İnsan Manzaraları; şiir, roman, öykü, oyun, senaryo hepsini içeren yeni bir türün habercisi olmuştur.
Uluslararası Nazım Hikmet Şiir Günleri Başlıyor!
Uluslararası Nazım Hikmet Şiir Günleri Başlıyor! Ataşehir Belediyesi bu yıl ilk kez “Uluslararası Nazım Hikmet Şiir Günleri” düzenliyor. Şiir Günler’i, Türkiye’den ve Macaristan’dan şairlerin katılımıyla 3-5 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek.