Memleketimden İnsan Manzaraları

9,2/10  (128 Oy) · 
580 okunma  · 
131 beğeni  · 
3.837 gösterim
Türk şiirinin çizgisini değiştirmiş, çok yönlü, evrensel boyutlu bir şair ve yazarın bu basım için yeniden gözden geçirilmiş, kaynak metinler esas alınarak düzeltilmiş "külliyatı"...
(Arka Kapak)

Haydarpaşa garında
1941 baharında
son on beş.
Merdivenlerin üstünde güneş
yorgunluk
ve telaş.

Bir adam
merdivenlerde duruyor
bir şeyler düşünerek.
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  544
 • ISBN:
  9789750803772
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Nazım'ın sürekli elime aldığım bir kitabı. Anca bitti ama keşke bitmeseydi. Şiirler bir döneme ışık tutuyor, sizi alıp o zamanlara götürüyor. Bir daha da böyle şairler çıkmaz memleketimden...

Berk Liman 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap Nazım Hikmet in ustalığını hat safhada gösterdiği çok yönlü , öyle bir türe indirgenemeyecek kadar eşsiz ,destansı coşkulu ,içinde bizim insanlarımızın olduğu bir kitap.Edebiyatımızın en kaliteli ürünlerinden biri.

Celal Uslu 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Geçmişte yaşanılan dönemi veya dönemleri, olayın taraflarının o zamana ait bürokratik belgeleriyle değil, yazılı ve sözlü sanatıyla mercek altına almanın gerekliliğine inanan bir insanım. Kimi zaman yakılan bir ağıtta, kimi zaman söylenen bir türküde, kimi zaman bedeller ödenerek yazılan şiir, roman, film, hiciv ve düz yazılarda, ve bilumum sanat kollarında ... Nazım HİKMET 'te engin yeteneklerinden, içinde yaşadığı periyodun deniz feneri olacak bir eser meydana getirmiştir.

mahmut gülgen 
21 May 22:53 · Kitabı okudu · 1602 günde · Beğendi · 9/10 puan

Halkını ve ezilen Halkları anlamış ve şiirlerine can suyu yapmış bir şair .Kendisine yapılan haksızlıkları es geçerek vatana ve millete yazmış .Birde Piyare'ye ...

B. 
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kanımca değil Türk edebiyatının, Dünya edebiyatının en iyilerden. Örgüsü, kurgusu, dili mükemmele yakındır. Bu kitabı kendi dilinde okuyabilmek, Türkçe bilmenin en güzel getirilerindendir.

Humphrey Bogart 
 07 Mar 16:20 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Eğer Nazım Usta şimdi memlekette olsaydı...

Artık memlekette doğduğu yerde yaşam şansı bulamayıp dört bucak savrulan insanlar var. Geleceksizleştirilmiş, hayalleri çalınmış, pespayeleşmiş gençlik var.
İçine yalan koymadan 3 cümle konuşamayan politikacılar var. Eli silahlı gangasterler, çocuklara göz diken sapıklar var. Yanmaz kefen satan din tüccarları var. Memleketin suyunu, dağını, ağacını meta olarak gören vampir zihniyetler var.
Evine ekmek götüremediği için intihar eden insanlar var. Kar yağdığı zaman bir tarafta kar ile fotograf çeken, karın sefasını süren romantikler, bir tarafta evine kömür alamadığı için çocuklarının üşümesine ağlayan babalar var. Hırsızlığı, yolsuzluğu, yetim hakkı yemeyi kanıksayan ve bunları doğal karşılayan kitleler var.
Adil olmayan bir yaşam var. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyen insanlar var. Birbirine şüphe ile yaklaşan komşular var.
Memleket karmakarışık Nazım Usta.Yani aynen bıraktığın.
Akrep gibisiniz demiştin ya aynen öyle...

Ama yine de yıkılmadı ayakta duruyor. O yüzden umutluyum. Çünkü bunların yanında bu topraklarda Nazımları yetiştiren feraset de var.
Şundan emimim ki Nazımlar kazanacak.

İngilterenin Shakespare'i Almanyanın Goethe'si, Rusların Çehov'u varsa Bizim de Nazımımız var.
Antik Yunan da ölenlerin mezar taşına vixi (yaşadı) yazarlarmış.
İşte Nazım da asla öldü denilemeyecek yaşadı diye anılacak insanlardandır.
İyi ki yaşadın Nazım Usta..

serdar şahin 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · 29 günde · Puan vermedi

Türk insanının, halkının, bireyinin günlük yaşantılarından kesitler manzumesi. Köylüsü, askeri, mapusu, esrarcısı, devrimcisi, ülkücüsü, umutlusu, umutsuzu, dertlisi, çıkarcısı, yaşlısı, genci, tüccarı, fakiri ne kadar farklı insan varsa burada var. Yolculuklar, istasyonlar, kocası mapusta onunla mektuplaşan eşi, hayat mücadelesi, dostluklar, dışarıdakiler, içeridekiler. Hepsi gerçekçi, hepsi gerçekten yaşanmış hikayeler gibi. Çok iyi bir gözlemcinin süzgecinden geçmiş gibi. Oysa ki Nazım kitabın büyük kısmını hapishanedeyken yazmış. Kitap okudukça, yazmanın ne kadar zor olduğunu anlıyorum. Bu kadar iyi insanların karakterlerini, yaşantılarını tahlil edeceksin, sözlerinin hiçbiri eğreti durmayacak ve bunu şiirsel bir dille yazacaksın. Şapka çıkartıyorum.

Azer Bağatur 
15 Oca 22:50 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Okunmadığında hayatınızda büyük bir eksiklik olduğuna emin olabilirsiniz. Birkaç kez okunabilenlerden. Yazarın yaşamına birebir uyumluluk gösteren karakterler akılda kalıcı izler bırakıyor.O kadar güzel bir anlatıma sahip ki geriye dönüp sayfaları karıştırmamak elde değil. Anadolu hayatından izler görmek gerçekliğe gerçeklik katıyor.

ali sahin 
13 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

nazımı anlatmak buralara sığmaz kelimeler cümleler bil cumle yazılar yetersiz kalıyor nazımın kocaman bir yüreği vardı japonyada- hiroşimada öleli oluyordu bir onyıl kadar diyerek - ölen çocuklardan vietnamdaki küçük çekik gözlü ho amca ve arkadaşlarını afrikanın ögürlük mücadelesi veren biko ve arkadaşlarını 27 mayıs devrimi öncesi katledilen turan emeksizi kurtuluş savaşlarını bir işçnin umutlarını şiirlerinde bulmanız mümkün . nazımın şiirleri insan kokar insanlık kokar amerikan emperyalizmine ve üslerine natoya karşı çıkışının temelinde ülkemizin emperyalizmin boyunduruğundan çıkıp bağımsızlaşması yatar. dedik ya nazım buralara sığmaz şeyh bedrettinlede tarantat babuyla karşı kıyıdaki mehmetle abidin dinoya sen mutlulugun remsini yapabilirmsin demesiyle ancak anlayabiliriz nazım yüreği insan sevgisi dolu bir komünist

Rudo 
21 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir destan ki içinde onlarca romanı dolduracak yüzlerce hikaye, yüzlerce karakter var. Kitabı okurken bir Anadolu gezisine çıkıyor ve Anadolu halklarının her kesimiyle karşılaşıyorsun. İnanılmaz bir okuma deneyimi sağlıyor. Bir film izler gibi...

2 /

Kitaptan 340 Alıntı

Sadettin TANIK 
 29 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitaba düştüm,
sabahtan akşama kadar okuyorum.
Kitaplar akıllı
kitaplar aptal.
Kitaplar büyük
kitaplar çocuk.
Kitaplar en uzak, en güzel yolculuk
fakat kısır
fakat sensiz...

Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 494 - YKY 32. Baskı - 2016)Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 494 - YKY 32. Baskı - 2016)
Sadettin TANIK 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Fuat
tersanede tesviyeci.
19 yaşında girdi hapise
üç arkadaş perdeleri indirip
bir kitap okudukları için.
Ve yatıyor iki yıldır.
Şimdi içerilere gönderiyorlar.

Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 18 - YKY 32. Baskı - 2016)Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 18 - YKY 32. Baskı - 2016)

Halbuki bu dünyada hiçbir şey yoktu
gerçekten ciddiyetle inanılmaya değer.
Kızmak, kıskanmak, inat etmek ve dövüşmek,
gülmek kahkahalarla ve ağlamak hıçkıra hıçkıra...

Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 146 - YKY)Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 146 - YKY)
Sadettin TANIK 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Alman indi Balkan'a
ne Yunan'ı bıraktı, ne İngiliz'i
Ve lakin çok şükür Müslümanız
herif sayıyor bizi.
Biz Alman'la birlik edip
atılabildik miydi İngiliz'in üzerine,
bir günde giriverdik demektir
Şamı şerif şehrine"

Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 48 - YKY 32. Baskı - 2016)Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 48 - YKY 32. Baskı - 2016)
Sadettin TANIK 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Halil belki ihtiyarladı biraz.
Fakat kitap , kelepçe ve yürek eskimedi.
Ve şimdi
yürek her zamankinden umutlu
Halil okurken kitabını

Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 32 - YKY 32. Baskı - 2016)Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 32 - YKY 32. Baskı - 2016)

Babasız
fakir
hastalıklı geçti Nuri Cemil'in çocukluğu.
Kendinde olmayan her şeyi kıskanarak
ve ancak
çocukların duyabildikleri
yanık acısı gibi maddi bir imrenme içinde
(fakir doğmuş değil
fakir düşmüş çocukların).

Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 120 - YKY)Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 120 - YKY)
Sadettin TANIK 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

......
Paşa'ya sordu:
"-Hitler gavuru Müslüman mı sahiden?"
"-Müslüman.
Gözümle gördüm hamamda yıkanırken;
gavurlar hamamda setri avret etmezler;
sünnetlidir."

Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 103 - YKY 32. Baskı - 2016)Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 103 - YKY 32. Baskı - 2016)
Sadettin TANIK 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Konuştu halı-heybenin sahibi,
sesi yumuşak ve kabarıktı
atılmış pamuk gibi:
"-Alman kazanacak.
Ben büyük yerden işittim.
Hitler denilen gavur
Müslümanmış dediler
gizli din taşırmış.
Tevekkeli bunca düvel birlik oldu yenemediler."

Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 47 - YKY 32. Baskı - 2016)Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 47 - YKY 32. Baskı - 2016)

Kitapla ilgili 6 Haber

Sabahattin Ali'nin Nazım Hikmet Üzerine Düşünceleri...!!!
Sabahattin Ali'nin Nazım Hikmet Üzerine Düşünceleri...!!! Sabahattin Ali'nin memleket şairi Nazım Hikmet için düşünceleri: "Yalnız şuna inan ki, senin dostun olmakla değil, sadece seninle aynı devirde yaşamış olmakla övünüyorum. Bence Cervantes’in ‘Don Kişot’undan beri kendi memleketine ve dünyaya bu kadar tesir edebilecek bir eser yazılmamıştır."
Memleketimden İnsan Manzaraları'na Dair
Memleketimden İnsan Manzaraları'na Dair İkinci Meşrutiyet'ten, II. Dünya Savaşı sonrasına kadar çok geniş bir zaman diliminin öyküsünü (1908-1945) bu kitapta destanlaştırmıştır. Düzyazı, şiir, senaryo tekniklerinin iç içe kullanıldığı Memleketimden İnsan Manzaraları; şiir, roman, öykü, oyun, senaryo hepsini içeren yeni bir türün habercisi olmuştur.
Uluslararası Nazım Hikmet Şiir Günleri Başlıyor!
Uluslararası Nazım Hikmet Şiir Günleri Başlıyor! Ataşehir Belediyesi bu yıl ilk kez “Uluslararası Nazım Hikmet Şiir Günleri” düzenliyor. Şiir Günler’i, Türkiye’den ve Macaristan’dan şairlerin katılımıyla 3-5 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek.