Memleketin Birinde

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.246
Gösterim
Adı:
Memleketin Birinde
Baskı tarihi:
1982
Sayfa sayısı:
166
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cem May Dağıtım
Baskılar:
Memleketin Birinde
Memleketin Birinde
Memleketin Birinde
Memleketin Birinde
144 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Aziz Nesin yine muhteşem kalemini konuşturmuş, birbirinden güzel hikayelerinin bir araya geldiği bir kitap ortaya çıkmış. #memleketinbirinde ustaca yazılmış, özellikle hiciv tarzında hikayelerin toplandığı keyifli bir eser. Çok beğendim. Aziz Nesin'in kalemini zaten çok severim. Keşke herkese, her göze ulaşsa dediğim kalemlerden. UNESCO'nun yayınladığı Index Translationum adlı dünya çeviri bibliyografyasına göre, Aziz Nesin Türkçe eser veren yazarlar arasında, Orhan Pamuk, Yaşar Kemal ve Nazım Hikmet' in ardından "eserleri yabancı dillere en çok çevrilen dördüncü yazar" konumundaymış. Böyle değerli insanlarımız, büyük ustalarımız, korunmalı, okunmalı, okutulmalı. Her hikaye ayrı güzel. Günümüzün yozlaşmış edebiyat çevrelerine inat, Aziz Nesin ve eserlerinin önünde saygıyla eğiliyorum.
144 syf.
·Beğendi
Bilenleriniz vardır geçenlerde bir ileti altında Aziz Nesin'i iki kere rüyamda gördüğümü ifade etmiştim. Buna istinaden, rüyaların bize bir şeyler anlatmak istediğine inanan biri olarak onu daha iyi tanımak adına elimden geldiğince eserlerini okumaya karar verdim. Dün yazarın iki kitabını, biri çocuklara yaşanmış hikayeler adı altında "Borçlu Olduklarımız" Adam Yayınları'ndan, diğeri de büyüklere masallar adı altında da "Memleketin Birinde'yi Nesin Yayınevi'nden okudum.
Gelelim kitabın içeriğine;

Kitabın başında Aziz Nesin'in T. Alangu ile kendi yazım tekniği hakkında yaptığı bir röportaj bulunuyor. Nesin'in bu röportajda verdiği bilgilere göre halk masalları adı altında yayınladığı eserlerinde amacının halkın ilgisini ve dikkatini masalsı anlatım tarzıyla toplum sorunlarına çekmek olduğunu ifade ediyor. Ben güldürürken düşündüren bu masalları okurken gerçekten keyif aldım diyebilirim.

Eserdeki hikayeler içinde üzerinde durulması gereken iki hikaye vardı ki onlara değinmeden geçemeyeceğim.

İlki "Bir Çin Hikayesi" başlığı altında yazdığı hikaye için yazarın getirdiği açıklamalarla gayet ilgimi çekti. Nesin bu hikayedeki olayı önce Türkiye'de geçiyor gibi yazıyor ama malesef iki dergi dışında hiçbir dergi bu hikayeyi yayınlamaya yanaşmıyor. Bunun üzerine olay Çin'de geçiyormuş ve hikaye çeviriymiş gibi bir Çin hikayesi olarak yayınlamak zorunda kalıyor. Sadece burdan bile o zamanlarda da ülkemizdeki demokratik düzenin nasıl işlediğini gayet net bir şekilde görebiliyoruz.

İkincisi de "Bayan Maymun" hikayesinde Aziz Nesin, insanlıktan, yaptığı estetik operasyonlar sonucunda maymuna evrilmiş ve hayvanat bahçesine kapatılmış Bayan Maymun ile sohbet ediyor.
Bayan Maymun ona;
"Siz hiç kafese girmediniz mi?" diye soruyor. Bunun üzerine cevabı;
- Sen bana bakma. Ben hem yazarım, hem de mizahçıyım. Böyle olunca arasıra "Aslan kafeste gerek" diye beni içeri alırlar." oluyor.
Yaşanmışlıklarla birleştirilince verdiği mesaj da gayet manidar olmuş doğrusu.

Son olarak, Aziz Nesin'in bozuk düzeni, siyasi arenalarda yaşanan yozlaşmaları, çarpıklıkları ve toplumdaki ahlaki çöküşleri gözler önüne serdiği bu hikâyeleri okumalısınız diyorum.

Herkese keyifli okumalar diliyorum.
144 syf.
·2 günde·9/10 puan
Aziz Nesin den okuduğum ilk kitap.
Nasıl anlatsam?
Anlamlıydı.
İğneleyiciydi.
Mizah doluydu.
Düşündürücüydü.
Zekiceydi.
Akıcıydı.
Eğlendiriciydi.
Ama...
Sanki masal değil de gerçek gibiydi!
Keyifli okumalar.
MATHEMAZEL
144 syf.
·1 günde
Aziz Nesin’in en sevdiğim ilk üç kitabından ikincisi.
Birilerinin duymak, görmek, konuşmak, bilmek hatta düşünmekten korktuğu, kaçtığı, saklandığı her ne varsa, Nesin’in kendine has diliyle, mizahıyla, o güzel zekasıyla tüm bunları kaleme döktüğü eseri. Muhalefet nasıl olur, dik duruş nasıl korunur, eğilip bükülmeden, kem küm etmeden nasıl yaşanırsa öyle yaşayan bir efsanenin bize bıraktığı nimeti... Büyük ustanın tabiriyle; çocuklarından birisi.
Okuyun. Sonra okutun.

• Şiddetle tavsiye ediyorum
144 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Bu kitabı okursanız eğer. Aziz Nesin'in üstün zekasının kelimelere nasıl döküldüğünü, Türk insanlarının karakter tahlilinin yıllar önce ne kadar da doğru yapıldığını ve bizim çarpıklıklarımızı bize anlatıp bizi bize nasıl güldürdüğünü göreceksiniz. İyi okumalar...
144 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Öbür kitapları gibi bu kitapta gerçekten takdire dayan bir kitap ve mizahi yönüyle okuyucuyu eğlendiren ve düşündüren harika bir yapıt okurken ne kadar ustaca yazıldığını ve neler anlatmak istediğini göreceksiniz iyi okumalar
144 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Aziz Nesin çok keyifli yazan kendine münhasır bir yazar. Eserlerini okumak da geçilsem de sonunla kavuştuk yazarla. Mutlaka okuyun. İyi okumalar. Var olun.
144 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Aziz nesin çok güzel hikayelerle ve masallarla yine çok güzel bir kitap bir eser yaratmış
Ben okurken çok beğenerek okudum.
Hikayeler ve masallar hem güldürüyor, hem düşündürüyor.
Eğer benim gibi binlerce eşek kulunuz olmasaydı, hiç bir tahtüzerinde oturabilir, saltanat sürebilir miydin? Dua et biz eşek kullarına bizim gibi eşekler sayesinde sen de böyle saltanat sürüyorsun.
Bence okunmalı okunması gereken bir
kitap
Tavsiye ederim.
144 syf.
·Puan vermedi
Aziz Nesin, Türk edebiyatına bahşedilmiş en önemli yeteneklerden biridir zannımca. Kitaplarını okumaya başladıktan sonra "güldürürken düşündüren" sıfatı Nasrettin Hoca'yı değil de Aziz Nesin'i çağrıştırır oldu benim için.
Bu eserinde sistem bozukluklarını ve insanları eleştirirken masalcılıktan yararlanmış. Kitap, birbirinden güzel 23 masaldan oluşuyor. Masal, masal ama hem anlatım tekniği hem işlediği konular yine bildiğimiz Aziz Nesin. İnsanı eğlendirirken aynı zamanda diyeceğini de diyor.
144 syf.
Güldürüp geçirmeyen, gülümsetip düşündüren yazı mizahtır.

Hiçbir dönemde sözünü söylemekten sakınmamış, muhalif tavrına mizahı da katarak doğru bildiği gerçeklerin arkasında durmuştur hep Aziz Nesin.

Masalları büyük bir ustalıkla hicivle harmanlayıp her daim çocuk kalmayı başarabilen , ülkemizin maalesef değeri pek bilinmeyen aydın kaleminin elinden çıkan,bir solukta okunacak aziz nesin eseridir bu kitap.
144 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Aziz Nesinle ilk tanışmam. Masalmıydı, gerçekmiydi? Belki de duymak istemediğimiz gerçeklerdi.
Okumak değil de, dinlemek isterseniz, Storytel'deki seslendirmeni tavsiye ediyorum. İyi okumalar... İyi dinlemeler...
"Çoook eski zamanlarda, yeryüzünün bilinmedik bir yerinde, suları bol, dört yanı yol, kişileri erimli, toprağı verimli, halkı erdemli, yazarları görkemli bir ülke vardı."

"Padişaha Giren Kazık" tavsiye edilir....

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Memleketin Birinde
Baskı tarihi:
1982
Sayfa sayısı:
166
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cem May Dağıtım
Baskılar:
Memleketin Birinde
Memleketin Birinde
Memleketin Birinde
Memleketin Birinde

Kitabı okuyanlar 437 okur

  • Samed Zengin

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0