Men Kazanga Baramen

·
Okunma
·
Beğeni
·
127
Gösterim
Adı:
Men Kazanga Baramen
Baskı tarihi:
2000
Sayfa sayısı:
115
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754981407
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı
Baskılar:
Men Kazanga Baramen
Men Kazanga Baramen
115 syf.
·Puan vermedi
Dilaver Cebeci'nin okumuş olduğum ikinci kitabı olan "Men Kazanga Baramen" gezi yazısı türünde olup beni üç günlük bir Tataristan gezisine çıkardı. Hem bu kitabında hem okumuş olduğum diğer kitabı "Kur'an'dan öğütler"de dil konusunda Arapça sözcüklerin çok olması okuyuşu yavaşlatmakta anlamayı zorlaştırmakta olup yazarın beğenmediğim bir özelliği olmakla beraber başka hiçbir olumsuz yönünün bulunamayacağını yürekten inanıyorum.
Daha önce de bulunduğum yabancı ülkelerde hep #minare aramışımdır. Minare böyle yerlerde asık suratlı adamın içinde gülen ve bu hâli ile “Benden emin olabilirsin” diyen bir mütebessim kimse gibidir. Sizi rahatlatır. Minarenin ekmek gibi, su gibi bir ihtiyaç olduğunu buralarda hissediyorum.
İçime Anadolu'da Türkçenin uğradığı ihmal ve ihanetin sızısı düştü. Sanki gizli bir güç, bin yıldan fazla bir zamandan beri çeşitli mecralardan aka aka, gelişe gelişe teşekkül etmiş, Türkçeyi yok edecek İngilizce konuşmamıza sağlamaya çalışıyor. Bu durumu görüp anlayabilen aydın o kadar az sayıda ki...
Dilaver Cebeci
Sayfa 31 - Panama yayıncılık
Eski Türk sosyal hayatında kadınlara çok önem verilmekte idi. Bu Türk-Tatar geleneğinde daha büyük bir önem taşıyordu. 14. yüzyılda Kırım Altınorda Sarayı'nı gezen ünlü Seyyah İbni Batuta, "Bu ülkede gördüğüm ve beni epeyce şaşırtan tutumlardan birisi de buradaki erkeklerin kadınlara gösterdikleri aşırı saygıdır. Bu memlekette Kadınlar erkeklerden daha üstün sayılırlar" diyor.
Bizim TV kanalları "seyretmek" yerine "izleme" iyi yerleştirdiler. Anadolu türkçesinde "izlemek" bir avcılıkta biridir. İz sürmek manasındadır. Buradan, bir kimseyi takip etmek, arkasından gitmek gibi fiillere karşılık olmuştur. Seyirle, bakmakla bir ilgisi yoktur. Dolayısı ile"haber izlemek", "reklam izlemek", "film izlemek" doğru değildir.
"Narik ulu Şora men
Men Kazanga baramen
Men Kazanga barganşa
Kan cavmasın kar cavsın
Men Kazanga barganson
Kar cavmasın kan cavsın"
... bu manzume, Kazan şehrinin Ruslar tarafından işgali üzerine, oraya geri almaya gidenŞıra Batır Han tarafından söylenmiş.
Dilaver Cebeci
Sayfa 19 - Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı
Eğer biz bugün Anadolu toprakları üzerinde hür ve müstakil isek, şeref ve haysiyetimizle yaşıyorsak, bunu milliyetçiliğimize ve onun en büyük temsilcisi Mustafa Kemal ile onun milliyetperver kadrosuna borçluyuz.
Süyüm Bike de 16. Yüzyılda Kazan'daki Tatar Türklüğü için kendisini feda etmiş bir kadındır. Ölümü kazanın askeri ricalini ve ileri gelen birçok beği utandırarak kendisine getirmiştir. Süyüm Bike onlara vatan için ölmeyi öğreten kadındır. Şimdi Türk dünyası Kahraman kadınlara ne kadar muhtaç.
"Yetmişbin var karapostal giyecek
Seksenbin var Allah Allah diyecek
Doksanbin var tatlı cana kıyacak
Yüzbini de TATAR HAN'dan geliyor "
Diyen Karacaoğlan Osmanlı savaş makinesi içindeki Tatar gücünü ne güzel ortaya koymuş.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Men Kazanga Baramen
Baskı tarihi:
2000
Sayfa sayısı:
115
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754981407
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı
Baskılar:
Men Kazanga Baramen
Men Kazanga Baramen

Kitabı okuyanlar 8 okur

  • 9.Левенть Этемов

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0