Menekşe Kokulu Hikayeler

7,9/10  (104 Oy) · 
373 okunma  · 
94 beğeni  · 
2.768 gösterim
"Menekşe Kokulu Kitap!"

Hayata Bir Bardak Çay Molası

Sevinçlerini Sakın Erteleme
Her Yemekten Sonra Şükret
Biri Seni Kucakladığında 
İlk Bırakan Sen Olma...

Okurken içinizi huzurla dolduracak, yüreğinizi ısıtacak, iyilik, sevgi, dostluk ve mutluluğu dile getiren birbirinden güzel 69 adet hikâyeden derlenen bu kitapla hayata keyifli bir mola verip kargaşadan sıkıntılardan uzaklaşacaksınız.

Sevgiyi, dünyadaki tüm kötülüklere karşı bir zırh gibi giy. Bu zırh, hiçbir silahın delemeyeceği tek kalkandır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  391
 • ISBN:
  9786053846796
 • Yayınevi:
  Yakamoz Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rabia 
06 Şub 14:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok beğenmedim. Gereksiz diyemeyecegim ama öyle illaki okumamız gereken bir kitap olduğunu düşünmüyorum. Farklï kısa hikayelerin bir araya toplanılmıs hali.
Keyifli okumalar. :)

Şah Şkr 
31 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kokulu kitaplar moda oldu. Eğer hikaye okumayı seviyor ve daha önce bol bol hikaye okumuşsanız okumuniza gerek yok. Çünkü kitaptaki hikayelerin çoğunluğunu okumuşsunuzdur. Ama hikaye kitabı arayanlar okuyabilir.

Süeda Horzum 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

69 hikayeden oluşan bir kitap.Okunmazsa çok zararı dokunmaz ama okunursa da kötü olmaz.69 hikayenin her biri farklı bir olayı anlatıyor.Hikayeleri üst üste değilde aralıklarla okursanız daha iyi olur :)

Sinem Atılgan 
16 Haz 2015 · Puan vermedi

daha önceden kısa hikayeler okumamış olanlar için mükemmel bir seçim olur.ama eğer benim gibi kısa hikayeler okuduysanız bu tip derlemeler para kaybıdır.ben bu kitabı 45 dakikada falan bitirdim çünkü kitap 300 sayfaysa 220 sayfasını geçmişimdir.ama dediğim gibi okumamış olanlar için ders alınacak hikayeler var.

ışıl zambak 
29 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Fena değil çoğu bildiğim hikayeler zaten ama sıkıcı değil akıcı bir anlatımı var . Beni almaya tetikleyen sayfaların menekşe kokusu ile kitap tasarımı oldu dayanamadım aldım :)

Sude Yabancı 
12 Ara 2014 · Kitabı okudu · 5/10 puan

güzel bir derleme ... genelde zaten bildiğim hikayeler vardı , olsun. Keşke hayatlarımızı da bu hikayeler ışığında yaşayabilsek ama ...

Geçen yaz bu kitabı okumuştum. Evet içindeki kısa hikayeler tanıdıktı biraz, hatta oldukça toz pembeydi. Ama bazen bildiğin hikayeleri, temiz hikayeleri tekrar okumak da mutlu ve umutlu eder insanı.

En sevdiğim ve aklımda en çok kalan hikaye ise şuydu:
Bir gün bir sporcu birincilik derececi almış ve ödül olarak da yüklü bir çek kazanmış .
Tam da o gün park yerinde arabasına binerken , bir kadıncağız yanında belirmiş. Kadının dediğine göre , çocuğu kansermiş ve acil tedavi için para yardımına ihtiyaçları varmış. Adam hiç düşünmeden cebinden çek defterini çıkarıp yüklü bir rakam yazıp, kadına vermiş.
Ertesi gün, arkadaşı , sporcunun yanına gelmiş ve şöyle demiş: 'Dün senin yanına gelip senden yardım dileyen kadın, duyduğuma göre tam bir sahtekarmış dostum. Seni kandırmış... '
Sporcu adam bu söz üzerine şöyle demiş:
'Bu şimdiye kadar duyduğum en iyi haber dostum, demek ki ,ortada kanser yüzünden acılar çekerek ölmek üzere olan küçük bir çocuk yokmuş... '

şule uzundere 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Ben çocukken Tavuk Suyuna Çorba serisi vardı. Hâlâ yeni kitap çıkarıyorlar mı bilmiyorum ama Menekşe Kokulu Hikayeler de bu serinin izinden gidiyor. Yalnız Tavuk Suyuna Çorba bu kitabın yanında Nobel edebiyat ödülü almış kadar başarılı sayılır o ayrı.

Kitaba başladıktan sonra ilk 45 sayfada ilk defa duyduğum bir öyküye rastlayamadım. Hepsi ya Facebook'ta ya da takvim yapraklarının arkasında defalarca karşılaştığımız öykülerdi. Buna rağmen inancımı kaybetmeyip okumaya devam ettim ama diğer öyküler de ilkokul seviyesi basitliğindeydi. Tamam öyküler kısa olur ama bu kitaptaki en uzun öykü üç sayfaydı. Hikâyenin içine giremeden pat diye bitiyordu. Öğrencime söz vermesem kitabı kesinlikle yarım bırakırdım ki ne kadar sıkıcı olursa olsun bir kitaba başlanıldıysa sonuna kadar okunması gerektiğini düşünüyorum.

Gülnar Rehimli 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap oldukça anlamlı hikayelerle dolu. Bir kaçında ağladım hatta. Duygusal hikayeler, fakat bir kaçı fazla duygusallığa kaçmış. Bazıları ise mantıksız uydurma. Gerçek Dost isimli hikaye gibi. Gardenyalar isimli hikaye en çok aklımda kalanı. Anne duygusunu güzel bir şekilde göz önüne sermiş bu hikaye. Kitabı beğendim . Yazarın diğer "güzel kokulu" hikaye kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum.

Havvanur Ceryan 
29 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uyumadan öncesinin kitapları..Uykuya hazırlamada oldukça etkili ..Kitabın kokulu olmasıda kitaba farklılık katıyor..Yanlış hatırlamıyorsam şayet bazı hikayeleri "Papatya Kokulu hikayelerde" de okumuştum..

4 /

Kitaptan 25 Alıntı

Nur-AL 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Dinlemeyi severim. İnsanları dikkatle dinleyerek çok şey öğrendim. Çoğu insan karşısındakini hiç dinlemez.

Menekşe Kokulu Hikayeler, Ender Haluk Derince (Sayfa 291 - Ernest Hemingway)Menekşe Kokulu Hikayeler, Ender Haluk Derince (Sayfa 291 - Ernest Hemingway)
Nur-AL 
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Mutlu olmak için uğraş vermelisiniz. Mutluluğa, iş, para ya da aşkla ulaşılmaz. Mutluluk sizinle kendiniz arasında bir meseledir.

Menekşe Kokulu Hikayeler, Ender Haluk Derince (Sayfa 261 - Rufus Wainwright)Menekşe Kokulu Hikayeler, Ender Haluk Derince (Sayfa 261 - Rufus Wainwright)
Nur-AL 
11 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Yetime yakın ol, ona acı, başını okşa, beraber yemek ye! Böyle yapanın kalbi yumuşar ve ihtiyaçları karşılanır."

Menekşe Kokulu Hikayeler, Ender Haluk Derince (Sayfa 237 - Hz. Muhammed)Menekşe Kokulu Hikayeler, Ender Haluk Derince (Sayfa 237 - Hz. Muhammed)

Dünya'nın en yoksul insanı paradan başka hiçbir şeyi olmayandır.

Menekşe Kokulu Hikayeler, Ender Haluk Derince (Sayfa 189 - Arthur SCHOPENHAUER)Menekşe Kokulu Hikayeler, Ender Haluk Derince (Sayfa 189 - Arthur SCHOPENHAUER)
Meçhul_Bayan 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Gün gelir ve anlar ki insan yaşadığı her şey bir yalandır. geriye vazgeçemediği bir aşk ve kabullenmediği bir yanlızlık kalır.
Cengiz Aymatov

Menekşe Kokulu Hikayeler, Ender Haluk Derince (Sayfa 295)Menekşe Kokulu Hikayeler, Ender Haluk Derince (Sayfa 295)
Meçhul_Bayan 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ama hepsinden çok ;
Dost matematiksel olmalı;
Sevinci çarpmalı ...
Üzüntüyü bölmeli...
Geçmişi çıkarmalı...
Yarını toplamalı...

Menekşe Kokulu Hikayeler, Ender Haluk DerinceMenekşe Kokulu Hikayeler, Ender Haluk Derince
Nur-AL 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Arkadaşlar ve iyi niyet, sizi paranın gidemeyeceği yerlere götürür.

Menekşe Kokulu Hikayeler, Ender Haluk Derince (Sayfa 189 - Matgaret Walker)Menekşe Kokulu Hikayeler, Ender Haluk Derince (Sayfa 189 - Matgaret Walker)
Nur-AL 
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Öfkenin başlangıcı çılgınlık, sonu pişmanlıktır.

Menekşe Kokulu Hikayeler, Ender Haluk Derince (Sayfa 257 - Thomas Carlyle)Menekşe Kokulu Hikayeler, Ender Haluk Derince (Sayfa 257 - Thomas Carlyle)
Nur-AL 
13 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Kötülük edebilmek ellerinde iken bütün ömrünü doğrulukla geçirmek çok güç ve övmeye değer bir şeydir."

Menekşe Kokulu Hikayeler, Ender Haluk Derince (Sayfa 175 - Eflatun)Menekşe Kokulu Hikayeler, Ender Haluk Derince (Sayfa 175 - Eflatun)
Nur-AL 
14 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"İnsanın olgunlaşması için mutlaka acılarla yoğrulması gerekir. Çünkü o hem taş hem de heykeltıraştır."

Menekşe Kokulu Hikayeler, Ender Haluk Derince (Sayfa 219 - Napolyon Bonapart)Menekşe Kokulu Hikayeler, Ender Haluk Derince (Sayfa 219 - Napolyon Bonapart)
3 /