Kitap
Menekşeler Atlar Oburlar

Menekşeler Atlar Oburlar

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.3
50 Kişi
157
Okunma
37
Beğeni
1.216
Gösterim
208 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 54 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Kırmızı Kedi Yayınevi · Mart 2012 · Karton kapak · 9786055340285
İlk gençliğimi düşle gerçek arasındaki çizgide geçirdim ben. Yanılsamayla yüz yüze gelmeden yaşayanlar ve bu yüzden yaşamlarını kendilerine ait bir şeymiş gibi hissedenler bu çizginin varlığından habersizdir. Çünkü bu çizgi düşle gerçeği birbirinden ayırmakla kalmaz, aynı zamanda onları birbirine bağlar. Bir şey yaşarsınız ama aslında yaşadığınız başka bir şeydir. Hıçkırarak ağlarsınız ama aslında kahkahalar atmışsınızdır. Sevgi, mutluluk, zafer, hepsi birer yanılsamadır. Yaşam kurgudur, gerçek düştür. Yalnızca inancınızla biçimlenen bir avuç hamur. Neye inanıyorsanız, gerçek odur. İzmir yakınlarındaki küçük bir kasabada yaşayan varlıklı bir ailenin tek çocuğudur Hüseyin. Malların ve çiftliğin yönetimini yüklenen amcası, geleneklere uymayıp meyhane işletmeyi seçen babası, menekşe kokulu annesi, çiftlikteki sevgili atları, yengesi, halaları ve komşu kadınlar arasında büyür. Ancak hep mutluluk içinde geçmez kasaba hayatı. Babasını küçük yaşta kaybeder. Okulda ise sorunlu bir öğrencidir, yine de kazanır üniversiteyi. Kişiliğindeki bölünmeler o yıllarda başlar. Ve bir Cumartesi günü bütün yaşam öyküsü değişir; her şey tersine dönmüş, birbirine geçmiş, ortada kendisinin figüran olduğu bir oyun kalmıştır. Yakın tarihin yaşanmış siyasi olaylarına yapılan göndermelerle dokunmuş Menekşeler Atlar Oburlar, bir düş kırıklığının, boşa geçen, kaybedilmiş bir hayatın romanı. (Tanıtım Bülteninden)
4 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺10,74

Puan ve İncelemeler

8.3
10 üzerinden
50 Puan · 7 İnceleme
S. Şahin Çetin
Menekşeler Atlar Oburlar'ı inceledi.
208 syf.
·
8 günde
·
Puan vermedi
Şarkılarını, şiirlerini bildiğim Hüsnü Arkan'ın yazarlığıyla ilk kez karşılıyorum. Şarkı söyler gibi rahatlatan, farklı bir bakış açısı ve farklı betimlemeleriyle sakinleştiren roman; bir gecenin içinde hayatı sorgulayan/sorgulatan gerilime evrilirken, yine bir gece de polisiye romana dönüşmüş. İlginç bir anlatımı bence.
Menekşeler Atlar Oburlar
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
3
Seda Köktürk
Menekşeler Atlar Oburlar'ı inceledi.
208 syf.
Okuduğum sırada Hüsnü Arkan'ın şarkılarını severek dinlediğim Ezgi'nin Günlüğü grubunun solisti olduğunu bilmeden okudum. 12 Eylül olaylarını ve o dönemde yaşanılan zorlukları anlatan bu kitabı okuduktan sonra yazarı araştırdım ve çok şaşırmıştım. 4 roman ve 1 de şiir kitabı olan Hüsnü Arkan'ın diğer kitaplarını okumadım fakat bu kitabının da en az sesi kadar güzel olduğunu düşünmüştüm.
Menekşeler Atlar Oburlar
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Hülya Parlak
Menekşeler Atlar Oburlar'ı inceledi.
208 syf.
·
8/10 puan
Korku duyularak yaşanılan,ürpertici bir hayata adım atıyorsunuz sayfaları çevirişinizde. Kendisini hapsetmek istemediği bir hayat onun için sancılı.çekilmez bir hale dönüşüyor. En yakını bu hayatı ona hazırlıyor.Heyecanlı ve eşsiz.
Menekşeler Atlar Oburlar
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
kdr
Menekşeler Atlar Oburlar'ı inceledi.
208 syf.
·
50 günde
·
9/10 puan
Hüsnü Arkan dinleyen şarkılarını bilen biri olarak kitabı büyük bir zevkle okudum. Kitaptaki her cümle büyük bir anlam taşıyarak özenle seçilerek kullanılmış. Başarılı bir kurguyla yazılmış, düşünmeye yönlendiren, akıcılığıyla alıp götüren bir eser. İyi okumalar..
Menekşeler Atlar Oburlar
OKUYACAKLARIMA EKLE
2