Mephisto Çıkmazı

8,4/10  (5 Oy) · 
11 okunma  · 
1 beğeni  · 
750 gösterim
Ayaklarımızın altında, yasaların hiçe sayıldığı bambaşka bir dünya gizli...

MEPHISTO ÇIKMAZI
- Douglas Preston & Lincoln Child -

Manhattan sokaklarının altında, her gün üzerinden yürüyen on binlerce insanın ruhunun bile duymadığı tüneller, dehlizler ve lağımlarda bir şehri dolduracak kadar insan yaşamakta. İşte orada başsız cesetlerin sırrı yatıyor…

Bir sosyete güzelinin korkunç şekilde deforme olmuş cesedi, yüzyıllardır lağım olarak kullanılan çamur yığınında bulunur. İşinde uzman adli tıpçılar ile yüzlerce cesetle karşılaşmış dedektifler bu cesede ve boynundaki diş izlerine bir anlam veremez. Yıllardır yasaları yok sayarak yaşayan yeraltı insanları, bu ölümle tanık haline gelir. Sarsıcı cinayetin sırrına ve yeraltı dünyasının göz ardı edilmiş trajedilerine bir cevap bulunabilecek midir?

"Mephisto Çıkmazı, gerilimi ve mahşeri mizacıyla, şehrin kulak arkası edilmiş kâbuslarını keşfetmemizi sağlıyor."
-Publishers Weekly-

"Preston ve Child bu ikinci kitapla seriyi muhteşem bir enerji ve canlılıkla sürdürüyor. Yeraltı sakinlerinin muntazam betimlenmiş portreleriyle, bu gerilim romanı adeta kendine has yeni bir tür yaratıyor."
-Chicago Tribune-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  592
 • ISBN:
  9786053482666
 • Çeviri:
  Özlem Gültekin
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
İsmail | Jericho Owen 
30 Ara 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

İblis'in devamı olan Mephisto Çıkmazı, aynı ilki gibi güzel ve gerilim dolu idi. Asla basit bir aksiyon-gerilim romanı değil, çok süper de diyemeyiz. Ajan Pendergast ve Yüzbaşı D'Agosta çok güzel sahnelere imza atıyor. Bu sefer ki maceramız, yeraltının derinliklerinde yaşayan; gün ışığına ve insanlığına küsmüş insanları, köstebekleri, yaratıkları, 'kırışıklar' dediğimiz topluluğu, günlük hayattaki normal insanlarla mücadelesine tanık oluyoruz. Eserdeki karakterler kurgu ürünü ama konu kurgu değil. Nitekim eserde de ismi geçen Newyork şehrinin Manhattan Bölgesinin altında yaşayan binlerce insanın varlığı tespit edilmiş ve bu gerçektir. Yaşamın zorluğundan, paranın hakimi olan yeryüzü insanlarından kaçıp karanlıklarda yaşamayı daha huzurlu bulan insanlar, kendilerini en derine, sessiz, kuytu yerleri barınak edinmişlerdir. Brooke Astor ve Rockefeller gibi zengin hanedanlıklarının yıllar öncesinde kendilerine özel 'metro' olarak yaptırdıkları tüneller siyasi nedenlerden dolayı kapatılmıştır ve bugün ise binlerce evsize sığınak olmuştur. Kilometrelerce uzunluktaki, haritası bile olmayan binlerce tünel, kovuk ve odalar. Fakat bu yer altında garip olaylar da olmuyor değil. Çünkü D, Agosta bu tünelllerin boşaltıldığı gölette iki cesedin bulunduğu ihbarını alır. Tuhaf ki cesetler başsızdır. Polis teşkilatı çözümü yer altına bir ziyarette bulur. Faydasını da görürler. Oradaki evsizlerin lideri olan bir adam yer altında da aynı başsız cinayet vakalarının meydana geldiğini belirtir. Böylelikle hem evsizler hem polisler için tedirgin dolu günler başlar.

Başta belirttiğim gibi, İblis'in devamı olan bu eser kesinlikle seri sırasına göre okunmalıdır. Bu platformda çoğu kişi der ki '' Efendim şu eseri okusak mı yoksa ilk önce şunu mu okusak?' diye bir soru sorarlar. Cevaplar da genelde '' Seri sırasına göre okusanız iyi olur fakat tek başına da okuyabilirsiniz'' olur. Olmaz! Okunmaz! Okudum, okurum diyen biri özellikle polisiye dalında bu hatayı yapmamalıdır. Klasiklerde bile yazarın kitaplarını yayım sırasına göre okumamız gerektiğini söyler edebiyatçılar. Neden bunları söylüyorum? Çünkü seri eserler, kurguyu, karakterler ve olayların gelişimi hakkında bir bağla oluşturmaktadır. 1'den başlamayıp 3'ten başlarsan ölmüş bir adam, ihanet etmiş bir kişi çıkar karşına. Bu eserde de böyle olacağını görüyoruz. Hatta şunu gördüm ki Mephisto'yu okudun mu İblis'in bütün sırları ortaya çıkıyor ve her şeyi berbat etmemize neden oluyor. Herhangi bir yazarın bir kitabını okumadan önce küçük bir araştırma her zaman önemlidir. Nitekim örneğin İblis'in orijinal adı Relic ama çeviri Kalıntı çıkıyor. Bunun nedenini tam bilmiyorum. Çözümü ise ufak bir araştırmada buluyorum. Wikipedi her zaman yardımcı oluyor. Veyahut yazarın kendi şahsi sitesi de güzel oluyor. Bunun gibi:
https://www.prestonchild.com/latest/ . Kısacası sıraya göre okumak bir öneri değil bir kuraldır bence. Saygılar...

Fatoş Çetiner 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · 8/10 puan

Bir devam kitabı olarak, okumaya merakla başladım. Bu merak ilk başlarda okumamı kolaylaştırdı ancak kitabın ortalarına doğru gerek karakterlerin fazlalığı ve kim olduklarını anlamakta zorluk çekmem, gerekse olayların haddinden fazla yavaşlayıp, bilimsel yönden açıklamaların ağır olması nedeni ile sıkıldım. Özellikle bilimsel konuları anlamakta zorluk çektim ve beni aştığını düşündüm. Bu, kitabı okumayı uzun bir süre bırakmama neden oldu. Tekrar aldığımda ise sayfalar akıp gitti. Sonlara doğru inanılmaz bir gerilim vardı ve kitabın bittiğini bile anlamadan bitti. Sonu gerçekten şok ediciydi. Hiç beklenmedik bir yerden ve gayet mantıklı bir açıklamayla kitabı sonlandırmaları benim hoşuma gitti. Üçüncü bir kitap olacak mı araştırmadım ama birkaç yerden olduğunu duydum. Umarım olur. Sevdiğim ana karakterlere veda etmeye hazır değilim. Yine de umarım daha açıklayıcı bil dil kullanıp, kitabı biraz daha kısa tutarlar.

Kitaptan 7 Alıntı

Fatoş Çetiner 
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Çalışmayı her zaman kedere karşı başvurulabilecek en iyi çare olarak görmüşümdür."

Mephisto Çıkmazı, Douglas Preston (Sayfa 186)Mephisto Çıkmazı, Douglas Preston (Sayfa 186)
İsmail | Jericho Owen 
29 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir kalabalık aktı Londra köprüsü üstünden, sürüyle
Düşünemedim ölümün sürüyle insanı heder ettiğini.

T.S.Elliot

Mephisto Çıkmazı, Douglas Preston (Sayfa 538)Mephisto Çıkmazı, Douglas Preston (Sayfa 538)
İsmail | Jericho Owen 
24 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

''Fiziksel nesneler hiçbir anlam ifade etmezler. Ama fikirlere paha biçilemez.''

Mephisto Çıkmazı, Douglas Preston (Sayfa 249)Mephisto Çıkmazı, Douglas Preston (Sayfa 249)
Fatoş Çetiner 
 25 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Pendergast sonunda, "Bir keresinde Floransa'daydım," dedi.
"Öyle mi? Ben de İtalya'ya gitmiştim."
Pendergast başını salladı. "Pitti Sarayı'nı ziyaret ettin mi?"
"Nereyi?"
"Bu aslında bir sanat müzesi. Oldukça seçkin bir yer. Duvarlardan birinde fresk şeklinde boyanmış eski, ortaçağa ait bir harita var, Columbus Amerika'yı keşfetmeden önce yapılmış."
"Şaka yapıyorsun."
"Haritada, Amerika kıtasının daha sonraki yıllarda yer alacağı yer boş, sadece üzerinde Cui ci sono del mostri yazıyor."
D'Agosta yüzünü buruşturdu. "Orada yazan şey... mostri. Bu da ne?"
"Anlamı, 'Bu civarda canavarlar var.'"

Mephisto Çıkmazı, Douglas Preston (Sayfa 176)Mephisto Çıkmazı, Douglas Preston (Sayfa 176)
Fatoş Çetiner 
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Hep bir insanın ne kadar yüksek sesle konuşursa, söyleyecek o kadar az şeyi olduğuna inanmışımdır."

Mephisto Çıkmazı, Douglas Preston (Sayfa 161)Mephisto Çıkmazı, Douglas Preston (Sayfa 161)