Mephisto Çıkmazı

8,4/10  (5 Oy) · 
12 okunma  · 
2 beğeni  · 
767 gösterim
Ayaklarımızın altında, yasaların hiçe sayıldığı bambaşka bir dünya gizli...

MEPHISTO ÇIKMAZI
- Douglas Preston & Lincoln Child -

Manhattan sokaklarının altında, her gün üzerinden yürüyen on binlerce insanın ruhunun bile duymadığı tüneller, dehlizler ve lağımlarda bir şehri dolduracak kadar insan yaşamakta. İşte orada başsız cesetlerin sırrı yatıyor…

Bir sosyete güzelinin korkunç şekilde deforme olmuş cesedi, yüzyıllardır lağım olarak kullanılan çamur yığınında bulunur. İşinde uzman adli tıpçılar ile yüzlerce cesetle karşılaşmış dedektifler bu cesede ve boynundaki diş izlerine bir anlam veremez. Yıllardır yasaları yok sayarak yaşayan yeraltı insanları, bu ölümle tanık haline gelir. Sarsıcı cinayetin sırrına ve yeraltı dünyasının göz ardı edilmiş trajedilerine bir cevap bulunabilecek midir?

"Mephisto Çıkmazı, gerilimi ve mahşeri mizacıyla, şehrin kulak arkası edilmiş kâbuslarını keşfetmemizi sağlıyor."
-Publishers Weekly-

"Preston ve Child bu ikinci kitapla seriyi muhteşem bir enerji ve canlılıkla sürdürüyor. Yeraltı sakinlerinin muntazam betimlenmiş portreleriyle, bu gerilim romanı adeta kendine has yeni bir tür yaratıyor."
-Chicago Tribune-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  592
 • ISBN:
  9786053482666
 • Çeviri:
  Özlem Gültekin
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
İsmail | Synergy 
30 Ara 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

İblis'in devamı olan Mephisto Çıkmazı, aynı ilki gibi güzel ve gerilim dolu idi. Asla basit bir aksiyon-gerilim romanı değil, çok süper de diyemeyiz. Ajan Pendergast ve Yüzbaşı D'Agosta çok güzel sahnelere imza atıyor. Bu sefer ki maceramız, yeraltının derinliklerinde yaşayan; gün ışığına ve insanlığına küsmüş insanları, köstebekleri, yaratıkları, 'kırışıklar' dediğimiz topluluğu, günlük hayattaki normal insanlarla mücadelesine tanık oluyoruz. Eserdeki karakterler kurgu ürünü ama konu kurgu değil. Nitekim eserde de ismi geçen Newyork şehrinin Manhattan Bölgesinin altında yaşayan binlerce insanın varlığı tespit edilmiş ve bu gerçektir. Yaşamın zorluğundan, paranın hakimi olan yeryüzü insanlarından kaçıp karanlıklarda yaşamayı daha huzurlu bulan insanlar, kendilerini en derine, sessiz, kuytu yerleri barınak edinmişlerdir. Brooke Astor ve Rockefeller gibi zengin hanedanlıklarının yıllar öncesinde kendilerine özel 'metro' olarak yaptırdıkları tüneller siyasi nedenlerden dolayı kapatılmıştır ve bugün ise binlerce evsize sığınak olmuştur. Kilometrelerce uzunluktaki, haritası bile olmayan binlerce tünel, kovuk ve odalar. Fakat bu yer altında garip olaylar da olmuyor değil. Çünkü D, Agosta bu tünelllerin boşaltıldığı gölette iki cesedin bulunduğu ihbarını alır. Tuhaf ki cesetler başsızdır. Polis teşkilatı çözümü yer altına bir ziyarette bulur. Faydasını da görürler. Oradaki evsizlerin lideri olan bir adam yer altında da aynı başsız cinayet vakalarının meydana geldiğini belirtir. Böylelikle hem evsizler hem polisler için tedirgin dolu günler başlar.

Başta belirttiğim gibi, İblis'in devamı olan bu eser kesinlikle seri sırasına göre okunmalıdır. Bu platformda çoğu kişi der ki '' Efendim şu eseri okusak mı yoksa ilk önce şunu mu okusak?' diye bir soru sorarlar. Cevaplar da genelde '' Seri sırasına göre okusanız iyi olur fakat tek başına da okuyabilirsiniz'' olur. Olmaz! Okunmaz! Okudum, okurum diyen biri özellikle polisiye dalında bu hatayı yapmamalıdır. Klasiklerde bile yazarın kitaplarını yayım sırasına göre okumamız gerektiğini söyler edebiyatçılar. Neden bunları söylüyorum? Çünkü seri eserler, kurguyu, karakterler ve olayların gelişimi hakkında bir bağla oluşturmaktadır. 1'den başlamayıp 3'ten başlarsan ölmüş bir adam, ihanet etmiş bir kişi çıkar karşına. Bu eserde de böyle olacağını görüyoruz. Hatta şunu gördüm ki Mephisto'yu okudun mu İblis'in bütün sırları ortaya çıkıyor ve her şeyi berbat etmemize neden oluyor. Herhangi bir yazarın bir kitabını okumadan önce küçük bir araştırma her zaman önemlidir. Nitekim örneğin İblis'in orijinal adı Relic ama çeviri Kalıntı çıkıyor. Bunun nedenini tam bilmiyorum. Çözümü ise ufak bir araştırmada buluyorum. Wikipedi her zaman yardımcı oluyor. Veyahut yazarın kendi şahsi sitesi de güzel oluyor. Bunun gibi:
https://www.prestonchild.com/latest/ . Kısacası sıraya göre okumak bir öneri değil bir kuraldır bence. Saygılar...