Merhaba Asker - Murathan Mungan'ın Seçtikleriyle

9,0/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
493 gösterim
"Türkiye'nin özellikle son yirmi-otuz yılının önemli ve acılı bir gündem maddesini oluşturan şüpheli asker ölümlerinin etrafında dolaşan, her yazarın, konuyu kendi yazarlık meşrebine uygun bir tutum ve yaklaşımla ele alıp işlediği, özel olarak bu kitap için yazılmış on altı öykü yer alıyor bu kitapta.

"Ne yazık ki şüpheli asker ölümleri ve asker intiharlarında Türkiye bugün dünyada ilk sırada yer alıyor.

"Askeri sınıflandırmaya göre otuz yılda kaç tabur, kaç bölük askerin 'intihar ve şüpheli ölüm sonucu' yaşamını yitirmiş olabileceği gerçeği, tek tek her birinin arkasındaki hikâyenin yeniden konuşulmasını gerektirmiyor mu? Çünkü bunu konuşmak demek, aslında Türkiye'nin hikâyesini konuşmak demek.

"… ve bu öykü seçkisiyle, zorunlu askerlik kurumunun, militarizmin, kirli savaşın açık ve gizli kurbanı olmuş TSK'nın 'askeri zayiat' olarak gördüğü bütün o gencecik ölülerin anısına bir saygı nişanesi olarak, edebiyat toprağına alçakgönüllü bir mezar taşı dikmek, mezarlarına bir demet çiçek bırakmak istedik."
- Murathan Mungan-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789753429443
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Uğur 
 18 Mar 14:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hepimiz duymuşuzdur, çevremizdekilerin anlatmış olduğu asker anılarından, askerlere nasıl muamele edildiğini, hatta şiddete başvurulduğunu. İşte bu kitap daha da eskilere, askerlere yönelik şiddetin, tacizin, tecavüzün, cinayetin, farklı yazarlar tarafından anlatıldığı hikaye seçkilerinden oluşmakta. Özellikle o zamanlarda ölenlerin ailevi, kürt ve gayrimüslim olduğu, anlayacağınız güzel ülkemizin en boktan zamanlarının zorunlu askerlik tarafını anlatıyor. Kimi zaman onları bekleyen yakınlar, kimi zaman mağdurun kendisi, kimi zamanda bir manyağın ağzından devam ediyor hikayeler. Söyleyeceğim şu ki, Mungan seçkilerinin hepsini okuyunuz efendim.

Kitapla ilgili 1 Haber

Kitaba Dönüşen Murathan Mungan
Kitaba Dönüşen Murathan Mungan Geçtiğimiz yıl yazın hayatının 40. yılını kutlayan Murathan Mungan, SALT ve Robinson Crusoe 389 iş birliğinde düzenlenen “Kitaba Dönüşmek” serisinin altıncı programının konuğu oluyor.