Merhaba Umut

7,7/10  (3 Oy) · 
2 okunma  · 
4 beğeni  · 
543 gösterim
Casus edebiyatının en etkin isimlerinden biri olan J.Mario Simmel, 12 Eylül darbesi sonrasında kitaplarının Türkiye'de yayımlanmasına uzun süre izin vermemişti.Everest Yayınları, Türk okurlarını, yasağı ancak 2008 yılında, ölümünden bir yıl önce kaldıran bu büyük yazarla buluşturmaya devam ediyor.

Uyuşturucu kaçakçılarının kirli dünyasına, cinsel sapkınlıklarına ve kurdukları vurgun imparatorluğuna tuttuğu ışıkla Merhaba Umut, Simmel'den okurları yine heyecanın doruklarına çıkaran bir roman.

Uçurumun kenarına gelmişlerdi.Onları orada umudun habercisi selamlıyordu.Bu umut onların tek sığınağıydı.Öldürücü iptilalarına son verecek ilacı kullanmalarına niçin engel olmak istiyorlardı?

"Collange birden, o ana kadar hiç bilmediği bir duygunun ruhunu doldurduğunu hissetti.Yerde yatan ölü Lindhout'a baktı.Nefesi kesilir gibi olmuştu...Şimdi bu duygunun ne olduğunu biliyordu.İçini kaplayan duygu mutluluktu.Çünkü o artık ne yapacağını biliyordu.Umut ederek çalışacak, çalışarak umut edecekti!"
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  522
 • ISBN:
  9789752898226
 • Çeviri:
  Ahmed Arpad
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 19 Alıntı

Metin Özdemir 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kötüler ve kötülere karşı çıkan iyiler vardı! Benim bütün ömrüm bu iyi ve kötü insanlarla geçti.Onlara karşı çıktım, onları sevdim.

Merhaba Umut, J. Mario Simmel (Sayfa 323)Merhaba Umut, J. Mario Simmel (Sayfa 323)
Metin Özdemir 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Çünkü artık ne yapacağını biliyordu: Umut ederek çalışacak,çalışarak umut edecekti!

Merhaba Umut, J. Mario Simmel (Sayfa 520)Merhaba Umut, J. Mario Simmel (Sayfa 520)
Metin Özdemir 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Namuslu insan kalmadı mı? dedi Bernard Branksome. "Artık hiç kimseye güvenemeyecek miyiz?"

Merhaba Umut, J. Mario Simmel (Sayfa 330)Merhaba Umut, J. Mario Simmel (Sayfa 330)
Metin Özdemir 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Artık uykusuz gecelerim olmayacak. Artık korkularım olmayacak. Gözyaşlarım da. Ölülerin gözyaşı olmaz ki!

Merhaba Umut, J. Mario Simmel (Sayfa 517)Merhaba Umut, J. Mario Simmel (Sayfa 517)
Metin Özdemir 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Hayvan aç kalınca öldürür, insan ise ülküsü için, bir düşünceye inandığı için. Nedir bu düşünceler? Akılsızca, budalaca şeyler! Din yaymak için yapılan savaşları düşün.İspanyollar Güney Amerika'da on binlerce İnka'yı öldürürken, Katolik dinini yayacağız, diyorlardı. Stalin yirmi beş milyon insanı öldürtürken, komünizm güçlensin istiyordu. Hitler altı milyon Musevi'yi gaz odalarında zehirletirken, sadece benim ırkım,diyordu. George bütün bunlar akılsızlık ve budalalıktan başka nedir? Hiçbiri başarıya ulaşmamış,sadece milyonlarca insan ölmüştür.Tarihte insan öldürmekle hiçbir zaman başarıya ulaşılmamıştır! Aksine, Katolik dini dünyada etkisini yitirmeye başlamış, tarihin en büyük savaşında elli beş milyon insan hayatını kaybetmesine rağmen Almanya parçalanmış,Hitler ölmüştür. Stalin'e gelince. Yirmi beş milyon insanın ölmesi ne komünizme,ne de Stalin'e yaramıştır. İnsan öldürmek hiçbir zaman, hiç kimsenin işine yaramamıştır! İnsanlar hemcinslerini öldürmekle sadece budalalık yapmıştır..."

Merhaba Umut, J. Mario Simmel (Sayfa 173)Merhaba Umut, J. Mario Simmel (Sayfa 173)
Metin Özdemir 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"22 Haziran günü Kızıl Ordu, Rusya'yı işgal etmek isteyen Hitler ordularına karşı hücuma geçmiştir. Ve bu dünyadan gelip geçmiş bütün canilerin en canisi, kendini mareşallerin en büyüğü sanan Hitler adlı budala, geri çekilme emri vermeye yanaşmadığı için, her bakımdan daha güçlü olan Rus ordusu birkaç gün içinde tam otuz sekiz tümeni yenilgiye uğratmayı başarmıştır. Bu karşı hücum sırasında yüz binlerce askerimiz şehit olmuş, bir o kadarı da esir alınmıştır. Belki senin erkeğin, oğlun,nişanlın bunların arasındaydı...Avrupa'da taş üstünde taş kalmayana kadar Hitler denen kana susamış bu vampir mücadelesine devam edecektir..."

Merhaba Umut, J. Mario Simmel (Sayfa 15)Merhaba Umut, J. Mario Simmel (Sayfa 15)
Metin Özdemir 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Kadının doğurduğu insan kısa süre yaşar ve huzursuzlukla doludur. Bir çiçek gibi büyür, bir gölge gibi geçip gider,ölür. Ve rüzgar mezarının yerini bilmez..."

Merhaba Umut, J. Mario Simmel (Sayfa 47)Merhaba Umut, J. Mario Simmel (Sayfa 47)
Metin Özdemir 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Sayın yediye kadar. Her yedi saniyede bir Alman askeri şehit düşüyor Rusya'da! Güvenilir kaynakların verdiği habere göre Rus topraklarında yapılan mücadelenin ilk dört ayında bir milyonun üzerinde Alman askeri hayatını kaybetmiştir. Her hafta kırk bin. Her saat beş yüz asker. Niçin? Çöle dönmüş o topraklar için mi? Kimin için? Adolf Hitler için mi? Niçin? Çılgınca bir düşünce için mi? Her yedi saniyede bir askerimiz...Belki bu senin oğlun, kocan, nişanlın?. Vurulan..boğazlanan..donan..boğulan..Bu daha ne kadar sürecek? Her yedi saniyede bir insan.Niçin? Niçin?Niçin?

Merhaba Umut, J. Mario Simmel (Sayfa 16)Merhaba Umut, J. Mario Simmel (Sayfa 16)
Metin Özdemir 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bu dünyada hiçbir güç insanı, inancına ve gerçeklere uymayan düşüncelere veya davranışlara zorlayamaz...
İnsanoğlunun isteği dışında, Tanrı'nın güvencesi altında olan bir hak vardır ki, kişiye iyi ile kötüyü, neyin yapılacağı ile neyin yapılamayacağını ayırt etmesini..."

Merhaba Umut, J. Mario Simmel (Sayfa 46)Merhaba Umut, J. Mario Simmel (Sayfa 46)
Metin Özdemir 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Hepsi de açlıktan mı ölüyor?"
"Bir çoğu. Geri kalanı da bitkinlikten veya hastalıktan."
"Fakat böyle olmaz ki! Görüyorsunuz yoldan geçenler ölüye basıyorlar.Sonra sinekler..."
"Sinekler bütün ölülere gelir," dedi bir başkası. "Sinekler ve kurtlar."

Merhaba Umut, J. Mario Simmel (Sayfa 185)Merhaba Umut, J. Mario Simmel (Sayfa 185)
2 /