Merkez Efendi

8,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
175 gösterim
“Mesir macunu”nu bilir misiniz?

Mesir macunu, Merkezefendi’ nin kırk bir çeşit baharat kullanarak yaptığı bir tatlı ki, bu tatlı, Kanuni Sultan Süleyman’ ın annesi Hafsa Sultan’ ın derdine derman olmuştur. Ol sebeple de Hafsa Sultan, bu macunun bolca karılarak Sultan Camii’nden halka saçılmasını buyurmuştur. 473 yıldır da mesir macunu “Manisa Mesir Şenlikleri” nde Sultan Camii’ nden halka saçılmaktadır.

Mesir macununun mucidi Merkezefendi, Denizli doğumlu bir kültür değeridir.

Ancak Merkezefendi adı Manisa’ da yağtığı mesir macunuyla özdeşleşmiş ve Merkezefendi Manisa’ya mâl olmuştur.

Denizli Belediyesi, Denizli doğumlu olması hasebiyle olsa gerek, çok geç de olsa Merkezefendi’yi sahiplenmiş ve onun adına çeşitli çalışmalar yapmaya ve yaptırmaya başlamıştır. Bu çalışmalardan biri de Hasan kallimci’nin yazdığı “Merkezefendi” romanıdır.120 sayfalık bu belgesel roman, Denizli Belediyesi Kültür Yayınları arasında yayımlandı ve kitabın bu yıl ikinci baskısı yapıldı.

Hasan Kallimci, bu kitapta, Merkezefendi’nin hayatını mümkün olduğunca aslına sadık kalarak bir roman kurgusuyla okura sundu.Kitap, Merkezefendi’ nin, daha doğrusu Musa’nın Denizli ili, Buldan ilçesi, Sarımahmutlu köyünde dini merak eden,öğrenen, öğrendikçe daha çok soran bir çocuk oluşunun anlatımıyla başlıyor. (Medresede hoca olmak…)
  • Baskı Tarihi:
    2012
  • Sayfa Sayısı:
    124
  • Yayınevi:
    Denizli Belediyesi Kültür Yayınları
  • Kitabın Türü:

Merkezefendi, Denizlili büyüklerin başımda yer alır. Manisa mesir macunu ile ünlendiğinde Onu herkes Manisalı olarak düşünmüş olsa da aslında Denizli'de doğmuş büyümüş ancak burada değeri bilinmemiş Bursa'ya oradan İstanbul'a gitmiştir. Yıllarca insanlara şifa dağıtmıştır.. Gerisi mi lütfen okuyun. #spoiler