·
Okunma
·
Beğeni
·
4031
Gösterim
Adı:
Merlin 1 - Kayıp Yıllar
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055034009
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Merlin: Book 1 - The Lost Years
Çeviri:
Barış Yıldırım
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parodi Yayınları
Denesene korkak! diye haykırdı içimden bir ses. Denemelisin!
Ama hemen ardından başka bir ses yanıtladı onu:
Bir daha asla! Geçen sefer gözlerini yitirdin.
Bu sefer sıra ruhunda. Bir daha asla!
"Göster!" diye buyurdu goblin. Yoğunlaşan sise rağmen,
kol kaslarının hamle yapmak için kasıldığını görebiliyordum.
Kılıcını kaldırdı ve Ria’nın boynuna dayadı.
Hâlâ bir şey yapmıyordum.
İşte o anda gittikçe şiddetlenen tuhaf bir rüzgâr,
ortada duran yaşlı karaağacın dallarını sallamaya başladı.
Ağacın çıkardığı sesler çığlık olup yükseldi.
Goblin, başını kaldırdığında kökünden kurtulan ağacın
üzerine devrildiğini ancak görebildi ve son duyulan,
acı dolu çığlığı oldu.


“Merlin hakkında kimse Barron ile boy ölçüşemez.
Bu kitabıyla yedi diyara renk, derinlik ve sevgi katmış.
Hayranları bu kitaba bayılacak.”
– School Library Journal

“Barron, Merlin destanı hayranlarını hayal kırıklığına uğratmayacak bir başyapıtla karşımızda.”
– Booklist
408 syf.
·Puan vermedi
Beklentiyi yükseltmemek gerek (zira ben çok yükseltmiştim). Kitabı alma nedenim merlin ve Kral Arthur efsanesine karşı ilgili olmamdı. Bu kitabı okumaya başladığımda itiraf etmeliyim ki hayal kırıklığına uğradım. Yazarın bunu bir senaryo havasında yazdığı çok açık, bu benim pekte hoşuma gittiği söylenemez. Kitap ilerledikçe daha sürükleyici olsa da çeviriden kaynaklandığını düşündüğüm bir çok teknik sıkıntısı vardı ve birçok insanın kafasında canlandırdığı merlin imajından çok farklı bir insandı ana karakter. Bu yüzden beğenmedim. Kitabın devam serisi olan 11 kitabı okumayı düşünmüyorum.
408 syf.
·4/10
Üstnot: (İncelemeyi buraya atmayı unutmanın rezilliği.. neyse.)

Biliyorum çok geç ama... sevdiğim bir kitaba bile yorum yapmaya üşenirken Merlin'e yapmak... (yapacağım benzetmeyi hak etmediğine karar verdiğim için bu kısmı yazmaktan vazgeçtim. Hiçbir şey o kadar kötü olamaz )

Merlin benim yıllarca merak ettiğim bir seri oldu. Her fuar parodi standından Merlin'e bakarak geçerdim. Sonra geçen tüyap fuarından ilk iki kitabı alma fırsatım oldu ve ben epey heyecanlıydım. Kocaman, güzel bir fantastik dünya okuyacağım, sonra da dizisini izleyeceğim ve benim de çok sevdiğim fantastik bir dünya olacak.. Planım buydu. Bu yüzden Merlin'i daha az yoğun olduğum bir dönemde tadına vararak okumak istemiştim. Kendisinin Yüzüklerin Efendisi gibi bir dünyaya sahip olduğunu düşünüyordum çünkü..

Sonra okumaya başladım. İlk sayfalarda yazılış tarzından ilk şoku yemiştim zaten. Bu ne yani falan olmuştum ama bu daha başlangıç, ilerledikçe daha iyi olacak diye kendime güvence verdim. Devam ettim, ettim, ettim ve devam ettikçe hayal ettiğimden ne kadar farklı ve berbat bir kitap olduğunu gördüm. Bu cnr fuarında geri kalan kitapları almaktan KIL PAYI kurtulmuştum.. Gerçekten okuduktan sonra almadığım için O KADAR sevindim ki size anlatamam.

Kitabın üstünde 'dizi hayranları bayılacak!' tarzı bir yazı var. Ben dizi hayranı olsam bu kitabı geri dönüşüm kutusuna falan atardım. Resmen hakaret falan yani. Dizisini izlemedim ve EMİNİM Kİ kitaptan kat ve kat daha iyidir. Çünkü kitap ancak bir dizinin senaryosu olabilecek kadar bir derinliğe sahipti. Her şey çok saçmaydı.

Kitabın konusu genel olarak Emrys mi artık neydiyse adlı bir çocuğun boğulmaktan son anda kurtulup bir kıyıya çıkmasıyla başlıyor. Ancak çıktığında geçmişine, kim olduğuna ya da nereden geldiğine dair hiçbir fikri yok. Adını bile bilmiyor. Ve onunla aynı gün kıyıya vurmuş ve annesi olduğunu iddia eden bir kadınla yaşamaya başlıyor.

Gel zaman git zaman Emrys bazı özel güçleri olduğunu fark ediyor. Bunları test etmeye başlıyor. Ancak sonra çok kötü bir şey oluyor. Bu harika güçler çok kötü bir felakete yol açıyor ve Emrys, güçlerini bir daha kullanmamaya yemin ediyor.

Bu olaydan sonra annesi gibi olan kadınla birlikte (ismini unuttum) beş yıldır yaşadıkları köyü terk edip bir kiliseye yerleşiyorlar. Emrys burada güçleri yüzünden depresyona giriyor, kim olduğunu, nereden geldiğini, ailesinin kim olduğunu ve en çok da yuvasının nerede olduğunu öğrenmesi gerektiğini, daha fazla böyle yaşayamayacağını söylüyor. Annesi gibi olan kadın her ne kadar istemese de onu tutamayacağını anlıyor ve gitmesine müsaade ediyor. Böylelikle Emrys'in evini bulma yolculuğu başlıyor.

Beş yıl önce kıyıya vurduğu kayalıklara gidiyor ve kendine bir sal yapıyor. Sonra kendini denizin insafına bırakıyor.

Devamında elbette başına çok farklı olaylar geliyor. Gözlerini Druma Ormanı'nda açıyor ve orada yeni arkadaşlar ediniyor. Onlara yardım etmek için kendi amacından vazgeçiyor ama tabii elbette bu onu amacına ŞANS ESERİ daha da yaklaştırıyor. Ben her kitapta farklı bir diyara gidip en sonunda kendi yuvasını bulacağı bir kurguya dayalı olduğunu düşünüyordum ama cevabı asla bilemeyeceğim çünkü seri 12 kitapmış ve ben elbette kendime bu zulmü yapacak değilim.

Zaten senaryo kitabı olduğu için eleştirebileceğim pek bir şey yok çünkü nasıl kitap filmleri çoğunlukla berbat oluyorsa dizi/film kitapları da aynı oranla, hatta DAHA DA FAZLA berbat oluyor. Çok bir şey beklememek lazım. Eğer böyle olduğunu bilseydim zaten hayatta okumazdım.

Sadece beni en çok hayal kırıklığına uğratan şey, Emrys'in gerçek isminin geldiği kısım oldu.. Böyle aptalca bir şey görmedim ben. Serinin adı Merlin ama kitapta Merlin yok, Emrys'in o olduğunu biliyorsunuz ama Merlin adı nereden, nasıl geldi merak ediyorsunuz haliyle. Sonra kitabın sonunda sevgili Ria dünyanın en saçma açıklamasıyla Emrys'e senin adın Merlin diyor... Merlin de, "hee, çok mantıklıymış, oki." diyor. Yorum yapamıyorum bile...

Siz, siz olun. Merlin'i okumadan direk diziye geçin. Çünkü kitap tam manasıyla bir ç-ö-p.
408 syf.
·5 günde·Beğendi·6/10
Lise yıllarında dizisini çok büyük bir beğeniyle tutkuyla izlediğim Merlin.!
Merlin'e hayranlığımı fanlık boyutunda yaşadım o yıllarda. Aradan zaman geçti ve kitap raflarında bir kitap gördüm!
MERLİN.
Pek tabi aldık efendim basılan seriyi büyük bir heyecanla ve başladık ilk kitabı okumaya...

***
Diziden bağımsız okumak gerekiyormuş onu anladım daha ilk satırlarda.. Kitaptaki Merlin daha çocuk. Geçmişini arayan bir çocuk. Geçmişini ararken başına gelenlere tanık oluyoruz. Az biraz büyüler, sihirli güçler, farklı ortamlar var elbette kitapta. Ama tamamen giriş kitabı.
Az olay, çok durum.
Kitabın kalınlığı 'vay be şimdi bunda ne maceralar vardır!' dedirten cins. Ama yazılar büyük anlatım dümdüz olunca o koca sayfalar su gibi bitiyor. Aşırı sade anlatımı kitabı basitleştirmiş kabul edelim. Ama yinede güzeldi bee..
408 syf.
·8/10
Dizisine aşık biri olarak (çocukluğumdan beri en sevdiğim şeylerden biridir) büyük bir beklenti ile başladım ve aldım. Dizi ile uzaktan yakından alakası yok ama kendince mantıklı bir hikayesi var. Dili çok sadeydi ki neredeyse bir ara kitabı alıp zihin gücünü kullanarak ilerletmeye çalışacaktım, kötü değil ama beklentim çok yüksekti. Sonlara doğru toparlıyor ama düzeliyor ikinci kitabı okursunuz.
İncelemeyi yapmamın sebebi eğer kardeşiniz ya da öğrencileriniz varsa bu kitabı gönül rahatlığı ile okuma alışkanlığı kazandırmak için okutabilirsiniz. Onların hayal dünyası için heyecanlı bir başlangıç olur. Merak ve heyecan 10-18 yaş arası için olmazsa olmaz bir şey. Ve bunu kitaplardan (gerçek kitap diyorum) en güzel şekilde alabilmesi bir kazanç olur. Kısacası okuyun, okutun :))
408 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Merlin'i öyle büyük bir heyecanla elime almıştım ki. Diziden ötürü beklentim oldukça yüksekti fakat okumaya başladıktan kısa bir süre sonra hayal kırıklığı yaşadım.
Kitabın en sevemediğim kısmı dili oldu.Çok sadeydi. Hatta sadelik kısmı rahatsız edecek düzeyde fazlaydı. Aynı şekilde konu bakımından da kesinlikle beklentimin altında kaldı. Kitaplığımdaki 2. Ve 3. serisini okuyup devamını almamayı planlıyorum.
408 syf.
·4 günde
Merlin sevenlerin okumasını tavsiye ettiğim bir kitap oldu. Diziye bakarak başları sade geldi ama sonrasında güzel toparladı.
Kitapta Merlin'in çocukluğu, ailesi ve küçükken ne zorluklara katlandığı anlatılıyor. Kısacası hoşuma gitti. Bildiğim kadarıyla seri 12 kitaptan oluşuyor ama 3 kitabı dilimize çevrilmiş. İkincisine birazdan başlayacağım bakalım neler olacak.
408 syf.
·29 günde·10/10
Çok önceden dizisini izlemiş olduğumuz bir karakter Merlin. Ama diziden daha çok keyif verdiği bir gercek. Herkes bilir ki dizi veya filmler hiç bir zaman kitabı kadar sarmaz. Bazı istisnalar hariç. Ama parodi yayınlarının en güzel serisi olduğu üzerine bahse girerim. Herkesin okuyabileceği bir kitap olduğuna inanarak herkese okuması için tavsiye veriyorum
408 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Merlin kayıp yıllar, 12 kitaplık bir serinin birinci kitabı. Kitabı ilk gördüğümde çok heyecanlandığımı ve büyük bir beklentiye girdiğimi söylemeliyim öncelikle. Bunun sebebi birkaç yıl önce Merlin dizisini izlemem ve çok sevmemden kaynaklanıyor. Kitaba gelecek olursak, giriş bölümünde yazarın kitabı yazma amacını açıklayışını çok sevdim. İçerik ve akıcılık yönünden beklentilerimi tam anlamıyla karşıladığını söyleyemeyeceğim ama giriş kitabı ve 12 kitaplık bir seri söz konusu olduğu için normal karşılıyorum. Yazarın, betimlemeleri uzun tuttuğu için ara ara sıkıldığım oldu ama kurguya kendimi kaptırmam uzun sürmedi ve kısa sürede okuyabildim. Fantastik kurgu türünde kitap severlerin ilgisini çekecek bir kitap olduğunu düşünüyorum.
408 syf.
·7 günde·Beğendi·6/10
3/5 - Merlin'in hatrına-
Bir Merlin hayranı olarak ilk gördüğümde almıştım fakat kitabın dizi ile alakası yok. Keşke yazar gençlerin de kitabı okuyacağını düşünüp çocuk kitabından ziyade güzel bir fantastik yazsaymış. İlk 200 sayfa çok akıcı çerezlik bir kitap için güzel. Ama daha sonra masal anlatıyormuş gibi aktarması basit dili okuyucuyu boğuyor sonraki kitabı okur muyum bilmiyorum. Peace out Merlin 1 - Kayıp Yıllar
408 syf.
Açıkçası kitabı pek beğenmedim. Kitapta bir olayı anlatması çok uzun sürüyor. Uzun ve bitmek bilmeyen betimlemeleriyle sıktı. Zorla bitirdim. Kitabın seveni de var sevmeyeni de var. Dizisini de izlemeyi düşünüyorum. Belki daha eğlencelidir. İlk kitabını alırken ikincisini de beraber almıştım. İkinci kitaptan pek bir ümidim yok fakat bitireceğim.
Biliyorum inceleme olumsuz ifadelerle dolu ve size kitabı kötülüyorum gibi gelebilir ama öyle değil. Bir de siz okuyun belki seversiniz. Sağlıkla kalın...
408 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap çok akıcı. Kitabı okurken diğer sayfadaki olayları merak ettiriyor. Ayrıca dizide geçen olaylar kitapta işlenmiyor. Merlinin çocukluğundan, başından geçen zorluklar ve görevlerden bahsediyor
408 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap bir bilim kurgu klasiğinin çok üzerinde aldığı ödüllerin tamamını hak eden bir kitap. Henüz diğerlerini okuma fırsatım olmadı 12 tane olduklarından mıdır nedir? Ama okunması gereken bilim kurgu kitaplarındandır. İyi okumalar..
Sanki bir parçası kaybolmuş ya da benliğinden bir duvar yükselmiş, bu duvar benliğinin bir kısmını geri kalanından ayırmış ve yerine bitmek bilmez bir korku bırakmıştı.
T. A. Barron
Sayfa 19 - Parodi yayınları 2. Baskı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Merlin 1 - Kayıp Yıllar
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055034009
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Merlin: Book 1 - The Lost Years
Çeviri:
Barış Yıldırım
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parodi Yayınları
Denesene korkak! diye haykırdı içimden bir ses. Denemelisin!
Ama hemen ardından başka bir ses yanıtladı onu:
Bir daha asla! Geçen sefer gözlerini yitirdin.
Bu sefer sıra ruhunda. Bir daha asla!
"Göster!" diye buyurdu goblin. Yoğunlaşan sise rağmen,
kol kaslarının hamle yapmak için kasıldığını görebiliyordum.
Kılıcını kaldırdı ve Ria’nın boynuna dayadı.
Hâlâ bir şey yapmıyordum.
İşte o anda gittikçe şiddetlenen tuhaf bir rüzgâr,
ortada duran yaşlı karaağacın dallarını sallamaya başladı.
Ağacın çıkardığı sesler çığlık olup yükseldi.
Goblin, başını kaldırdığında kökünden kurtulan ağacın
üzerine devrildiğini ancak görebildi ve son duyulan,
acı dolu çığlığı oldu.


“Merlin hakkında kimse Barron ile boy ölçüşemez.
Bu kitabıyla yedi diyara renk, derinlik ve sevgi katmış.
Hayranları bu kitaba bayılacak.”
– School Library Journal

“Barron, Merlin destanı hayranlarını hayal kırıklığına uğratmayacak bir başyapıtla karşımızda.”
– Booklist

Kitabı okuyanlar 332 okur

  • Fuat
  • Furkan akkoç
  • Lydia Star
  • Kitap Sever Psikolog
  • Zeynep Göngür
  • Alexander morzova
  • Çağlanur Kalay
  • Gülfem nadide yuva
  • Petrarca
  • İrem Budak

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%10.3
14-17 Yaş
%55.2
18-24 Yaş
%20.7
25-34 Yaş
%10.3
35-44 Yaş
%3.4
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%88.2
Erkek
%11.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.9 (43)
9
%13.3 (18)
8
%17.8 (24)
7
%18.5 (25)
6
%8.9 (12)
5
%3.7 (5)
4
%4.4 (6)
3
%0
2
%0
1
%1.5 (2)