Adı:
Mesaj
Baskı tarihi:
1987
Sayfa sayısı:
499
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Contact
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap Kitabevi
Baskılar:
Mesaj
Mesaj
456 syf.
·27 günde·10/10
> Evet, sihirli parmaklar yavaş yavaş kendine geliyor ve geldik gene okumuş, bitirmiş olduğum güzel bir kitabın incelemesine daha. Çaylar, kahveler hazır mı? Konumuz gene bir hayli uzun ve bu sefer Carl Sagan ile birlikte, uzayın engin derinliklerine ve sonuz çıkmazına doğru yol alacağız. Bu aralar ufak tefek hadiseler yüzünden canım sıkkın olsa da, unutabilmek için okumak ve yazmak istiyorum. Biliyorum, biliyorum. Hangimizin dertleri ve sıkıntıları yok ki? Ve hepimiz gündelik hayatın yorgunluğunu ve stresini atmak için kitaplara sığınıyor, burada, 1K’da sevdiklerimiz ile güzel kitaplar hakkında bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Hepinizin dertsiz, sıkıntısız günler geçirmesini ve neşenizin daim olmasını diler ve ısınma turlarımızı da tamamladıktan sonra, artık yavaş yavaş uzayın boşluklarına akalım derim. :)

> Gene günlerden bir gün, üzerime gelen işsizlik ve can sıkıntısın, afakanlar ile ortaklaşa beni darladığı bir anda, kendimi benim sahaf arkadaş, Beyhan’ın mekânında buldum. Onca güzelliklerin arasında, hoş kitap kokusunun eşliğinde gezinirken ve kendime uygun bir şeyler ararken; “büyük bir heyecanla avını arayan avcıymışım” hissine kapıldım ve işte, avım orada bana Mesaj vermeye çalışıyordu. İşte asıl şimdi aklıma, sevgili Richard Bach’ın; “Cevap alamamanızın en büyük sebebi, soruları sormamış olmanızdır,” geldi ve elimi kitaba doğru uzatarak, bir bilinmeyene yolculuk edeceğimin farkında olmadan, soruları sormak için aldım bu kitabı. İlgi duyduğum ve sevdiğim türde olan bu kitabı satın almak konusunda hiç tereddüt etmedim ve acaba gerçekten, kafamda kuyrukları birbirine değmeden dönen tilkilere aradıkları doğru cevapları verebilecek miydim, bu romanın içeriğiyle? Göreceğiz!

> Yıl olmuş 2019, 21. yüzyıla girmişiz ve ben yaklaşık 34 yıl önce yazılan bu kitaba daha yeni kavuştum ve nihayet Carl Sagan'ın Mesaj’ına nail olacaktım. İlk olarak 1985 yılında yayınlanan kitap, 1997 yılında beyaz perdeye uyarlanarak bir film haline getirilmiştir. Kitaba ilgi duymaktaydım, çünkü Carl Sagan'ın bir tür ikonik figür olduğunu biliyor ve kendisinin daha geniş bilim ve din ilişkisi ile de ilgileniyordum. Şimdi bu inceleme ile Sagan’ın bilimsel dünya görüşlerini, Atticus Finch'in; “dünyayı başka birinin gözüyle görmek” sözünde ifade ettiği gibi, elimden geldiğince dikkatli bir şekilde aktarmak, anlatmak istiyorum. Açıkçası, tüm zamanların en çok satan İngilizce bilim kitabı olan Mesaj’ın, günümüz dünya görüşü ve sorunları hakkında da iyi bir giriş yaptığı kanısındayım.

> Kitabı okumaya başladıktan sonra, yazarın kalemine olan hâkimiyeti ve edebi niteliği çok hoşuma gitti doğrusu. Kitap, farklı karakterler için titizlikle belirlenmiş rol yapısı, romandaki kişilerin psikolojisi ve konuşması gibi ayrıntılarla bezenmiş yaratıcı bir duyarlılığa sahipti. Uzaylılarla ilgili okuduğumuz, bildiğimiz kitapların birçoğu içerik olarak uzay savaşları ve dünya istilası ile ilgilidir. Fakat dünyalılar olarak alacağımız bu mesaj jeopolitik, dini ve kültürel dinamikleri kapsamakta ve Sagan bunların hepsini gerçekçilik ve incelikle anlatmaktadır.

> Bazı okurların, Sagan’ın anlatım tarzının zaman zaman az biraz ağır gittiğini düşüneceklerine eminim. Fakat kendinizi gerçekten kitaba verdiğinizde, kitabın esasında yatmakta olan fikirlerin dikkatinizi çekecek kadar önemli ve ilginç geleceğine eminim. Size ilk heyecan verecek olan, dünyamızdan yaklaşık 26 ışık yılı uzaklıktaki bir yıldızdan bir mesaj alınması ve alınan bu karmaşık, deşifre edilmesi zor mesaj aracılığı ile önemli bilgilerin aktarılması olacaktır. Kitap hakkında benim için en ilginç ve dikkat çekici olan şeyler ise, teolojik ve manevi çıkarımlardır. Çok sayıda bilim-din diyaloğuna şahit olacağız ve projenin geleceğine dair büyük çaba sarf eden bilim insanları ile maneviyatın ağır bastığı figürler arasında geçen keskin bir tartışmaları merakla okuyacağız. Sagan, özellikle bu bölümlerde ve konunun ilerleyişinde dini, belki kendisinden beklediğimden daha farklı resmetti. Ama kabul etmek gerekirse, arada dini fanatizmin bilime ters düşen çirkin ifadelerini ve eleştirilerinin bir kısmını da göreceğiz. Kitapta aynı zamanda, en sempatik ve merak uyandıran karakterlerden biri bir Hristiyan papazdır (beyaz perdeye aktarılan filmde, Matthew McConaughey'nin canlandırdığı karakter Palmer Joss).

> Kitabın ilerleyen bölümlerinde, şaşırtıcı bir şekilde, romanda geçenlerin, dünya görüşüne nasıl ters düşmeye başladığını ve bu mesaj aracılığı ile zorlu bir misyona çıkmış olan bilim insanlarına, bu bilinmeyene yaptıkları zorlu yolculuk sonrası nasıl davranıldığını okuyacağız. Gerçekler inkâr edilmez ve gizlenemez, ama onlara karşı yapılan haksız ve yersiz eleştiriler, daha öncesinde olduğu gibi, dini kitaplarda, din adamları tarafından belirtilen argümanlar ile aynıdır. Göze alınan bunca şey sadece deneyime hitap edecek türde, doğrulanabilir verilerden yoksun şeylerdir ve tüm bu dipsiz kuyuya yapılan maceralı yolculuk sadece büyük bir ironiden ibarettir.

> Fakat unutmamalıyız ki, evrende insanlar dışında, başka zeki varlıkların olabileceği ihtimali bile biz insanları heyecanlandırmaya ve hatta bazılarımızı korkutmaya yetiyor. Sagan’a göre, onlarla iletişim kurabiliriz ve muhtemelen bu canlılar bizden daha da yaşlılar ve daha akıllılar. Bize karmaşık bilgi birikimlerini ve engin deneyimlerini gönderiyorlar. Bunu, bize gönderdikleri matematiksel sıralamalar ile şifreledikleri gizli mesajları aracılığı ile anlatma gayreti içerisindeler. Bu mesajların, dünyanın kendi ekseninde dönmesinden kaynaklı ara boşluklar sayesinde, diğer rakip ülke istasyonları tarafından tespit edilmesi ve istenmeyen kişilerin eline geçmiş olması bile, konuya uzman olan kişi ve yöneticileri bir hayli endişelendirmeye yetecek derece de önemliydi. Matematikçiler hangi temel keşifleri kaçırmış olabileceği konusunda bir hayli tedirgindiler. Dini liderler, bu mesajı bize ileten uzaylıların, özellikle gençler arasında daha çok taraf bulacağından endişe duyuyorlardı. Ve gökbilimciler, bugüne kadar incelemiş oldukları yakın yıldızlar ile ilgili nerede, neyi yanlış yaptıkları konusunda kendilerini düşünmekten alamıyorlardı. Politikacılar, hükumet liderleri ve askeri kanattan bazıları ise oldukça farklı düşünceler ve bir takım önlem alma eğilimi içerisindeydiler. Evet, biz insanlardan daha üstün bir medeniyet takdir, hatta kabul edilebilir, ama doğru olduğunu düşündüğümüz şeyler ya bir yanlış anlama ya da özel bir durum veya mantıksal bir hata içeriyor ise?

> Burada, kitap bize “temas - mesaj”ın galaksinin tek bir sisteminde bulunan bir yıldızdan gelmediğini ve daha derinden, daha aşkın bir kaynaktan geldiğini anlatmaya çalışıyor. Aslında, birkaç teleolojik argümanla, biz okurlara anlatılmak istenilen: “mekânın dokusunda ve maddenin yapısında, bilinmeyen bir sanatçının küçük bir imzasının olduğudur. Ama şunu da bilmekte fayda var; Sagan, Einstein ve Spinoza gibi, bilinmezcilik veya bilinemezciliğin; teolojik olarak tanrının varlığından veya yokluğundan, bilimsel olarak da evrenin nereden türediğinin bilinmediğini veya bilinemeyeceğini ileri süren felsefi akım olan Agnostisizm’e inandığı ifade etmiştir. Birçok insan bilimin bir şekilde dinin yerini aldığı fikrine sahiptir. Sagan'ın kendisinin de, buna benzer ileri görüşlere sahip düşünce ve mesajları vardır. Ancak bu hikâye, bilimsel keşif ve ilerleme ile birlikte biz okurlara, Tanrı'nın daha temel ve içsel olduğu inancını veriyor ve Ellie Arroway ve ekibi aracılılığı ile bize vicdanımıza kulak vermemiz gerekliliğini tekrar hatırlatıyor.

Şimdiden keyifli okumalar dilerim arkadaşlar.

Bir sonraki kitap yorumu ve değerlendirmesin de görüşmek dileğiyle. Esen kalınız!

~ A.Y. ~
456 syf.
·5 günde·5/10
Carl Sagan imzalı olduğunu bilmesem kuşkusuz 'vasat' bir kitap olarak değerlendirebilirdim ama söz konusu hayranlık duyduğum bir gökbilimci olunca çok da tarafsız bakamıyorum. Genelde Kozmos'u anlatan tv programları ve belgeselleriyle, kaleme aldığı bilimsel kitaplarıyla tanırız onu. Bu yüzden roman da yazmış olduğunu öğrenince "Nee! Carl Sagan mı? Hem de roman!" gibi bir tepkiyle karşılaşmamız olağandır. En azından benim için hâl böyleydi. :)

Okuduğum için pişman mıyım? Hayır. Aksine mutluyum. Yine de Mesaj'ı okumayı düşünenlere diğer kitaplarını okumalarını öneririm. :)
456 syf.
Carl Sagan, Kosmos belgesel serisinin ik yapımcı ve sunucusu. Hem büyük bir gökbilimci, hem de bilimi halka anlatmaya, onların anlayacağı kılıflara sokmaya, kısacası insanları aydınlatmaya bir ömür vermiş büyük bir insan. Bu romanındaysa, bilimsel düşlerini yine bilimsel bir altyapıyla sunmuş.

Bundan sonra anlatacaklarım, kitaba dair bilgiler ile kitabın genel bir değerlendirmesini içermekte. Sıkı tutunun:

Ellie Arroway, bir bilim insanı, bir uzay bilimci, radyo teleskoplarıyla dünyadışı yaşama dair izler arayan bir gökbilim gözlemcisi. Dış dünyayı yüzlerce teleskop eşliğinde dinleyen Prof. Arroway, günün birinde nihayet zeki bir yaşam formuna ait olacak kadar güçlü ve karmaşık bir mesaj almayı başarır. Gelen mesaj 1936 yılındaki Berlin Olimpiyatlarına ait görüntüdür. Bu görüntü, insanoğlunun dünyadaki ilk TV yayınıdır. Gelen yayın 26 ışık yılı uzaklıktaki Vega'ya işaret eder. Yani dünyadaki ilk güçlü TV yayını 26 yıl sonra oraya ulaşmış ve bize tekrar gelmesi de bir o kadar sürmüş.

Mesajın incelenmesiyle, bunun asal sayılar içerdiği ve bu asal sayıların bir "makine" yapımının şemasını oluşturduğu ortaya çıkar. Vegalılar bize neden bir makine çizimi ve bu makineyi nasıl yapacağımızın şemasını sunmuş olsun ki? Bu makineyi yapmak dünyayı yok edecek mi? Ya da belki de Vegalıların bizim elimizle dünyayı istilası için bir Truva Atı'dır bu makine? Yapılmalı mı? Neyse, Amerika'sından Sovyet'lerine, Çİn'inden Hind'ine tüm dünya bir konsey oluşturur ve makineyi yapma kararı alır. Dünyanın beş saygın bilim insanı yerleştirilir bu makineye.. Fakat bu noktaya kadar yüzlerce olay meydana gelir. Sonrasında neler yaşandığını da okuyucuya sürpriz niyetine bırakalım.

Bu mesaj sırasında dünyada bunun İsa Mesih''ten bir mesaj olduğunu iddia eden birtakım dini örgütlerden, bunun şeytanın işi olduğunu söyleyen ve eylemler düzenleyen, yer üstü olsun yer altı olsun her türden zırtapoz örgüte, yeşilcilerden hümanistlere, anti-bilimcilerden bilimseverlere onlarca tartışmaya neden olması, Carl Sagan'ın böyle olası bir mesajı aldığımızda dünyada patlayacak gürültüye, kopacak kıyamete ve tartışmalara dair müthiş öngörüsünü gözler önüne sermekte.

Kısacası "büyüksün Carl Sagan".

Mutlaka okunmalı!..
456 syf.
·12 günde·7/10
Kısa ve net yazayım, Carl Sagan şu fani dünyanın gördüğü en güzel insanlardan biridir. Sayısız insana bilimi sevdirmiş, sayısız insanın hayata bakışını değiştirmiştir. Şahsen en sevdigim bu bilim insanının ilk ve tek kurgu kitabını okumak, benim için kitaptan öte onunla konuşmak gibi bir deneyim oldu.

Carl Sagan neticede edebiyat kökenli biri olmadıgı için kitabın edebi dili zayıf, hemde baya zayıf sizi konuya bir türlü çekemiyor şayet kendinizi vermeden okursanız çok yüksek ihtimal sıkılırsınız fakat kurgusu o kadar inanılmaz ki sabırla okunmaya her türlü değer. Yani daha 720p videonun bile olmadıgı dönemlerde, birinin bunları düşünüp zihninde canlandırması tek kelimeyle i-na-nıl-maz.
Konusu muhtemelen bildiginiz üzere kendini gökbilime adayan Dr.Ellie Arroway'in çook ama çook uzaklardan Vega isimli bir yıldız sisteminden mesaj almasıyla ilgili, başka gezegenlerde hayat olması dünyada büyük yankı uyandırırken, bazı dini çevrelerde bunun ilahi bir durum oldugunu savunup sıkıntı çıkarıyorlar, olaylar böyle böyle gelişiyor.
Car reyis kurgu içinde o kadar çok kavramı anlatmış, okuyucuya o kadar düşündürmeye sevkeden sorular sordurmuş ki takdir etmemek elde degil, uzaylıları bilmiyorum fakat Carl Sagan mesajını net şekilde iletmiş. Özetle; okuyun ve okutun :)
456 syf.
·10/10
Bilimi dünyaya sevdiren adam Carl Sagan'ın türünde efsaneleşmiş harika kitabı. Aynı isimde Jodie Foster'ın başrol olduğu bir adet başarılı filmi de mevcut. Kitap, dünya dışına gönderdiğimiz bir yayının bize geri döndürülmesi ile beraber, ilk kez akıllı yaşam ihtimalinin somut olarak karşımıza çıkmasını konu alıyor. Oldukça güzel ve verimli bir kitap. Bilimin neleri içerdiğini görmek ve çocuklara sevdirmek için oldukça kullanışlı bir eser.
456 syf.
·10 günde·Beğendi·Puan vermedi
“Evrende ya yalnızız ya da değiliz. Bu iki ihtimal de eşit derecede ürkütücü”
Zevkle filmini izlerken kitabının daha başarılı olabileceğini düşünüp okumuştum. Gökbilimi konusunda meraklı olanlara kesinlikle tavsiye ederim..
456 syf.
·7/10
"Carl Sagan kimdir?" diye sorsalar şu şekil cevap verebilirim: "Bir bilim kahramanı." Evet bir bilim kahramanı çünkü bilimin, uzayın, bilimsel ve özgür düşüncenin toplum tarafından daha fazla benimsenmesine ve sevilmesine ön ayak olmuş, kitaplar, seminerler ve televizyon programlarıyla sürekli toplum önünde bilimin ışığının daha da güçlenmesi için çalışmıştır. Dünya dışı akıllı canlılar üzerine araştırma ve
düşünceleriyle popüleritesini artırarak pek çok kişiye araştırmalarında ilham kaynağı olmayı başarmış, adını bilim ve insanlık tarihine altın harflerle yazdırmış bir bilim insanıdır Carl Sagan.

Sagan'ın eserleri arasında "Mesaj" adlı romanı özellikle tavsiye edebileceğim bir roman. Devamı: hhttps://yazarvar.blogspot.com/...-sagan-ve-mesaj.html
456 syf.
·24 günde·7/10
Aslında beğendim ama beni etrafımdakilerin de söylediği gibi etkilemedi. Bazı şeylere okurken gıcık oldum. Mesela çok olağanüstü bir şeyle karşılaşıyorlar karakterler ve Ellie orada saçmasapan şeyler düşünüyor. Hayret edip hiçbir şey düşünemez olmalıyken cidden saçma şeyler düşünüyor. Neyse bir bu var bir de, olayla alakası olmayan düşünceler tanımlar yapılmış. Sanırım bu kitabı uzatmak için yapılmış bir şeydi o yüzden ona çok bir şey diyememekle birlikte keşke kitap daha kısa olsaydı da bu tür tanımlar olmasaydı. Son olarak da dinadamları ile biliminsanlarının Mesajı yapmak için giriştiği kavgalar vs. Cidden sıkıcıycı. Ama gerçekçiydi öyle bir durumda o tür şeyler elbet olacaktır. Her neyse ben onları okurken sıkıldım. Onun dışında sonundaki açıklamalardan tatmin olmadım. Yine de bana zaman zaman keyif verdi, yeri geldi çok heyecanlandım. Artık bir Carl Sagan kitabı okumadım demem.
456 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Kitap çok güzel bir konuya sahip. Olaylar ilginç, mantıklı. Karakterler farklı farklı ve derin. Olayların ilerleyişi gayet akıcı. Tüm her şey bu kadar iyiyken Carl Sagan'ın anlatım dili malesef zayıf. Çeviriden de olabilir ama anlatım sizi yeterince içine çekmiyor ve süreklemiyor. Edebi dil biraz zayıf kalıyor olmasına rağmen zevkle okunduğu söylenebilir. Kitabın en güzel yanı ise size sürekli sorular sordurabilmesi. Kitap sayesinde önemsiz gözüken şeyler hakkında bile bir sürü soru sorabiliyorsunuz. Sizi bir nevi düşünme tembelliğinden kurtarıyor kitap. Sadece bunun için bile okunmalı.
456 syf.
·Puan vermedi
Ciddi spoiler! Kendini uzaydan gelen radyo frekanslarını dinlemeye ve dünya dışı varlıkların bir gün iletişime geçeceği düşüncelerine adayan Ellie Arroway yıllar süren araştırmalarının sonunda tam da vazgeçeceği sırada gizemli bir mesaj almaya başlar. Bu mesaj sürekli biçimde tekrar eden asal sayılardan oluşmaktadır. Mesajın çözülmesi için tüm dünya devletlerinin önemli fizik uzmanları bir araya gelir. Mesajla iletilmek istenilen şeyin bir makina olduğu anlaşılır ve uzun çabalar sonucu bu makina yapılır. Bu araç 5 kişiliktir ve mesajların gönderildiği Vega yıldızına gidecekler arasında Ellie”de vardır. Büyük gün gelip araca bindiklerinde 24 saatlik bir süre diliminde Vega Yıldızına giderler ve orada her biri dünyadayken en sevdiği insanın kopyası ile konuşma fırsatı bulur. Bu Vegalıların iletişim kurma biçimidir. Ellie”de yıllar önce kaybettiği babası ile konuşur ve mesajların içeriği hakkında daha detaylı bilgiye ulaşır. Vegalılar kendilerinden önce gelen ve galaksinin gerçek sahibi dedikleri çok büyük bir uygarlığı aramaktadırlar bu uygarlık bir anda ortadan kaybolmuştur ve onlar yeniden gelene kadar Vegalılar bekçilik görevi üstlenmişlerdir. Ellie ve arkadaşları tekrar dünyaya döndüklerinde kimse onları bekledikleri gibi heyecanla karşılamaz çünkü dünya saati ile araçta kalma süreleri toplam 20 dakikadır ve bu zaman süresince araç da ortadan kaybolmamıştır. Vega”da çektiklerini söyledikleri kayıtların içi ise boş çıkmıştır. Bu durumda kimseyi inandıramazlar ve devletler bir komplo teorisi ürettikleri gerekçesi ile hepsini sorgular, hatta ruh sağlıklarının yerinde olmadığına dair raporlar yazılır.
456 syf.
·7/10
Bu yorumu yaptığım için kendimden nefret ediyorum ama;
Kesinlikle filmini izleyin.
Carl Sagan müthiş bir insandır ve kendisine inanılmaz saygı duyarım. Carl Sagan'in diğer kitapları kesinlikle okunmalıdır fakat "Contact" filmi, bu kitaba söz bırakmamıştır diyebilirim.

Normalde asla ve asla bir filmi, kitaptan üstün görmem. Ama bu istisna olarak kalsın. Kitap severlerin affına sığınıyorum.
456 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Carl Sagan bilimin halk tarafından anlaşılır olmasında büyük katkısı olan bir bilim insanı.Kendisi yıllarca NASA ve çeşitli üniversitelerde astronomi ve uzay bilimleri konusunda çalışmış. Mesaj, Sagan'ın diğer kitaplarından farklı olarak tümüyle kurgusaldır. Ancak bu kurgusallık tamemiyle bilimsel kuramllarla gerçekçi bir şekilde işlenmiştir.Özellikle bizi hedef alan bir sinyal tespit etseydik, içinden muhtemelen bu tür bir mesaj çıkardı.Öte yandan uzayda sinyaller ve bizimle tamas kurmaya çalışan zeki canlılar yoksa, nispeten yakın bir gezegen sistemindeki, başka bir uygarlığın dahili iletişimine kulak misafiri olmamız büyük bir ihtimalle çok uzun ve hassas bir araştırma gerekecekti. Mesaj'da bu süreç oldukça inandırıcı bir şekilde anlatılmıştır.
Sagan Kozmik Bağlantı kitabında, S.Kubrick ve A.Clarke'a 2001:Bir Uzay Efsanesi adlı filmde dünya dışı canlıların nasıl resmedileceğine dair yararlı tavsiyelerde bulunmuştur. Kubrick filminde uzaylıların betimlemek istediğini belirtmesine rağmen film Sagan'ın tavsiyeleri doğrultusunda çekilmiştir. Sagan'ın haklı tespitine göre, başka gezegenlerde yaşayan canlılar şüphesiz bizden çok farklıdır. En geçerli tahmine göre dünya dışı varlıklar bizim tanıdığımız hiçbir canlıya ya da makineye benzememektedir.Sagan başka gezegenlerdeki canlıları bize benzer sanmayı bir çeşit ŞOVENİZM olarak değerlendirmektedir. Mesaj'ın kahramanı Ellie Arroway, ileri bir uzaylı uygarlık tarafından galaksinin bir ucuna götürülür. Uzaylılarla karşılaştığında onlar kendilerini gerçek formlarında göstermezler. Daha doğrusu Elinie'nin duyularına sanal bir dünya bir manzara yansıtırlar ve ona ölmüş babasının şeklinde görünürler. Dolayısıyla Dünya dışı varlıklar gerçekte gösterilmeden ortaya çıkıp konuşabilirler. Sagan hayalgücü ve bilimsel gerçekliği bir potada eritmeyi başarmış.
“Biz böyleyiz işte, birimiz konuşur ötekimiz dinlemeyiz, anasına bak kızını al, n’olacak?”
Carl Sagan
Sayfa 76 - SAY Yayınları
“Ölülerle konuşmanın kolay olduğunu söyledi. Güç olan canlılarla konuşmakmış.”
Carl Sagan
Sayfa 326 - SAY Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mesaj
Baskı tarihi:
1987
Sayfa sayısı:
499
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Contact
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap Kitabevi
Baskılar:
Mesaj
Mesaj

Kitabı okuyanlar 146 okur

  • Nisâ
  • UÇA
  • Burak Dönertaş
  • Oyku
  • Benim Adım Kırmızı
  • Martı Jonathan
  • Zafer ARDA
  • Oğuzhan Türk

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3.4 (2)
9
%0
8
%6.8 (4)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0