Meskalin 60 Draje

8,0/10  (3 Oy) · 
18 okunma  · 
2 beğeni  · 
597 gösterim
Kültür sanat sorunları üzerine "kafa açıcı" ya da duruma göre "kafa yapıcı" olmasını arzuladığım ve amaçladığım bu yazıları, eğlenceli olsun diye bu başlık altında toplamak istedim. "Meskalin" adı, kitabı varederken, metafor değerinde bir simge oldu.
- Murathan Mungan.
(Arka Kapak)

...
Bu kitap kabaca, kültür-sanat sorunları ve gündelik hayat üzerine yazılmış deneme kıvamında, daha çok gündeliğe dönük bir tutum izleyen yazılardan oluşuyor. Özgür Gündem, Özgür Bakış, Radikal gibi gazetelere, ya da Express, Özgür Yaşam, Öküz gibi dergilere ara ara ya da sürekli yazdığım dönemlerin ürünü olan bu yazıların tümü, varlığını, bu gazetelere ve dergilere borçlu sayılır. Okunduğunda yazılardan da anlaşılacağı gibi, yıllarca katıldığım çeşitli üniversitelerin, dernek ve benzeri kuruluşların düzenledikleri söyleşi programlarında bana yöneltilen sorular, tartışılan konular, yazılarıma da büyük ölçüde kılavuzluk etmiştir. Bu yüzden, bu yazılara rengini veren daha çok içinde yaşanılan kültürel atmosferin sorunları, gündelik iklimin gündem oluşturan maddeleridir; bunlardan yola çıkarak daha genel bir çerçeve kurulmaya çalışılmıştır. Bütün bu yazılardan dönem özelliklerine değin ipuçları da okunabilir.
(Prospektüs'ten)

Meskalin 60 Draje bir kitap olarak gövdelenmeye başladığı andan itibaren, birçok yeni, tamamlayıcı yazı fikri üşüşmeye başladı kafama. Bu yüzden uzunca bir süre bu kitabı bekletmek, ertelemek, yeniden yapıp bozmak durumunda kaldım. İnsan böyle zamanlarda bir kitapta bütün dünyayı çözebileceği yanılsamasına kapılıyor; kitabı ertelemek, büyütmek, genişletmekle sanki bunu mümkün kılabileceğini sanıyor. Böyle olmadığı bilindiği halde, süreç yanıltıcı büyüsüyle gene de yaşanıyor. Oysa, hiçbir zaman, hiçbir kitap bütün dünyaya yetmez, daha önceden bildiğiniz bu bilgiyi yeniden "idrak ettiğiniz" anda, kitabı bir noktada kesmek, toparlamak, bitirmek gerekir. Benim için de böyle oldu bu. Şöyle bir yazı daha ekleyeyim, bu yazıyı, şöyle başka bir yazıyla bütünleyeyim, deyip dururken aradan gene hatırı sayılır zamanlar geçti. Bu yüzden, okurken ne kadarı size yansıyacak bilemem ama, şu anda elinizde tuttuğunuz kitap, içerdiği yazılardan çok daha fazla sancı barındırıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  259
 • ISBN:
  9789753422826
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hüsamettin Çalışkan 
23 Şub 11:24 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Murathan Mungan'ın kitaplarını seviyorum. Üslubu ve kurgusu çok güzel. Bu kitabı da denemelerden oluşuyor. Özellikle sanat ve edebiyat meraklıları için biçilmiş kaftan. Kendisine katılmamak mümkün değil..

Enes ESEN 
21 May 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kültür sanat sorunları üzerine 'kafa açıcı' ya da duruma göre 'kafa yapıcı' olmasını arzuladığım ve amaçladığım bu yazıları, eğlenceli olsun diye bu başlık altında toplamak istedim. 'Meskalin' adı, kitabı varederken, metafor değerinde bir simge oldu. - Murathan Mungan.
Fazla söze ne hacet Usta yazmış bize de okumak düşer sadece.

elif dinç 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

murathan mungan kitapları içersinde beğenmediğim tek kitap diyebilirim....daha güzel olabileceğini hayal etmiştim....Murathan Mungan roman yazsın bence....

Kitaptan 5 Alıntı

Hüsamettin Çalışkan 
 20 Şub 13:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Asıl büyük yalnızlık insanın kendisi olamamasıdır."

Meskalin 60 Draje, Murathan Mungan (Sayfa 36 - Metis Yayınları)Meskalin 60 Draje, Murathan Mungan (Sayfa 36 - Metis Yayınları)
Hüsamettin Çalışkan 
25 Şub 11:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tanım
"Şimdilerin düşünce yoksunluğunun en önemli göstergelerinden biri, insanların artık ne olduklarıyla değil, neye karşı olduklarıyla kendilerini tanımlamaları...Feminizme karşıyım. Sosyalizme karşıyım. Ve bazılarına...karşıyım. İyi hoş da peki sen nesin?"

Meskalin 60 Draje, Murathan Mungan (Sayfa 81 - Metis Yayınları)Meskalin 60 Draje, Murathan Mungan (Sayfa 81 - Metis Yayınları)
Hüsamettin Çalışkan 
21 Şub 17:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Meleklerin Kanatlarını Ağırlaştıran Şeyler
"Melekler uçabilirler, çünkü onlar kendilerini hafife alırlar." Chesterton

Meskalin 60 Draje, Murathan Mungan (Sayfa 93 - Metis Yayınları)Meskalin 60 Draje, Murathan Mungan (Sayfa 93 - Metis Yayınları)
Hüsamettin Çalışkan 
25 Şub 11:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tasavvur
"Çoğumuzun bedeninde düşman yarasından çok, dost yarası var."

Meskalin 60 Draje, Murathan Mungan (Sayfa 78 - Metis Yayınları)Meskalin 60 Draje, Murathan Mungan (Sayfa 78 - Metis Yayınları)
Hüsamettin Çalışkan 
20 Şub 14:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Eskime Hızı
(Uzun bir denemenin sonunda)
"Umarım yeterince yanlış anlaşılmışımdır."

Meskalin 60 Draje, Murathan Mungan (Sayfa 53 - Metis Yayınları)Meskalin 60 Draje, Murathan Mungan (Sayfa 53 - Metis Yayınları)