Adı:
Mesnevî-i Nuriye
Sayfa sayısı:
271
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Rnk Neşriyat
Baskılar:
Mesnevi-i Nuriye
Mesnevî-i Nuriye
Mesnevi Nuriye
Mesnewîya Nûriye
Mesnevî-i Nuriye
Mesnevi-i Nuriye
288 syf.
·10/10
Defaatle okuduğum nadir eserlerden birisidir.. Şeker şerbet niyetine.. hele de '' İlem eyyühel Aziz'' diye başlayan cümleler o kadar iyi hissettirir ki kendini insana.. günlerce dilime dolanıp ara ara kendime bile ''İlem eyyühel Aziz'' diye hitap ettiğim olmuştur.. Mevlana nın ''Bişnev'' demesi gibi.. dinlemek ne kadar önemli değil mi.. dinlemeyi unuttuğumuz için bu sıkıntıların hepsi..birbirimizi, kendimizi,vicdanımızı,benliğimizi bile dinlemekten ne kadar aciz kaldık değil mi..
288 syf.
·Beğendi·10/10
Böyle bir eser için inceleme yazmak çok zor. Belki de doğru değil... Yine de benim için anlamını aktarmaya çabalayacağım,

Bu 6. kez bitirişim Mesnevi-i Nuriye'yi her okuduğumda başka bir yarama merhem olmasaydı 6 kez okumazdım sanırım. Yine yeterli değil kanaatımca. Bir teyze vardı 'ben daha 1. Söz'den (bismillah bahsi) çıkamadım.' derdi. Belki 30-40 defa okumuştur. Öyle de böyle hakikatler ışık gibi inceldikçe incelebiliyor, en başta renkleri daha sonra röntgen şuaı gibi derinleri görüyorsun.
Üstadım der ki, -aklımda kalan cümleleriyle-
Nasıl ki bedenimizin suya gıdaya ihtiyacı var; ruhumuzun da elbet bir suyu bir gıdası olmalı. Onlar da böyle hakikatlerdir, nurlardır. Her gün ihtiyacımız zaruri ve elzemdir.
O vakit ne ruh sıkıntısı kalır ne de gavîleşme...
Asrımızın hastalığı depresyona birebir çare.
Küçükken bir ders sonrası Risale'lerden birini alıp " Dünyanın değil KAİNATIN tüm sırları bu kitapta yazıyor!!" diye bağırarak eve koşmuşluğum var...
Hala daha bağırıyorum; Rabbim'in güzel ikramları alın, okuyun. Bu kitaplarda seni, sana daha iyi tanıtan kullanma kılavuzları var.
Mesnevi-i Nuriye "İllem" leriyle bir çekirdek. Tarla sensin. Bağistan olacak gönlüne, su olacak hararetine.
Dalaletin gözüne elmas, kılınç vuracak, iki cihan saadeti kazandıracak bir ab-ı hayat olacak.
288 syf.
·Beğendi·10/10
Üstadın eserlerinden en güzellerinden biri. Zaten hepsi güzel..
Güzellerinden güzel yüzlerinde güzelliği yaratan, elbette o güzelliğe müştakları da yaratır...
288 syf.
·7 günde·10/10
.
Üstadın ifadesiyle #risaleinur'un bir çekirdeği olan bu eser hakkında birşeyler yazabilmem mümkün değil .. hangi vecizesini alıp yazacağımı bilemedim ..
İkindinin altın ışıklarıyla bitirdim kitabı; bir lokmada biten ama tadı damadığımda kalan Nur meyvelerinden en lezizi oldu.. Külliyattaki her eser okudukça lezzetlenir, okudukça şevke gelinir, her eserde anlatılmaz bir haz vardır lakin Mesnev-i Nuriye bana çok başka geldi .. Allah istifadeli kılsın ..
271 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
İnsanın yaratılış gayesini,iman şuurunu,kalbe marifet tohumlarını atan muazzam eser olan Risalelerde Üstadımız Mesnevî-i Nuriyede alemimizi Reşhalar,Lasiyyemalar,Zerre,Şemme,Onuncu Risale gibi nuranı bahislerle alemimize harika kapılar açıyor.Sabır ve teeni ile okumamız lazım.
288 syf.
·Beğendi·10/10
Risale-i Nur'un özeti gibi. Mesnevi' yi her okumamda farklı tatlar alıyorum.Gerçi üstadın bütün kitapları öyle ama, mesnevi çok tatlı bir meyve gibi. Örneğin mevsimi gelir bir meyveyi iştahla yersin.Gelecek mevsimi de iple çekersin.Öyle işte...
288 syf.
·Beğendi·10/10
Kainatın yaratıcısı Sonsuz Kudret sahibi , ezelî ve ebedî olan kendisinden başka ilah bulunmayan kusursuz ve sonsuz ilim sahibi olan Allah u Teal ve Tekaddes Hazretlerine olan iman ve teslimiyetinizi inşaAllah daha da kuvvetlendiren manevî bir iksirdir.
Dili biraz ağır , Arapça Osmanlıca Farsçadan çok kelime ile karşılaşabilirsiniz ama zamanla alışırsınız , kelime hazneniz çok fazla genişliyor inşaAllah , hayal gücünüzde tabi..
288 syf.
·Beğendi·9/10
İslam akaidi üzerine yazılmış dili ağır bir kitap. Diğer akaid kitaplarından ayrılan yanı kelam ilmini de barındırması. Romantik bir dille yazılmış yazarın makalelerinin toplandığı bir eser, beni en çok etkileyen yanı ise psikolojiden felsefeye her alanda müthiş tespitleri var.
288 syf.
·22 günde·Beğendi·10/10
İslam Alimi Said Nursi'ye ait kitap, 1920-1924 yılları arasında Arapça olarak yazılmıştır. Eser daha sonra yazarın kardeşi Abdulmecid Nursi ve Abdulkadir Badıllı tarafından Türkçeye tercüme edilmiştir.
288 syf.
·10/10
Üstadın ilk eserlerinden biri.. Akıcı bir üslupla yazılmış.. Üstad’ın diline alıştıktan sonra insana diğer kitapların dili basit geliyor. Çünkü Üstadın kullandığı nurlu kelimeler gerçekten çok yerli yerinde sözler.. Üstadın Kâmus’u "س" harfine kadar ezberlemesi bunda çok büyük etken..
271 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap yazarının da önsözünde söylediği gibi diğer kitaplarında inceledigi konuların tamamını içermektedir. Eserlerinin ilk temellerini bu kitapta görmek mümkün. Kitap yazarın fikir dünyasındaki konuları muhataplarına aktarmak icin verdiği çabanın bir delili gibi. Bir konuyu isterseniz bir paragraf halinde bu kitaptan isterseniz sayfalarca detaylı açıklamalar halinde diğer kitaplarından okuyabilirsiniz.
Arkadaş! İman bütün eşya arasında hakiki bir uhuvveti, irtibatı, ittisali ve ittihat rabıtalarını tesis eder. Küfür ise bürudet gibi bütün eşyayı birbirinden ayrı gösterir ve birbirine ecnebi nazarıyla baktırır.
"Her bir zerrenin hem hâkim hem mahkûm olması lâzım gelir. Kubbeli binalarda birbirine dayanmakla düşmekten kurtulan taşlar gibi".

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mesnevî-i Nuriye
Sayfa sayısı:
271
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Rnk Neşriyat
Baskılar:
Mesnevi-i Nuriye
Mesnevî-i Nuriye
Mesnevi Nuriye
Mesnewîya Nûriye
Mesnevî-i Nuriye
Mesnevi-i Nuriye

Kitabı okuyanlar 465 okur

  • Mahmut arslan
  • mahmut bilen
  • Nur Muhammet yıldız
  • Jale Ünlü
  • Hiç
  • Kübra
  • Şüheda Canbaz
  • Veysel Can Bingöl
  • Mina
  • birokurhanim

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%8 (12)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0