Mesnevi'den Seçmeler

·
Okunma
·
Beğeni
·
23,9bin
Gösterim
Adı:
Mesnevi'den Seçmeler
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756231050
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parıltı Yayınları
120 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitapta, Mevlana'nın din ve tasavvuf konularındaki görüşlerini içeren en büyük eseri olana Mesnevi'sinden alıntılar ; kısa ve öğüt verici (bazıları ilkokul-orta okul düzeyinde diyebileceğim oldukça basite kaçan) hikayeler okuyacaksınız.

İyi okumalar.
140 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Mesnevi'yi ilk olarak okuduğum da sanırım 15 ya da 16 yaşlarındaydım.Şimdi ona inceleme yazmadığımı fark edince bu kitap vesilesiyle onun hakkında ki görüşlerimi de belirtmek istedim.Bu zamana kadar okurken en çok zorlandığım kitaptı. Anlamak istiyordum neticede 750 yıllık bir tasavvuf,felsefe,sunum. Dili o kadar ağır geldi ki bırakmak istedim, yaşım henüz gelmemiş diye düşündüm :)
Sonrasında yanıma defter alıp anlamını bilmediğim kelimeleri yazdım ve sözlükten bulup tekrar,tekrar okudum.
800 sayfa boyunca kendimi araştırmacı gibi hissettim çünkü sık sık durup ya sözlüğe bakıyordum,ya internet'ten sözü edilen hikayenin tam anlamını araştırıyordum :)
Zamanla kitaba bağlandım diyebilirim,bu yaptıklarım bana zor gelmiyor hatta çok zevk alıyordum çünkü anlatılanlar o kadar güzel geliyordu ki bir kitabın ilk defa bana bu kadar çok şey kattığını hissediyordum. Ruh'un kullanım kılavuzu gibiydi okuma sürecim yaklaşık 4 ay sürdü.Bittiğinde hem gurur duydum kendimle, hem de alışkanlıklardan ayrılmanın hüznü vardı. :) Mesnevi benim için bir kitaptan daha ötedir.Halen tam olarak ''Şunu anlatıyor,bunu demek istemiş'' gibi cümlelerim yok hakkında.
Şuan incelemesini yazmış olduğum ''Mesnevi'den seçmeler'' kitabına gelecek olursak da yine derinliğini koruyor,anlattıklarıyla. Ama en azından okuması ve anlaması çok daha kolay. Mesnevi'yi merak edenler ilk olarak bu kitapla başlayabilir :)
183 syf.
·Puan vermedi
Kısa hikayelerden oluşan bu eser. Her birer hikayesi insana birer ders vermektedir. Çocukları ise hayat konusunda aydınlatacaktır.
Çocuklarımızı, kitaplarla tanıştıralım
160 syf.
·7 günde
KONU:
Mevlana'nın en fazla bilinen eserlerinden bir olan Mesnevi'de yer alan hikayelerden oluştuğu için doğal olarak her hikaye kendi konusunda özelleşir. Ancak Mesnevi'nin genel konusundan yola çıkarak bir değerlendirme yapmak mümkündür buna göre; "Mesnevi: İslam tasavvufunun hemen hemen tüm konularını içine alan bu büyük eser aynı zamanda İslam kültürünün baş yapıtlarından biridir. Mesnevi altı cilt (defter) ve yaklaşık 25.700 beyitten meydana gelen, Mevlana'nın Farsça eseridir. Mevlana'nın halifesi Hüsameddin Çelebi'nin ısrarıyla yazılmaya başlanmış ve onun tarafından yazıya dökülmüştür." (Alkım yayınları-syf 9)....

BİÇİM:
Genel olarak okuyucunun çok rahat bir şekilde anlayabileceği, sade, açık ve doğal bir üslup kullanılmıştır. Okurken okuyucuyu çok fazla düşünmeye sevk edecek bir anlatımla karşılanmaz, mesajlar nettir.

GENEL DEĞERLENDİRMEM:
Halk arasında veya sosyal paylaşım ağlarında Mevlana'nın sözlerine rastlamamak neredeyse imkansız. Herkes sözlerini bir taraftan yakalayarak kanayan yarasına merhem olarak sürme çabasına girer. Çünkü sözleri hem şekilli hem de ikna edicidir ve bir albenileri vardır. Mevlana sadece toplumumuz tarafından bilinen bir mutasavvuf şair ve düşünür değil aynı zamanda 2007 yılı UNESCO tarafından Mevlana yılı ilan edilerek dünya tarafından tanındığı gösterilmiştir. UNESCO özellikle Hümanist tarafına vurgu yapmıştır; “Gel... Gel, ne olursan ol, gel! İster kafir, ister mecusi, ister putperest ol, gel! Bizim dergahımız ümitsizlik dergahı değildir. Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel!..”

Yorulmadan okuduğum ve bir çok hikayesini çok beğendim bir eser oldu fakat bazı hikayeleri farklı bir şekilde ön plana çıktı Mesela "Ben böyle evin!" başlıklı hikayesi beni gerçekten güldürdü, yine "Açgözlü Misafir" başta olmak üzere bazı hikayelerinde Hz. Peygamber'in başından geçtiği iddia edilmektedir, bunlar gerçekten yaşanmamışsa islam inancına göre bunları Hz. Peygambere atfetmek ne kadar doğru, eğer gerçekten yaşanmışsa, ilginç! Son olarak okunmasında fayda olacağı kanaatindeyim.

ARKA KAPAK:
"Biliyor ve bilmezden geliyorsunuz ki, fanisiniz; doğduğunuz andan itibaren ölmedesiniz; çiçeklenmeye başlamanız çürüyeceğinizin habercisi biraz da; siz...siz sandığınız kadar önemli değilsiniz...

'Benim sarığıma, başıma, cübbeme bunların üçüne birden kıymet biçtiler. Bir kuruştan daha az değer verdiler. Sen dünyada benim adımı hiç mi duymadın? Ben bir hiçim, hiçim, hiç...' diyen Mevlana, gerçekleri söylemişti size yüzyıllar önce Mesnevi'sinde, Divan-ı Kebir'inde; şimdi içinizde sakladıklarınızı ya da duymamaya çalıştıklarınızı, hissedebileceğiniz küçüklükten korkacağınız için ötelere ittiklerinizi anlatmıştı pek çok dizesiyle...." (Cansu Yılmazçelik, K dergi, sayı 30)
304 syf.
·Beğendi·10/10
"Aşk öncesizdir ve sonsuzca yaşayacıktır
Onu arayanların sayısı da belirsiz olacaktır
Yarın Diriliş günü açıklanınca
Aşık olmayanlar oradan geri çevrilecektir.
Mevlana'nın Rubaileri
Çeviren:M. Nuri gencosaman
103 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kısa kısa öyküleri barındırıyor. Kısa da olsa öyküler aslında derin bir anlam içeriyor. Bence herkes okumalı ara ara da olsa biter zaten çok ince bir kitap .
192 syf.
·2 günde·10/10
Mesnevi'yi aradığım bir zamanda bu kitapla rastlaştım. İyi ki de öyle olmuş. Mesnevi'nin içeriği hakkında daha fazla fikir sahibi oldum. Kolay anlaşılır, anlamlı mesajlar ve Mesnevi'de geçen öyküler yer alıyor.
160 syf.
·Puan vermedi
Oysa Mevlana bize kaosla değil sevgiyle beslenmemizi öğütlüyordu. Kitap yediden yetmişe herkese içerisindeki didaktik öykülerle yol gösteriyor. Kitap oldukça sadeleştirilerek sade ve herkesin anlayabileceği bir esere dönüştürülmüş. Çocuklarınıza, kardeşlerinize, dostlarınıza rahatlıkla tavsiye edebileceğiniz donanımlı bir kitap. Bu kitabı bitirdiğinizde yaşasın hümanizm diyesiniz geliyor.
Bu vesileyle Mevlana’yı da rahmetle anmış olayım.
Burada ne olursan ol, önemi yok.
İster fakir ol, ister zengin ol, ister hor ol, ister üstün ol; şunu iyi bil ki ölümsüzlük de orada, üstünlük de orada, gerçek yaşayış, saltanat da orada!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mesnevi'den Seçmeler
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756231050
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parıltı Yayınları

Kitabı okuyanlar 1.409 okur

  • Elif Ceyda

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları