Mesnevi'den Seçmeler

8,8/10  (37 Oy) · 
182 okunma  · 
37 beğeni  · 
2.118 gösterim
Bugün için okunması gerken metinlerin başında hiç şüphesiz kiMevlana'nın ölümsüz eseri Mesnevi gelmektedir. Çünkü Mesnevi her yaştan insana, tüm yönleriyle hayatı, iyiliği, kötülüğü ve erdemli olmayı öğretmektedir. Mesnevi'de yer alan hikayeler, bize binlerce yılın birikimiyle zenginleşmiş dersler sunmakta, zaman zaman hayvanlar aracılığıyla da olsa hayatın acı gerçeklerini anlatmaktadır. İnsanın çok bilinmeyenli bir probleme dönüştüğü şu zamanda, bu çalışmanın bilhassa genç nesillere yeni ufuklar kazandıracağına inanıyor, ahlak, erdem ve sevgi gibi günümüz insanlarına hayli uzak kalan bu terimlerin, bugünkü ve bundan sonraki kuşaklarda yenidenhayat bulmasını umut ediyoruz.
Oguzhan Kocyiğit 
20 Tem 02:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ders verici hikayeler ile dolu, samimi, sade anlatımlı bir eser, çocuk mocuk, yașlı mașlı demeden okunmasi gerektiğini düșünmekteyim. Bu hikayeler ile iman dolu hissetmek! Ne kutsal bir iș...

Aykut 
22 Eyl 01:40 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Mesnevi'yi ilk olarak okuduğum da sanırım 15 ya da 16 yaşlarındaydım.Şimdi ona inceleme yazmadığımı fark edince bu kitap vesilesiyle onun hakkında ki görüşlerimi de belirtmek istedim.Bu zamana kadar okurken en çok zorlandığım kitaptı. Anlamak istiyordum neticede 750 yıllık bir tasavvuf,felsefe,sunum. Dili o kadar ağır geldi ki bırakmak istedim, yaşım henüz gelmemiş diye düşündüm :)
Sonrasında yanıma defter alıp anlamını bilmediğim kelimeleri yazdım ve sözlükten bulup tekrar,tekrar okudum.
800 sayfa boyunca kendimi araştırmacı gibi hissettim çünkü sık sık durup ya sözlüğe bakıyordum,ya internet'ten sözü edilen hikayenin tam anlamını araştırıyordum :)
Zamanla kitaba bağlandım diyebilirim,bu yaptıklarım bana zor gelmiyor hatta çok zevk alıyordum çünkü anlatılanlar o kadar güzel geliyordu ki bir kitabın ilk defa bana bu kadar çok şey kattığını hissediyordum. Ruh'un kullanım kılavuzu gibiydi okuma sürecim yaklaşık 4 ay sürdü.Bittiğinde hem gurur duydum kendimle, hem de alışkanlıklardan ayrılmanın hüznü vardı. :) Mesnevi benim için bir kitaptan daha ötedir.Halen tam olarak ''Şunu anlatıyor,bunu demek istemiş'' gibi cümlelerim yok hakkında.
Şuan incelemesini yazmış olduğum ''Mesnevi'den seçmeler'' kitabına gelecek olursak da yine derinliğini koruyor,anlattıklarıyla. Ama en azından okuması ve anlaması çok daha kolay. Mesnevi'yi merak edenler ilk olarak bu kitapla başlayabilir :)

AYNUR 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · 2 günde

80 sayfalık ince bir kitaptı. İçerisin de 27 tane kısa hikaye bulunuyordu. Ders verici ve öğretici olan bu eser benim beğenimi kazandı. Umarım ki siz de okur ve beğenirsiniz.

Simurg / Elfli 
 25 Tem 11:41 · Kitabı okudu · 10 günde

Mesneviyi türkçe açıklaması ile okuyorum. (Yıllardır dura dura okuyorum.) Fakat yinede ağır geliyor. Sanırım ben bu kitabı ölenedek bitiremeyeceğim. Mezar taşıma yazsınlar: ''Mesnevide takıldı'' diye. Kitabın bir güzelliği var ki başım beladayken yani dardayken bir sayfasını açıp bakarım. Bazı ruhların sükunu başka yerlerde araması gibi. Mesnevi bilmediğim uzun bir yol. Bu yol kimini cennet bahçelerine çıkarır kimini çıkmaz sokaklara. Yolda yalnız değilim. Şems'in ışığı yolumu aydınlatıyor. İnşallah sıkılmadan biter bu yol. Kısaca özeti Ne olursan ol gel diyen bir rumi var birde ben mevlana değilim gelme diyen bir şems :)

Sevda 
 30 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi

Mesneviler akıcı bir anlatım ile yazılmıştır. Bir çırpıda okunabilecek bir kitap dil ve anlatımından dolayı süslü ve ağır bir dil kullanılmamış. Dini kıssalara yer verilmiştir. Her kıssa da verilmek istenen bir mesaj vardır. Mesnevide genellikle tasavvuf konuları yer tutar.

Sadık Kocak 
06 Şub 15:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yakan ben değilim bana emir verendir diye güzel bir nokta hep dikkatimi çekti. Ateşe atılma olayını hikayeleştirerek verilmiş. Çok hoşuma gidip aklımda kalan bir yerdir bu. Kitapta her hikaye bir başka güzel. Gerek komik gerek ibretlik olması ve herkesin de aynı fikirde olması bunu destekler nitelikte. Çok iyi yazılmış eserlerimizden. Böyle eski eserlerimizi okuyunca yeni kitaplara uzak kalıp eskileri sevdiğim içinde kendi kendimle gurur duyuyorum resmen..

Kitaptan 44 Alıntı

Ferah 
06 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bir cevabım var...
Lakin bir lafa bakarım laf mı diye,
Bir de söyleyene bakarım adam mı diye... ''

Mesnevi'den Seçmeler, Mevlana Celaleddin-i RumiMesnevi'den Seçmeler, Mevlana Celaleddin-i Rumi
Yunus Emre Dilsizmen 
18 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ey gururlu kişi! Bir kimsenin kendisini, mükkemmel sanmasından daha beter bir hastalık yoktur.

Mesnevi'den Seçmeler, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 41)Mesnevi'den Seçmeler, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 41)
5 /