Adı:
Mesnevi'den Seçmeler
Baskı tarihi:
Ağustos 2013
Sayfa sayısı:
140
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754733419
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayınları
Bugün için okunması gerken metinlerin başında hiç şüphesiz kiMevlana'nın ölümsüz eseri Mesnevi gelmektedir. Çünkü Mesnevi her yaştan insana, tüm yönleriyle hayatı, iyiliği, kötülüğü ve erdemli olmayı öğretmektedir. Mesnevi'de yer alan hikayeler, bize binlerce yılın birikimiyle zenginleşmiş dersler sunmakta, zaman zaman hayvanlar aracılığıyla da olsa hayatın acı gerçeklerini anlatmaktadır. İnsanın çok bilinmeyenli bir probleme dönüştüğü şu zamanda, bu çalışmanın bilhassa genç nesillere yeni ufuklar kazandıracağına inanıyor, ahlak, erdem ve sevgi gibi günümüz insanlarına hayli uzak kalan bu terimlerin, bugünkü ve bundan sonraki kuşaklarda yenidenhayat bulmasını umut ediyoruz.
Mesnevi'yi ilk olarak okuduğum da sanırım 15 ya da 16 yaşlarındaydım.Şimdi ona inceleme yazmadığımı fark edince bu kitap vesilesiyle onun hakkında ki görüşlerimi de belirtmek istedim.Bu zamana kadar okurken en çok zorlandığım kitaptı. Anlamak istiyordum neticede 750 yıllık bir tasavvuf,felsefe,sunum. Dili o kadar ağır geldi ki bırakmak istedim, yaşım henüz gelmemiş diye düşündüm :)
Sonrasında yanıma defter alıp anlamını bilmediğim kelimeleri yazdım ve sözlükten bulup tekrar,tekrar okudum.
800 sayfa boyunca kendimi araştırmacı gibi hissettim çünkü sık sık durup ya sözlüğe bakıyordum,ya internet'ten sözü edilen hikayenin tam anlamını araştırıyordum :)
Zamanla kitaba bağlandım diyebilirim,bu yaptıklarım bana zor gelmiyor hatta çok zevk alıyordum çünkü anlatılanlar o kadar güzel geliyordu ki bir kitabın ilk defa bana bu kadar çok şey kattığını hissediyordum. Ruh'un kullanım kılavuzu gibiydi okuma sürecim yaklaşık 4 ay sürdü.Bittiğinde hem gurur duydum kendimle, hem de alışkanlıklardan ayrılmanın hüznü vardı. :) Mesnevi benim için bir kitaptan daha ötedir.Halen tam olarak ''Şunu anlatıyor,bunu demek istemiş'' gibi cümlelerim yok hakkında.
Şuan incelemesini yazmış olduğum ''Mesnevi'den seçmeler'' kitabına gelecek olursak da yine derinliğini koruyor,anlattıklarıyla. Ama en azından okuması ve anlaması çok daha kolay. Mesnevi'yi merak edenler ilk olarak bu kitapla başlayabilir :)
KONU:
Mevlana'nın en fazla bilinen eserlerinden bir olan Mesnevi'de yer alan hikayelerden oluştuğu için doğal olarak her hikaye kendi konusunda özelleşir. Ancak Mesnevi'nin genel konusundan yola çıkarak bir değerlendirme yapmak mümkündür buna göre; "Mesnevi: İslam tasavvufunun hemen hemen tüm konularını içine alan bu büyük eser aynı zamanda İslam kültürünün baş yapıtlarından biridir. Mesnevi altı cilt (defter) ve yaklaşık 25.700 beyitten meydana gelen, Mevlana'nın Farsça eseridir. Mevlana'nın halifesi Hüsameddin Çelebi'nin ısrarıyla yazılmaya başlanmış ve onun tarafından yazıya dökülmüştür." (Alkım yayınları-syf 9)....

BİÇİM:
Genel olarak okuyucunun çok rahat bir şekilde anlayabileceği, sade, açık ve doğal bir üslup kullanılmıştır. Okurken okuyucuyu çok fazla düşünmeye sevk edecek bir anlatımla karşılanmaz, mesajlar nettir.

GENEL DEĞERLENDİRMEM:
Halk arasında veya sosyal paylaşım ağlarında Mevlana'nın sözlerine rastlamamak neredeyse imkansız. Herkes sözlerini bir taraftan yakalayarak kanayan yarasına merhem olarak sürme çabasına girer. Çünkü sözleri hem şekilli hem de ikna edicidir ve bir albenileri vardır. Mevlana sadece toplumumuz tarafından bilinen bir mutasavvuf şair ve düşünür değil aynı zamanda 2007 yılı UNESCO tarafından Mevlana yılı ilan edilerek dünya tarafından tanındığı gösterilmiştir. UNESCO özellikle Hümanist tarafına vurgu yapmıştır; “Gel... Gel, ne olursan ol, gel! İster kafir, ister mecusi, ister putperest ol, gel! Bizim dergahımız ümitsizlik dergahı değildir. Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel!..”

Yorulmadan okuduğum ve bir çok hikayesini çok beğendim bir eser oldu fakat bazı hikayeleri farklı bir şekilde ön plana çıktı Mesela "Ben böyle evin!" başlıklı hikayesi beni gerçekten güldürdü, yine "Açgözlü Misafir" başta olmak üzere bazı hikayelerinde Hz. Peygamber'in başından geçtiği iddia edilmektedir, bunlar gerçekten yaşanmamışsa islam inancına göre bunları Hz. Peygambere atfetmek ne kadar doğru, eğer gerçekten yaşanmışsa, ilginç! Son olarak okunmasında fayda olacağı kanaatindeyim.

ARKA KAPAK:
"Biliyor ve bilmezden geliyorsunuz ki, fanisiniz; doğduğunuz andan itibaren ölmedesiniz; çiçeklenmeye başlamanız çürüyeceğinizin habercisi biraz da; siz...siz sandığınız kadar önemli değilsiniz...

'Benim sarığıma, başıma, cübbeme bunların üçüne birden kıymet biçtiler. Bir kuruştan daha az değer verdiler. Sen dünyada benim adımı hiç mi duymadın? Ben bir hiçim, hiçim, hiç...' diyen Mevlana, gerçekleri söylemişti size yüzyıllar önce Mesnevi'sinde, Divan-ı Kebir'inde; şimdi içinizde sakladıklarınızı ya da duymamaya çalıştıklarınızı, hissedebileceğiniz küçüklükten korkacağınız için ötelere ittiklerinizi anlatmıştı pek çok dizesiyle...." (Cansu Yılmazçelik, K dergi, sayı 30)
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.670 Oy)13.359 beğeni34.378 okunma3.382 alıntı145.363 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.242 Oy)18.981 beğeni43.175 okunma2.976 alıntı182.033 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (7.860 Oy)8.809 beğeni26.222 okunma2.640 alıntı114.049 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.536 Oy)9.040 beğeni25.233 okunma1.559 alıntı125.717 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.439 Oy)7.837 beğeni21.286 okunma3.972 alıntı128.590 gösterim
 • Sefiller
  9.1/10 (4.298 Oy)5.075 beğeni16.924 okunma3.512 alıntı108.951 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.510 Oy)8.792 beğeni28.560 okunma819 alıntı138.902 gösterim
 • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
  8.3/10 (3.126 Oy)3.336 beğeni14.946 okunma833 alıntı46.333 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.8/10 (4.269 Oy)5.116 beğeni18.767 okunma813 alıntı77.385 gösterim
 • İnsan Neyle Yaşar
  8.4/10 (4.219 Oy)4.104 beğeni15.712 okunma1.388 alıntı76.069 gösterim
Mesnevi, gönüller sultanı Hazret-i Mevlâna'nın nazım türünde yazmış olduğu eserdir. Mesnevi'nin yazımı Mevlevî' nin ilk on sekiz beytini Mevlâna'nın kendisinin yazdığı diğer kısımlarını söyleyerek Çelebi Hüsameddin tarafından Mevlâna'ya okunduğu gerekli yerlerin düzenlemesi yapıldıktan sonra yine Çelebi tarafından temize çekildiği biçiminde anlatılmaktadır.
Mesnevîde konular hikâye yoluyla anlatılmıştır.Bu hikayeler anlatılırken Kuranda geçen hikayelere yer verilmiştir. Bu özelliğinden dolayı Mesnevî'ye "Kuranın İç Yüzü" diyenler olmuştur. Mevlâna'nın anlatımıyla Mesnevî " Masal diyene masaldır, fakat bu kitapta haline gören, bu kitap vasıtasıyla kendini tanıyan, anlayan da er kişidir. Mesnevi, Nil ırmağının suyudur. Kıpti' ye kan görünür ama Musa kavmine sudur."
Okunması gereken güzel kitap.
Mesneviyi türkçe açıklaması ile okuyorum. (Yıllardır dura dura okuyorum.) Fakat yinede ağır geliyor. Sanırım ben bu kitabı ölenedek bitiremeyeceğim. Mezar taşıma yazsınlar: ''Mesnevide takıldı'' diye. Kitabın bir güzelliği var ki başım beladayken yani dardayken bir sayfasını açıp bakarım. Bazı ruhların sükunu başka yerlerde araması gibi. Mesnevi bilmediğim uzun bir yol. Bu yol kimini cennet bahçelerine çıkarır kimini çıkmaz sokaklara. Yolda yalnız değilim. Şems'in ışığı yolumu aydınlatıyor. İnşallah sıkılmadan biter bu yol. Kısaca özeti Ne olursan ol gel diyen bir rumi var birde ben mevlana değilim gelme diyen bir şems :)
kitabın başında hazırlayan kişi Melananın hayatı dedesinin babasının hayatı hakkında Belh' den Anadolu ya gelmeleri , şems tebrizi ile tanışmalarını anlatarak hikayelerin yazılış dönemleriyle ilgili bilgi vermiş.

Anlatılan hikayeler içinde başka bir hikaye,onun içinde daha başka bir hikaye anlatılır ve sayfadan sonra ilk hikayeye geri dönüldüğü olmuş.Hikayelerde tasavvuf i aşk ve öğütler bulunmakta öğütler direk anlaşılsa da bazı tasavvuf kısımlarının anlaşılması zor oldu benim için.Tabi mevlana gibi topraklarımızda yaşamış bir alimin eserini çeviriden değil Türkçe olarak okusaydık ilk elden belki daha anlaşılır olurdu.
Bir kitap bu kadar mı kötü çevirilir. Mevlana Hazretlerini çok seven bir Konyalı olarak ben tahammül edemesiysem kimse de edemez sanırım. Hikayeler mesaj gereği çok güzel ama yazım dili de bir o kadar kötü. Ki bu bazı hikayelerde mesaja bile ket vurmuş. Zaman kaybı bence.
Mesneviler akıcı bir anlatım ile yazılmıştır. Bir çırpıda okunabilecek bir kitap dil ve anlatımından dolayı süslü ve ağır bir dil kullanılmamış. Dini kıssalara yer verilmiştir. Her kıssa da verilmek istenen bir mesaj vardır. Mesnevide genellikle tasavvuf konuları yer tutar.
Kıssadan hisse alınacak ders niteliğindeki çok sayıda hikayenin bir araya getirildiği bu derleme eser sade dili ve hoş dizgisiyle zevkle okunabilecek bir kitap.
Mevlana, bundan tam sekiz asır önce bütün insanlığa sevgiyle seslenmiş, Doğu ile Batı medeniyetleri arasında köprü olmuş büyük bir mutasavvıffir. Hz. Mevlânâ'nın kaleme aldığı eserler içinde en meşhuru şüphesiz Mesnevi'dir. Kur'an'ın tefsiri ve Allah aşıklarının kitabı olarak da nitelendirilen Mesnevi hakikate ve doğru bilgiye ulaşma konusunda önemli bir kaynak eserdir
Kitap dünyasında Mevlana'nın Mesnevi'sinden türetilmiş pek çok hikâye kitabını bulmak mümkün. Bu kitaplardan hangileri iyidir pek bilmiyorum ama bu kitabı tatmin edici buldum. Hem seçilen hikâyeler hem de bu hikâyelerin Mesnevi'de yer aldığı konular hakkında kısa bilgilendirmelerin (bu bilgilendirmeler italik olarak belirtilmiş) olmasını faydalı buldum. Mesnevi'yi okumayı bitiremedim ama bu kitabı birkaç saatte bitirmek mümkün.
Yakan ben değilim bana emir verendir diye güzel bir nokta hep dikkatimi çekti. Ateşe atılma olayını hikayeleştirerek verilmiş. Çok hoşuma gidip aklımda kalan bir yerdir bu. Kitapta her hikaye bir başka güzel. Gerek komik gerek ibretlik olması ve herkesin de aynı fikirde olması bunu destekler nitelikte. Çok iyi yazılmış eserlerimizden. Böyle eski eserlerimizi okuyunca yeni kitaplara uzak kalıp eskileri sevdiğim içinde kendi kendimle gurur duyuyorum resmen..
...''Ceza olarak gördüğümüz bela ve musibetlerin sonucu, bizim için hayır olabilir. Büyükler tasavvufu,''Sıkıntılı anlarda gönlün huzur içinde olmasıdır ''diye tarif etmişlerdir. Dolayısıyla sûfîler, üzüntü ve sıkıntılarını gizli bir altın hazinesi gibi saklarlar.''

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mesnevi'den Seçmeler
Baskı tarihi:
Ağustos 2013
Sayfa sayısı:
140
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754733419
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayınları
Bugün için okunması gerken metinlerin başında hiç şüphesiz kiMevlana'nın ölümsüz eseri Mesnevi gelmektedir. Çünkü Mesnevi her yaştan insana, tüm yönleriyle hayatı, iyiliği, kötülüğü ve erdemli olmayı öğretmektedir. Mesnevi'de yer alan hikayeler, bize binlerce yılın birikimiyle zenginleşmiş dersler sunmakta, zaman zaman hayvanlar aracılığıyla da olsa hayatın acı gerçeklerini anlatmaktadır. İnsanın çok bilinmeyenli bir probleme dönüştüğü şu zamanda, bu çalışmanın bilhassa genç nesillere yeni ufuklar kazandıracağına inanıyor, ahlak, erdem ve sevgi gibi günümüz insanlarına hayli uzak kalan bu terimlerin, bugünkü ve bundan sonraki kuşaklarda yenidenhayat bulmasını umut ediyoruz.

Kitabı okuyanlar 486 okur

 • Sude
 • ömer karadeniz
 • Drkitapsever
 • Muhsin Şen
 • İlknur Çetin
 • Bahar Kazak
 • Muharrem Polat
 • Zühal Köse
 • Şeriban Kayabaşı
 • Elif Kılınç

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.4
14-17 Yaş
%9
18-24 Yaş
%33.1
25-34 Yaş
%25.5
35-44 Yaş
%15.2
45-54 Yaş
%7.6
55-64 Yaş
%2.1
65+ Yaş
%4.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%60.8
Erkek
%39.2

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22 (26)
9
%11.9 (14)
8
%13.6 (16)
7
%5.1 (6)
6
%4.2 (5)
5
%0.8 (1)
4
%0.8 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları