Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali

·
Okunma
·
Beğeni
·
12,2bin
Gösterim
Adı:
Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752631090
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Soluk soluğa okunacak bir politik kurgu ABD-Türkiye Savaşı

Tarih, 23 Mayıs 2007. Yer, Kerkük'ün kuzeydoğusu.

Kuzey Irak'taki kargaşa devam ederken, bölgede bulunan Türk birlikleri ani bir Amerikan saldırısına uğrar. Türk birlikleri "müttefik"lerinden hiç de beklemedikleri bir darbe almıştır. 

CNN International hemen haber geçmeye başlar: "Kuzey Irak'ta çatışma. 13 ABD askeri öldü, 30 yaralı var. Ordu yetkilileri, Amerikan güçlerine saldıran 35 Türk askerinin öldürüldüğünü açıkladı."

Amerikalıların niyeti Türkiye'deki zengin bor minerallerini ele geçirmektir. Bunun için her şeyi göze almışlardır. İstanbul ve Ankara dahil olmak üzere tüm Türkiye'yi savaş alanına çevirmeyi bile. Ve Metal Fırtına Operasyonu başlar.

Önümüzdeki günlerde Timaş Yayınları tarafından yayınlanacak olan Metal Fırtına adlı kitabın, gündeme bomba gibi düşmesi bekleniyor. Timaş'ın özel bir fiyatla piyasaya süreceği kitap çok yakında okuyucularla buluşacak. 

Orkun Uçar ve Burak Turna'ya ait bir ortak çalışma olan Metal Fırtına, soluk soluğa okunacak bir savaş romanı. Savaşın tüm heyecanını ve sıcaklığını birebir aktaran satırlar, her kesimden okuyucuyu derinden etkileyecek. 

İşte o heyecanlı satırlardan birkaç bölüm

"Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Başkan'ın odasından içeri girdi. Telaşlıydı ve Başkan ile konuşması gereken şeyler vardı. Derken kapıda Genelkurmay Başkanı Howard Strike göründü, yüzünde karanlık bir ifade vardı. Başıyla sert bir selam vererek hemen duvardaki ekranın başına geçti. Makineyi kendisi çalıştırdı. 'Sayın Başkan,' dedi 'şu an itibariyle Metal Fırtına harekâtı başlamış bulunuyor.'"

"Genelkurmay Başkanı, Harekât Komuta Merkezi'ndeki telsizin başından ayrılmıyordu. Deniz Piyade Tugayı Karargâhı'ndan sürekli olarak bölgedeki çatışma ile ilgili haberler geliyordu. Başbakan Tayyip Erdoğan ve Ankara'da bulunan kabine üyeleri Harekât Merkezi'ne geliyorlardı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, altı kişilik bir heyetle Washington'a doğru yola çıkmıştı bile"

"İstanbul'a büyük hava saldırısı başladı. Henüz resmî açıklama yapılmadı ancak İstanbul, tarihinin en ağır hava saldırısı ile mücadele etmeye çalışıyor. Operasyonun ne kadar süreceği belli değil. Dört saattir aralıksız süren bombardıman nedeniyle şehirde su kesildi, trafik tamamen durdu. Köprüler ve yollar hasarlı, çok sayıda sivil kayıp olduğu belirtiliyor."

Metal Fırtına'nın en ilginç yanlarından biri de kahramanların; R. Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, George W. Bush, Condeleezza Rice, Donald Rumsfeld gibi gerçek karakterlerden oluşması. Kitabın özellikle bu yanı, romanın etkileyici gücünü ve oluşturduğu gerçeklik algısını daha da güçlendiriyor. 
304 syf.
·Puan vermedi
Birkaç yıl önce okumuştum. Bir dönem benzeri kitaplar çok popülerdi. Politik kurgu türünün güzel bir örneği. Amerika'nın emperyalist ve yayılmacı yönünü bir kez daha görüyoruz.
Mert U.
Mert U. Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali'yi inceledi.
304 syf.
·Puan vermedi
İşte beni kitapların büyülü dünyasına sokan ve ilk okuduğum çok sayfalı kitap ;). Galiba ilkokul yedinci sınıfta okumuştum. Tabi o zamanlar tek aktivitem teneffüs aralarında futbol oynamak ve aksamları ailenin ders çalış baskısı altında kocaman masaüstü bilgisayarimda oyun oynamak. Kitap okumak ise sıkıcı ve büyüklerin yaptığı bir olay. Bana çok uzak yani. Tabi ergenlik de var kan deli akıyor. Derken sinifimizdaki tek kitap okuyan arkadaş tavsiye etti bu kitabı. Önce sayfasına baktım tabi çok fazla. Okuyamam ben bunu o yüzden sen anlat bana dedim. Anlatmadi ama bana kitabı verdi dursun sende diye. Nasıl oldu bilmiyorum ama bir gün kitabı elime aldım ve okumaya başladım. Yani kitaplarla olan savaşımı onlar kazanmıştı. Kitap okurken olayları kafamda canlandirmam, karakterleri kendime göre dizayn etmem beni baya etkilemişti. Artık bende kitap okuyabiliyordum.
Şimdi önüme gelse büyük ihtimalle okumayacagim bu kitap beni sayfalarla dost kelimelerle kardeş yaptığı için galiba kendisine bir minnet borcu olarak begenmem gerekiyor. Teşekkürler Metal Fırtına.
Bu arada bana bu kitabı veren arkadaşımda şu an Türkiye'nin en iyi teknik üni.den mühendis olarak mezun oldu ve işini yapıyor. Selam olsun ona da.
2. Kitap yazarların ayrılması ile kitabı genişletiyordu hem orkun uçar hem de Burak turna tarafından ayrı ayrı takip edilirse daha güzel olur. Sürükleyici keyif verici okumanızı dilerim
304 syf.
Kitabın konusu, ismi dolayısıyla zaten kendisini ele veriyor. Kitabı okuyana dek, hiç ama hiç Türkiye'nin işgal altında olacağını aklımın ucundan dahi geçirmezdim. Bende oluşturduğu bu etki, her an etrafa bakıp Amerikan işgalcileri var mı düşüncesinin varlığı oldu.
Yeterince özgün bir konusu var ama maalesef bu yeterli değil. Bir çok sayfada tekrara düşülmüş. İçerik Türkiye ile ilgili olsa dahi, okurken aklıma gelen sadece Irak'tı. Kim bilir neler yaşamıştırlar...
Kitapta harika bir üslup yok, edebi bir lezzet aramak yerine, gerilim filmi izleyeyim amacında olursanız okuyun derim.
Ekrem Özkara
Ekrem Özkara Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali'yi inceledi.
304 syf.
·Beğendi·6/10
ABD'nin Türkiye'yi İşgalini konu alan ve politik kurgu tarzında yazılan bir roman..
Bu tür seven okurlara tavsiye edebilirim ama ben şahsen zorlanarak okudum.
İyi okumalar dileklerimle..
304 syf.
·Beğendi·10/10
Metal Fırtına / Orkun Uçar/Burak Turna
Kitap Sayısı: 304
Tarih, 23 Mayıs 2007… Yer, Kerkük'ün kuzeydoğusu…
Kuzey Irak'taki kargaşa devam ederken, bölgede bulunan Türk birlikleri ani bir Amerikan saldırısına uğrar. Türk birlikleri "müttefik"lerinden hiç de beklemedikleri bir darbe almıştır.
CNN International hemen haber geçmeye başlar: "Kuzey Irak'ta çatışma… 13 ABD askeri öldü, 30 yaralı var. Ordu yetkilileri, Amerikan güçlerine saldıran 35 Türk askerinin öldürüldüğünü açıkladı."
Amerikalıların niyeti Türkiye'deki zengin bor minerallerini ele geçirmektir. Bunun için her şeyi göze almışlardır. İstanbul ve Ankara dahil olmak üzere tüm Türkiye'yi savaş alanına çevirmeyi bile…. Ve Metal Fırtına Operasyonu başlar…

KİTAP YORUMUM: Yıl 2007 Amerika Irak savaşında kargaşadan yararlanarak Türkiye'yi ele geçirmek ve bunun için de özelikle Ankara ve İstanbul şehirlerini cehenneme öncesinde çevirmek planları dahilindeydi.

Aslında siyasi kitapları okurken cidden çok sinirlenerek okuyorum. Neden insanlar barış yerine, savaşı tercih ederler ölümlü dünyada bunu anlamak çok zor. o askerlerin acı bir şekilde ölmeleri ruhumu çok acıttı. Onların oradaki çaresizliği ruhumu hem acıttı hem ağlattı. Kitap seriymiş. Devam kitapları bende yok ama olduğunda okumak isterim tabiki.
Bazı kitaplar var ruhu çok acıtıyor ve sadece bir an önce okuyup bitirmek istiyorsunuz. Tuhaf olan bir de şu var ki bende herkesin okuması gereken kitaplar. ülkemizde aslında bizler uyurken neler olmuş bilmek herkesin hakkı diye düşünüyorum.
DUYGU SONGÜL KAHRAMAN
@Kitapşuuru
Samet Dönmez
Samet Dönmez Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali'yi inceledi.
304 syf.
·Beğendi·10/10
Türk politik-kurgu romanlarinin everesti bir kitap. Burak Turna ve Orkun Uçar'in biraraya getirdiği ve sonradan seriye ayrılarak devam etmeleri okurlara ayri bir heyecan sunuyor. Her iki yazarda ayri bir üslupla seriyi devam ettirmislerdir.
Tuncer TAMTÜRK
Tuncer TAMTÜRK Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali'yi inceledi.
@Ketum·21 Nis 2017·Kitabı okumadı
Gençlik dönemimizin popüler kültür yıldızlarından olan eser. Türk milletini uyandırmak(uyarmak) için mi, korkutmak için mi yazıldığı tartışılır. Kitabın arkasında cemaat olduğuna dair bir zaman tartışmalarda olmuştu. Tabi gerçek midir bilinmez. Ancak kitaptaki işgal ve bombala bölümleri; örn. Anıtkabir'in bombalanması - bkz. 15 temmuz Gazi Meclisin bombalanması-, Tsk' nın neredeyse bir günde teslim olması- bknz. Tsk' nın cemaat tarafından ele geçirilmesi- 15 temmuz olaylarından sonra kitaptaki kurgunun tamamen bir hayal ürününden ibaret olmadığı iddasını düşündürmüyor değil. Neyse Efendim. Kitabın en gaz sahnelerinden biri( okurken bünyede bir haydarinnna etkisi yaratır) yerli bondumuz Gökhan Birdağ'ın aktif hale geliş anıdır. Şimdi anlatmayım ama la böyle adamlarımız var mı hakketen diye sordurmuyor değil di o zamanlar. Kitap 2 günde biten kitaplar kategorimdedir. Akıcıdır, merak ettirir. Neticede yaşadığınız ülke için kıyamet denilecek bir olayı anlatmaktadır. Su gibi akar kitap. Basit politik olaylar, bazen ağır gelecek askeri bilgiler, karamsarlığa sürükleyecek olay örgüleri vs. Ara ara sıksada, holyvud filmleriyle çöplüğe dönmüş zihinlerimiz için tasavvuru zor olmayan bir aksiyon filmi şeklinde okutur kendini. Sebebini bilmemekle beraber galiba bu ilk kitaptan sonra yazarlar ayrılır ve seri başka kitaplarla devam eder. İlk kitaptan sonra parayı bulduk iteleyelim ne olursa okurlar endişesiyle yazıldığını düşündüğüm için ben okumadım. Belki onlar ilk kitaptan daha güzeldir. Hasılı okunması tavsiye edilir efendim.
Gökhan
Gökhan Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali'yi inceledi.
304 syf.
·6/10
Lise döneminde, gençlik ateşiyle gaza gelip vatan millet sakarya nidalarıyla okuduğum bir kitaptı. Akıcı, rahat okunan bir kitap ancak 20'li yaşların ilerleyen dönemlerinde pek bir haz vereceğini düşünmüyorum. 15 - 22 yaş aralığı için ideal bir kitap.
304 syf.
·Beğendi·8/10
Bırakın bu olumsuz yazıları!.
Her kitap değerlidir.Ozellikle'de bunu bir Türk yazıyorsa.
Amerikalı ya da Avrupalı yazarların o aşırı güç gösterişli kitaplarını da okudum.Burak Turna ve Orkun Uçar içimizdeki milliyetçilik duygularını ayaklandıran oldukça akıcı ve güzel bir kitap yazmışlar.Tebrik ediyorum.
Kitapta da bahsi geçen ''Bor'' gerçeğinin savaşa sebep olma ihtimali hep vardı.Okurken gözlerimin dolduğu oldu.Tarafsız okumanın çok olası olduğunu sanmıyorum.Kitabı bir günde bitirdim ve doymadım.
304 syf.
·2/10
Gençlik zamanında okumuş bir de üstüne üstlük fazlası ile beğenip Metal Fırtına hayranı olmuştum. Neyse ki ergenlik dönemi kitaplarındam 1 - 2 sene içinde kurtulup esaslı yazarları ve eserlerine okumaya yönelebildim.
Kurşun yiyen Alper gözlerini kapatmış, başında ağrılar yaratan uğultuları dinliyordu. Büyük metal bir kutunun içinde, başka bir dünyada gibiydi. İçindeki yalnızlık duygusu kaybolup gitti, çoşku selleri gökyüzünden kopup üzerine yağmur gibi yağıyor ve ruhunu ferahlatıyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752631090
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Soluk soluğa okunacak bir politik kurgu ABD-Türkiye Savaşı

Tarih, 23 Mayıs 2007. Yer, Kerkük'ün kuzeydoğusu.

Kuzey Irak'taki kargaşa devam ederken, bölgede bulunan Türk birlikleri ani bir Amerikan saldırısına uğrar. Türk birlikleri "müttefik"lerinden hiç de beklemedikleri bir darbe almıştır. 

CNN International hemen haber geçmeye başlar: "Kuzey Irak'ta çatışma. 13 ABD askeri öldü, 30 yaralı var. Ordu yetkilileri, Amerikan güçlerine saldıran 35 Türk askerinin öldürüldüğünü açıkladı."

Amerikalıların niyeti Türkiye'deki zengin bor minerallerini ele geçirmektir. Bunun için her şeyi göze almışlardır. İstanbul ve Ankara dahil olmak üzere tüm Türkiye'yi savaş alanına çevirmeyi bile. Ve Metal Fırtına Operasyonu başlar.

Önümüzdeki günlerde Timaş Yayınları tarafından yayınlanacak olan Metal Fırtına adlı kitabın, gündeme bomba gibi düşmesi bekleniyor. Timaş'ın özel bir fiyatla piyasaya süreceği kitap çok yakında okuyucularla buluşacak. 

Orkun Uçar ve Burak Turna'ya ait bir ortak çalışma olan Metal Fırtına, soluk soluğa okunacak bir savaş romanı. Savaşın tüm heyecanını ve sıcaklığını birebir aktaran satırlar, her kesimden okuyucuyu derinden etkileyecek. 

İşte o heyecanlı satırlardan birkaç bölüm

"Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Başkan'ın odasından içeri girdi. Telaşlıydı ve Başkan ile konuşması gereken şeyler vardı. Derken kapıda Genelkurmay Başkanı Howard Strike göründü, yüzünde karanlık bir ifade vardı. Başıyla sert bir selam vererek hemen duvardaki ekranın başına geçti. Makineyi kendisi çalıştırdı. 'Sayın Başkan,' dedi 'şu an itibariyle Metal Fırtına harekâtı başlamış bulunuyor.'"

"Genelkurmay Başkanı, Harekât Komuta Merkezi'ndeki telsizin başından ayrılmıyordu. Deniz Piyade Tugayı Karargâhı'ndan sürekli olarak bölgedeki çatışma ile ilgili haberler geliyordu. Başbakan Tayyip Erdoğan ve Ankara'da bulunan kabine üyeleri Harekât Merkezi'ne geliyorlardı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, altı kişilik bir heyetle Washington'a doğru yola çıkmıştı bile"

"İstanbul'a büyük hava saldırısı başladı. Henüz resmî açıklama yapılmadı ancak İstanbul, tarihinin en ağır hava saldırısı ile mücadele etmeye çalışıyor. Operasyonun ne kadar süreceği belli değil. Dört saattir aralıksız süren bombardıman nedeniyle şehirde su kesildi, trafik tamamen durdu. Köprüler ve yollar hasarlı, çok sayıda sivil kayıp olduğu belirtiliyor."

Metal Fırtına'nın en ilginç yanlarından biri de kahramanların; R. Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, George W. Bush, Condeleezza Rice, Donald Rumsfeld gibi gerçek karakterlerden oluşması. Kitabın özellikle bu yanı, romanın etkileyici gücünü ve oluşturduğu gerçeklik algısını daha da güçlendiriyor. 

Kitabı okuyanlar 3.507 okur

  • Bekir İhsan Pekel
  • Osman Baş
  • fadatepe
  • Emin Önen
  • Şennur Müezzinoğlu
  • Gizem Gürgül
  • Hypatia
  • ibrahim karadağoğlu
  • Cronos
  • Fahri Uluğ

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3
14-17 Yaş
%1.2
18-24 Yaş
%19.4
25-34 Yaş
%35.3
35-44 Yaş
%27.1
45-54 Yaş
%11.7
55-64 Yaş
%1.2
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%38.8
Erkek
%61.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15.4 (131)
9
%9.9 (84)
8
%19.3 (164)
7
%18.8 (160)
6
%14.4 (122)
5
%9.2 (78)
4
%5.4 (46)
3
%2.9 (25)
2
%2 (17)
1
%2.7 (23)

Kitabın sıralamaları