Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali

6,8/10  (344 Oy) · 
1.423 okunma  · 
175 beğeni  · 
6.240 gösterim
Soluk soluğa okunacak bir politik kurgu ABD-Türkiye Savaşı

Tarih, 23 Mayıs 2007. Yer, Kerkük'ün kuzeydoğusu.

Kuzey Irak'taki kargaşa devam ederken, bölgede bulunan Türk birlikleri ani bir Amerikan saldırısına uğrar. Türk birlikleri "müttefik"lerinden hiç de beklemedikleri bir darbe almıştır. 

CNN International hemen haber geçmeye başlar: "Kuzey Irak'ta çatışma. 13 ABD askeri öldü, 30 yaralı var. Ordu yetkilileri, Amerikan güçlerine saldıran 35 Türk askerinin öldürüldüğünü açıkladı."

Amerikalıların niyeti Türkiye'deki zengin bor minerallerini ele geçirmektir. Bunun için her şeyi göze almışlardır. İstanbul ve Ankara dahil olmak üzere tüm Türkiye'yi savaş alanına çevirmeyi bile. Ve Metal Fırtına Operasyonu başlar.

Önümüzdeki günlerde Timaş Yayınları tarafından yayınlanacak olan Metal Fırtına adlı kitabın, gündeme bomba gibi düşmesi bekleniyor. Timaş'ın özel bir fiyatla piyasaya süreceği kitap çok yakında okuyucularla buluşacak. 

Orkun Uçar ve Burak Turna'ya ait bir ortak çalışma olan Metal Fırtına, soluk soluğa okunacak bir savaş romanı. Savaşın tüm heyecanını ve sıcaklığını birebir aktaran satırlar, her kesimden okuyucuyu derinden etkileyecek. 

İşte o heyecanlı satırlardan birkaç bölüm

"Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Başkan'ın odasından içeri girdi. Telaşlıydı ve Başkan ile konuşması gereken şeyler vardı. Derken kapıda Genelkurmay Başkanı Howard Strike göründü, yüzünde karanlık bir ifade vardı. Başıyla sert bir selam vererek hemen duvardaki ekranın başına geçti. Makineyi kendisi çalıştırdı. 'Sayın Başkan,' dedi 'şu an itibariyle Metal Fırtına harekâtı başlamış bulunuyor.'"

"Genelkurmay Başkanı, Harekât Komuta Merkezi'ndeki telsizin başından ayrılmıyordu. Deniz Piyade Tugayı Karargâhı'ndan sürekli olarak bölgedeki çatışma ile ilgili haberler geliyordu. Başbakan Tayyip Erdoğan ve Ankara'da bulunan kabine üyeleri Harekât Merkezi'ne geliyorlardı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, altı kişilik bir heyetle Washington'a doğru yola çıkmıştı bile"

"İstanbul'a büyük hava saldırısı başladı. Henüz resmî açıklama yapılmadı ancak İstanbul, tarihinin en ağır hava saldırısı ile mücadele etmeye çalışıyor. Operasyonun ne kadar süreceği belli değil. Dört saattir aralıksız süren bombardıman nedeniyle şehirde su kesildi, trafik tamamen durdu. Köprüler ve yollar hasarlı, çok sayıda sivil kayıp olduğu belirtiliyor."

Metal Fırtına'nın en ilginç yanlarından biri de kahramanların; R. Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, George W. Bush, Condeleezza Rice, Donald Rumsfeld gibi gerçek karakterlerden oluşması. Kitabın özellikle bu yanı, romanın etkileyici gücünü ve oluşturduğu gerçeklik algısını daha da güçlendiriyor. 
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2016
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9789752631090
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mert U. 
27 Nis 12:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İşte beni kitapların büyülü dünyasına sokan ve ilk okuduğum çok sayfalı kitap ;). Galiba ilkokul yedinci sınıfta okumuştum. Tabi o zamanlar tek aktivitem teneffüs aralarında futbol oynamak ve aksamları ailenin ders çalış baskısı altında kocaman masaüstü bilgisayarimda oyun oynamak. Kitap okumak ise sıkıcı ve büyüklerin yaptığı bir olay. Bana çok uzak yani. Tabi ergenlik de var kan deli akıyor. Derken sinifimizdaki tek kitap okuyan arkadaş tavsiye etti bu kitabı. Önce sayfasına baktım tabi çok fazla. Okuyamam ben bunu o yüzden sen anlat bana dedim. Anlatmadi ama bana kitabı verdi dursun sende diye. Nasıl oldu bilmiyorum ama bir gün kitabı elime aldım ve okumaya başladım. Yani kitaplarla olan savaşımı onlar kazanmıştı. Kitap okurken olayları kafamda canlandirmam, karakterleri kendime göre dizayn etmem beni baya etkilemişti. Artık bende kitap okuyabiliyordum.
Şimdi önüme gelse büyük ihtimalle okumayacagim bu kitap beni sayfalarla dost kelimelerle kardeş yaptığı için galiba kendisine bir minnet borcu olarak begenmem gerekiyor. Teşekkürler Metal Fırtına.
Bu arada bana bu kitabı veren arkadaşımda şu an Türkiye'nin en iyi teknik üni.den mühendis olarak mezun oldu ve işini yapıyor. Selam olsun ona da.

Ekrem Özkara 
02 Oca 23:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

ABD'nin Türkiye'yi İşgalini konu alan ve politik kurgu tarzında yazılan bir roman..
Bu tür seven okurlara tavsiye edebilirim ama ben şahsen zorlanarak okudum.
İyi okumalar dileklerimle..

Samet Dönmez 
13 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türk politik-kurgu romanlarinin everesti bir kitap. Burak Turna ve Orkun Uçar'in biraraya getirdiği ve sonradan seriye ayrılarak devam etmeleri okurlara ayri bir heyecan sunuyor. Her iki yazarda ayri bir üslupla seriyi devam ettirmislerdir.

Tuncer TAMTÜRK 
21 Nis 19:13 · Kitabı okumadı · Beğendi · 7/10 puan

Gençlik dönemimizin popüler kültür yıldızlarından olan eser. Türk milletini uyandırmak(uyarmak) için mi, korkutmak için mi yazıldığı tartışılır. Kitabın arkasında cemaat olduğuna dair bir zaman tartışmalarda olmuştu. Tabi gerçek midir bilinmez. Ancak kitaptaki işgal ve bombala bölümleri; örn. Anıtkabir'in bombalanması - bkz. 15 temmuz Gazi Meclisin bombalanması-, Tsk' nın neredeyse bir günde teslim olması- bknz. Tsk' nın cemaat tarafından ele geçirilmesi- 15 temmuz olaylarından sonra kitaptaki kurgunun tamamen bir hayal ürününden ibaret olmadığı iddasını düşündürmüyor değil. Neyse Efendim. Kitabın en gaz sahnelerinden biri( okurken bünyede bir haydarinnna etkisi yaratır) yerli bondumuz Gökhan Birdağ'ın aktif hale geliş anıdır. Şimdi anlatmayım ama la böyle adamlarımız var mı hakketen diye sordurmuyor değil di o zamanlar. Kitap 2 günde biten kitaplar kategorimdedir. Akıcıdır, merak ettirir. Neticede yaşadığınız ülke için kıyamet denilecek bir olayı anlatmaktadır. Su gibi akar kitap. Basit politik olaylar, bazen ağır gelecek askeri bilgiler, karamsarlığa sürükleyecek olay örgüleri vs. Ara ara sıksada, holyvud filmleriyle çöplüğe dönmüş zihinlerimiz için tasavvuru zor olmayan bir aksiyon filmi şeklinde okutur kendini. Sebebini bilmemekle beraber galiba bu ilk kitaptan sonra yazarlar ayrılır ve seri başka kitaplarla devam eder. İlk kitaptan sonra parayı bulduk iteleyelim ne olursa okurlar endişesiyle yazıldığını düşündüğüm için ben okumadım. Belki onlar ilk kitaptan daha güzeldir. Hasılı okunması tavsiye edilir efendim.

Gökhan 
28 Tem 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Lise döneminde, gençlik ateşiyle gaza gelip vatan millet sakarya nidalarıyla okuduğum bir kitaptı. Akıcı, rahat okunan bir kitap ancak 20'li yaşların ilerleyen dönemlerinde pek bir haz vereceğini düşünmüyorum. 15 - 22 yaş aralığı için ideal bir kitap.

mithrandir21 | Uğur 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Gençlik zamanında okumuş bir de üstüne üstlük fazlası ile beğenip Metal Fırtına hayranı olmuştum. Neyse ki ergenlik dönemi kitaplarındam 1 - 2 sene içinde kurtulup esaslı yazarları ve eserlerine okumaya yönelebildim.

Gülten Bilicen 
24 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bırakın bu olumsuz yazıları!.
Her kitap değerlidir.Ozellikle'de bunu bir Türk yazıyorsa.
Amerikalı ya da Avrupalı yazarların o aşırı güç gösterişli kitaplarını da okudum.Burak Turna ve Orkun Uçar içimizdeki milliyetçilik duygularını ayaklandıran oldukça akıcı ve güzel bir kitap yazmışlar.Tebrik ediyorum.
Kitapta da bahsi geçen ''Bor'' gerçeğinin savaşa sebep olma ihtimali hep vardı.Okurken gözlerimin dolduğu oldu.Tarafsız okumanın çok olası olduğunu sanmıyorum.Kitabı bir günde bitirdim ve doymadım.

Emre Ağaoğlu 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Fakülte yıllarımda okuduğum ve pek de haz almadığım politik bilim-kurgu romanı. Anlatım ve olayların aktarımı oldukça yavan ve basit düzeyde. Evet, edebiyatımızın eksik kaldığı bir dalda yazılmış olması olumlu tarafı olsa da, okurda iz bırakmayı başaramayan bir kitap olmuş.

Gürkan Metin 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Uzun zamandır okumayı düşündüğüm bir kitaptı. nihayet okuduğum zaman iki günde bitirmiştim. Çok sürükleyici, milli ve manevi duyguları harekete geçiren bir kitap. Umarım filmi de çekilir.

5 /

Kitaptan 14 Alıntı

Cahil Okur 
29 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Savaşın tek karakteri, tek ırkı, tek kişiliği ve tek bir yüzü olduğu gibi tek bir rengi vardı

Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali, Burak Turna (Sayfa 168)Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali, Burak Turna (Sayfa 168)
Ekrem Özkara 
03 Oca 00:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

..Sakın elektriklerini kesmeyin ve televizyon vericilerini vurmayın.Bizim en güçlü silahımız medya.

Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali, Burak Turna (Sayfa 154)Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali, Burak Turna (Sayfa 154)
Ekrem Özkara 
02 Oca 23:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Türkleri tamamen kıstırırlarsa büyük bir tepki vererek kendilerini ağır bir kayba uğratacağından endişe ediyorlardı.

Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali, Burak Turna (Sayfa 57)Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali, Burak Turna (Sayfa 57)
Zafer Gür 
05 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Karanlık, doğanın örtüsü haline gelmişti. Sessizliğin içinde, böcek çığlıkları bile duyulmuyordu. Irak'ın dağlık kuzey bölgesinin sınırındaydı burası. Çölün sona erdiği topraklarda düzlükler ve yükseltiler birbirine karışmaya başlıyordu, ufuk çizgisindeki dağlık alan, karanlığın içinde ancak bir gölge olarak beliriyordu. Geniş düzlük alanları ara ara tepeler kesiyordu. Zor bir coğrafyaydı; hem toprak, hem de insan olarak. Çok şeylere gebe bir dünyanın manzarasıydı, geleceğin karmaşasını içinde beslediğini belli etmiyordu pek.

Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali, Burak Turna (Sayfa 1)Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali, Burak Turna (Sayfa 1)
Ömer Temelli 
19 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ölüm, gerçekleşmeden önce bir korku aracı olabilirdi sadece, oysa onun kapısı açıldığında artık sonsuz bir huzur vardı.

Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali, Orkun Uçar (Sayfa 12)Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali, Orkun Uçar (Sayfa 12)
Ekrem Özkara 
03 Oca 00:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Yaşamınızdaki her şeyi müzikle bağdaştırmayı bilin.Müzik ile damgalayın onları.Ritim ile,melodi ile hareket edin.İçinizdeki müziği unutursanız ölürsünüz çocuklar..!

Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali, Burak Turna (Sayfa 94)Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali, Burak Turna (Sayfa 94)
merve 
07 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Karşılık vermemişti. Biraz yorgunluktan, biraz Teoman amcanın o küçük çocuğa verdiği öğütten: Soru olmayan cümlelere yanıt verme.

Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali, Burak TurnaMetal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali, Burak Turna
2 /