Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali

Burak Turna

Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali Konusu

Soluk soluğa okunacak bir politik kurgu ABD-Türkiye Savaşı Tarih, 23 Mayıs 2007. Yer, Kerkük'ün kuzeydoğusu. Kuzey Irak'taki kargaşa devam ederken, bölgede bulunan Türk birlikleri ani bir Amerikan saldırısına uğrar. Türk birlikleri "müttefik"lerinden hiç de beklemedikleri bir darbe almıştır.  CNN International hemen haber geçmeye başlar: "Kuzey Irak'ta çatışma. 13 ABD askeri öldü, 30 yaralı var. Ordu yetkilileri, Amerikan güçlerine saldıran 35 Türk askerinin öldürüldüğünü açıkladı." Amerikalıların niyeti Türkiye'deki zengin bor minerallerini ele geçirmektir. Bunun için her şeyi göze almışlardır. İstanbul ve Ankara dahil olmak üzere tüm Türkiye'yi savaş alanına çevirmeyi bile. Ve Metal Fırtına Operasyonu başlar. Önümüzdeki günlerde Timaş Yayınları tarafından yayınlanacak olan Metal Fırtına adlı kitabın, gündeme bomba gibi düşmesi bekleniyor. Timaş'ın özel bir fiyatla piyasaya süreceği kitap çok yakında okuyucularla buluşacak.  Orkun Uçar ve Burak Turna'ya ait bir ortak çalışma olan Metal Fırtına, soluk soluğa okunacak bir savaş romanı. Savaşın tüm heyecanını ve sıcaklığını birebir aktaran satırlar, her kesimden okuyucuyu derinden etkileyecek.  İşte o heyecanlı satırlardan birkaç bölüm "Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Başkan'ın odasından içeri girdi. Telaşlıydı ve Başkan ile konuşması gereken şeyler vardı. Derken kapıda Genelkurmay Başkanı Howard Strike göründü, yüzünde karanlık bir ifade vardı. Başıyla sert bir selam vererek hemen duvardaki ekranın başına geçti. Makineyi kendisi çalıştırdı. 'Sayın Başkan,' dedi 'şu an itibariyle Metal Fırtına harekâtı başlamış bulunuyor.'" "Genelkurmay Başkanı, Harekât Komuta Merkezi'ndeki telsizin başından ayrılmıyordu. Deniz Piyade Tugayı Karargâhı'ndan sürekli olarak bölgedeki çatışma ile ilgili haberler geliyordu. Başbakan Tayyip Erdoğan ve Ankara'da bulunan kabine üyeleri Harekât Merkezi'ne geliyorlardı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, altı kişilik bir heyetle Washington'a doğru yola çıkmıştı bile" "İstanbul'a büyük hava saldırısı başladı. Henüz resmî açıklama yapılmadı ancak İstanbul, tarihinin en ağır hava saldırısı ile mücadele etmeye çalışıyor. Operasyonun ne kadar süreceği belli değil. Dört saattir aralıksız süren bombardıman nedeniyle şehirde su kesildi, trafik tamamen durdu. Köprüler ve yollar hasarlı, çok sayıda sivil kayıp olduğu belirtiliyor." Metal Fırtına'nın en ilginç yanlarından biri de kahramanların; R. Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, George W. Bush, Condeleezza Rice, Donald Rumsfeld gibi gerçek karakterlerden oluşması. Kitabın özellikle bu yanı, romanın etkileyici gücünü ve oluşturduğu gerçeklik algısını daha da güçlendiriyor. 
Tahmini Okuma Süresi: 8 sa. 37 dk.Sayfa Sayısı: 304Yayınlanma Tarihi: Mart 2016Yayınevi: Timaş Yayınları
ISBN: 9789752631090Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

7.110 üzerinden
1.174 Puan · 127 İnceleme

Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
S Dgdb

S Dgdb

@Sd06
·
06 Ocak 22:07
Puan vermedi
Ortaokul düzeyinde tavsiye edebileceğim bir kitap. Basit ve sıradan bir piyasa kitabı. Okumak zaman kaybı olabilir, önermiyorum. Belki zaman geçirmek için değerlendirilebilir.
4 etkileşim
Evren Düzgün

Evren Düzgün

@kitapsever_evren
·
30 Ağustos 2022 13:05
7/10 puan verdi
Metal Fırtına'yı 2005 yılı Mayıs ayında okumuştum. O zamanlar çok popülerdi. Adı gibiydi, baya sansasyon yaratmıştı. Akıcı, sürükleyici bir kitap. Mantık ve kurgu hataları olsa da kendi içinde tutarlıydı. İki NATO ülkesi, Amerika ve Türkiye birbirleriyle savaşır mı? Düşününce şu an mantıksız gelebilir. Burası Orta Doğu ve kaynayan bir kazan gibi. Bence her an her şey olabilir. Direk bir işgal olmasa da dolaylı şekilde olabilir... Savaş kitaplarını, politik kurguları seviyorsanız tavsiye edebilirim. Film izliyormuş gibi hissettiren bir kitap.
9 etkileşim
Osman yıldız

Osman yıldız

@Delila5633
·
02 Ocak 07:31
Puan vermedi
Hayır beğenmedim kesinlikle tavsiye etmem Keşke hiç okumasaydım dediğim bir kitap.Okuduğum o zamanı silip atabilsem keşke herkes bahsettiği için okumak istemiştim ama büyük bir hayal kırıklığı
2 etkileşim
Kapalı Mavi

Kapalı Mavi

@MavininKapaliTonu
·
08 Nisan 2022 09:58
6/10 puan verdi
Fazla spoi vermek istemiyorum ama kitap bana fazla hitap etmedi açıkçası. Amerikan ve Türk askerlerinin Suriye'de karşı karşıya gelişiyle başlıyor kitap ve sonrası malum. Heyecanlı anlar ve bazı güzel tespitler olsa da ben zorla okudum diyebilirim.
3 etkileşim
Turgut Sevinç

Turgut Sevinç

@turgutsevinc
·
28 Kasım 16:20
Puan vermedi
Bu kitabı okuduğumuzda lisede yurtta kalıyorduk. Bir gece yarısı arkadaş kitabın etkisinde kalıp rüya görmüş sanırım. Korkula beni uyandırıp "kalk, kalk Amerika Türkiye'yi işgal etti"diyerek bağırmıştı. Bu da kitapla ilgili böyle bir anı
1 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 28.8
Erkek% 71.2
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Burak Turna
Burak TurnaYazar, Tasarımcı · 18 kitap
Burak Turna, 20 Ocak 1975 tarihinde İstanbulda doğdu. İlk, orta ve lise ögrenimini Yeşilköy, İstanbulda tamamladı. Kıbrıs Girne Amerikan Üniversitesinde İşletme okudu. Medya sektöründe, dergi ve kitap çevirmenliği, ekonomi muhabirliği yaptı; sonrasinda bankacılık, tekstil gibi çeşitli işlerde çalıştı. Yazma serüveni, günlük, öykü gibi ara adımlar olmadan doğrudan roman yazmakla başladı, ancak hayal kurma serüveni, bilincinin açıldiğı ilk andan beri sürüyor. Orkun Uçar ile yazdıkları Metal Fırtına ve daha sonra tek başına yazdığı Üçüncü Dünya Savaşı adında ki romanları Türkiyede en çok satan kitaplar arasında oldu. Uzun süre Türkiye'nin gündeminden düşmedi.

Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Ori

Ori

@replikasyonorijini
·
30 Nisan 2022 20:10
O artık şehit bir askerdi, yaşamdan ölüme geçişin olduğu yerdeki huzuru hissetti. Ölüm, gerçekleşmeden önce bir korku aracı olabilirdi sadece, oysa onun kapısı açıldığında artık sonsuz bir huzur vardı.
21 etkileşim
Gece Yürüyüşü

Gece Yürüyüşü

@rahleiomid
·
30 Aralık 2021 17:27
Sizi ülkenizden başka sevgiye bağlayan her şeyi öldüreceksiniz. Bundan sonra bir şeyi severken veya bağlanırken korkacaksınız, çünkü o şeyi emir gereği terk etmek, yok etmek zorunda kalabilirsiniz..
11 etkileşim
carpediem

carpediem

@carpediem22
·
16 Haziran 2021 01:08
Son zamanlarda dakikalarca hareketsiz oturup, bomboş bir noktaya bakarken yakalıyordu kendini. Zaman bile ondan kaçmak istiyordu.
12 etkileşim
Dildâr Hatun

Dildâr Hatun

@dildarhatun
·
20 Aralık 2021 21:52
"Hadi uzatma, üzerinde ne varsa bize ver. Giysilerin de dahil. Yoksa hakkından geliriz."
12 etkileşim
Hakan

Hakan

@Hakan1191
·
25 Ekim 08:56
“Türk ulusunun yüzyıllardır kanla yazdığı kahramanlık destanlarına ihanet edemeyiz.”
6 etkileşim

Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali İletileri

Tümünü gör
Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali
Metal Fırtına 1 - ABD'nin Türkiye'yi İşgali
Amerika'nın emperyalizmini gözler önüne seren bir kitap işgalciler esas olarak istbanbulu esas alıyor. Gerilim aksiyon biraz derin bir kitap