Metin Altıoktan Zeynepe Mektuplar

9,0/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
498 gösterim
Sevgili kızım, biriciğim;
Uzun bir suredir sana mektup yazamadım. Nedenleri vardı. Aramızdaki kopukluk duygusal değil, bir iletişim kopukluğuydu. Senin için canımı bile verebileceğimden kuşkun olmasın. Özlemin taş gibi göğsumde duruyor. Duşlerime giriyorsun. Sokakta bir kız çocuğunun baba diye bağırması yureğimi kanatıyor. Kaç zamandır bana baba demene hasretim. Bu yazı seninle birlikte geçirmeyi ne kadar isterdim bilemezsin. Ama olmadı, olamadı.

Edebiyatımızın acıya kiracı şairi Metin Altıokun, kızı Zeynepten çok uzaktayken ona yazdığı mektuplar sadece sevginin ve dindiremediği bir özlemin değil; onun şiirinin de aracısı. Altıokun mektupları kâh Bingölden gönderiliyor, kâh İzmirden, sevgili meleğine, biriciğine. Felsefe öğretmeni olarak atandığı Bingölden haberler verirken, iç dunyasının iniş çıkışlarını, sarsıntılarını, sitemlerini yine de en çok özlemini yazıyor Altıok. İçtenlikle yazıyor, ruhunu açıyor, onca uzaklıktan kızına ulaşmaya çalışıyor. Bu mektuplarda bir babanın duyguları, özlemleri olduğu kadar öldurulen Cavit Orhan Tutengile ne oldu sorusu da, kendi yaptığı Kibele heykelciklerinin gözaltına alınışları veya Bingölun yoksulluğu da var. Kısacası yalnız kalmış bir şairin dunyası. Şair Metin Altıokun yanında, baba Metin Altıoku da tanımak isteyenler için bu mektuplar eşsiz birer ipucu...
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786055340933
 • Yayınevi:
  Kırmızıkedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Hakan S. 
 03 Eyl 00:59 · Kitabı okumadı

Kitabın az bir bölümünü okuyabildim. Dayanamadım. Bir babanın kızından ayrı kalabilmesine gönlüm, vicdanım el vermedi. Ama hayat bu kadar basit değil. Yeri geldiği zaman en zorba insan olabilmeyi öğrenmeli insan. Hayata ve getirisine karşı gösterdiği direnç insanın geleceğini belirler. Kendine yontulan her direnç de bir başka canlının aleyhine olacaktır.

Bazen bunalır insan. Annesinden, babasından, eşinden... Ama çocuğundan bunalmamalı. Çocuğundan kopan bir insan sadece yaşantısının kurbanıdır. Minicik ellerini tuttuğu, yeri gelip altını değiştirdiği, ateşi çıktığı zaman sabahlara kadar başında beklediği bir canlıyı hemencecik bırakmaz bir baba. Babalık farklıdır. Toplum tarafından yüklenen yükümlülüklerin esaretinde bir yaşamdır babalık. Günden güne değişen isteklere ve ihtiyaçlara cevap verebilendir, güçlü olandır, hemen ağlamayandır baba. Duygularını yontan, düz olandır. Belki de arada eğilebilendir ama asla kırılmayandır.

Kızından ayrılan bir baba bedeninden sıyrılmış yaşamaya çalışan bir canlıdır, hatta zihninden de... Zor iştir babalık. Kız çocuğu sahibiysen daha da zordur. Bunca saçmalığın arasında bir kadın yetiştirmenin gerekliliğini yüklenmek bu zorluğu doğurur. O yüzden iyi seçmeli çocuğunun eşini. Günümüz modernizmine göre seçilen eş çoğu zaman yapmacıklık getirir. Bunu engellemenin en iyi yolu ise yaşantıdır. Aceleci kararlar telafisi olmayan sonuçlar doğurur.

Kızınız varsa ona sahip çıkın, yoksa da olması için gayret gösterin. Bir erkeğin başına gelebilecek en güzel şey bir kız çocuğu sahibi olmaktır.

Kitaptan 5 Alıntı

Noir 
03 Eyl 00:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nazım Hikmet'in deyişiyle; hayatım elini içinden çektiğin bir eldiven gibi boşaldı.

Metin Altıoktan Zeynepe Mektuplar, Metin AltıokMetin Altıoktan Zeynepe Mektuplar, Metin Altıok
Noir 
 03 Eyl 01:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yeni kitabım herhalde eline geçmiştir. Ben sana imzalayıp gönderemedim. Gereği de yoktu bunun. Çünkü bütün baskıları "Kızım Zeynep için" diye sana adadım.

Metin Altıoktan Zeynepe Mektuplar, Metin AltıokMetin Altıoktan Zeynepe Mektuplar, Metin Altıok
Noir 
03 Eyl 01:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Adımdan ötürü bana Bingöl'ü bile çok görenler, şimdi de oturduğum lojmandan kapı dışarı ediyorlar. Öyle ya; Sosyalist Kültür Ansiklopedisi'nde, Edebiyatımızda İsimler ve Şairler ve Yazarlar sözlüklerinde biyografisi olan birinin lojmanda oturmaya hakkı yoktur Türkiye'de.

Metin Altıoktan Zeynepe Mektuplar, Metin AltıokMetin Altıoktan Zeynepe Mektuplar, Metin Altıok
Noir 
03 Eyl 01:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir yanda sürek avı, bir yanda çılgın fiesta. Dünya kupası ve savaş. Binlerce insanın öldüğü, çocukların sakat kaldığı bir dünya. Kekre bir yaşam. Payımıza düşen sadece acı.

Metin Altıoktan Zeynepe Mektuplar, Metin AltıokMetin Altıoktan Zeynepe Mektuplar, Metin Altıok