Mevlana Celaleddin Rumi ve İnsan

9,0/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
4 beğeni  · 
517 gösterim
Mevlâna Celâleddin Rûmî (ölm. 1273), insanlık tarihinin en yüce düşünce burçları arasındadır. Onun insanlık dünyasındaki gönül fetihleri, gün geçtikçe genişlemekte ve derinleşmektedir. Son elli yıl içinde, Mevlâna ile ilgili etüdlerin en değerlileri, ne ilginçtir ki, Müslüman olmayan yazarlar tarafından gerçekleştirilmiştir. Müslümanların Mevlâna'yı anlatan çalışmaları ise genellikle onun hayat hikâyesini ve tasavvufî düşüncelerini, geleneksel kalıplar içinde tekrardan ibaret kalmıştır. Çağların ve hatta çağımızın da üstünde ve ötesinde olan Mevlânâ'yı günümüz insanlığına sunacağı değerler açısından ele alacak yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Bu eser, özlenen bu çalışmalara küçük bir hazırlık olabilir ve yeni gayretlere bir pencere açabilirse mutlu olacağız.
Nurhan Işkın 
14 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Mevlana hakkında ilk okuduğum kitaplardan bir tanesiydi ve onu tanımama sebep olmuştu.Yaşar Nuri Öztürk'ün anlatımını sevdiğim için kitabın dilini beğenmiştim.Mesnevi'den kesitler, Mevlana'nın hayatını ve insana bakışını anlatıyor...

Kitaptan 7 Alıntı

Duydum ki gıybetimi yapmışsın, yüzüme söylemekten kaçmışsın. Benim gibi bir acizden korkmuş Allah'tan korkmamışsın.

Mevlana Celaleddin Rumi ve İnsan, Yaşar Nuri ÖztürkMevlana Celaleddin Rumi ve İnsan, Yaşar Nuri Öztürk
Nurhan Işkın 
 14 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir sema meclisinde sarhoş bir Hristiyan yalpalayarak Mevlana'ya çarpıyor ve sürekli onu rahatsız ediyordu. Engellemeye kalktılar. Dedi ki: "Dokunmayın ona. Şarabı o içmiş, sarhoşluğu sizler yapıyorsunuz."

Mevlana Celaleddin Rumi ve İnsan, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 107)Mevlana Celaleddin Rumi ve İnsan, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 107)
Nurhan Işkın 
14 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Aşık olmayanın gündüzü yoktur. Kim aşık olmuşsa, kim sevdaya düşmüşse gündüz ona ışımıştır."

Mevlana Celaleddin Rumi ve İnsan, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 129)Mevlana Celaleddin Rumi ve İnsan, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 129)
Nurhan Işkın 
14 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

" Benim bulunduğum yerde hatadan başka bir şey yok. Senin bulunduğun yerde bağıştan başka bir şey yok."
Mevlana

Mevlana Celaleddin Rumi ve İnsan, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 97)Mevlana Celaleddin Rumi ve İnsan, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 97)
Nurhan Işkın 
14 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Gözlerim yeterli değil, daha yüzlerce göz bulmalıyım, ödünç almalıyım da seni seyretmeliyim." Mevlana

Mevlana Celaleddin Rumi ve İnsan, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 85)Mevlana Celaleddin Rumi ve İnsan, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 85)
Nurhan Işkın 
14 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanın bütün dünyasını dolduran sevgi, atılganlık, merak, yaratıcılık vs. onun, aslına duyduğu özlemin ifade edilişidir.

Mevlana Celaleddin Rumi ve İnsan, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 87)Mevlana Celaleddin Rumi ve İnsan, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 87)