Mevlana Hayatı Şahsiyeti Fikirleri

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
96 gösterim
Ansiklopedik nitelikte ve hacimde bir eserdir. Mevlâna’nın hayatına, kişiliğine ve fikirlerine dair en doğru ve doyurucu bilgileri içerir. Girişte Mevlâna’nın içerisine doğduğu ortam tasvir edilir. Hazret-i Mevlâna’nın hayatı bütün ayrıntılarıyla anlatıldıktan sonra şahsiyetine ve fikirlerine geçilir. Hayat tarzı ve çeşitli konular karşısındaki tavırları bütün yönleriyle gözler önüne serilir. Temel dinî konular hakkındaki kanaatleri irdelenir. Döneminin mütefekkir ve mutasavvıflarıyla ilişkisine değinilir. Eserleri hakkında tanıtıcı bilgiler verilir. Eserin sonuna Divan-ı Kebir’den seçilen bazı şiirlerin tercümeleri ve Mevlâna’nın anlaşılmasına yardımcı olacak bir Tasavvuf Terimleri Sözlüğü ilave edilmiştir.
 • Baskı Tarihi:
  1995
 • Sayfa Sayısı:
  568
 • ISBN:
  9789754371611
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Sultan Veled, Şems'ten sonra Mevlana'nın halini şöyle anlatır: "Şeyh, onun ayrılığından sonra adeta deli oldu. Fetva veren şeyh, aşkla şair kesildi. ...
Mevlana, gece gündüz sema etmede, ağlayışını, feryadını küçük, büyük herkes işitmedeydi. Eline geçen altını, gümüşü çalgıcılara veriyor, nesi varsa bağışlıyordu.
Şems'i gördüm diyenlere, parası yoksa, üstündeki elbiseyi bağışlıyordu.
Sultan Veled Maarif adlı eserinde yazdığına göre: "Birisi Mevlana'ya Şemseddin'i gördüm dedi. Mevlana üstündeki elbiseleri ona bağışladı. Mevlana'ya "Bu adam yalan söylüyor, verdiği haberin aslı yok. Neden elbiselerini ona bağışladın?" dediler. Mevlana buyurdu ki: "Bu verdiklerimi zaten yalan söylediği için verdim. Eğer doğru söyleseydi, ona canımı verirdim."

Mevlana Hayatı Şahsiyeti Fikirleri, Şefik CanMevlana Hayatı Şahsiyeti Fikirleri, Şefik Can