Mevlanadan 100 Bilgelik Hikayesi

0,0/10  (0 Oy) · 
6 okunma  · 
0 beğeni  · 
405 gösterim
"Mevlana'dan Yüz Bilgelik Hikayesi" geleneksel bir ermişler kitabı, Sufi Yolu'nu izleyen öğrencilerin yedi yüz yıldır ders programının bir parçası olarak okudukları klasik bir eserdir. Bu sırf Müslümanları değil, tüm dinlere mensup insanları da
kapsıyor. Bu kitap cenazesine tüm dinlerin mensuplarının katıldığı ve hepsinin hocaları olarak kabul ettiği Mevlana ile ilgili bir baş eserdir.

"Bu kitap Sufiler tarafından sıradan anlayışların ötesinde bir bilinç geliştirilmek için kullanılıyor." Idries Shah yaşamı Doğu ile Batı arasında geçen tartışmalı bir kişilikti. Babasının Sünni geleneklerine göre yetiştirilmişti ve soyağacı Hazreti Muhammed'e dayanıyordu. Shah 1924'de İskoç bir anneden Hindistan'da Simla'da dünyaya gelmişti. Shah henüz küçükken aile İngiltere'ye taşındı ve liseye Oxford'da gitti. Shah otuzuna
gelene kadar Sufi dervişleri ile bir teması olmadı ve bundan sonra Doğunun Büyüsü ve İstikamet Mekke adlı eserlerini yazdı. Çok bilgili bir adamdı ve geniş bir sosyal ve kültürel yelpazede etkinlikleri vardı. Kültürel Araştırma Enstitüsü'nü kurdu.

Birçok ülkede konferanslar verdi. Sosyetik çevrelerde kıvrak zekası ve bilgeliği ile tanınan Shah, Doris Lessing ve Robert Graves gibi ünlü edebiyatçıların ilgisini çekti. Çoğu çok satanlar listesine giren otuzbeşin üzerinde kitap yazdı. 1996'da öldü.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2011
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9786055890506
 • Yayınevi:
  Butik Yayınları
 • Kitabın Türü: