·
Okunma
·
Beğeni
·
2435
Gösterim
Adı:
Mezarımdan Yazıyorum
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
270
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056374326
Kitabın türü:
Çeviri:
Ertuğ Altınay
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Jaguar Kitap
Her yaşam biriciktir. Her yaşam öyküsü de öyle... Brás Cubas'ınki ise biraz daha biriciktir.
Ne de olsa, Latin Amerika edebiyatının en iyi romanlarından birinin kahramanıdır. Üstelik kendi hayatını ölümünden sonra anlatan bir karakterdir Brás Cubas. Sıkıcılığı bu dünyada bırakmıştır. Kendi hayatını neşe kalemi ve hüzün mürekkebiyle yazar. Bazen okurdan içtenlikle özür diler, bazense onu erdem budalası olmakla suçlar. Bir yandan, hata bulmak için yanıp tutuşan eleştirmenle dalga geçer, diğer taraftan kendi kitabının -okurun pek de hoşuna gitmeyecek- kusurunu bizzat kendisi ifşa eder. Sadece öz yaşam öyküsü değil, "sahici bir öz yaşam öyküsü"dür anlatılan. Çünkü ölmüştür ve dünyevi küçük hesapları yoktur. Yaşarken geliştirdiği küçük fikirleri ve kuramları vardır: Hüzün giderici bir yakı, Pencerelerin Denkliği Yasası, Faydalar Kuramı, İnsan Basımları Kuramı, İnsan Sefaletinin Birliği, ruh jeolojisine bir nevi giriş, kadınların ve erkeklerin dalkavukluk etme biçimleri veya mezar taşı yazılarının felsefesi...

Kuşkusuz her klasik roman biriciktir. Latin Amerika edebiyatının başyapıtlarından Mezarımdan Yazıyorum ise biraz daha biriciktir.

"Ah benim patavatsız, kör cahil sevgilim, bizi dünyanın hâkimi kılan yeteneğimiz budur: Geçmişi yeniden kurmak. Böylece kanılarımızın değişkenliğini, sevgilerimizin beyhudeliğini kanıtlamış oluruz. Pascal, insanın düşünen bir kamış olduğunu söylemiş. Yanlış... İnsan düşünen bir dizgi hatasıdır. Hayatın her dönemi, bir öncekini düzelten yeni bir basımdır ve her dönem, bir sonraki tarafından düzeltilecektir; ta ki nihai basım yapılana kadar, ki yayımcı bu basımı kurtlara adamıştır."

"Assis, Latin Amerika'nın şimdiye dek çıkardığı en büyük yazar..."
-Susan Sontag-

"Machado de Assis, bir çeşit mucize..."
-Harold Bloom-

"Büyük bir ironi sanatçısı ve trajik bir komedyen..."
-Philip Roth-
(Tanıtım Bülteninden)
270 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
Ölmüş bir adamın mezarından hayatını anlattığı sıradışı bir kitap. Pişmanlıkları, hüzünleri, sevinçleriyle dopdolu bir yaşam öyküsü. Okurla konuşurmuşcasına bir dille yazılmış olan "Mezarımdan Yazıyorum" u genel anlamıyla beğendiğimi söyleyebilirim. Bazı yerleri sıksa da (özellikle sonlara doğru) güzel bir okuma deneyimi sundu. "Kitap Ağacı Klasikler Klübü" ile okuduğumuz Eylül ayı kitabıydı. Latin Amerika edebiyatının en iyi romanlarından biri olduğu söyleniyor.
270 syf.
·6 günde
#kitapagaciklasiklerkulubu eylül kitabımız Brezilya edebiyatıydı. Kapağında da Latin Amerika edebiyatının en iyi romanlarından olduğu yazıyor. Bu sebepten biraz beklentim yüksekti aslında ve Jaguar’ın iyi eserleri olduğunu bildiğimden.
Üslup olarak kolay okunabilen, okuru yormayan ve yer yer okura seslenmesiyle de bu rahatlığı sağlayan bir eserdi. Ölmüş bir adamın geriye dönüp, dünyevi sıkıntılardan kurtulmuş bir halde geçmiş hayatını aktarmasını okuyoruz. İlişkiler, inanç, siyaset, ölüm, kadınlar üzerine konular. Ancak benim çok sevemediğim, bana bir şeyler kattığını hissedemediğim bir kitap oldu. En iyisi bu muymuş yani Bizim ne güzel yazarlarımız, eserlerimiz var onları görsün Latin Amerika
Youtube kanalım: https://www.youtube.com/user/ayseum
270 syf.
·47 günde·Beğendi·8/10
Bu kadar uzun sürmesinin nedeni benim şehir değiştirmemdi. Taşınma telaşı ile pek hakkını veremedim kitabın. Gerçi kitabın yavaş ilerliyor oluşunun da payı var. Yavaş ilerlemesine rağmen yazarın ara sıra okura da laf atması ile okumak keyifli hale geliyor. Yazarın hayatının çeşitli dönemlerine eşlik ediyorsunuz. Güzel vurgular, değişik eleştiriler göze çarpıyor. Özellikle 'Faydalar Kuramı' bölümü oldukça iyi.
270 syf.
·5 günde·9/10
Yazarın okura bu kadar laf soktuğu okuduğum ilk kitaptı gerçekten kitap okumuyirsunuz da karşılıklı sohbet ediyorsunuz. Şahsen ben öyle hissettim. Bazen bizi yokluyor bazen laf sokuyor bazense içtenlikle acılarını mutluluklar i dibine kadar paylaşıyor yazar. Onunla karşılıklı oturmuş sohbet ediyor hissini bırakamıyorsunuz bütün bir kitap bitine kadar.
270 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Her insanın evi onun mezarıdır. .. işi,yatağı,sofrası. ..hiç bir şekilde hiç bir insan gerçekten hiç bir insanı anlayamaz . ..VE İNSAN MEZARINDAN YAZAR . ..
270 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Mezarımdan Yazıyorum - Machado De Assıs

Bu sıkıcı bir kitap, mezar gibi kokuyor bir ölüm katılığı taşıyor, doğrudan ve kesintisiz ilerleyen bir kitap değil, iki sarhoş gibi: sağa sola yalpalıyor, bir durup bir başlıyor, söyleniyor, bağırıp çağırıyor, kahkahalar atıyor, küfürler ediyor, kayıp düşüyorlar.

Başlangıcından sonuna kadar müthiş bir ironi aynı şekilde ilerleyen bir trajedi ile ölü bir yazarın yani bir cesedin mezarında yeni bir hayata başlamışken eski hayatına dair.. Siyaset, Politika, Din, Aşk, Kadın ve Erkek ilişkileri, Devrim, Kölelik, Şan ve Şöhret yaşanmışlıklara dair öz yaşam öyküsü.

Size söyleyeyim; gerçekçi ve sıradan şeylerden kaçmak isteyen bir okuyucuysanız bu kitap tam size göre...
270 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Mezarımdan Yazıyorum, edebiyatın felsefeyle harmanlanmasıyla oluşmuş bir içeriğe sahip. Kitabın kahramanı Braz Cubas; doğumundan ölümüne kadar geçen tüm önemli anlarını, gel-gitlerle dolu düşüncelerini, farklı felsefi akımların (materyalizm, varoluşçuluk, oportünizm, faydacılık vs.) şekillendirdiği iç dünyasını sakınımsız bir iç döküşle mezarından okuyucusuna sunuyor.
Assis Brezilya'nın en büyük yazarı olarak görülüyor. 1881'de yazdığı bu olağanüstü metin tek başına yeterli, de Assis dünyanın uzak köşesinden Kafka'yı müjdeliyor ve kendi zamanının Avrupalı yazarlarının ötesinde bir anlatı zenginliği oluşturuyor. Okuyup esinlendiği yazarların etkilerini görmek mümkün; Shakespeare'in çıkmazları, Stendhal'ın kadın-erkek meseleleri, Lord Byron'ın mistisizmi, hatta adı geçmese de Kant'ın ahlak felsefesi metinde kendine yer bulur..
Size söyleyeyim; gerçekçi ve sıradan şeylerden kaçmak isteyen bir okuyucuysanız bu kitap tam size göre
Kitapla kalın
270 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
İsminden ne tahmin ediyorsanız o . Yazar öldükten sonra yazmış bu kitabı :)
Bütün kitap boyunca bitirmiş olduğu hayatına dair kısa bir bakış atan ve bu esnada hayata dair görüşlerini belirttiği bir kitap yazmış yazarımız. Yazarın ölümle başladığı yolculuk aslında tersten devam etmiyor hayatının en başından başlatıyor bizi ta ki öldüğü ana dek.
Tüm o bölümler ve satırlar boyunca yazılanlar, çok keyifli bir dille okunuyor.
Temelinde tüm istek ve arzulara, detaylara rağmen yaşamı basite indirgeyerek bize sunmasını sevdim.
İyi okumalar.
270 syf.
·Beğendi·7/10
Al kanka, oku kanka, tam senlik kanka, al karşim bizde okuruz gibi kafa ütüleyici birkaç ‘Kardeş’ yorumdan sonra dedim ki hadi okuyalım. Bir baktım ki tarihler 1881’i gösterdiğinde eserimiz kaleme alınmış. Dedim tamam. Çünkü bu eski kitaplarda nedense benzer bir yazım tadı var konular birbirinden ne kadar uzak olsa da yazım olarak aynı tadı alıyorum. Dönemden mi nedir? 1700 1800 yılları hakkında hislerim hep böyle açıkçası.
Anlatım tarzı için en kısa yoldan şöyle bir cümle kurmayı uygun gördüm. Yazarın bölümler arasında bu sıkıcı bölümdü hemen geçelim, bu üzücü bölüm bunu atlayın gibi cümleler kurması da garibime gitti ama bir o kadar da hoş ve samimi geldi. Tam olarak bunu yazabilirim yazarın anlatımı için. Hatta ara sıra deli olduğunu da düşünmedim değil. :)
Yazarın sürekli Peygamber Muhammed ya da son hatırladığıma göre -sayfa 245- Yüce Muhammed Aşkına benzeri hitaplar kullanması acaba Müslüman mıydı diye soru işaretlerini de aklıma getirmedi değil. Öncesi de birkaç yerde karşılaştım ama tam dikkatimi çekmemişti. Bu da dikkatimi çeken noktalardan birisi. Dini ne olursa olsun aslında dikkatimi çekme sebebi de diğerleri gibi kendi dinini yüceltip öbürlerini karalamaya çalışanlardan olmayıp insanlara hoşgörü ile yaklaşmış. Ellerine sağlık diyelim.
Kitabımız toplamda 160 bölümden oluşuyor. Güzel bir anlatım ve sıkmayacak şekilde ilerliyoruz. Gerçi nasıl sıkılalım ki, adam kendi bile sıkıcı yere gelince ‘Ben burda bitiriyorum kardeş, başka yere geçelim sıkıldım’ diye kendi kendine gaz verip devam ediyor. Tam 21. Yüzyıl kafasında eser yazmış adam, helal olsun.
Bunun dışında bugün yorgunluktan ölüyorum. Dün çekimler vardı, Cuma mezuniyet var ve gariptir ki haftaya da finalleri yapacağız. İstanbul Üniversitesi bu konuda da çığır açtı. Bugün cübbe almaya o yolu –ders olmadığı halde- gittim ve fena yorgunum. Bir kitap daha aradan çıkar mı diye gidip geldim ama artık uzansam dediğim için sizlere iyi akşamlar ve keyifli okumalar diliyorum..
270 syf.
·12 günde
İçerisindeki bölümlerden birinde yazarın da söylediği gibi kitap oldukça yavaş ilerliyor, sarhoş gibi yalpalayarak yürüyor. Bu sebeple okumak bazı kısımlarda sıkıcı olabiliyor. Ancak yazar kurgusunun hakkını vermiş. Gerçekten de mezarında yapacak hiçbir işi olmadığı için oturup kitap yazmış birinin satırlarını okuyor olduğumu hissettim. Bunda kitabın anlattığı ana bir hikaye olmayışının da etkisi var bana kalırsa. Aslında kahramanın başından geçenler anlatılıyor ama sanki karşınızda yaşlı bir amca oturmuş da size hayatıyla ilgili bir şeyler anlatıyormuş gibi dağınık ve samimi bir şekilde yazılmış. Yazarın da iddia ettiği gibi kurgusuyla da üslubuyla da sıra dışı bir roman.
270 syf.
·Beğendi·7/10
Altını çizdiğim o kadar fazla yer oldu ki, yazarın okuyucuyla sohbet ettiği , git gide neler olacağına dair merak uyandıran ve hepimizin kendinden bir parça bulacağı bir eser.
270 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10
Brás Cubas'ın hayat karşısında takındığı tavrı, isyanı, sahip oldukları ve hayal kırıklıklarını içeren bazen alçak gönüllülük bazen kibir kokan öz yaşam öyküsü.
Kendisi hislerini, yaşadıklarını eleştirilme korkusu olmaksızın apaçık bir şekilde okura sunmuştur. Bazen onda hata arayacak okura kızarken bir de bakarsınız kendi kusurunu kendi ortaya serer ve dalga geçer. Bu kitap sizi pembe bulutlardan indirip gerçeğin aynasında kendinize bakmanızı sağlar. Beni gülümsetmiştir. Sizi de gülümsetmesi dileğiyle..
"İnsan düşünen bir dizgi hatasıdır. Hayatın her dönemi, bir öncekini düzelten yeni bir basımdır ve her dönem, bir sonraki tarafından düzeltilecektir; ta ki nihai basım yapılana kadar."
Akşam karanlığı çöktü mü insan sabahın taze soluğunu boş yere arar.
Machado de Assis
Sayfa 165 - Jaguar Yayınları
İnsanın yaşlılığında gülünç duruma düşmesi, insan tabiatının son ve belki de en acı sürprizidir.
Machado de Assis
Sayfa 129 - Jaguar Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mezarımdan Yazıyorum
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
270
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056374326
Kitabın türü:
Çeviri:
Ertuğ Altınay
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Jaguar Kitap
Her yaşam biriciktir. Her yaşam öyküsü de öyle... Brás Cubas'ınki ise biraz daha biriciktir.
Ne de olsa, Latin Amerika edebiyatının en iyi romanlarından birinin kahramanıdır. Üstelik kendi hayatını ölümünden sonra anlatan bir karakterdir Brás Cubas. Sıkıcılığı bu dünyada bırakmıştır. Kendi hayatını neşe kalemi ve hüzün mürekkebiyle yazar. Bazen okurdan içtenlikle özür diler, bazense onu erdem budalası olmakla suçlar. Bir yandan, hata bulmak için yanıp tutuşan eleştirmenle dalga geçer, diğer taraftan kendi kitabının -okurun pek de hoşuna gitmeyecek- kusurunu bizzat kendisi ifşa eder. Sadece öz yaşam öyküsü değil, "sahici bir öz yaşam öyküsü"dür anlatılan. Çünkü ölmüştür ve dünyevi küçük hesapları yoktur. Yaşarken geliştirdiği küçük fikirleri ve kuramları vardır: Hüzün giderici bir yakı, Pencerelerin Denkliği Yasası, Faydalar Kuramı, İnsan Basımları Kuramı, İnsan Sefaletinin Birliği, ruh jeolojisine bir nevi giriş, kadınların ve erkeklerin dalkavukluk etme biçimleri veya mezar taşı yazılarının felsefesi...

Kuşkusuz her klasik roman biriciktir. Latin Amerika edebiyatının başyapıtlarından Mezarımdan Yazıyorum ise biraz daha biriciktir.

"Ah benim patavatsız, kör cahil sevgilim, bizi dünyanın hâkimi kılan yeteneğimiz budur: Geçmişi yeniden kurmak. Böylece kanılarımızın değişkenliğini, sevgilerimizin beyhudeliğini kanıtlamış oluruz. Pascal, insanın düşünen bir kamış olduğunu söylemiş. Yanlış... İnsan düşünen bir dizgi hatasıdır. Hayatın her dönemi, bir öncekini düzelten yeni bir basımdır ve her dönem, bir sonraki tarafından düzeltilecektir; ta ki nihai basım yapılana kadar, ki yayımcı bu basımı kurtlara adamıştır."

"Assis, Latin Amerika'nın şimdiye dek çıkardığı en büyük yazar..."
-Susan Sontag-

"Machado de Assis, bir çeşit mucize..."
-Harold Bloom-

"Büyük bir ironi sanatçısı ve trajik bir komedyen..."
-Philip Roth-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 163 okur

 • G.
 • Platychan
 • Erci
 • Murat
 • Ezgi Ceren ÇELEN
 • Mert Emir
 • Tuğçe Sena Mantar
 • Sinan Akbaş
 • Ozan
 • Dilara Erdem

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%43.5
25-34 Yaş
%30.4
35-44 Yaş
%13
45-54 Yaş
%8.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%4.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63.2
Erkek
%36.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%10 (6)
9
%20 (12)
8
%31.7 (19)
7
%21.7 (13)
6
%5 (3)
5
%6.7 (4)
4
%3.3 (2)
3
%1.7 (1)
2
%0
1
%0