Mezarından Kalkan Şehit - Mutallaka

10,0/10  (3 Oy) · 
8 okunma  · 
3 beğeni  · 
724 gösterim
Hüseyin Rahmi'nin "en sevdiğim romanım" dediği Mezarından Kalkan Şehit, materyalist bir gencin, şehir efsaneleriyle mücadelesini anlatıyor. İstanbul'un gündelik hayatından, siyasi tartışmalardan sıkılan Şevki, eski bir dostunun Kartal'daki kır evine misafir olarak gider. Bölge halkınca Cinli Köşk olarak bilinen, "duvarına sürtünenin bile çarpıldığı" eski bir köşkün sırrını çözmeye çalışırken bu evin sakinleriyle tanışır ve bir süre sonra bu tekinsiz köşke damat olarak girer.

Anlatılanlara göre, Sarıkamış Harekâtı'nda şehit düşen evin büyük oğlu, cuma geceleri torununu kaybetmenin üzüntüsüyle aklını yitirmiş olan büyükanneyi ziyaret etmektedir. Üstelik bu ziyaretin başka şahitleri de vardır. Peri masallarına inanmayan Şevki, bu hikâyenin aslını öğrenmek için araştırmalara başlar.

Yer yer polisiye öğeler barındıran ve Mehmet Kaplan'ın "Meraklı bir vakaya dayanan bir sır romanıdır," diye tanımladığı eserde yazar, okuyucunun merakını son ana kadar diri tutmayı başarıyor.

Mutallaka ise ilk mektup romanlarımızdan biri. Yazarın "evliliğimden sonra doğacak kızımın kayınvalidesi olacak kadına ithaf ediyorum," dediği bu kısa romanda, sonu gelmeyen gelin-kaynana kavgaları konu ediliyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  244
 • ISBN:
  9786051410029
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şevket Erciyas 
21 Nis 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sarıkamış harekatında şehit düşen evin büyük oğlu, cuma geceleri torununu kaybetmenin üzüntüsü ile aklını yitirmiş olan büyük anneyi ziyaret etmektedir.üstelik bu ziyaretin başka tanıklarından vardır. Peri masallarına inanmayan maddiyundan olan şevki, bu hikayenin aslını öğrenmek için araştırmalara başlar. Olaylar bir bilmeceyi andırır şekilde güzel kurgulanmış. Son derece akıcı elinizden birakamayacaksiniz eminim. Kitabın ikinci kisminda ise, mektup biraz roman havasında verilmiş yaklaşık 30 sayfa o da oldukça hoştu. Gelin kaynana kavgalarını konu edinmiş.

Kitaptan 1 Alıntı

Şevket Erciyas 
 21 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Şehit ne vakitleri geliyor?"
"Gece yarısından sonra."
"Şehit düştüğü asker urbasıyla."
Saf adam o kadar itminanla söylüyordu ki iddia ettiği kanaatin yalnız dilinde değil,kalbinde de kuvvetli bir imanla titrediğini hissediyordum. Bu ihtiyar köylü ,yalan söylemiyordu. Fakat şüphesiz o aldanmıştı. Ben ,münevver bir şehirli, o kadar kolay aldanamazdım. Köylü nasıl aldanmış,aldatılmıştı? Ne yolda bir vaka karşısında kalıp da garabeti geçemeyecek böyle yanlış bir zehaba kapılmıştı?

Mezarından Kalkan Şehit - Mutallaka, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 39 - Everest)Mezarından Kalkan Şehit - Mutallaka, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 39 - Everest)