Mezarlarınıza Tüküreceğim

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.044
Gösterim
Adı:
Mezarlarınıza Tüküreceğim
Baskı tarihi:
Eylül 2002
Sayfa sayısı:
127
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758607303
Kitabın türü:
Orijinal adı:
J'irai Cracher Sur Vos Tombers
Çeviri:
Bal Onaran
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Mezarlarınıza Tüküreceğim
Mezarlarınıza Tüküreceğim
Bu roman ilk kez 1946'da Vernon Sulivan takma adıyla yazıldı. Ve 1949'da "ahlaki değerlere hakaret" ettiği gereçeksiyle yasaklandı. Nedeni, erotizmin "aşırı" gerçekçi bir biçimde betimlenmesiydi. 1940'lı yılların başında Amerika'da yaşanan ırkçılık, şiddet ve hoşgörüsüzlükle dalgasını geçen Mezarlarınıza Tüküreceğim, döneminin ve 20. yüzyılın en ünlü ve çarpıcı romanlarından biridir.

Boris Vian, pek çok yazardan beklenen "duyuları ateşleyici" bir üsluba sahip değildir. Vian'ın üslubu, romanlarında alçak sesle duyulabilen bir müziğin içinde gizlidir. Mezarlarınıza Tüküreceğim, bu müziğin seslendirildiği bir kara roman pastişidir...
(Arka Kapak)
Her kitabı okuduktan sonra bir düşünceye ya da bir karara varırsınız . Ama bu kitabı bitirdiğim an kendime şu soruyu sordum : Niçin bu kitabı okudum ?
Bir boşlukta hissediyorsunuz kendinizi kitap bitince . Sanki sıfır noktasındasınız ..


Lee Anderson , kitabımızın baş kahramanı . Alkolik, yaşları 10-15 arasında değişen kızlarla ilişkiye giren, cinayete kadar giden "vahşet demek daha doğru olur .." , hayattan pek de bir beklentisi olmayan bir adam ...

Yeri geliyor; gözyaşları, çaresiz titremeler ve yalvarmalar Dolar denilen paranın yanında zerre kadar bir anlam ifade etmiyor ..
Siyah ile beyaz arasındaki tartışmaya değiniliyor kitabın bir noktasında , fakat yaklaşım oldukça nesnel aktarılmış okuyucuya ..

"Dipnot: Kitap, zamanında ahlaki değerlere aykırı bulunduğu için yasaklanmış..
Okurken de göreceğiniz üzere yaşları 10 ile 15 arasında değişen kızlarla seksten cinayete kadar birçok şey barındıran bir kitap .. "

Şahsi fikrime gelecek olursak .. Bence şu anda da yasaklanmalı .

" Bir alıntı : Lee Anderson bu iki kadına, hatta bize de, hayatımızda görüp görebileceğimiz en büyük şiddeti tattırmaktan kendini alıkoyamaz. Tam bir intikam makinesidir. O, adeta bir bıçaktır; Nash'i de onun bileği taşıdır. Bir insanın, aslında iyi bir insanın, öfke ve intikam duygusuyla nasıl hayvanımsı bir varlığa dönüşebileceğinin romanıdır Mezarlarınıza Tüküreceğim .. "
Boris Vian'ın bazı kitaplarını listelerde görüyordum. Mezarlarınıza Tüküreceğim 'i de buna istinaden alarak başladım.

Genellikle arka kapak okumadan kitaba başlarım; konuyu merak etmem. Duymuşluğum varsa zaten onun bir şekilde gideri vardır. :) Neyse başlangıçta kitap zannımca ırkçılığı konu alacak diyordum. Ama birden bire ne olduysa roman çok farklılaştı.

Direk konuya girmeden yazarın dilinin çok iyi olduğunu söylemeliyim. Akıcı, karşılıklı konuşmalar çoğunlukta, heyecanlı, sürükleyici ve merak uyandırıcı bir roman. İlk kez Boris Vian okudum.

Konuya geçersek ırkçılık kaynaklı şiddet diyebilirim. Siyah bir adamın hıncını küçük beyaz kızlardan alması. Resmen korku, şiddet ve erotizm aşırı şekilde tavan. İçeriğine girmeden kitabı bitirince arka kapağı okumak istedim. Nasıl bu kadar bariz erotizm dolu ? Meğerse kitap 1949' da " ahlaki değerlere hakaret" ettiği gerekçesiyle yasaklanmış. Nedeni ise erotizmin " aşırı " gerçekçi bir betimlenmesi. Bu yazılanları görünce dedim harbiden normal. Geçmişte ve bazen günümüzde hala siyah, beyaz ayrımı yapılmakta. Konu olarak direk bunu hedefe almış aslında yazar. Final ise çok beğendim. Sağ gösterip sol vurmak sanırım budur.

Irkçılık, pedofili, erotizm, kin, kıskançlık, hoşgörüsüzlük, ahlaksızlık gayet net anlatılmış. Bir filme de benziyor; hatta isim benzerliği de var ama Mezarına Tüküreceğim isimli filmle pek alakası yok. Aslında tam filmlik bir eser. Filme de uyarlanmış. Link olarak tanıtımı da ( https://www.youtube.com/watch?v=UDyIhl_2qrw ) Yazar filmin galasında kalp krizi geçirerek ölmüş.

Konu olarak tavsiye etmem ama farklı bir okuma türü ve konusu için tavsiye edilebilir. Oldukça rahatsız edici ancak bir o kadar da kendini okutan bir kitap.128 sayfalık bir eser. 1-2 günde biteceğinize inanıyorum.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.361 Oy)19.130 beğeni43.592 okunma3.028 alıntı183.824 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.589 Oy)8.868 beğeni28.842 okunma851 alıntı140.295 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.492 Oy)8.082 beğeni22.906 okunma850 alıntı90.322 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.322 Oy)9.288 beğeni25.771 okunma1.847 alıntı119.405 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.051 Oy)6.401 beğeni16.900 okunma2.773 alıntı86.444 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.443 Oy)3.942 beğeni13.036 okunma1.245 alıntı53.318 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.683 Oy)5.789 beğeni19.757 okunma849 alıntı101.737 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.761 Oy)13.477 beğeni34.693 okunma3.453 alıntı146.776 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.603 Oy)9.109 beğeni25.459 okunma1.535 alıntı127.409 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.504 Oy)7.914 beğeni21.472 okunma4.029 alıntı130.081 gösterim
Irkçılık ve intikamla ilgili yazılmış en gerçekçi romanlardan gerçekçiliği yer yer rahatsız edebiliyor. Kendi adıma Lee Anderson'a kızmakla sempati duymak arasında gidip geldim. Anlatımı son derece sürükleyici son ana kadar neler olacağını kestiremeden okudum. Akılda kalıcı ve etkileyici bir kitap
romanın içeriğine diyecek bir sözlüm yok. Bence okunması hakkında fikir sahibi olunması gereken bir kitap. Ancak eleştirim yayınevine. ithaki yayınlarından çıkan bu kitabın çevirisi güzel değil, google translate üzerinden çevrilmiş gibi ve yazım hataları da söz konusu. Naçizane tavsiyem farklı bir yayınevi baskısını okumanızdır.
Arka kapak tanıtımında yer alan "Kara Roman" tanımlamasını boşa çıkarmayan, okumaya başladığınız andan itibaren sizi etkisiyle sarmalayan Boris Vian yapıtı...
+18 ciddi erotizm içeriyor Bir intikam hikayesi anlatılıyor bir dönem amerikan gençliğinin ilişklerini anlatıyor da denebilir.Kahramanın ne yapacağına neler olacağını kestirmek zor hayatını intikam almak üzerine kurmuş bir yalanı yaşayan amacına ulaşmak için yapmayacağı şey yok
İlginç geldi. Bir iki şey beklediğim gibi çıkmadı ve kafa karıştırdı. Lee'yi beyaz adam diye düşünürken siyahi olduğuna dair bir dürtükleme geldi sonra beyaz olduğu kesinleşti. Lou'yu ne ara öldürdü anladım. Garipti.
Amerikan halkının zaferi ile bitse yasaklanmazdı belki de. Zenci kökenli bir beyazın intikamı. Gerçek suçluyu üreme (cinsellik) olarak gören ve sömürü üzerine krallık oluşturmuş zengin Amerikanların kızlarından intikam alan bir adam. Sonunda bir ölüyü asarak cezalandıran aciz bir sistem.
Bu kitabı yıllar önce okumuştum..Ne ararsan var.Gayet normal bir yaşam süren Lee nasılda canavarlaştı!Boris'in bu eseri sinemaya uyarlanıyor ve Boris filminin galasında kalp krizi geçirerek ölüyor.Beklenmedik bir son;hem kitap hem de yazarın hayatı için.
Şimdi ilginç bir giriş olacak belki ama "kanım dondu!" resmen. Ailelerinden ayrı yaşasalar ve kendi istekleriyle bile olsa 15 yaşındaki kız çocuklarıyla cinsel ilişkileye giren, zenci kardeşi ırkçılar tarafından öldürüldüğü için beyazlardan bu şekilde intikam almak isteyen beyaz tenli bir zencinin hikayesini okuyoruz. Bay Vian ellerini sanatın her tonuna bulaştırmış ve genç yaşında, üstelik kendi kitabının film galasında kalp krizinden ölmüş bir yazar. Fakat bu bilgi, yazarın kitaptaki bu öfke seviyesine nasıl geldiğini ve o öfkeye rağmen kendini neden 'her türden adaleti sağlamak zorunda' hissettiğini anlamam için yeterli olmadı. En kısa zamanda neredeyse bu kitap kadar beğenilmiş olan "Günlerin Köpüğü" kitabını okumayı istiyorum. Boris Vian ile tanıştığım için mutluyum, siz de tanışın isterim. =)
Çevirisinde çok fazla hatalar olmasına rağmen yeraltı edebiyatının seçkini Boris Vian kendini her daim okutturan bir kalemi varmış.Bu kitabını da az önce andığım olumsuzluğa rağmen çok iyi buldum.
Bu roman ilk kez 1946'da Vernon Sulivan takma adıyla yazıldı. Ve 1949'da "ahlaki değerlere hakaret" ettiği gereçeksiyle yasaklandı. Nedeni, erotizmin "aşırı" gerçekçi bir biçimde betimlenmesiydi. Lee Anderson abisinin ölümü dolayısıyla beyazlardan intikam peşinde olan bir kitapçıdır. Amerika'da yaşanan ırkçılık ve şiddete yönelik ağır eleştirilerin olduğu ve Amerikan sistemiyle adeta dalga geçen bir kitaptır. Boris vian'ın en sert kitabı olduğunu söylemekte yarar var. "Köyün insanları onu yine de astılar. Çünkü o bir zenciydi"
Birkaç dakika sonra yanıma geldi .

"Gidelim, " dedi, "buradan gidelim, siyahlar için bu dünyada adaletin zamanı henüz gelmedi .. "
Boris Vian
Sayfa 52 - İthaki Yayınları, 7.Basım
"Parfümünüzü değiştirmişsiniz , Lou."
"Evet. Hoşunuza gitmedi mi ?"
"Yoo, çok hoş. Ama biliyorsunuz ki bu yapılmaz."
"Nedir yapılmayan ?"
"Parfüm değiştirmek kurallara göre değil. Gerçek, şık bir hanım hep aynı parfümü sürer."
"Bunu da nereden çıkardınız ?"
"Herkes bilir. Bu eski bir Fransız kuralıdır."
"Biz Fransız değiliz ."
"O halde, neden Fransız parfümü kullanıyorsunuz ?"
"En iyisi Fransız parfümüdür de ondan ."
"Mutlaka, ama bir kurala uydunuz mu hepsine uymanız gerekir ."
Boris Vian
Sayfa 67 - İthaki Yayınları, 7.Basım
Aptalca bir plan; ama en başarılı planlar aptalca olan planlardır.
Boris Vian
Sayfa 103 - İthaki Yayınları
"Bana kızdınız mı? Dün akşam için özür dilerim. "
"Sanırım elinizde olmayan bir şey bu. Böyle doğmuşsunuz. "
"Hayır. Böyle oldum. "
"Hikayeleriniz beni ilgilendirmiyor. "
"Hikayelerimle ilgilenebilecek yaşta değilsiniz henüz. "
Boris Vian
Sayfa 82 - İthaki Yayınları, 7.Basım
.. ama bu oğlan araba kullanmasını bilmiyordu . Kontağı ilk çevirişte motoru çalıştırmak için insanın kendisinden bir şey vermesi gerekir .
Boris Vian
Sayfa 55 - İthaki Yayınları, 7.Basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mezarlarınıza Tüküreceğim
Baskı tarihi:
Eylül 2002
Sayfa sayısı:
127
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758607303
Kitabın türü:
Orijinal adı:
J'irai Cracher Sur Vos Tombers
Çeviri:
Bal Onaran
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Mezarlarınıza Tüküreceğim
Mezarlarınıza Tüküreceğim
Bu roman ilk kez 1946'da Vernon Sulivan takma adıyla yazıldı. Ve 1949'da "ahlaki değerlere hakaret" ettiği gereçeksiyle yasaklandı. Nedeni, erotizmin "aşırı" gerçekçi bir biçimde betimlenmesiydi. 1940'lı yılların başında Amerika'da yaşanan ırkçılık, şiddet ve hoşgörüsüzlükle dalgasını geçen Mezarlarınıza Tüküreceğim, döneminin ve 20. yüzyılın en ünlü ve çarpıcı romanlarından biridir.

Boris Vian, pek çok yazardan beklenen "duyuları ateşleyici" bir üsluba sahip değildir. Vian'ın üslubu, romanlarında alçak sesle duyulabilen bir müziğin içinde gizlidir. Mezarlarınıza Tüküreceğim, bu müziğin seslendirildiği bir kara roman pastişidir...
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 184 okur

 • Su
 • Seyhbani
 • Sevgi Özdil
 • Eylem KÖSE
 • meltem kölemen
 • Derya
 • Ben Skoer
 • Ferhat Uludere
 • Tuğçe Özbay
 • Emre Alemdar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.4
14-17 Yaş
%1.3
18-24 Yaş
%15.4
25-34 Yaş
%30.8
35-44 Yaş
%38.5
45-54 Yaş
%5.1
55-64 Yaş
%2.6
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%52.4
Erkek
%47.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%14.3 (9)
9
%12.7 (8)
8
%36.5 (23)
7
%12.7 (8)
6
%14.3 (9)
5
%1.6 (1)
4
%7.9 (5)
3
%0
2
%0
1
%0