Mezarlarınıza Tüküreceğim

7,8/10  (39 Oy) · 
101 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.161 gösterim
Bu roman ilk kez 1946'da Vernon Sulivan takma adıyla yazıldı. Ve 1949'da "ahlaki değerlere hakaret" ettiği gereçeksiyle yasaklandı. Nedeni, erotizmin "aşırı" gerçekçi bir biçimde betimlenmesiydi. 1940'lı yılların başında Amerika'da yaşanan ırkçılık, şiddet ve hoşgörüsüzlükle dalgasını geçen Mezarlarınıza Tüküreceğim, döneminin ve 20. yüzyılın en ünlü ve çarpıcı romanlarından biridir.

Boris Vian, pek çok yazardan beklenen "duyuları ateşleyici" bir üsluba sahip değildir. Vian'ın üslubu, romanlarında alçak sesle duyulabilen bir müziğin içinde gizlidir. Mezarlarınıza Tüküreceğim, bu müziğin seslendirildiği bir kara roman pastişidir...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2002
 • Sayfa Sayısı:
  127
 • ISBN:
  9789758607303
 • Orijinal Adı:
  J'irai Cracher Sur Vos Tombers
 • Çeviri:
  Bal Onaran
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
A juez 
 26 Ağu 17:14 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Her kitabı okuduktan sonra bir düşünceye ya da bir karara varırsınız . Ama bu kitabı bitirdiğim an kendime şu soruyu sordum : Niçin bu kitabı okudum ?
Bir boşlukta hissediyorsunuz kendinizi kitap bitince . Sanki sıfır noktasındasınız ..


Lee Anderson , kitabımızın baş kahramanı . Alkolik, yaşları 10-15 arasında değişen kızlarla ilişkiye giren, cinayete kadar giden "vahşet demek daha doğru olur .." , hayattan pek de bir beklentisi olmayan bir adam ...

Yeri geliyor; gözyaşları, çaresiz titremeler ve yalvarmalar Dolar denilen paranın yanında zerre kadar bir anlam ifade etmiyor ..
Siyah ile beyaz arasındaki tartışmaya değiniliyor kitabın bir noktasında , fakat yaklaşım oldukça nesnel aktarılmış okuyucuya ..

"Dipnot: Kitap, zamanında ahlaki değerlere aykırı bulunduğu için yasaklanmış..
Okurken de göreceğiniz üzere yaşları 10 ile 15 arasında değişen kızlarla seksten cinayete kadar birçok şey barındıran bir kitap .. "

Şahsi fikrime gelecek olursak .. Bence şu anda da yasaklanmalı .

" Bir alıntı : Lee Anderson bu iki kadına, hatta bize de, hayatımızda görüp görebileceğimiz en büyük şiddeti tattırmaktan kendini alıkoyamaz. Tam bir intikam makinesidir. O, adeta bir bıçaktır; Nash'i de onun bileği taşıdır. Bir insanın, aslında iyi bir insanın, öfke ve intikam duygusuyla nasıl hayvanımsı bir varlığa dönüşebileceğinin romanıdır Mezarlarınıza Tüküreceğim .. "

insan_okur 
 18 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Boris Vian'ın bazı kitaplarını listelerde görüyordum. Mezarlarınıza Tüküreceğim 'i de buna istinaden alarak başladım.

Genellikle arka kapak okumadan kitaba başlarım; konuyu merak etmem. Duymuşluğum varsa zaten onun bir şekilde gideri vardır. :) Neyse başlangıçta kitap zannımca ırkçılığı konu alacak diyordum. Ama birden bire ne olduysa roman çok farklılaştı.

Direk konuya girmeden yazarın dilinin çok iyi olduğunu söylemeliyim. Akıcı, karşılıklı konuşmalar çoğunlukta, heyecanlı, sürükleyici ve merak uyandırıcı bir roman. İlk kez Boris Vian okudum.

Konuya geçersek ırkçılık kaynaklı şiddet diyebilirim. Siyah bir adamın hıncını küçük beyaz kızlardan alması. Resmen korku, şiddet ve erotizm aşırı şekilde tavan. İçeriğine girmeden kitabı bitirince arka kapağı okumak istedim. Nasıl bu kadar bariz erotizm dolu ? Meğerse kitap 1949' da " ahlaki değerlere hakaret" ettiği gerekçesiyle yasaklanmış. Nedeni ise erotizmin " aşırı " gerçekçi bir betimlenmesi. Bu yazılanları görünce dedim harbiden normal. Geçmişte ve bazen günümüzde hala siyah, beyaz ayrımı yapılmakta. Konu olarak direk bunu hedefe almış aslında yazar. Final ise çok beğendim. Sağ gösterip sol vurmak sanırım budur.

Irkçılık, pedofili, erotizm, kin, kıskançlık, hoşgörüsüzlük, ahlaksızlık gayet net anlatılmış. Bir filme de benziyor; hatta isim benzerliği de var ama Mezarına Tüküreceğim isimli filmle pek alakası yok. Aslında tam filmlik bir eser. Filme de uyarlanmış. Link olarak tanıtımı da ( https://www.youtube.com/watch?v=UDyIhl_2qrw ) Yazar filmin galasında kalp krizi geçirerek ölmüş.

Konu olarak tavsiye etmem ama farklı bir okuma türü ve konusu için tavsiye edilebilir. Oldukça rahatsız edici ancak bir o kadar da kendini okutan bir kitap.128 sayfalık bir eser. 1-2 günde biteceğinize inanıyorum.

Lüzumsuz Adam 
 27 Nis 10:10 · 9/10 puan

romanın içeriğine diyecek bir sözlüm yok. Bence okunması hakkında fikir sahibi olunması gereken bir kitap. Ancak eleştirim yayınevine. ithaki yayınlarından çıkan bu kitabın çevirisi güzel değil, google translate üzerinden çevrilmiş gibi ve yazım hataları da söz konusu. Naçizane tavsiyem farklı bir yayınevi baskısını okumanızdır.

Lizge Tekin 
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Irkçılık ve intikamla ilgili yazılmış en gerçekçi romanlardan gerçekçiliği yer yer rahatsız edebiliyor. Kendi adıma Lee Anderson'a kızmakla sempati duymak arasında gidip geldim. Anlatımı son derece sürükleyici son ana kadar neler olacağını kestiremeden okudum. Akılda kalıcı ve etkileyici bir kitap

Gül Sağlık 
31 Mar 20:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 4/10 puan

İlginç geldi. Bir iki şey beklediğim gibi çıkmadı ve kafa karıştırdı. Lee'yi beyaz adam diye düşünürken siyahi olduğuna dair bir dürtükleme geldi sonra beyaz olduğu kesinleşti. Lou'yu ne ara öldürdü anladım. Garipti.

Can SEYHAN 
 09 Mar 14:58 · Kitabı okudu · 5/10 puan

+18 ciddi erotizm içeriyor Bir intikam hikayesi anlatılıyor bir dönem amerikan gençliğinin ilişklerini anlatıyor da denebilir.Kahramanın ne yapacağına neler olacağını kestirmek zor hayatını intikam almak üzerine kurmuş bir yalanı yaşayan amacına ulaşmak için yapmayacağı şey yok

bibliyofil_cas 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Arka kapak tanıtımında yer alan "Kara Roman" tanımlamasını boşa çıkarmayan, okumaya başladığınız andan itibaren sizi etkisiyle sarmalayan Boris Vian yapıtı...

Mehmet Kesdal 
 22 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı yıllar önce okumuştum..Ne ararsan var.Gayet normal bir yaşam süren Lee nasılda canavarlaştı!Boris'in bu eseri sinemaya uyarlanıyor ve Boris filminin galasında kalp krizi geçirerek ölüyor.Beklenmedik bir son;hem kitap hem de yazarın hayatı için.

Gün İlke Yıldırım 
15 Ağu 14:20 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Şimdi ilginç bir giriş olacak belki ama "kanım dondu!" resmen. Ailelerinden ayrı yaşasalar ve kendi istekleriyle bile olsa 15 yaşındaki kız çocuklarıyla cinsel ilişkileye giren, zenci kardeşi ırkçılar tarafından öldürüldüğü için beyazlardan bu şekilde intikam almak isteyen beyaz tenli bir zencinin hikayesini okuyoruz. Bay Vian ellerini sanatın her tonuna bulaştırmış ve genç yaşında, üstelik kendi kitabının film galasında kalp krizinden ölmüş bir yazar. Fakat bu bilgi, yazarın kitaptaki bu öfke seviyesine nasıl geldiğini ve o öfkeye rağmen kendini neden 'her türden adaleti sağlamak zorunda' hissettiğini anlamam için yeterli olmadı. En kısa zamanda neredeyse bu kitap kadar beğenilmiş olan "Günlerin Köpüğü" kitabını okumayı istiyorum. Boris Vian ile tanıştığım için mutluyum, siz de tanışın isterim. =)

Kitaptan 24 Alıntı

A juez 
 26 Ağu 11:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Birkaç dakika sonra yanıma geldi .

"Gidelim, " dedi, "buradan gidelim, siyahlar için bu dünyada adaletin zamanı henüz gelmedi .. "

Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian (Sayfa 52 - İthaki Yayınları, 7.Basım)Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian (Sayfa 52 - İthaki Yayınları, 7.Basım)
A juez 
26 Ağu 12:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Parfümünüzü değiştirmişsiniz , Lou."
"Evet. Hoşunuza gitmedi mi ?"
"Yoo, çok hoş. Ama biliyorsunuz ki bu yapılmaz."
"Nedir yapılmayan ?"
"Parfüm değiştirmek kurallara göre değil. Gerçek, şık bir hanım hep aynı parfümü sürer."
"Bunu da nereden çıkardınız ?"
"Herkes bilir. Bu eski bir Fransız kuralıdır."
"Biz Fransız değiliz ."
"O halde, neden Fransız parfümü kullanıyorsunuz ?"
"En iyisi Fransız parfümüdür de ondan ."
"Mutlaka, ama bir kurala uydunuz mu hepsine uymanız gerekir ."

Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian (Sayfa 67 - İthaki Yayınları, 7.Basım)Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian (Sayfa 67 - İthaki Yayınları, 7.Basım)
A juez 
26 Ağu 15:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Aptalca bir plan; ama en başarılı planlar aptalca olan planlardır.

Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian (Sayfa 103 - İthaki Yayınları)Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian (Sayfa 103 - İthaki Yayınları)
A juez 
26 Ağu 14:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Bana kızdınız mı? Dün akşam için özür dilerim. "
"Sanırım elinizde olmayan bir şey bu. Böyle doğmuşsunuz. "
"Hayır. Böyle oldum. "
"Hikayeleriniz beni ilgilendirmiyor. "
"Hikayelerimle ilgilenebilecek yaşta değilsiniz henüz. "

Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian (Sayfa 82 - İthaki Yayınları, 7.Basım)Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian (Sayfa 82 - İthaki Yayınları, 7.Basım)
A juez 
26 Ağu 12:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

.. ama bu oğlan araba kullanmasını bilmiyordu . Kontağı ilk çevirişte motoru çalıştırmak için insanın kendisinden bir şey vermesi gerekir .

Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian (Sayfa 55 - İthaki Yayınları, 7.Basım)Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian (Sayfa 55 - İthaki Yayınları, 7.Basım)
A juez 
26 Ağu 13:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Gitar çalma ve şarkı söyleme akışkanlığından olsa gerek ."
"Hayır," dedi. "Sizin gibi bir gitarist ve şarkıcı dinlemedim . Sizin sesinize benzer bir sesle şarkılar söylendiğini, evet .. orada .. Haiti'de duydum. Siyahlardan. "
"Bunu bir iltifat kabul ediyorum. Dünyanın en iyi müzisyenleridir. "
"Saçmalamayın! "
"Amerikan müziği onlardan çıkmıştır," dedim.
"Sanmıyorum! Büyük dans orkestralarının hepsi beyazlardan oluşur ."
"Elbette, siyahların ortaya çıkardıklarını beyazlar konumları dolayısıyla daha iyi 'işlemişlerdir. ' "
"Haklı olduğunuzu sanmıyorum. "
"Büyün büyük besteciler siyahtır. Duke Ellington, örneğin. "
"Hayır, Gershwin, Kern, hepsi. "
"Hepsi de Avrupalı göçmenlerdir," dedim. "En yetenekliler mutlaka. Gershwin'in müziğinde başka yerden kopya edilmemiş, değiştirilmemiş yA da düzenlenmemiş bir tek ilginç geçiş bulamazsınız. Rhapsody'in Blue'da da bulamayacağınıza bahse girerim. "
"Tuhafsınız, " dedi. "Siyahlardan nefret ederim. "
"Siz de diğerleri gibisiniz, " dedim. "Sizin dışınızda herkesin keşfettiği şeylerden övünmeyi seviyorsunuz ."
"Ne demek istediğinizi anlayamadım. "
"Seyahat etmeniz gerek," dedim. "Biliyorsunuz ki ne sinemayı, ne otomobili, ne naylon çorapları, ne at yarışlarını, ne de caz müziğini Beyaz Amerikalılar tek başlarına bulmuşlardır. "
"Başka şeylerden bahsedelim, " dedi Lou. "Fazla kitap okuyorsunuz, bütün neden bu. "

Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian (Sayfa 72 - İthaki Yayınları, 7.Basım)Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian (Sayfa 72 - İthaki Yayınları, 7.Basım)
A juez 
25 Ağu 11:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Ne kadardır buradasınız ? "
"Beş yıl," dedi . "Ve önümde beş yıl daha var ."
"Sonra ?"
"Amma meraklısınız ."
"Sizin hatanız. Neden hala beş yıl diyorsunuz ? Size bir şey sormadım ki. "

Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian (Sayfa 8 - İthaki Yayınları , 7. Baskı)Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian (Sayfa 8 - İthaki Yayınları , 7. Baskı)
A juez 
26 Ağu 10:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Lee, size tapıyorum. "
"Öyle olması gerek! " dedim .

Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian (Sayfa 44 - İthaki Yayınları, 7.basım)Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian (Sayfa 44 - İthaki Yayınları, 7.basım)
A juez 
26 Ağu 11:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kafası hala Tanrı'ya ve iyiliğe dair önyargılarla doluydu.
Tom fazla namusluydu, bu da onun sonu olacaktı . Sanıyordu ki iyilik yapmakla iyilik bulunur, oysa böyle bir şey olsa bile, bu sadece bir rastlantıdır. Önemli olan tek şey vardır ; o da öç almak, hem de fazlasıyla .

Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian (Sayfa 52 - İthaki Yayınları, 7.Basım)Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian (Sayfa 52 - İthaki Yayınları, 7.Basım)
3 /