Mezarlarınıza Tüküreceğim

7,8/10  (36 Oy) · 
84 okunma  · 
19 beğeni  · 
978 gösterim
Bu roman ilk kez 1946'da Vernon Sulivan takma adıyla yazıldı. Ve 1949'da "ahlaki değerlere hakaret" ettiği gereçeksiyle yasaklandı. Nedeni, erotizmin "aşırı" gerçekçi bir biçimde betimlenmesiydi. 1940'lı yılların başında Amerika'da yaşanan ırkçılık, şiddet ve hoşgörüsüzlükle dalgasını geçen Mezarlarınıza Tüküreceğim, döneminin ve 20. yüzyılın en ünlü ve çarpıcı romanlarından biridir.

Boris Vian, pek çok yazardan beklenen "duyuları ateşleyici" bir üsluba sahip değildir. Vian'ın üslubu, romanlarında alçak sesle duyulabilen bir müziğin içinde gizlidir. Mezarlarınıza Tüküreceğim, bu müziğin seslendirildiği bir kara roman pastişidir...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2002
 • Sayfa Sayısı:
  127
 • ISBN:
  9789758607303
 • Orijinal Adı:
  J'irai Cracher Sur Vos Tombers
 • Çeviri:
  Bal Onaran
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
 18 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Boris Vian'ın bazı kitaplarını listelerde görüyordum. Mezarlarınıza Tüküreceğim 'i de buna istinaden alarak başladım.

Genellikle arka kapak okumadan kitaba başlarım; konuyu merak etmem. Duymuşluğum varsa zaten onun bir şekilde gideri vardır. :) Neyse başlangıçta kitap zannımca ırkçılığı konu alacak diyordum. Ama birden bire ne olduysa roman çok farklılaştı.

Direk konuya girmeden yazarın dilinin çok iyi olduğunu söylemeliyim. Akıcı, karşılıklı konuşmalar çoğunlukta, heyecanlı, sürükleyici ve merak uyandırıcı bir roman. İlk kez Boris Vian okudum.

Konuya geçersek ırkçılık kaynaklı şiddet diyebilirim. Siyah bir adamın hıncını küçük beyaz kızlardan alması. Resmen korku, şiddet ve erotizm aşırı şekilde tavan. İçeriğine girmeden kitabı bitirince arka kapağı okumak istedim. Nasıl bu kadar bariz erotizm dolu ? Meğerse kitap 1949' da " ahlaki değerlere hakaret" ettiği gerekçesiyle yasaklanmış. Nedeni ise erotizmin " aşırı " gerçekçi bir betimlenmesi. Bu yazılanları görünce dedim harbiden normal. Geçmişte ve bazen günümüzde hala siyah, beyaz ayrımı yapılmakta. Konu olarak direk bunu hedefe almış aslında yazar. Final ise çok beğendim. Sağ gösterip sol vurmak sanırım budur.

Irkçılık, pedofili, erotizm, kin, kıskançlık, hoşgörüsüzlük, ahlaksızlık gayet net anlatılmış. Bir filme de benziyor; hatta isim benzerliği de var ama Mezarına Tüküreceğim isimli filmle pek alakası yok. Aslında tam filmlik bir eser. Filme de uyarlanmış. Link olarak tanıtımı da ( https://www.youtube.com/watch?v=UDyIhl_2qrw ) Yazar filmin galasında kalp krizi geçirerek ölmüş.

Konu olarak tavsiye etmem ama farklı bir okuma türü ve konusu için tavsiye edilebilir. Oldukça rahatsız edici ancak bir o kadar da kendini okutan bir kitap.128 sayfalık bir eser. 1-2 günde biteceğinize inanıyorum.

Lüzumsuz Adam 
 27 Nis 10:10 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

romanın içeriğine diyecek bir sözlüm yok. Bence okunması hakkında fikir sahibi olunması gereken bir kitap. Ancak eleştirim yayınevine. ithaki yayınlarından çıkan bu kitabın çevirisi güzel değil, google translate üzerinden çevrilmiş gibi ve yazım hataları da söz konusu. Naçizane tavsiyem farklı bir yayınevi baskısını okumanızdır.

Lizge Tekin 
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Irkçılık ve intikamla ilgili yazılmış en gerçekçi romanlardan gerçekçiliği yer yer rahatsız edebiliyor. Kendi adıma Lee Anderson'a kızmakla sempati duymak arasında gidip geldim. Anlatımı son derece sürükleyici son ana kadar neler olacağını kestiremeden okudum. Akılda kalıcı ve etkileyici bir kitap

Gül Sağlık 
31 Mar 20:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 4/10 puan

İlginç geldi. Bir iki şey beklediğim gibi çıkmadı ve kafa karıştırdı. Lee'yi beyaz adam diye düşünürken siyahi olduğuna dair bir dürtükleme geldi sonra beyaz olduğu kesinleşti. Lou'yu ne ara öldürdü anladım. Garipti.

Can SEYHAN 
 09 Mar 14:58 · Kitabı okudu · 5/10 puan

+18 ciddi erotizm içeriyor Bir intikam hikayesi anlatılıyor bir dönem amerikan gençliğinin ilişklerini anlatıyor da denebilir.Kahramanın ne yapacağına neler olacağını kestirmek zor hayatını intikam almak üzerine kurmuş bir yalanı yaşayan amacına ulaşmak için yapmayacağı şey yok

bibliyofil_cas 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Arka kapak tanıtımında yer alan "Kara Roman" tanımlamasını boşa çıkarmayan, okumaya başladığınız andan itibaren sizi etkisiyle sarmalayan Boris Vian yapıtı...

Mehmet Kesdal 
 22 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı yıllar önce okumuştum..Ne ararsan var.Gayet normal bir yaşam süren Lee nasılda canavarlaştı!Boris'in bu eseri sinemaya uyarlanıyor ve Boris filminin galasında kalp krizi geçirerek ölüyor.Beklenmedik bir son;hem kitap hem de yazarın hayatı için.

Kitaptan 10 Alıntı

KeMâL 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsanların iyi bir edebiyat eserini satın almayı dert etmediklerinin kanıtı bu; üzerinde konuşulan ve kitap kulüplerince önerilmiş bir kitabı okumuş olmayı istiyorlar. Kitabın içeriğine aldırış ettikleri yok.

Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian (Sayfa 13 - İthaki Yayınları)Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian (Sayfa 13 - İthaki Yayınları)

...Bir ailede kızkardeşler varsa küçük kız büyük kızla aynı anda herşeyi öğrenmeye başlar, bunu bilmeliydiniz...

Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris VianMezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian
Ezgi Tülü 
15 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Tom fazla namusluydu, bu da onun sonu olacaktı. Sanıyordu ki iyilik yapmakla iyilik bulunur, oysa böyle bir şey olsa bile, bu sadece bir rastlantıdır. Önemli olan tek bir şey vardır; o da öç almak, hem de fazlasıyla.

Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris VianMezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian
KeMâL 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

–Başlamayın...
–Başlamıyorum. Devam ediyorum.
–O zaman devam etmeyin. Sizinle her şey hızlı gidiyor. Bütün zevki kayboluyor.
–Hiçbir şey fazla uzun sürmemeli.
–Sürmeli. Hoş şeyler hep uzun sürmeli.

Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian (Sayfa 73 - İthaki Yayınları)Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian (Sayfa 73 - İthaki Yayınları)
mehmet aysu 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ve kitaplar sergilendiği günün öğleden sonrası tükeniyordu. Daha doğrusu, gerçekten canım sıkılmıyordu. Ama, ticari rutin içerisinde mekanik bir şekilde işin içinden çıkmaya başlamıştım ve artık düşünecek vaktim oluyordu. Bu da beni sinirli yapıyordu. Her şey çok fazla yolundaydı.

Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris VianMezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian
mehmet aysu 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

... üzerinde konuşulan ve kitap kulüplerince önerilmiş bir kitabı okumuş olmayı istiyorlar. Kitabın içeriğine aldırış ettikleri yok.

Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris VianMezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian
mehmet aysu 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Güzel, en çok neler satıyorsunuz?"

"Ah, romanlar. Kötü romanlar, ama bu sizi ilgilendirmez. Dini kitaplar, okul kitapları da. Çocuk kitaplarından fazla satmıyor, ciddi kitaplar da öyle, işin bu yönünü geliştirmeye hiç çalışmadım."

"Dini kitaplar, sizin için yeterince ciddi değil mi?"

Dilini dudaklarının üzerinde gezdirdi.

"Söylemediğim şeyleri bana söyletmeyin."

İçtenlikle güldüm.

"Bunu kötü algılamayın, ben de çok fazla inanmıyorum."

"Öyleyse size bir öğüt vereceğim. Bunu insanlara belli etmeyin ve her pazar papazı dinlemeye gidin, öbür türlü sizi çabuk kapı dışarı ediverirler."

Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris VianMezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian

Kitaplar çok pahalı ve bütün bunlar da bunun için bir neden; insanların iyi bir edebiyat eserini satın almayı dert etmediklerinin kanıtı bu; üzerinde konuşulan ve kitap kulüplerince önerilmiş bir kitabı okumuş olmayı istiyorlar. Kitabın içeriğine aldırış ettikleri yok.

Mezarlarınıza Tüküreceğim, Boris VianMezarlarınıza Tüküreceğim, Boris Vian