Adı:
Mezarlık Kitabı
Baskı tarihi:
Ağustos 2012
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053750024
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Graveyard Book
Çeviri:
Evrim Öncül
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
2009 Hugo Ödülü - En İyi Roman
2009 Newberry Medal Ödülü


Arkadaşlarının Bod diye hitap ettiği Nobody Owens normal bir çocuktur. Eğer bir mezarlıkta yaşamasaydı, hayaletler tarafından büyütülüp yetiştirilmeseydi ve yanında ne canlıların ne de ölülerin dünyasına ait olan sadık bir koruyucusu olmasaydı, Bod tamamıyla normal olurdu.

Bir çocuk için mezarlıkta tehlikeler ve maceralar vardır: tepenin altındaki çok yaşlı Çivit Renkli Adam, gulyabanilerin terk edilmiş şehrinin bulunduğu çöle açılan bir geçit, korkunç bir tehdit saçan tuhaf Bekçi... Ama Bod mezarlıktan ayrılırsa, ailesini de öldürmüş olan Jack denen adamın saldırısına uğrayacaktır...

"Sınırlar her zaman vardır, mezarlık ile onun ötesindeki dünya arasında, hayat ile ölüm arasında ve onların kesiştiği yerde."
-Neil Gaiman-

"Bir çocuğu büyütmek için koca bir mezarlık gerekir. Bu kitapta en keyif aldığım şey, Bod'un kendi güzel ve harap mezarlığında ölü ve canlı arkadaşlarıyla büyümesini görmekti. Mezarlık Kitabı Neil Gaiman'ın bir başka şaşırtıcı ve harika eseri..."
-Audrey Niffenegger, Zaman Yolcusunun Karısı'nın yazarı-

"Açıkçası, Mezarlık Kitabı Neil Gaiman'ın şimdiye kadar yazdığı en iyi kitap. Kendisinin, büyüleyiciliği, cana yakınlığı, korkutuculuğu ve dehşeti tek bir fantezide toplamayı nasıl başardığını asla öğrenemeyeceğim, ama ihtişam dolu bir iş çıkardığı kesin..."
-Diana Wynne Jones, Howl's Moving Castle'ın yazarı-
(Tanıtım Bülteninden)
Usta yazardan tek kelime ile mükemmel bir roman. Jack adında bir adam, bir kasabada ailenin birini bir bebek hariç katleder. Bebek, kaçar ve mezarlığa gider. Bebeği arayan Jack, mezarlıkta onu bulamaz. Çünkü ölüler olan bay ve bayan Owens onu evlat edinmiştir. O artık Mezarlık iznine sahiptir ve Silas adlı bir koruyucusu vardır. Scarlett adında bir kızla arkadaş olur, Liza adında bir cadı işe tanışır. Başından pek çok olay geçer. Normal bir insan da değildir ölü de. Ancak bazı güçler edinmiştir. Yıllar sonra Jack izini bulur. Aslında birden çok Jack vardır ve bu örgüt kadim bilginin elinden gitmemesi için mezarlıktaki çocuğu yani Nobody Owens'ı öldürmek zorundadır. Ancak Nobody'nin, Silas, Scarlett ve diğer ölülerle Jack'lere bir sürprizi olacaktır. Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.
Neil Geaiman'ın Yokyer'den sonra okuduğum ikinci kitabıydı. Baş karakter Nobody'nin olaylara bakış açısı, evine yani mezarlığa duyduğu bağlılık, herkesi ve her şeyi olduğu gibi kabul edip sevmesi ve mezarlık ahalisinin Bod'a duyduğu derin sevgi beni gerçekten duygulandırdı. Bir mezarlıkta geçebilecek en tatlı hikayeydi.
Kendimi bir Tim Burton filminin içinde hissettim. Gerçekten çok keyifli bir kitaptı. Fakat bazı yerleri biraz esnetilmişti ve yaş konuları (belki benim okuma zamanımın darlığından dolayı) biraz kafam karıştı :) Bildiğim kadarıyla 8 ödül toplamış bu kitaba (hatta belki çizgi roman versiyonuna) mutlaka bir şans vermelisiniz...
Kitap bildiğiniz kalite kokuyor. Muhteşem bir kitaptı. Yorumumu kısa tutacağım, evet olmasaydı süper olurdu dediğim şeyler var ama usta yazarın kaleminden okunduğunda, çocuk kitabı gibi durmasına karşın içinde koca bir öykü var ve sizi çok gerecek bu öykü, bütün övgüyü hakediyor!
Əsasən uşaqlar üçün yazılmış ancaq böyüklərə inanılmaz fəlsəfə verən kitab. İnsanın həyatla mücadelesi, ölümü olmaq yaxşıdı ya canlımı? Əgər həm ölü həm də canlı olsanız nə edərdiz? Düşündürücü sualdı deyilmi?) Düşünməyin açın Mezarlık kitabın oxuyun və ordakı Silasla tanış olun. Uşaqkən bir məzarlıkda böyüsəydiniz necə olardı? Sizə baxan, böyüdən ruhıar olsaydı? Maraqlı olardı deyilmi? Bu Marağı hiss etmək üçün Nobody Owens-lə tanış olun. Neil Gaiman çoxdandı oxumaq istədiyim yazar idi ama qismət 2017yə imiş. İkinci ustad deyə biləcəyim adamdı. Ədəbiyyatda yeni leveldir məncə. Bir insan bu qədərmi gözəl anlatar? Bu qədərmi gözəl ifadə edər hadisəni? Stephen Kingin dediyu kimi " Neil Gaiman bizlər üçün hekayələrdın ibarət xəzinədir"
Kitap çocuksu bi öykü gibi başlasa da bir çocugun büyüme sürecini bu kadar farklı anca böyle anlatılabılırdi mezarlıkta büyümesi dostları çok güzel işlenmişti bu yazarın fantastik konuları anlatış biçimini çok başarılı buldum insan okurken sanki o mezarlıkta dostlarıyla beraber gibi hissettiriyor tavsiye ederim
Yaklaşık bir buçuk yıl önce çok sevgili Neil Gaiman'ın Amerikan Tanrıları kitabına başlamıştım ama kitabı yarım bırakmıştım. (Benden bir not, Amerikan Tanrıları maratonun son günlerine konacak kitap değilmiş.) Geçen seneki fuarda da Mezarlık Kitabı'nı almıştım. İthaki'deki görevli abi kitabı öve öve bitirememişti ve ben de Neil Gaiman'a başlamak -tekrardan başlamak- için iyi bir kitap olduğunu düşünmüş ve almıştım.

Mezarlık Kitabı; Nobody Owens adındaki çocuğun öyküsünü anlatıyor. Nobody daha bebekken Jack adındaki bir katil onu ve ailesini öldürmek için evlerine geliyor ve Nobody hariç bütün aile üyelerini öldürüyor. Oğlunun ölmemesi için de annesi, Nobody'i mezarlıktaki Bay ve Bayan Owens çiftine emanet ediyor. İşte biz de hayaletler tarafından büyütülmüş olan Bod'un mezarlıktaki ve dış dünyadaki maceralarını okuyor ve Bod ile beraber, ailesinin öldürmesindeki gizemi çözüyoruz.

Her ne kadar Mezarlık Kitabı Neil Gaiman'dan okuduğum ilk kitap olsa da yazarın bende hep çok farklı bir yeri vardı. Neil Gaiman ve Patrick Ness'in kitap dünyası için çok çok çok değerli yazarlar olduğunı düşünüyorum. Onların hayal gücüne mümkünatı yok erişemeyiz. İkisinin de hayal gücünün çok büyük hayranıyım.

Mezarlık Kitabı müthiş bir kitaptı. Yani kitabı bir ayda bitirmiş olabilirim ama bunun kitapla hiç mi hiç alakası yoktu. Kitap çok akıcı, eğer benim gibi tembel teneke değilseniz kitap bir günde çok rahat bitebilecek seviyede. Ayrıca gayet de sürükleyici. Gaiman, olay örgüsünü öyle güzel hazırlamış ki kitapta okuduğumuz her olay, bize kitabın sonuna giden yolda ışık tutuyor. Şu ana kadar okuduğum en zekice yazılmış olay örgülerinden biriydi.

Kitaptaki favori karakterim, Nobody'nin biricik koruyucusu Silas'dı. Kendisini kitapta daha fazla görmek isterdim. Karakterin adı geçtiği anda gözlerimden kalpler çıkıyordu.

Ben kitabı çok sevdim. Eğer siz de benim gibi erteleyenlerdenseniz daha fazla ertelemeyin derim. Konusu,karakterleri ve tabii ki yazarı itibari ile harika bir kitaptı.
Kitap Nobody Owens'ın maceralarını anlatıyor. Nobody sıradan bir çocuk tabii bir mezarlıkta büyüdüğünü saymazsak... Kitap bir dizi hissiyatı veriyor; her bölüm kendi içinde bir maceraya sahip ama bir de sezonun ana macerası var gibi. Bu bölümler arasında ilk başta biraz kesiklik yaratsa da alışınca sorun olmaktan çıkıyor.

Mezarlık Kitabı benim ikinci Neil Gaiman kitabım, ilk okuduğum kitabı Yolun Sonundaki Okyanus'a tam anlamıyla bayılmıştım. Bu, onun biraz altında kalmakla beraber yine de çok çok sevdiğim bir kitap oldu.

Yorumun Devamı --> https://www.instagram.com/yaprak.onur/
Arkadaşlarının Bod diye hitap ettiği Nobody Owens normal bir çocuktur.

Eğer bir mezarlıkta yaşamasaydı, hayaletler tarafından büyütülüp yetiştirilmeseydi ve yanında ne canlıların ne de ölülerin dünyasına ait olan sadık bir koruyucusu olmasaydı, Bod tamamıyla normal olurdu.

Gaiman'ın hayal gücüyle günümüz dünyasının ortada buluştuğu bir kurguydu.Mezarlık'ta yaşayan bir çocuğun kendini ve dünyayı anlaması, keşfetmesi üzerineydi. Gaiman'ın bu uçuk ve tuhaf fikirlerini alıp hayal gücüyle harmanladıktan sonra, müthiş bir kurguya dönüştürmesine bayılıyorum! Bir de yazdıklarını gerçeklikten soyutlamaması; içinde bulunduğumuz dünyayla az ama güçlü bağlarla birbirine tutturması, yazdıklarının dünyanın herhangi bir yerinde gerçekten de yaşandığı veya yaşanıyor olduğu hissini veriyor.
Neil Gaiman'ın okuduğum 4. ya da 5. kitabı bu. Masal tarzında yazmayı seven bir yazar ve çok geniş bir hayal gücü var gerçekten. Kitap kısa, size sıkıcı gelmezse çabuk okuyup bitirirsiniz. Yalnız kitabın film uyarlaması olsa, sanırım uyarlamayı kitaba tercih ederdim. Çünkü bu yazarın kitaplarını okurken nedense daha fazla detaya ihtiyaç duyuyorum genellikle.
Adını çok duyduğum bir kitap olduğu için merak ederek okudum. Çocuk/genç yetişkin kitabı olduğuna dikkat etmemiştim. Lise döneminde okusaydım muhtemelen çok beğenir ve daha yüksek bir puan verebilirdim.
Özgün konusu olan ve yazarın okudugum ilk kitabıydı benı buyuledı, artık yazarı takıp edıyorum :D farklı bır kıtap okumak isteyenlere tavsıye ederım
'Şayet hiçbir şeye cesaret edemezsen, gün nihayete erdiğinde, elinde avucunda hiçbir şey olmaz.'
Neil Gaiman
Sayfa 212 - İthaki Yayınları, 5.Baskı
"Bazı beceriler eğitimle elde edilir, bazıları alıştırma yaparak, bazılarıysa zamanla."
"Sen burada yaşıyorsun ve seni sevenler de burada. Dışarıdaki dünya senin için güvenli değil. Henüz değil."
'Kamuflaj nedir?'
'Eğer bir şey yeterince başka bir şey gibi görünüyorsa, izleyen insanlar neye baktıklarını bilmezler.'
Neil Gaiman
Sayfa 136 - İthaki Yayınları, 5.Baskı
"O, her şeyden önce, bir profesyoneldi, ya da kendisi öyle diyordu ve işini tamamlayana kadar gülümsemezdi."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mezarlık Kitabı
Baskı tarihi:
Ağustos 2012
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053750024
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Graveyard Book
Çeviri:
Evrim Öncül
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
2009 Hugo Ödülü - En İyi Roman
2009 Newberry Medal Ödülü


Arkadaşlarının Bod diye hitap ettiği Nobody Owens normal bir çocuktur. Eğer bir mezarlıkta yaşamasaydı, hayaletler tarafından büyütülüp yetiştirilmeseydi ve yanında ne canlıların ne de ölülerin dünyasına ait olan sadık bir koruyucusu olmasaydı, Bod tamamıyla normal olurdu.

Bir çocuk için mezarlıkta tehlikeler ve maceralar vardır: tepenin altındaki çok yaşlı Çivit Renkli Adam, gulyabanilerin terk edilmiş şehrinin bulunduğu çöle açılan bir geçit, korkunç bir tehdit saçan tuhaf Bekçi... Ama Bod mezarlıktan ayrılırsa, ailesini de öldürmüş olan Jack denen adamın saldırısına uğrayacaktır...

"Sınırlar her zaman vardır, mezarlık ile onun ötesindeki dünya arasında, hayat ile ölüm arasında ve onların kesiştiği yerde."
-Neil Gaiman-

"Bir çocuğu büyütmek için koca bir mezarlık gerekir. Bu kitapta en keyif aldığım şey, Bod'un kendi güzel ve harap mezarlığında ölü ve canlı arkadaşlarıyla büyümesini görmekti. Mezarlık Kitabı Neil Gaiman'ın bir başka şaşırtıcı ve harika eseri..."
-Audrey Niffenegger, Zaman Yolcusunun Karısı'nın yazarı-

"Açıkçası, Mezarlık Kitabı Neil Gaiman'ın şimdiye kadar yazdığı en iyi kitap. Kendisinin, büyüleyiciliği, cana yakınlığı, korkutuculuğu ve dehşeti tek bir fantezide toplamayı nasıl başardığını asla öğrenemeyeceğim, ama ihtişam dolu bir iş çıkardığı kesin..."
-Diana Wynne Jones, Howl's Moving Castle'ın yazarı-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 212 okur

  • Aybüke Akın
  • Beyhan Gök Ercan
  • Mert Tahsin Uçkaç
  • ...
  • Fatma Yıldırım
  • senanur erkan
  • Sabiha Karadeniz
  • gggfrp
  • Murat Ceylan
  • İ R E M

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.3
14-17 Yaş
%15.2
18-24 Yaş
%22.8
25-34 Yaş
%34.8
35-44 Yaş
%17.4
45-54 Yaş
%4.3
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%72.1
Erkek
%27.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.8 (34)
9
%27.1 (29)
8
%24.3 (26)
7
%11.2 (12)
6
%3.7 (4)
5
%0.9 (1)
4
%0.9 (1)
3
%0
2
%0
1
%0