Mezarlık Kitabı

8,5/10  (49 Oy) · 
105 okunma  · 
34 beğeni  · 
1.117 gösterim
2009 Hugo Ödülü - En İyi Roman
2009 Newberry Medal Ödülü


Arkadaşlarının Bod diye hitap ettiği Nobody Owens normal bir çocuktur. Eğer bir mezarlıkta yaşamasaydı, hayaletler tarafından büyütülüp yetiştirilmeseydi ve yanında ne canlıların ne de ölülerin dünyasına ait olan sadık bir koruyucusu olmasaydı, Bod tamamıyla normal olurdu.

Bir çocuk için mezarlıkta tehlikeler ve maceralar vardır: tepenin altındaki çok yaşlı Çivit Renkli Adam, gulyabanilerin terk edilmiş şehrinin bulunduğu çöle açılan bir geçit, korkunç bir tehdit saçan tuhaf Bekçi... Ama Bod mezarlıktan ayrılırsa, ailesini de öldürmüş olan Jack denen adamın saldırısına uğrayacaktır...

"Sınırlar her zaman vardır, mezarlık ile onun ötesindeki dünya arasında, hayat ile ölüm arasında ve onların kesiştiği yerde."
-Neil Gaiman-

"Bir çocuğu büyütmek için koca bir mezarlık gerekir. Bu kitapta en keyif aldığım şey, Bod'un kendi güzel ve harap mezarlığında ölü ve canlı arkadaşlarıyla büyümesini görmekti. Mezarlık Kitabı Neil Gaiman'ın bir başka şaşırtıcı ve harika eseri..."
-Audrey Niffenegger, Zaman Yolcusunun Karısı'nın yazarı-

"Açıkçası, Mezarlık Kitabı Neil Gaiman'ın şimdiye kadar yazdığı en iyi kitap. Kendisinin, büyüleyiciliği, cana yakınlığı, korkutuculuğu ve dehşeti tek bir fantezide toplamayı nasıl başardığını asla öğrenemeyeceğim, ama ihtişam dolu bir iş çıkardığı kesin..."
-Diana Wynne Jones, Howl's Moving Castle'ın yazarı-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786053750024
 • Orijinal Adı:
  The Graveyard Book
 • Çeviri:
  Evrim Öncül
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
07 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Usta yazardan tek kelime ile mükemmel bir roman. Jack adında bir adam, bir kasabada ailenin birini bir bebek hariç katleder. Bebek, kaçar ve mezarlığa gider. Bebeği arayan Jack, mezarlıkta onu bulamaz. Çünkü ölüler olan bay ve bayan Owens onu evlat edinmiştir. O artık Mezarlık iznine sahiptir ve Silas adlı bir koruyucusu vardır. Scarlett adında bir kızla arkadaş olur, Liza adında bir cadı işe tanışır. Başından pek çok olay geçer. Normal bir insan da değildir ölü de. Ancak bazı güçler edinmiştir. Yıllar sonra Jack izini bulur. Aslında birden çok Jack vardır ve bu örgüt kadim bilginin elinden gitmemesi için mezarlıktaki çocuğu yani Nobody Owens'ı öldürmek zorundadır. Ancak Nobody'nin, Silas, Scarlett ve diğer ölülerle Jack'lere bir sürprizi olacaktır. Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Minipamuk 
21 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Neil Geaiman'ın Yokyer'den sonra okuduğum ikinci kitabıydı. Baş karakter Nobody'nin olaylara bakış açısı, evine yani mezarlığa duyduğu bağlılık, herkesi ve her şeyi olduğu gibi kabul edip sevmesi ve mezarlık ahalisinin Bod'a duyduğu derin sevgi beni gerçekten duygulandırdı. Bir mezarlıkta geçebilecek en tatlı hikayeydi.

Muzaffar Pashazade 
04 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

İşte en önemlisi ise buydu. Hangimizin hayatında var böyle sahiplenip de kurtarıcımız, koruyucumuz olan insanlar? Küçük bir masal gibiyim ben. Zorlukları da var, kolaylıkları da var. En önemlisi ismimde, hepsi orada saklı.

Deniz Köse 
23 Haz 18:36 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Kitabın konusu o kadar özgün ki. Neil Gaiman'ın hayal gücüne bayıldım. Kitap ne kadar çocuk kitabı olarak değerlendirilsede Neil Gaiman içinde birçok dehşet, korku ve bazı gotik ögeleri kullanmaktan çekinmemiş. Ayrıca Genç Yetişkinler En İyi Kitabı ödülünü almış. Bu nedenlerden dolayı kitabı çocuk kitabı demek yanlış olur. En sevdiğim şey kitaptaki hayal gücü oldu. Neil Gaiman'ın bu hayal gücünü okuyucuya anlatış şekli çok iyiydi. Konu ne kadar uçuk veya fantastik olursa olsun içinde bulunduğumuz dünya ile güçlü bağlarla bağlanmıştı. Sanki dünyanın bir yerinde bunlar yaşanabilirmiş hissi verdi bana. Konunun uçuk olması akışı çok etkilememişti ve bana nerdeyse gerçek hissettirdi. Karakterlerin her biri eşsizdi. Kitapta mezarlıkta yaşayan her hayaletin ismini söyledikten sonra mezar taşındaki yazıyı söyleme fikri çok hoşuma gitti. Sonuçta onlar ölüydüler ve bu şekilde tanınmaları gerekir. Başkarakterin zaman içindeki değişimine, gelişmesine, yeni şeyler öğrenmesine hepsine tanık olmak çok güzeldi. Ayrıca anlayabilene kitapta çok güzel metaforlar da vardı

Şehram Sadiqzade 
10 Oca 12:55 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Əsasən uşaqlar üçün yazılmış ancaq böyüklərə inanılmaz fəlsəfə verən kitab. İnsanın həyatla mücadelesi, ölümü olmaq yaxşıdı ya canlımı? Əgər həm ölü həm də canlı olsanız nə edərdiz? Düşündürücü sualdı deyilmi?) Düşünməyin açın Mezarlık kitabın oxuyun və ordakı Silasla tanış olun. Uşaqkən bir məzarlıkda böyüsəydiniz necə olardı? Sizə baxan, böyüdən ruhıar olsaydı? Maraqlı olardı deyilmi? Bu Marağı hiss etmək üçün Nobody Owens-lə tanış olun. Neil Gaiman çoxdandı oxumaq istədiyim yazar idi ama qismət 2017yə imiş. İkinci ustad deyə biləcəyim adamdı. Ədəbiyyatda yeni leveldir məncə. Bir insan bu qədərmi gözəl anlatar? Bu qədərmi gözəl ifadə edər hadisəni? Stephen Kingin dediyu kimi " Neil Gaiman bizlər üçün hekayələrdın ibarət xəzinədir"

emre çavdar 
24 Nis 22:02 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Arkadaşlarının Bod diye hitap ettiği Nobody Owens normal bir çocuktur.

Eğer bir mezarlıkta yaşamasaydı, hayaletler tarafından büyütülüp yetiştirilmeseydi ve yanında ne canlıların ne de ölülerin dünyasına ait olan sadık bir koruyucusu olmasaydı, Bod tamamıyla normal olurdu.

Gaiman'ın hayal gücüyle günümüz dünyasının ortada buluştuğu bir kurguydu.Mezarlık'ta yaşayan bir çocuğun kendini ve dünyayı anlaması, keşfetmesi üzerineydi. Gaiman'ın bu uçuk ve tuhaf fikirlerini alıp hayal gücüyle harmanladıktan sonra, müthiş bir kurguya dönüştürmesine bayılıyorum! Bir de yazdıklarını gerçeklikten soyutlamaması; içinde bulunduğumuz dünyayla az ama güçlü bağlarla birbirine tutturması, yazdıklarının dünyanın herhangi bir yerinde gerçekten de yaşandığı veya yaşanıyor olduğu hissini veriyor.

Yaprak Onur 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap Nobody Owens'ın maceralarını anlatıyor. Nobody sıradan bir çocuk tabii bir mezarlıkta büyüdüğünü saymazsak... Kitap bir dizi hissiyatı veriyor; her bölüm kendi içinde bir maceraya sahip ama bir de sezonun ana macerası var gibi. Bu bölümler arasında ilk başta biraz kesiklik yaratsa da alışınca sorun olmaktan çıkıyor.

Mezarlık Kitabı benim ikinci Neil Gaiman kitabım, ilk okuduğum kitabı Yolun Sonundaki Okyanus'a tam anlamıyla bayılmıştım. Bu, onun biraz altında kalmakla beraber yine de çok çok sevdiğim bir kitap oldu.

Yorumun Devamı --> https://www.instagram.com/yaprak.onur/

angelsbooks 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Neil Gaiman'ın okuduğum 4. ya da 5. kitabı bu. Masal tarzında yazmayı seven bir yazar ve çok geniş bir hayal gücü var gerçekten. Kitap kısa, size sıkıcı gelmezse çabuk okuyup bitirirsiniz. Yalnız kitabın film uyarlaması olsa, sanırım uyarlamayı kitaba tercih ederdim. Çünkü bu yazarın kitaplarını okurken nedense daha fazla detaya ihtiyaç duyuyorum genellikle.

Dilek Eken 
09 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Adını çok duyduğum bir kitap olduğu için merak ederek okudum. Çocuk/genç yetişkin kitabı olduğuna dikkat etmemiştim. Lise döneminde okusaydım muhtemelen çok beğenir ve daha yüksek bir puan verebilirdim.

Kitaptan 13 Alıntı

Yere düştüğünde şaşırdı, ama ağlamadı:
Eğer ağlarsanız, gelip sizi karyolanıza
koyarlardı.

Mezarlık Kitabı, Neil GaimanMezarlık Kitabı, Neil Gaiman
Şehram Sadiqzade 
10 Oca 13:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sen daima sensindir,bu değişmez. Sen her zaman değişirsin ve bu konuda yapabileceğin bir şey yoktur.

Mezarlık Kitabı, Neil Gaiman (Sayfa 270)Mezarlık Kitabı, Neil Gaiman (Sayfa 270)

Korku bulaşıcıdır. Ona yakalanabilirsiniz. Bazen, korkunun gerçeğe dönüşmesi için birilerinin korktuklarını söylemesi bile yeterlidir.

Mezarlık Kitabı, Neil GaimanMezarlık Kitabı, Neil Gaiman
Şehram Sadiqzade 
04 Oca 11:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Normalde bir mezarlıkta demokrasi yoktur, ancak ölüm en büyük demokrasidir.

Mezarlık Kitabı, Neil Gaiman (Sayfa 30)Mezarlık Kitabı, Neil Gaiman (Sayfa 30)

Sen cesursun.Tanıdığım en cesur kişisin ve benim arkadaşımsın.Hayali olup olmaman umrumda değil.

Mezarlık Kitabı, Neil Gaiman (Sayfa 57)Mezarlık Kitabı, Neil Gaiman (Sayfa 57)

Gerçekten diye düşündü, kayda değer bir öğüt için bir şairden başka kime güvenebilirsin ki?

Mezarlık Kitabı, Neil GaimanMezarlık Kitabı, Neil Gaiman
Şehram Sadiqzade 
10 Oca 13:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Harcadığı şeyler artık yok, verdiği şeyler daima onunla birlikte. Ey okuyucu, Hayırsever ol.

Mezarlık Kitabı, Neil Gaiman (Sayfa 129)Mezarlık Kitabı, Neil Gaiman (Sayfa 129)
Şehram Sadiqzade 
04 Oca 11:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Mutlaka güzeldir" dedi Silas, "bir yere ait olmak; bir yuvaya"

Mezarlık Kitabı, Neil Gaiman (Sayfa 29)Mezarlık Kitabı, Neil Gaiman (Sayfa 29)
2 /