Mezhepler Tarihi

8,8/10  (6 Oy) · 
12 okunma  · 
6 beğeni  · 
704 gösterim
Alemlere rahmet olarak gönderilen Efendimiz Muhammed (s.a.v.)'e salat ve selam olsun. Ayrıca onun, hidayet önderleri olan, yaşayışlarıyla doğru yolu gösteren ve izlerinden gidilen ashabın salat ve selam olsun. O ashab ki, Hz. Peygamber (s.a.v.) haklarında şöyle buyurmuştur: "Benim ashabım yıldızlar gibidir. Hangisine uyarsanız, doğru yolu bulursunuz." islam mezhepleri hakkında bir kitap yazmak yönünde, pek çok talep aldım. Anlaşılması güç bazı meselelerin kolaylıkla anlaşılmasını sağlayan, bazı hususları aydınlığa kavuşturan, kültürlü kesimin anlamakta zorluk çekmeyeceği ve islam mezheplerinin fikri önemini ortaya koyan bir kitap... İslam mezhepleri, değişik yönelişleri olan bazı türlere ayrılmışrır. Bu türleri, kabaca üç grupta toplayabiliriz.

İtikadi mezhepler, siyasi mezhepler ve fıkhi mezhepler'dir.(TANITIM YAZISI)
Kebelek Ruhu 
 02 Haz 10:18 · Kitabı okudu · 63 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mükemmel bir kitap. Yazarında yaklaşımlarını itidalli ve dengeli buldum. Önemli mezheplerde detaya inilirken. önemsiz mezheplerde özet geçmesi. güzel. buna rağmen çok teferruatlı ve zevkle okuduğum bir kitaptı. Israrla tavsiye ederim. Mezhepler Tarihi adına Kütüphanemin vazgeçilmez kitaplarındandır. Her müslümanın tüm mezheplerle alakalı biraz fikir sahibi olması faydasına olur. Saygılarımla...

e-zeki 
17 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ebu Zehra'nın mezhepler tarihi; İslam'da mezheplerin oluşumunda sürece etkiyen faktörleri büyük bir titizlikle ele alarak, "Mezhepler neden oluştu?" sorusuna çok tatmin edici cevaplar vermekte. Kitap mezhepler arası farklılıkların nedenlerini ve sonuçlarını çok güzel bir şekilde ortaya koyuyor. Analatımı sade ve son derece anlaşılır. Mezheplerle ilgili bir çok sorunuzu yanıtlayacağından hiç kuşkum yok. Gerçek bir başucu eseri

Kitaptan 2 Alıntı

M.E.C. 
30 May 02:02 · Kitabı okuyor · Beğendi · 7/10 puan

Akıl ile Allah'ı bilmeye çalışmak Kurani Kerim'in ayetlerine hükümlerine uymak demektir. Buna mukabil akli araştırmayı bırakmak Kuran'ın ayetlerini ihmal etmek olur. Aklı Allah'ı bilmek için bir vasıta kabul etmemek Allahu Tealanın aklî araştırmaya bağladığı neticeleri hiçe saymak demek olur.

Mezhepler Tarihi, Muhammed Ebu Zehra (Hisar)Mezhepler Tarihi, Muhammed Ebu Zehra (Hisar)
M.E.C. 
16 Şub 22:40 · Kitabı okuyor · Beğendi · 7/10 puan

Zorbalığa dayanan görüşlerin,yıkılmaya mahkum olduğu bir gerçektir.Çünkü kaba kuvvet kördür,ahmaktır. Doğruluktan sapmak,serserice haraket etmek kaba kuvvetin şânındandır. Kaba kuvvete dayanan her görüş,neticede mağlup olur.Çünkü insanlar,kaba kuvvete dayanan görüşün gerçekliği hususunda şüpheye düşerler. Zira,gerçekten sağlam delillere dayalı,güçlü bir görüş,hiç bir zaman kaba kuvvete ihtiyaç hissetmez.

Mezhepler Tarihi, Muhammed Ebu Zehra (Sayfa 169 - Hisar)Mezhepler Tarihi, Muhammed Ebu Zehra (Sayfa 169 - Hisar)