Miftah’ul Vatan ÇanakkaleŞair’ül İslam Yunus Kokan

·
Okunma
·
Beğeni
·
65
Gösterim
Adı:
Miftah’ul Vatan Çanakkale
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
230
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057993236
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kutlu Yayınevi
Bak, şu belde Çanakkale!
İman ateşten kor elde.
Bak, şu belde Çanakkale!
Bak Hakk deyu gelenlere!
Vatan aşkı bilenlere,
Bayrak nedir bilenlere,
Ezan dinmez diyenlere,
Toprağa kan verenlere,
Şehadete erenlere.
Kitap on üç bölümden oluşuyor. Yazar öncelikle Çanakkale'nin askeri ve siyasi açıdan öneminden bahsediyor. Savaşı ise Çanakkale deniz savaşları, kara savaşları ve hava savaşları olmak üzere üç aşamada yer yer düz yazı ile yer yer şair olmanın ayrıcalığını ortaya koyarak şiirlerle anlatıyor.

Yazar Çanakkale'de yaklaşık 253.000 şehit verme sebebimizi Alman Komutan Liman Von Sanders'in askerlerimizi yanlış yönlendirmesine bağlıyor. Bana göre bu iddiasını getirdiği delillerle de çok güzel bir şekilde ispat etmeyi başarmış.

Yazar tamamı kendine ait Çanakkale hakkında yazdığı birbirinden güzel şiirleriyle milli ve manevi duyguları adeta coşturuyor. Bu şiirleri için ise ayrı bir bölüm ayırmış.

İnsan Çanakkale şehitlerinin yazmış olduğu mektupları okurken göz yaşlarına hakim olamıyor. Kitapta vatanımızın ne büyük fedakarlıklarla kurtarıldığı on üç bölümde çok güzel bir şekilde anlatılmış.

Kitaptaki tasvirler de oldukça güçlü. Seyit Onbaşı'nın anlatıldığı şiirde insan kendini savaşın içinde bulunuyor bir an. Bence okunması gereken güzel bir eser.
İşim gereği Çanakkale hakkında çok kitap okudum. Ama ilk kez işte aradığım kitap diyebildiğim bir kitap oldu bu. 230 sayfada Çanakkale Harbi ancak bu kadar güzel anlatılabilir. Daha önce okuduğum Çanakkale Savaşı'nı anlatan hiçbir kitapta Çanakkale Hava Savaşları için bir bölüm ayrılmamıştı. Hatta
bölüm ayırmayı bir tarafa bırakın bunun için bir başlık bile atılmamıştı. Oysa Çanakkale'de hava kuvvetlerini en üst düzeyde kullanılmıştı. Yazarın en dikkat çeken yönü şair olması ve bunu kitabın her yerinde kelimelerin elinde hayat bulmasıyla hissettirmesi. Nusret mayın gemisini şiirle anlatmak nasıl bir şey bu kitapta gördüm. Ya da Seyit Onbaşı'nın kahramanlığını baştan sona şiire döküp okuyucuya vatan, millet, bayrak ve mukaddes değerlerimizle ilgili mesajlar vermek gerçekten kitabı çok farklı bir hale getirmiş. Bu yönleriyle bu kitap beklentimin de üstüne çıktı.
Bu kitapta ayrı bir tat buldum. Çünkü yazar bazı bölümleri düz yazı ile anlatırken bazı bölümleri ise milli manevi duyguları harekete geçiren harika şiirlerle anlatmış. Düz yazıdan şiire, şiirden düz yazıya geçişleri ustaca yapmış.

Kitap Çanakkale şehitlerini anlatıyor. Milletimizin Çanakkale'de Haçlılar'a karşı imkansızlıklar içinde nasıl bir direniş gösterdiğini, asla pes etmediğini içten ve samimi bir dille anlatıyor.

Kitabın bölümlere ayrılması ve bazı olayların şiirlerle anlatılması kitabı gerçekten ilginç bir o kadar da etkileyici kılmış. Zamanımı israf etmeyen ve bana bir şeyler katan bir kitap oldu.
Çanakkale Savaşı'nın klasik tarihçilerin anlattığı gibi yalnızca bir savaştan ibaret olmadığını iman ve maneviyat gücünün bu savaşta ne denli önemli rol oynadığını anlatan bir kitap. Yazar bu anlattıklarını anılarla ve cepheden mektuplarla ispat etmektedir.
“Allah yolunda öldürülenlere ‘ölüler’ demeyin. Bilakis onlar diridirler, lâkin siz anlayamazsınız.”
“Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü sanmayın. Bilakis onlar diridirler; Rableri yanında rızıklara mazhar olmaktadırlar.

Allah'ın, lütuf ve kereminden kendilerine verdikleri ile sevinçli bir hâlde arkalarından gelecek ve henüz kendilerine katılmamış olan şehit kardeşlerine de hiçbir keder ve korku bulunmadığı müjdesinin sevincini duymaktadırlar.

Onlar, Allah'tan gelen nimet ve keremin; Allah'ın, müminlerin ecrini zayi etmeyeceği müjdesinin sevinci içindedirler.”
“Onlar tuzak kurdular. Allah da tuzak kurdu. Allah, tuzak kuranların en hayırlısıdır.” (Âl-i İmrân Sûresi, 3/54) âyetinin sırrı ile Allah (c.c.) onların hesaplarını altüst etti ve tuzaklarını başlarına geçirdi.
Hiç şüphesiz boğazlarımız uluslararası ilişkileri dikkate aldığımızda bu ilişkilere yön vermede çok önemli bir rol oynamış, tabiri caizse bir odak noktası konumunda olmuştur.
Düşman donanmasının seri bir şekilde ateş eden 168 topuna karşı, Osmanlı’nın sadece 17 topu vardı. Zahiri kuvvetlerin bu derece orantısız olduğunu gören düşmanlar bizim bu saldırı karşısında en fazla iki saat direnebileceğimizi düşünüyorlardı. Çünkü onlar her şeyi gözlerinin gördüğü maddi kuvvetle ölçüyor ve buna göre hesap yapıyorlardı.
Çanakkale’de Resûlullah (s.a.v)’ın: “İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur.” şeklindeki hadisine mazhar olan, ileri görüşlü Fatih Sultan Mehmet döneminden kalan kaleler ve tabyalar bulunuyordu. Bu kaleler Sultan II. Abdülhamid tarafından yenilenmiş ve takviye edilmişti. Ancak yine de Çanakkale Boğazı’nı savunmak çok da kolay değildi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Miftah’ul Vatan Çanakkale
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
230
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057993236
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kutlu Yayınevi
Bak, şu belde Çanakkale!
İman ateşten kor elde.
Bak, şu belde Çanakkale!
Bak Hakk deyu gelenlere!
Vatan aşkı bilenlere,
Bayrak nedir bilenlere,
Ezan dinmez diyenlere,
Toprağa kan verenlere,
Şehadete erenlere.

Kitabı okuyanlar 19 okur

  • Tülin Karalar
  • Neslihan Mercan
  • Tuğba Temir
  • Muharrem Polat
  • Mikail Açıkgöz
  • İsmail Bulut
  • İbrahim Halil Akgün
  • Adem Sansar
  • Ercan Şen
  • Abdulkadir Yıldırım

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.1 (4)
9
%68.4 (13)
8
%10.5 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları