Milenyum Tarikatları

0,0/10  (0 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
346 gösterim
Jim Jones liderliğinde 918 Peoples Temple üyesi hep birlikte ölüme yürüdü.

David Koresh'e inanan 80'in üzerinde Branch Davidian üyesi trajik bir şekilde ölümle buluştu.

Avrupa ve Amerika kıtaları ortak bir trajediye mekân oldu ve güneşe tapan Solar Temple isimli kültün 74 üyesi, Kanada ve İsviçre'de aynı anda intihar etti.

Bu kez sahnede Heaven's Gate isimli tarikat vardı. Dünyaya teğet geçecek Halley kuyruklu yıldızının hemen ardında bulunan bir uzay gemisinin kendilerini alarak "Göklerin Krallığı"na taşıyacağına inanan 39 kişi intihar etti.

Neredeyse tüm dünyaya hâkim olan modernizm hayatımıza pek çok yenilik getirmekle beraber insanoğlunun günlük yaşantısından pek çok şeyi de söküp aldı. Bunlardan biri de şüphe yok ki maneviyattı... Özellikle Batı'da insanlar modernizmin açtığı manevi boşluğu farklı yollarla doldurmaya çalıştı ve bu çabanın sonucunda, son derece makul ve iyi niyetli akımlardan inanılmaz inanç ve ibadet şekilleriyle karşımıza çıkan ve daha çok "kült" ismiyle anılan akımlara, kıyameti yaşamamak için intiharı tercih eden gruplara kadar uzanan bir yelpazede yeni dinî akımlar ortaya çıktı. Kimi Hint- Doğu kökenli kimi Hristiyanlık menşeli bu yeni dinî akımların profillerini, yapılarını, öğretilerini ve sebep oldukları trajik sonları ele alan Milenyum Tarikatları, insanoğlunun trajik arayışının psikolojik ve sosyal boyutlarını gözler önüne seriyor.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9786051143927
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Asenay 
28 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Batı akımlarını konu alan bu kitap insanların dini duygularının nasıl sömürüldüğünü bunun sonucunda meydana gelen intihar kültlerini ve İsa'nın geri gelme fikrinin nasıl ortaya çıktığını konu alan ve istifade edilmesi gereken bir kaynaktır.

huzurkarane 
 30 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Refah düzeyi yükselen toplumların aynı oranda maneviyattan uzaklaşmasıyla birlikte arayışa girmeleriyle ortaya çıkan akımları inceleyen bir kitap duruyor karşımızda. Hz. Isa'nın tekrar yeryüzüne inmesini beklemek üzerinden doğan fikirler çoğalmaya başlamıştır. Tarikat olarak geçen bu grupların sayıları kimi zaman binleri kimi zaman onbinleri bulmuştur. Bununla birlikte toplu intiharlar yapılmıştır. İntiharların asıl sebebi ise kendilerinin huzura ve ebedi cennete kavuşmak istemeleridir. İnsanlar ne kadar modernlik adı altında yaşasa da manen hep arayış içinde demekten kendimi alamadım. Hak din olan Islam'ı biz tam kavrayamazken insanlar doğru yolu bulabilmek için nelere inanmış ve hayatlarından dahi olmuşlar. Farklı bakış açısı kazanabilmek için muhakkak okunması bir kitap diyebilirim. ~ İyi okumalar ~