Milli Azerbaycan Hareketi

·
Okunma
·
Beğeni
·
31
Gösterim
Adı:
Milli Azerbaycan Hareketi
Baskı tarihi:
1991
Sayfa sayısı:
239
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757511098
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Azerbaycan Kültür Derneği
Yayına Hazırlayan, Ahmet Karaca.
239 syf.
·9 günde·6/10
Fransa Burjuva İnkılabı..Öyle önemli ve bilinmesi gereken tarihi olaydır ki..Bu tarihi olayı mahiyeti ile bilmeden modern demokrasi cumhuriyetlerini anlamak ve anlatmak gayreti, bilgiyi boşluğa asmaya benzer. Kafkasya'nın güneyinde 19.yüzyılın sonlarında ve 20.yüzyılın başlangıcında cereyan eden tarihi hadiselerin Fransa Burjuva İnkılabı ile ne alakası diye sorulursa "hem de öyle bir alaka ki baltayla kesemeyiz" derim. Kitaptan da 'tarihi olaylar geçmişten günümüze zincirin halkaları gibi bağlıdır birbirine' anlamını veren bir alıntı paylaşmıştım. Bu kitap bize tarihi anlamda veriler ve detaylar sunuyor ama mahiyeti vermiyor. Zeki okurlar bir bütün yakalamak isterse bu anlamada tatmin olmayabilir; hakikaten objektiflik arayışında olan biriysek eğer.

Bize sunulan hikaye var. Yalan olduğu için değil oldukça doğru olduğu için hikaye..Fakat hikaye işte. Kitabın ismine Azerbaycan Milli Hareketi yazıyor ama Müsavat Hareketi olsaydı daha uygun olurdu. Yine de farketmez. Anlatılan tarihi dönem ve süreç bir anlamda Müsavat Parti'sinin faaliyet dönemidir. Ben size "İttihat ve Terraki" diyeyim siz anlarsınız. Fark orada Osmanlı imparatorluğunun, burada Rus imparatorluğunun oluşudur. Kaynak aynı, kanal aynı, fikir aynı, dava aynı, misyon aynı... Müsavat'a rağbet ve sempatinin sebebi, hürriyet zihniyetini getirirken karşısında gerçekten de esaret faktörünün olmasıdır. Müsavatçılığın veya Azerbaycan Milli Hareketinin başında üç önemli isim var: Ahmet Ağaoğlu (yahudi), Ali Bey Hüseynzade (İttihat ve Terraki üyesi) ve Mehmed/Mehemmed Emin Resulzade (Müsavat'ın lideri ve Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin AXC/ADR kurucusu). Dışarıdan İsmail Gaspırali (buna parantez açarak) ve içeriden Mirza Fetali Ahundov, bütün oluştururken bilinmesi gereken şahsiyetler. Bu şahsiyetleri ayrılıkta ve bir dava içinde ilişkili şekilde incelersek Azerbaycan Milli Hareketi veya Müsavatçılık mahiyeti ile ortaya çıkacaktır. İncelemede bunlar yazılamaz. Ayrıca kitap olur.

Bu eser malumat, detay ve hikaye için okunmalıdır. Gerçekler ve mahiyet için yukarıda "el arifu tekfihul işareh" yaptım.

Kendisini sayan ve sevenlerden özür dileyerek, Mirza Fetali Ahundov hakkında "ağzımı bozmak" istiyorum; müslümanları küçümseyen, onlarla dalga geçen, İslam alimlerine dil uzatan, batı özentisi tip.

Tarih ideolojisiyle değil, objektifliğiyle tadına doyulmazdır.
O zamanlar İstanbul'da mülteci bulunan Resulzade Mehmed Emin Bey yazdığı mektuplar ve gönderdiği yeni türkçü neşriyat vasıtasıyla bu fırkanın [Müsavat'ın] ideolojisinde pek mühim ve esaslı tesir yapar; "ümmetçilikten" "milliyetçiliğe", "islamcılıktan" "türkçülüğe" geçişine sebep olur. Harbiumumiden evvel Bakü'ye dönen Resulzade Mehmed Emin Bey bu fırkanın başına geçerek bir çok yazılarla bu fırkanın türkçü ve istiklalcı ideolojisini ve inkilabcı taktikini sureti kat'iyede tespit eder ve bu ideolojiyi "Açık Söz" gazetesi vasıtasıyla neşr ve tamime, efkarı umumiyeyi bu yolda terbiyeye başlar.
Mirza Bala Mehmetzade
Sayfa 2 - Azerbaycan Kültür Derneği / Ankara
Milli şuur, bir milliyet içerisinden çıkan rehber zümrenin diğer zümre ve fertlerle daimi ve uzvi bir münasebet ve ihtilat temin etmesiyle doğar.
Mirza Bala Mehmetzade
Sayfa 17 - Azerbaycan Kültür Derneği / Ankara

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Milli Azerbaycan Hareketi
Baskı tarihi:
1991
Sayfa sayısı:
239
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757511098
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Azerbaycan Kültür Derneği
Yayına Hazırlayan, Ahmet Karaca.

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Ferman Mamedov

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%100 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0