Milli Mücadele'de Kınalı Eller

8,2/10  (6 Oy) · 
19 okunma  · 
5 beğeni  · 
557 gösterim
'Kınalı Eller', evlerinin hanımı iken vatanın bekçiliğini üstlenmek zorunda kalan, bu uğurda canlarını esirgemeyen eli kınalı kadınları anlatıyor. Kitaptaki hikayelerin geçtiği yerler, yurdun dört bir köşesi; Erzurum, Adana, Gördes, İstanbul, Ödemiş, Bilecik, Osmaniye, Kastamonu, Maraş... Kahramanları gerçek kişiler; Aziziye Tabyaları'nı düşmandan geri almak için baltasıyla hücuma kalkan Nene Hatun. Çocuğunu, askere cephane taşırken kağnı başında dünyaya getiren Emine. Evlendikten birkaç ay sonra kocasıyla birlikte vatan müdafaası için dağa çıkan, efeler kendisine silah vermediği için bineceği atı, kullanacağı silahı düşmandan ele geçiren Makbule Hanım.

'Kınalı Eller'i kaleme alan Osman Alagöz, aslen eğitimci. Maraş'ta yaşıyor. Kitabı hazırlamadan önce tarihlerde bir-iki satırla geçiştirilen bu destan kahramanları hakkında, yazılı kaynaklarla birlikte mahalli kaynaklarda da araştırma yapmış. Örneğin Senem Ayşe'yi yazmak için torunundan bilgi almış. Kopuk kopuk bilgiler arasındaki boşlukları doldurmak için de hayalen o döneme gitmiş. Ve ortaya bu gözyaşlarıyla okunası hikayeler çıkmış.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2006
 • Sayfa Sayısı:
  143
 • ISBN:
  9789758775767
 • Yayınevi:
  Kaynak Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Oguzhan Cinbat 
10 Mar 19:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Kitap çok fazla popüler değil hatta ilk incelemeyi ben yapmış bulunuyorum.Kahraman Türk kadınının cephede ki sıkıntılarıı anlatıyor.Eğer benim gibi tarihe meraklı bir insansanız tavsiye ederim