Milliyetçilik: Türkiyenin Çıkmazı

0,0/10  (0 Oy) · 
6 okunma  · 
0 beğeni  · 
575 gösterim
Milliyetçilikle dünyayı ve insanlığı sürekli savaş gerilimine sokmaktan başka bir şey yapılamayacağı bir yana; ülkenin sorunlarına da çözüm üretilemez. Modernçağ tarihinin de gösterdiği gibi milliyetçilik; insanlığa, ortaçağdaki dinsel ideolojilerle kıyaslanacak denli büyük felaketler getirmiştir. Bütün savaşlar, artan silahlanma, eğitim, sağlık ve kalkınma bütçelerinin kısılması, hep milliyetçilikle meşrulaştırılmıştır. Dahası; insanı ve haklarını, dinin yerini alan yeni bir kolektif kimlikle ezmenin ve burjuvazinin çıkarlarına feda etmenin aracı olmuştur.
... Sorunlarımızı görüp aşmamızı sağlayacak demokratik sağduyumuzu elimizden alıp, bizi öteki inanç ve halklara düşman etmekte din nasıl olumsuz bir misyon görmüşse, milliyetçilik de modern koşullarda aynı misyonu görmektedir.
... Bu bağlamda devlet kendi halkına, sürekli olarak ´davulcuya kaçabilecek kız´ muamelesini reva görmektedir.
Özetle bu kitapta, milliyetçiliğin -ve yanısıra dinin- halkın kontrolü, tektipleştirilmesi ve haklarının unutturulması için nasıl temel bir ideolojik araç olarak kullanıldığı gösterilmektedir.
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  300
 • ISBN:
  9789759169442
 • Yayınevi:
  Kırmızı Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Kalfa 
09 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Milli irade
Çokkimlikli çokkültürlü üstelik çok derin sınıfsal eşitsizlikler le bölünmüş bir ülkede,milli birlik-kutsal devlet"fikri ile demokrasi arsındaki ilişki çözülemez bir gerilim içinde olacaktır

Milliyetçilik: Türkiyenin Çıkmazı, Erdoğan Aydın (Sayfa 115)Milliyetçilik: Türkiyenin Çıkmazı, Erdoğan Aydın (Sayfa 115)