Milyarlarca ve Milyarlarca Milenyum Eşiğinde Yaşam ve Ölüm Üzerine Düşünceler

8,9/10  (13 Oy) · 
36 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.212 gösterim
Carl Sagan kariyerinin son kitabı Milyarlarca ve Milyarlarca'da hepimizin içinde yaşadığı evrene ilişkin temel konuları her zaman olduğu gibi hem aklıyla hem yüreğiyle ele alıyor. Konu ister insandaki avlanma içgüdüsü, ister çocukluğunun oyuncak trenindeki elektrik transformatörünün kokusu, isterse küresel ısınma ya da Mars'ta yaşam olsun... Kitaptaki denemeler evrenin uçsuz bucaksızlığında yol alırken, insan zihnini de araştırıyor. Çünkü Sagan'a göre gelecek yüzyıllarda karşılaşacağımız sorunları ancak bilimi ve duyguyu birleştirerek çözebiliriz.
(Tanıtım Yazısından)
Emre Söylemez 
14 Ağu 07:54 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Açıkça ifade etmeliyim ki ben bu kitabın liselerde okutulması gerektiğini düşünüyorum.Neden diye soracak olursanız, öğrenilmesi gereken güncel konuları ve yaşam için gerekli olan kavramları herhangi bir dini kitaptan çok daha net bir şekilde dile getiriyor.Hatırlayabildiğim başlıklar nükleer silahlanma, ahlak kavramı, din ve bilimin yeri geldiğinde bir bütün olabilmesi, karbondioksidin ve CFC'nin dünya üzerindeki yaşamı nasıl tehdit ettiği, bu konu hakkında yapılanlar ve yapılması gerekenler.Yazarın yazdığı son kitap olması nedeniyle son bölümde de hayatının son zamanlarını ve yüzleştiği hastalıkla savaşırken nelerle karşılaştığını bizimle paylaşıyor.Kesinlikle kitabın içerisinde kendi inancı/inançsızlığı ile ilgili pek fazla şeyden bahsetmiyor.Dolayısıyla önyargı ile yaklaşmamanızı öneririm.Oldukça şaşırtıcı gözlemler içeriyor.Ben bu gözlemleri daha önce okuduğum Hayvanlardan İnsanlara Sapiens kitabındakilere benzettim.(Tarz bakımından)Tıpkı o kitap gibi konuları çok farklı bakış açıları ile bize sunuyor.Ayrıca ara ara küçük hikayelerle de okuyucunun daha sonra anlatılacak olan konuyu daha rahat kavrayabilmesi sağlanıyor.Sonuç olarak süper güçler arasındaki soğuk savaşa, çevre bilimine, din ve bilim ittifakı konularına ilgi duyuyorsanız aradığınız kitap bu.Kitap ile kalın.

Kitaptan 9 Alıntı

Dünya
İnsan soyunun 100 aileden oluşan bir köy halkı olarak düşünürsek, ailelerin 65'i okur yazar değil, 90'ı ingilizce konuşamıyor, 70'inin evinde su yok, 80 ailenin hiç bir üyesi uçağa binmemiş, yedi aile tüm toprakların % 60'ına sahip ve mevcut enerjinin %80'ini kullanıyor. 60 aileyse tüm toprağın %10'una sıkışmış durumda. Sadece bir ailenin üniversite öğrenimi görmüş bir üyesi var.

Milyarlarca ve Milyarlarca, Carl Sagan (Sayfa 164)Milyarlarca ve Milyarlarca, Carl Sagan (Sayfa 164)
Emre Söylemez 
12 Ağu 23:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Dünya bize atalarımızdan miras kalmadı, onu çocuklarımızdan ödünç aldık."

Milyarlarca ve Milyarlarca, Carl Sagan (Sayfa 164 - Tübitak)Milyarlarca ve Milyarlarca, Carl Sagan (Sayfa 164 - Tübitak)

Dünya'da yaşam dört milyar yıl "bakıcılar" olmadan da sorunsuz devam etmişti. Dünya'da yüz milyon yıl var olmuş trilobitler ve dinozorlar, bu zamanın sadece binde biri kadar bir süredir yaşayan bir türün kendini yeryüzündeki yaşamın koruyucusu olarak görevlendirmesine herhalde gülerlerdi. Çünkü asıl tehlike bu türün kendisidir. Bunu dinler de fark etmiştir ki, Dünya'yı insanlardan korumak için bakıcı insanlara ihtiyaç vardır.

Milyarlarca ve Milyarlarca, Carl SaganMilyarlarca ve Milyarlarca, Carl Sagan
Emre Söylemez 
12 Ağu 17:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Muhafazakârlar"ın, -kendileri ve çocukları da dahil- hepimizin, yaşayabilmek için bağımlı olduğumuz çevrenin korunmasına nasıl karşı çıkabildiklerini anlamak zor. Muhafazakârların muhafaza ettikleri, gerçekten nedir acaba ?

Milyarlarca ve Milyarlarca, Carl Sagan (Sayfa 111 - Tübitak)Milyarlarca ve Milyarlarca, Carl Sagan (Sayfa 111 - Tübitak)
Emre Söylemez 
13 Ağu 22:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Düşman icat etmek ve onların hatalarını abartmak bürokratların işine yarar.

Milyarlarca ve Milyarlarca, Carl Sagan (Sayfa 182 - Tübitak)Milyarlarca ve Milyarlarca, Carl Sagan (Sayfa 182 - Tübitak)
Emre Söylemez 
13 Ağu 22:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bu gibi kör inançların devlet liderlerine sağladığı kolaylık Hitler'in şu sözleriyle de açıkça ortaya konuyor: "Halkın düşünmemesi iktidarda olanlar için ne büyük şanstır!" Zihinsel ve ahlaki uysallık kısa vadede liderlerin işine gelebilir, ama uzun vadede ulusların intiharı demektir.Bu yüzden ulusal önderlik için ölçütlerden biri sert eleştirileri anlama, teşvik etme ve yapıcı olarak yararlanma yeteneğidir.

Milyarlarca ve Milyarlarca, Carl Sagan (Sayfa 184 - Tübitak)Milyarlarca ve Milyarlarca, Carl Sagan (Sayfa 184 - Tübitak)
Emre Söylemez 
12 Ağu 00:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Gezegenimiz bölünmez bir bütün oluşturuyor.Bizler Kuzey Amerika'da, Brezilya yağmur ormanlarında oluşan oksijeni soluruz.Amerika Birleşik Devletleri'nin orta batısındaki, çevre kirliliği yaratan sanayi tesislerinin yol açtığı asit yağmurları Kanada'nın ormanlarını tahrip eder.Ukrayna'daki bir nükleer kazanın radyoaktif serpintisi Lapland'ın ekonomisini ve kültürünü tehlikeye atar.Çin'de yakılan kömür Arjantin'de havayı ısıtır.Newfoundland'daki bir klimanın bıraktığı kloroflüorokarbon gazları Yeni Zelanda'da deri kanserine yol açar.Hastalıklar gezegenin en uzak noktalarına hızla yayılır ve ortadan kaldırılmaları için küresel çapta tıbbi çaba gerekir.Ve tabi, nükleer savaş ve göktaşı çarpması tehlikeleri herkesi tehdit etmektedir.İstesek de istemesek de biz insanların birbirimizle ve Dünya'daki öteki hayvanlar ve bitkilerle bağları var.Yaşamlarımız iç içe geçmiş durumda.

Milyarlarca ve Milyarlarca, Carl Sagan (Sayfa 76 - Tübitak)Milyarlarca ve Milyarlarca, Carl Sagan (Sayfa 76 - Tübitak)
Emre Söylemez 
13 Ağu 22:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sağlıklı genç bir erkek, bir ya da iki hafta içinde, dünyadaki insan nüfusunu iki katına çıkarmaya yetecek kadar sperma hücresi üretebilir.O halde mastürbasyon kitle katliamı anlamına mı geliyor ?

Milyarlarca ve Milyarlarca, Carl Sagan (Sayfa 195 - Tübitak)Milyarlarca ve Milyarlarca, Carl Sagan (Sayfa 195 - Tübitak)
Emre Söylemez 
11 Ağu 22:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Üstel gösterimi bir kez öğrendiğinizde, çok büyük sayılarla kolaylıkla uğraşabilirsiniz.Örneğin, bir çay kaşığı topraktaki mikropların kabaca sayısı (10^8); dünyanın bütün kumsallarındaki kum taneciklerinin sayısı (tahminen 10^20 ); Dünya'daki canlıların sayısı (10^29), Dünya'daki tüm canlıların atom sayısı (10^41); Güneş'teki atom çekirdeklerinin sayısı (10^57) ya da evrendeki temel parçacıkların (elektron,proton,nötronlar) sayısı (10^80) gibi.Bu demek değildir ki, bir milyar ya da bir kentilyon nesneyi zihnimizde canlandırabiliriz; bunu kimse yapamaz.Ama üstel gösterim yöntemiyle bu sayıları düşünebilir ve onlarla hesap yapabiliriz.Bu da, işe sıfırdan başlayan ve çevresindekileri ancak parmak hesabıyla sayabilen kendi kendini yetiştirmiş insanoğlu için azımsanacak bir şey değildir.

Milyarlarca ve Milyarlarca, Carl Sagan (Sayfa 9 - Tübitak)Milyarlarca ve Milyarlarca, Carl Sagan (Sayfa 9 - Tübitak)