Mimarlık, Biçim,Mekan ve Düzen

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
569 gösterim
Mimar, yazar ve ressam olarak tanınan Francis D.K. Ching'in klasik kılavuz kitabında mimarlığa ilişkin tüm ilkeler bulunmaktadır. Her tasarımcının temel bilgi dağarcığı olan biçim, mekan ve düzen prensipleri çağdaş örnekleriyle birlikte titizlikle yeniden ele alınmıştır. Sonuç olarak bugünün biçimlerinin uygun modellemelerinin yeni bir perspektifle güzelce resimlendiği bir kitap oluşturulmuştur.

Bu kitapta bir tasarım dağarcığı yaratmak için doğanın gücü ve değişmeyen yönleriyle kesişen kültürlerde ve çağlarda mimarlığın başlıca imgeleri sorgulanmaktadır. Bu konuda nokta, çizgi, düzlem, hacim, oran, ölçek, dolaşım, biçim ve mekanın birbirine bağlılığı ele alınmaktadır Öncelikle çevremizin şekillendirilmesinde biçim ve mekanın karşılıklı etkileşim ve organizasyonu kavramlarının açılımı ve genişletilmesi yeniden ele alınmış ve arıtılmıştır.

Francis D.K. Ching, kitaplarının belirleyici öğesi olarak kendi elyazısını bir imza olarak bu kitabında da devam ettirmektedir. Francis D.K. Ching'in kendi üslubuyla çizilen mimari prototipler ayrıca zengin bir mimari çizim rehberi olmuştur. Kuşkusuz birçok kişi kitaba bu özgün çizgisinden dolayı sahip olmak isteyecektir. Mimarlar ve öğrenciler bu incelikli çizimler ve pratik bilgilerin varlığındaki hazine değerini göreceklerdir.

Francis D.K. Ching, bir kez daha bu kitabıyla görsel referans olarak mimari biçim dünyasını aydınlatmaktadır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9789758599202
 • Çeviri:
  Sevgi Lökçe
 • Yayınevi:
  Yapı Endüstri Merkezi Yayınları
 • Kitabın Türü: