Mimoza Sürgünü

8,1/10  (42 Oy) · 
142 okunma  · 
41 beğeni  · 
2.461 gösterim
Tamam, estetize ediyorum, idealleştiriyorum biliyorum. Düpedüz yazıyorum. Romantik olduğum da bir yafta gibi boynuma asılı. Ama ben gördüğümü söylüyorum. Neticede şu yazdıklarımda ben hem mecazlı hem de gerçekçiyim. Yani düpedüz kinayeliyim. Eğer öyle değilse ya ben hayal görmüşümdür ya bana hülya anlatmışlardı.

Nazan Bekiroğlu'ndan yıllarca okunacak bir deneme kitabı Mimoza Sürgünü. Bir mimoza ağacının altında insanın içine ve dışına doğru bir yolculuk bu. Kördüğümleri çözmekte üstüne olmayan ama basit bir fiyongun ucunu çekemeyen, yüce dağları aşıp da tatlı bir yamaç yolunda sendeleyen bir kalbin gücünün ve kırılganlığının iç dökümü. Aşkın ve metafiziğin, yıllarca biriktirilen hatıraların, yaratılmış her şeyle kurulan incelikli ilişkilerin izleriyle dilin büyüsünün iç içe geçtiği denemeler Mimoza Sürgünü'nde.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9786050812350
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:

Bana biraz geç de olsa Nazan Bekiroğlu'nu sevdiren ve diğer eserlerini de büyük bir zevkle okumaya sevk eden tek kelimeyle mükemmel bir deneme kitabı ve müthiş bir şiirsel üslûp...

Salih Çermik 
11 Oca 21:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nazan Bekiroğlu… En sevdiğim yazar. Yazılarına, samimiyetine, içtenliğine bayılıyorum. ‘Mimoza Sürgünü’ kalbimizin, hayallerimizin, gezmelerimizin sürgünlüğünü, özlemleri, ardımızda kalan hatıraları anlatıyor. Sanki bir profesör değil de çok yakın bir arkadaşım benimle konuşuyor gibi. Nazan Bekiroğlu okurken sanki kitap okuyor değilim de Nazan Hoca ile birlikte bir çimenlikte oturmuşuz, önümüzde çaylarımız o güzel yürekli insan anlatıyor ben dinliyorum gibi. Mimoza Sürgünü deneme türünde bir eser. Yazar gündelik konulara da yer vermiş, gezilerinden kalan notlara da. ‘Seyahat Albümü’; Suriye, Azerbaycan, Gürcistan, Kutsal Topraklar ve daha çok Rusya gezilerinden notlarla dolu. Bana göre kitap sadece bir deneme kitabı değil. Bazen anı, bazen gezi yazısı, bazen hikâye… Büyük yazar olmak bunu gerektiriyor galiba. Beni etkileyen kısımlar geziler. Sanki Nazan Hoca, ömrü boşa geçirmeyin; okuyun, gezin, hayat nedir, şehirler nasıldır, bakın öğrenin der gibi. Bu kitabı okumakla Nazan Hoca’ya olan hayranlığım bir kat daha arttı. Nazan Bekiroğlu’nun; Dostoyevski hayranı olduğunu, fotoğrafçılık sanatına ilgisinin olduğunu ve albüm karıştırmayı, fotoğraflar üzerinden hayaller kurmayı, fotoğrafları yorumlamayı, fotoğraflarla duygusal bağ oluşturmayı sevdiğini öğrendim. Benim için büyük bir kazanç. Mimoza Sürgünü tavsiye edilir.

ihtiyar 
28 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Nazan Bekiroğlu'nun gazetede haftalık çıkan yazılarından oluşan bir kitaptır. (Yazıları tek tek kontrol etmedim ama bir iki yazı dışında belki hepsi öyledir, gazetenin internet sayfasında görülebilir, zaman gazetesi). Kitabın içinde beğenmediğim bir tane yazı yoktur. Lakin seyahatlerini anlattığı yazılar daha çok ilgimi çekti. Yazıların bir çoğunda zaman kavramını işlemekte, insanın insaniyetini, insanlığından kopmuşlar için cehennemin varlığına sevinmekten, hayvanların korunmasına, edebiyat, doğa, tarih, aşk, ölüm, doğum, fotoğraflar, vs. vs. Her daim yaptığı gözlemler ve İç dünyası... Sıkılmadan okuyacağınız, yılların birikimi ve bakış açısı...

Zeynep Öylek 
27 Oca 17:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Her nekadar okuduğum tüm kitaplarını büyük bir beğeni ve keyifle okusam da bu kitabı benim için çok başka değerli ve anlamlıdır. Edebi yönü kuvvetli bir kalemi olan Bekiroğlu'nun bu kitabını okurken duygudan duyguya girdim adeta. Deneme türünde bir eser.Yer yer rahatlatıp, yer yer hüzünlediren adeta bir ezgi tadında. Hele ki kitapta bir bölüm var ki kalbime ayrı bir dokundu. "VAR" bölümü...
Benim için bir başucu kitabı diyebilirim. Defalarca okusamda bıkmam, usanmam.
Bir Nazan Bekiroğlu farkı bu da... :)

Günay Kut Berber 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Yer yer gerçekten okumakta zorlandığım, bitirmek için ciddi çaba sarfettiğim bir kitap.Seyehat albümü kısmına geldiğimde kitabı bırakmakla devam etmek arasında hayli gel-git yaşadığımı itiraf etmeliyim.O kısımların haricinde beğenerek okudum..Nazan Bekiroğlu klasiği..

tülay abaza 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Kitabı bir arkadaşımın tavsiyesiyle almıştım ama sıkılıp bırakmıştım. Aradan 1 yıl geçti, belki bakış açım değişmiştir bu defa sürükler diyerek yeniden elime aldım. Fikrim değişmedi. Hiç mi sevdiğim yanı olmadı; tabiiki oldu ancak Nazan Bekiroğlu'nun edebi yazmak için kendini zorlaması ve kelime oyunlarıyla okuru kendine çekme çabası beni kitaptan uzaklaştırdı. Umarım kitap sadece beni sıkmıştır. Merak edip ısrarla okumak istiyorum diyenlere de bol şans diliyorum.

esra karakoyun 
 16 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Yazarın yaptığı seyahatlerin ve bu seyahatlerde gözlemlediklerinin yoğun olarak anlatıldığı bir kitap.. Bitirmekte biraz zorlandım açıkçası, daha doğrusu kitabı bir an önce bitirmek için çabaladım..

Mehmet özmen 
30 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

çok derin anlam denizinde yüzdüğünüzü hissedeceksiniz...

Şerife Kantar 
Dün 00:36 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Nazan Bekiroğlu'nun diğer kitaplarını da alıp okumak istiyorum çok beğendiğim bir kitap, dilimin ucunda ama anlatamıyorum dediğimiz hislerimize tercüman oldu.

Kitaptan 101 Alıntı

Ferah 
25 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Rabbim, çok yorgunum. Bana bütün haberlerin yerini tutacak bir haber gönder. Üzerime bir iyilik ve güzellik kondur."

Mimoza Sürgünü, Nazan BekiroğluMimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu
seher 
29 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İçimde çok büyük bir ağlamak var. Bir ağacın altında oturarak hem kendime, hem bütün insanlara hem börtü böceğe, kurda kuşa. Bin yıllık gözyaşıyla ağlamak istiyorum.

Mimoza Sürgünü, Nazan BekiroğluMimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu
Beyza 
13 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Biraz küçülsem diyorum. Biraz azalsam. Daha sade, daha düz, daha sakin olsam...

Mimoza Sürgünü, Nazan BekiroğluMimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu

Hani, "Siyahlık şöyle dursun, haddinden fazla beyazlık bile hoşa gitmez," diyor ya Şirazlı Sadi. Uy öğüde, küstahlaşma. Acı biraz. Esirge kendini. Bağışla. Telef olup gideceksin yoksa.

Mimoza Sürgünü, Nazan BekiroğluMimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu
Salih Çermik 
11 Oca 22:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kendi acısında bütün evrenin acısını tecrübe edenler kadar bütün evrenin acısını da kendi acısına çevirebilenlere insan denir ve yalnızca onlara insan denir.

Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 258 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 258 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)

Camı ancak elmas keser, elması kesen de yine elmastır biliyorsun. Taş ise camı kesmiyor, kırıyor. Cam kırıkları ellerinde, ortalığı temizlemek de sana kalıyor, öyle yorgunsun.

Mimoza Sürgünü, Nazan BekiroğluMimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu
Salih Çermik 
11 Oca 22:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Burası dünya. Cennet değil, unutma. Çekilme kabuğuna. Adım at. Denize at. Hâlik'in var senin. Haddini aşma. Zıddını inkılâb etmekten kork.

Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 31 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 31 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)

Kitapla ilgili 1 Haber

Akşam Kitap 'Yılın En İyileri'ni ödüllendirdi!
Akşam Kitap 'Yılın En İyileri'ni ödüllendirdi! AKŞAM Kitap 'Yılın En İyileri'ni ödüllendirdi! - AKŞAM Kitap, yıllık değerlendirmeler için başvurulacak en iyi kaynaklardan biri olan kitapevlerinin işbirliği ile bir ödül kurumu oluşturdu.