Mimoza Sürgünü

8,2/10  (60 Oy) · 
216 okunma  · 
67 beğeni  · 
2.725 gösterim
Tamam, estetize ediyorum, idealleştiriyorum biliyorum. Düpedüz yazıyorum. Romantik olduğum da bir yafta gibi boynuma asılı. Ama ben gördüğümü söylüyorum. Neticede şu yazdıklarımda ben hem mecazlı hem de gerçekçiyim. Yani düpedüz kinayeliyim. Eğer öyle değilse ya ben hayal görmüşümdür ya bana hülya anlatmışlardı.

Nazan Bekiroğlu'ndan yıllarca okunacak bir deneme kitabı Mimoza Sürgünü. Bir mimoza ağacının altında insanın içine ve dışına doğru bir yolculuk bu. Kördüğümleri çözmekte üstüne olmayan ama basit bir fiyongun ucunu çekemeyen, yüce dağları aşıp da tatlı bir yamaç yolunda sendeleyen bir kalbin gücünün ve kırılganlığının iç dökümü. Aşkın ve metafiziğin, yıllarca biriktirilen hatıraların, yaratılmış her şeyle kurulan incelikli ilişkilerin izleriyle dilin büyüsünün iç içe geçtiği denemeler Mimoza Sürgünü'nde.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9786050812350
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rabia 
18 Mar 19:05 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ne güzel, ne zarif bir insansın sen Nazan Hocam... Hiç görmediğim, birebir sohbet etme fırsatına -ne yazık ki- hiç sahip olamadığım bir insanı böylesine yakın hissetmem çok garip ama çok güzel.
Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu'nun denemelerinden oluşan bir kitap. Romancılığının ne kadar iyi olduğunu zaten biliyordum, denemelerini okumaksa apayrı bir lezzet verdi, kendisine hayranlığım kat kat arttı. Elimde olsa tek tek her cümlesini alıntılayacağım. Öylesine naif bir ruha sahip ki Nazan Hanım, aylarca evinden çıkmayan ve nefret ettiği karasinekle ilgili bile vicdan azabı hissedip bir yazı kaleme almış sineğin ağzından. :) Her yazısı birbirinden hoştu, belli konularda görüşlerini, hayranlıklarını öğrenmek beni oldukça sevindirdi.

Hoş vakit geçirmek için, güç bulup da dile getiremediğiniz gizli düşüncelerinizi başka birinin kaleminden okumak için; hiç değilse insanlığa dair biraz olsun düşünmek için mutlaka okuyun. Keyifli günler.

Bana biraz geç de olsa Nazan Bekiroğlu'nu sevdiren ve diğer eserlerini de büyük bir zevkle okumaya sevk eden tek kelimeyle mükemmel bir deneme kitabı ve müthiş bir şiirsel üslûp...

Salih Çermik 
11 Oca 21:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nazan Bekiroğlu… En sevdiğim yazar. Yazılarına, samimiyetine, içtenliğine bayılıyorum. ‘Mimoza Sürgünü’ kalbimizin, hayallerimizin, gezmelerimizin sürgünlüğünü, özlemleri, ardımızda kalan hatıraları anlatıyor. Sanki bir profesör değil de çok yakın bir arkadaşım benimle konuşuyor gibi. Nazan Bekiroğlu okurken sanki kitap okuyor değilim de Nazan Hoca ile birlikte bir çimenlikte oturmuşuz, önümüzde çaylarımız o güzel yürekli insan anlatıyor ben dinliyorum gibi. Mimoza Sürgünü deneme türünde bir eser. Yazar gündelik konulara da yer vermiş, gezilerinden kalan notlara da. ‘Seyahat Albümü’; Suriye, Azerbaycan, Gürcistan, Kutsal Topraklar ve daha çok Rusya gezilerinden notlarla dolu. Bana göre kitap sadece bir deneme kitabı değil. Bazen anı, bazen gezi yazısı, bazen hikâye… Büyük yazar olmak bunu gerektiriyor galiba. Beni etkileyen kısımlar geziler. Sanki Nazan Hoca, ömrü boşa geçirmeyin; okuyun, gezin, hayat nedir, şehirler nasıldır, bakın öğrenin der gibi. Bu kitabı okumakla Nazan Hoca’ya olan hayranlığım bir kat daha arttı. Nazan Bekiroğlu’nun; Dostoyevski hayranı olduğunu, fotoğrafçılık sanatına ilgisinin olduğunu ve albüm karıştırmayı, fotoğraflar üzerinden hayaller kurmayı, fotoğrafları yorumlamayı, fotoğraflarla duygusal bağ oluşturmayı sevdiğini öğrendim. Benim için büyük bir kazanç. Mimoza Sürgünü tavsiye edilir.

Afra Yüsra Mrmr 
28 Haz 11:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çünkü aşk bir Pygmalion düşüdür. Oluştutulan imaj (suret) karşısında kehanetin gerçekleşmesi beklentisi ve büyük geri dönüş. Bu yüzden aşkın külliyatı daha asıl görülmeden aşık olunan bir suret ile onun gerçeği arasındaki didişme ile doludur.

ihtiyar 
28 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Nazan Bekiroğlu'nun gazetede haftalık çıkan yazılarından oluşan bir kitaptır. (Yazıları tek tek kontrol etmedim ama bir iki yazı dışında belki hepsi öyledir, gazetenin internet sayfasında görülebilir, zaman gazetesi). Kitabın içinde beğenmediğim bir tane yazı yoktur. Lakin seyahatlerini anlattığı yazılar daha çok ilgimi çekti. Yazıların bir çoğunda zaman kavramını işlemekte, insanın insaniyetini, insanlığından kopmuşlar için cehennemin varlığına sevinmekten, hayvanların korunmasına, edebiyat, doğa, tarih, aşk, ölüm, doğum, fotoğraflar, vs. vs. Her daim yaptığı gözlemler ve İç dünyası... Sıkılmadan okuyacağınız, yılların birikimi ve bakış açısı...

Zeynep Öylek 
27 Oca 17:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Her nekadar okuduğum tüm kitaplarını büyük bir beğeni ve keyifle okusam da bu kitabı benim için çok başka değerli ve anlamlıdır. Edebi yönü kuvvetli bir kalemi olan Bekiroğlu'nun bu kitabını okurken duygudan duyguya girdim adeta. Deneme türünde bir eser.Yer yer rahatlatıp, yer yer hüzünlediren adeta bir ezgi tadında. Hele ki kitapta bir bölüm var ki kalbime ayrı bir dokundu. "VAR" bölümü...
Benim için bir başucu kitabı diyebilirim. Defalarca okusamda bıkmam, usanmam.
Bir Nazan Bekiroğlu farkı bu da... :)

Günay Kut Berber 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Yer yer gerçekten okumakta zorlandığım, bitirmek için ciddi çaba sarfettiğim bir kitap.Seyehat albümü kısmına geldiğimde kitabı bırakmakla devam etmek arasında hayli gel-git yaşadığımı itiraf etmeliyim.O kısımların haricinde beğenerek okudum..Nazan Bekiroğlu klasiği..

…Yanından geçip giden okyanusları tanımayan ummanlar var. Hatırlama an meselesi, tanımak birdenbire. Amma ki zaman geçip gider, her şeyin zamanı var, zamansızlığı var.

Ayşe Gül 
28 Nis 21:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bazen cümleler arasında kaybolduğum bazen iki kelime arasında kendimi bulduğum,sonra satırlar arasında kaybettiğim bir gönül dostunun hatıralarına rastladığım... Yine Nazan Bekiroğlu'na hayran olduğum bir eser.
Seyahat Albümü bölümünü nasıl okuduğumu bile anlayamadığım, Kalp Sathı'nda inzivaya çekilmiş anılarıma rastladığım, kalbime sevinç tohumlarının ekilmesine izin verdiğim denemelerden oluşan bu eser, yazarın kalemini sevenlere tavsiyemdir. Daha önce okumamış olanlara ise önce diğer eserlerine bakmalarını sonra buna dönmelerini tavsiye ederim^^

Sevil AKGÜL 
21 Haz 23:38 · Kitabı okudu · 29 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap insana dair birçok hissi çok tanıdık ama bi o kadar içten bir şekilde anlatmış. Kitabın ilk kısmına bayıldım diyebilirim. Ancak sonlara doğru daha farklı bir üslup ve içerik vardı. Bu biraz garipsetti beni. Yinede duygulara tercüman olan kitabı okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.

2 /

Kitaptan 131 Alıntı

Ferah 
25 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Rabbim, çok yorgunum. Bana bütün haberlerin yerini tutacak bir haber gönder. Üzerime bir iyilik ve güzellik kondur."

Mimoza Sürgünü, Nazan BekiroğluMimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu
seher 
29 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İçimde çok büyük bir ağlamak var. Bir ağacın altında oturarak hem kendime, hem bütün insanlara hem börtü böceğe, kurda kuşa. Bin yıllık gözyaşıyla ağlamak istiyorum.

Mimoza Sürgünü, Nazan BekiroğluMimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu

İçinde hep aynı cümle: " Siz gidin,ben çok yorgunum. Konuşacak çok şey,yürünecek çok yol var. Oysa ben çok yorgunum."

Mimoza Sürgünü, Nazan BekiroğluMimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu

Hani, "Siyahlık şöyle dursun, haddinden fazla beyazlık bile hoşa gitmez," diyor ya Şirazlı Sadi. Uy öğüde, küstahlaşma. Acı biraz. Esirge kendini. Bağışla. Telef olup gideceksin yoksa.

Mimoza Sürgünü, Nazan BekiroğluMimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu
Beyza 
13 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Biraz küçülsem diyorum. Biraz azalsam. Daha sade, daha düz, daha sakin olsam...

Mimoza Sürgünü, Nazan BekiroğluMimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu
Rabia 
18 Mar 22:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Leylâ'nın mahallesindeki köpeğin gözlerini öper Mecnun. Psikologa göre davranış bozukluğu. Edebiyatçı ise bu davranışın önünde saygıyla eğilir.

Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 269)Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 269)
Rabia 
22 Mar 20:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

O zaman, kulağa küpe: Tarihe bahaneler değil sonuçlar kalır.

Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 265)Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 265)
Rabia 
13 Mar 20:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çocuğun zamanı yok. Her daim cennette gibi duruşu bu zamansızlıktandır. Sadece yaşadığı an'ın içindedir o. Dünsüz ve yarınsız. Masumiyeti, ân'ı yaşayışından kaynaklanır. Masumiyetin yitimi bu yüzden o denli acıdır.

Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 119)Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 119)
mavera 
21 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kırgınların, yaralıların, gidecek yeri, atacak adımı kalmamışların, vurulmuş da ortada kalmışların, ölmüş de cenazesi unutulmuşların grubundayım; yolunu şaşırmışların, kendisini karanlık ormanların ortasında bulmuşların.
Dilese de oluvermemişlerden, ruhu defalarca yanan, derisi diri diri soyulan, her defasında bir daha yansın diye bir daha yenilenlerindenim. "Hiç yara almam," sanırken aldığım yaralardan tanınırım belki. Yürümeye mecali kalmamış da iki koluna girip sürüklenen hastalar kafilesine kaydedilmiş olmalı adım..

Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 213)Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 213)

Kitapla ilgili 1 Haber

Akşam Kitap 'Yılın En İyileri'ni ödüllendirdi!
Akşam Kitap 'Yılın En İyileri'ni ödüllendirdi! AKŞAM Kitap 'Yılın En İyileri'ni ödüllendirdi! - AKŞAM Kitap, yıllık değerlendirmeler için başvurulacak en iyi kaynaklardan biri olan kitapevlerinin işbirliği ile bir ödül kurumu oluşturdu.