Miralayın Kızı Süreyya

8,9/10  (19 Oy) · 
82 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.543 gösterim
Aşkın ve tarihin tozlu sayfalarını aralıyor Naşide Gökbudak. Duyguların capcanlı yaşandığı bir hikaye Miralayın Kızı Süreyya.

Amasya'da köklü bir ailenin kızıdır Süreyya. Ailenin en küçüğüdür, babaannesi Senane Hanım'ın gözbebeğidir.
Bir kertmesi vardır, ama Süreyya Paris'te yaşayan amcasının oğluyla evlenmek istemez ve nişan günü kaçar...

Zaki Afganistan Şahı'nın yeğenidir. Türkiye'ye tıp eğitimi görmeye gelir, uzmanlığını psikiyatri üzerine yapıcaktır. Onun da Şah tarafından uygun görülen bir kertmesi vardır...

Süreyya ihtilallerin olduğu, demokrasiye alışmaya çalışılan bir dönemde yaşar, aşkı Ankara'nın sonbaharlarında musiki dinleyerek tanır. Acı ile aşkın birbirine girdiği bir hayat yaşar.

Naşide Gökbudak Miralayın Kızı Süreyya'da, Türk milletinin kökleşmiş geleneklerini, evlilik, kadın-erkek ilişkileri, yeni Türkiye'nin kimliğini oluştururken toplumun geçirdiği zorlukları, sürükleyici kurgusu ve akıcı diliyle irdeliyor.

Bir solukta okunan roman kimi zaman buruk bir gülümseme yaratıyor, kimi zaman bambaşka bir iklime sürüklüyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2011
 • Sayfa Sayısı:
  325
 • ISBN:
  9786055395216
 • Yayınevi:
  Nemesis Kitap
 • Kitabın Türü:
Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Bir Elazığ hikayesi daha. Cumhuriyetçi, Atatürk Hayranı Naşide Gökbudak, bu kitapta bir Cumhuriyet kadınını, başkaldıran Anadolu kadınını tarif ediyor. Ailesine karşı çıkan, eşini kendi seçen ve tabi bir dolu macera yaşayan Süreyya. Yalnız yazarın bu güne kadar okuduğum 3 kitabı gibi bu kitapta mahzun bitti. Ne yazık ki gerçek hayatta ünlü karakterler hep zor hayatlar yaşıyor. Yine de seviyorum bu hikayeleri.

ayşegül şahin 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Duygusallığı önplana çıkarmış, aşk, duygu ve aşkın getirdiği bunalım, stres ve fedakarlıkları konu alıyor. 1960 ve1980 ihtilallerinden de yer yer bahsetmiş ama konunun çoğu afğanistan da geçiyor ve afganistan,ın ülke yönetimi ve bu yönetim içinde insanların aşk ve yaşayış biçimlerinden de bahsediyor.Güzel bir kitap.

Nejla GÜNEŞ 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Büyük bir merak ve ilgiyle okudum ve gözyaşlarıyla bitirdim. Gerek anlatımı gerek yaşanmış gerçek bir hikaye olması fazlasıyla iyi ve okunasıydı. Naşide Hanım'ın diğer okuduğum tüm kitapları gibi bu kitabı da beni benden aldı. Artık günlerce etkisinde kalır Süreyya ve Zaki 'nin birbirine olan aşkıyla ve hasretiyle sarmalanırım..

Ayşe Gül 
05 Oca 00:11 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Süreyya ve Zaki'nin aşkı ve yaşadıklarını bir çok üzücü durum. Kitaba başlamadan önce yorumları okumuştum ve sonu hakkında bir umut içinde olmamıştım ki iyi ki olmamışım. Olsaydım büyük üzüntü duyardım. Kendimi alıştırmam iyi oldu. Yazarın okuduğum ilk kitabı ve diğer kitaplarını okur muyum bilmiyorum. Gerçek, yaşanmış şeyler olsa da okurken çok zorlandım.

Kitaptan 1 Alıntı