Mış Gibi Yaşamlar

8,1/10  (43 Oy) · 
222 okunma  · 
48 beğeni  · 
4.142 gösterim
Ne demek "mış gibi" yaşam?

Düşüncelerinin arkasındaki niyetin farkında olmayan, sözü, gözü, davranışı birbirine uymayan insanların yaşamı demek.

"Böyle insanlar var mı?" diye sorarsanız, çevrenize bir bakın! Aklı, düşüncesi çocuğuna yardım etmekle dolu olduğu halde asık yüzlü, kırıcı, ilgisiz anne veya babaları; öğretmen olduğunu söyleyen ama hiç kitap okumayan insanları göreceksiniz.

Üstelik mış gibi yaşam, insanların bu anlayışla oluşturduğu ya da işlettiği kurumlar yoluyla giderek tüm topluma yayılıyor: Vatandaşa yardım etmek için oluşan bürokrasi, köstek olmak konusunda uzmanlaşıyor; güven duymamız için oluşturulan kurumlar güvensizliğin kaynağı haline geliyor; adaleti sağlamak için yapılan yasalar adaletsizliğin düzenini sürdürüyor.

Kimimizin körleşip fark etmediği, kimimizin kanıksayıp artık yadırgamadığı mış gibi bir yaşam yaşıyoruz. Sanki kaderimiz olmuş, kuşaktan kuşağa sürüp gidiyor: Yaşıyormuş gibi görünüp de aslında yaşamamak... Ve yaşamadığının farkında bile olmamak...

Ancak, farkında olan, gözlemleyen ve irdeleyen iki kişi var! Doğan Bey ve Arif Bey sizi sohbete davet ediyorlar.
(Arka Kapak)
Kemal 
14 Oca 12:18 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Mış gibi yaşamak ne demek?
Bizmişiz gibi yaşamak yerine biz olarak yaşamayı öğrenmeliyiz.Günlük hayatta karşımıza çıkan birçok sorunları nedenleri ile sorgulayan Doğan Cüceloğlu, kitabı bitirdiğinizde birçok şeye bakış açınızı değiştirmenizi, çevrenizle daha çok empati kurmanızı sağlıyor.
Hayatımıza şöyle tekrardan göz atmak isteyenler için güzel bir kitap..

Esra Kirik 
06 Tem 18:23 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Doğan Cüceloğlu'nun kitaplarını çok bi okuma fırsatı bulamamıştım. Bundan önce savaşcı yı okudum. Ve bana gerçekten faydasının olduğunu farkettim. Fakat bu kitap o kadar etkili olmadı ne yazık ki..

Yazarın amaçlarından biri farkındalık yaratmaya çalışmak .. Bunu da yapıyor ; gerek seminer de gerek konferanslarda gerek sosyal medya da gerek kitap yazarak gerekse insanlardan gelen mektuplara dönüt yaparak.. Tabi faydalı olmaya biseyler başarmaya çalıştığı ve hatta başarılı da olduğu yadsınamaz bir gerçek. Bu faydalı olma eylemi bende tam yerini bulamadı sanırım.(sözüm sadece bu kitaba) Güzel bilgiler elde ettim fakat kitap sıkıcıydı. Sürekli okuma isteği belirmedi bende.
Tabi ki diğer kitaplarını da okuyacağım ama bu kitabı gönül rahatlığıyla tavsiye edeceğimi sanmıyorum.

Asiye Yıldız 
13 Nis 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Kitabın adını ilk okuduğumda bana anlamsız gelmişti. Doğan Cüceloğlu'nun kitabı olduğu için okumaya başladım. İyi ki ön yargılı davranmamışım dedim. Mış gibi yaşamın ne olduğunu kavradım. Aslında hepimizin bildiği, bazen yapmak zorunda kaldığı, bazen etrafındakilerin yaptığını gözlemlediği toplumsal davranış türüymüş. Tanımlaması olunca anlamak ve gözlemlemek çok daha kolay oldu benim için. Ah bide tekrar okumak için vaktim olsa...

Esra Çabukol 
16 Tem 03:04 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Eğitimden adalete, trafikten ana babalığa değişik konulara yer vermesi ile bakış açınıza, topluma duyarlılığa, değişime 'kapsamlı, derin, çok boyutlu' ama mümkün olandan, varoluş paradoksuna uzanıp içinde sevdiğim yazarlardan alıntılar barındırması ile okumaya değer bir kitaptır. Mış gibi yaşamadığımız günlere...

Sebahat 
06 Eyl 20:13 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

1998 -2005 yılları arasındaki haberlerden örnekler vererek mış gibi yaşamak ne demek onu anlatıyor yazar. 350 sayfa içinde çoğunlukla olumsuz ve karamsar haberleri görmek içimi karartsa da hayata daha farklı bakmama yardımcı oldu

Kitabın bazı bölümlerinde önyargıyla yaklaşılması şaşırttı.

Nurten Ulaba 
29 Nis 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Doğan Cüceloğlu' da okuduğum yazarlardan biri .Çok beğenerek ve zevk alarak okuyorum .Aile içindeki çatışmaların çocukluktaki yanlış eğitimden kaynaklandığını anlatmış .Herkesin kendine uygun cümleler bulabileceğini tahmin ediyorum . Ben elimden bırakmadan okudum.

Tuğba Coşkun 
24 May 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendi mış "gibi" yaptığım işlerin farkına varmamı sağladı, bu nedenle sevdim kitabı. Ama sadece bu konular üzerinde konuşulsa işte onu yedik bunu içtik olmasa daha hoş bir kitap olurmuş.

Zeynep Y. 
27 May 2013 · Kitabı okudu · 9/10 puan

mış gibi yaşamlar, düşünmeyi sağlıyor bu zamana kadar farkında bile olmadığımız şeyler üzerine.
"onu yedik bunu içtik" sohbet havasında yazıldığı için göze batmıyor bence tabi :)

Ayşenur 
 05 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 4/10 puan

Hevesle alıp beklentimi karşılamayan bir eser. Doğan Cüceloğlu'nun konferansları kitaplarından daha verimli oluyor. Bu kitabı da biraz sıkılarak okudum.

mustafa 
13 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yazarın tüm okumuş olduğum kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da okuyucuyu eğiten ,terapi yapan , demem o ki katkı sağlayan yönü ağırlıklı olan hususlar barındırıyor. Malum yaşamımızda 100 lerce hatta 1000 lerce kitap okumuş olacağız ancak eminim ki aklımızda hatırımızda kalabilecek kitap sayısı oldukça az sayıda olacaktır ki sonradan şaşırıp kalabileceğiz bu kadar çok kitaptan anca aklımızda kalanların sayısını görünce. İşte bu kitapta yıllar geçsede aklımızda kalacak kitaplardan birisi.

2 /

Kitaptan 35 Alıntı

Esra Kirik 
02 Tem 00:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Öğrenciler karşısında acizliğini hisseden öğretmenler daha otoriter bir tutum içine girerek ve öğrencilerin kendilerine yakınlaşmasını önleyerek kendilerini güven içine almaya çalışırlar...

Mış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 41)Mış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 41)
T.D. 
28 Ağu 2015 · Kitabı okudu

-En acı olanı da, yöneticilerin ve öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu eksik ve yetersiz olduklarının farkında bile değiller.
-Ve sanırım farkında olmadıklarının da farkında değildirler.
-Söylemek istediğim de o zaten. Eksikliklerinin farkında olmadıkları için de öğrenmeye hiç açık değiller.

Mış Gibi Yaşamlar, Doğan CüceloğluMış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu
Esra Kirik 
02 Tem 20:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sıradan bir insan en gizemli olayları bile sıradan görür, şair ise en sıradan olayları bile sadece aklının değil gönlünün gözüyle de görür. Şairi farklı yapanda herhalde budur.

Mış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 113)Mış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 113)

"Bir insanın anavatanı çocukluğudur ; çocukluğunu doya doya yaşayamamış bir insanın mutlu olması çok zordur . O nedenle ,bir anne ve babanın en temel görevi çocuklarının çocukluğunu doya doya yaşamalarına olanak yaratmaktır ."

Mış Gibi Yaşamlar, Doğan CüceloğluMış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu
Esra Kirik 
05 Tem 00:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hala cahiliz biz. Okumak bilgi için değil ki , okumak bir cila...

Mış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 207)Mış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 207)
Sebahat 
06 Eyl 17:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan İlişkileri
Biz hep o kasvetli evlerden uzak durmalıydık. Duracağız da. Çünkü, biz yaşamalıyız. Yalnızsa yalnız; o da olur.

Mış Gibi Yaşamlar, Doğan CüceloğluMış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu
Esra Kirik 
02 Tem 17:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ama kadına şiddet devam eder. O zavallı kadınlar televizyonlara çıkıp , " Kocam değil mi , sever de döver de !" dedikten sonra...

Mış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 89)Mış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 89)
Esra Kirik 
05 Tem 16:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Uyuşturucular , mış gibi yaşayan insanların anlam ve coşku arayışlarının aracıdır.

Mış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 283)Mış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 283)
4 /