Mış Gibi Yaşamlar

8,1/10  (37 Oy) · 
189 okunma  · 
38 beğeni  · 
3.983 gösterim
Ne demek "mış gibi" yaşam?

Düşüncelerinin arkasındaki niyetin farkında olmayan, sözü, gözü, davranışı birbirine uymayan insanların yaşamı demek.

"Böyle insanlar var mı?" diye sorarsanız, çevrenize bir bakın! Aklı, düşüncesi çocuğuna yardım etmekle dolu olduğu halde asık yüzlü, kırıcı, ilgisiz anne veya babaları; öğretmen olduğunu söyleyen ama hiç kitap okumayan insanları göreceksiniz.

Üstelik mış gibi yaşam, insanların bu anlayışla oluşturduğu ya da işlettiği kurumlar yoluyla giderek tüm topluma yayılıyor: Vatandaşa yardım etmek için oluşan bürokrasi, köstek olmak konusunda uzmanlaşıyor; güven duymamız için oluşturulan kurumlar güvensizliğin kaynağı haline geliyor; adaleti sağlamak için yapılan yasalar adaletsizliğin düzenini sürdürüyor.

Kimimizin körleşip fark etmediği, kimimizin kanıksayıp artık yadırgamadığı mış gibi bir yaşam yaşıyoruz. Sanki kaderimiz olmuş, kuşaktan kuşağa sürüp gidiyor: Yaşıyormuş gibi görünüp de aslında yaşamamak... Ve yaşamadığının farkında bile olmamak...

Ancak, farkında olan, gözlemleyen ve irdeleyen iki kişi var! Doğan Bey ve Arif Bey sizi sohbete davet ediyorlar.
(Arka Kapak)
Kemal 
14 Oca 12:18 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Mış gibi yaşamak ne demek?
Bizmişiz gibi yaşamak yerine biz olarak yaşamayı öğrenmeliyiz.Günlük hayatta karşımıza çıkan birçok sorunları nedenleri ile sorgulayan Doğan Cüceloğlu, kitabı bitirdiğinizde birçok şeye bakış açınızı değiştirmenizi, çevrenizle daha çok empati kurmanızı sağlıyor.
Hayatımıza şöyle tekrardan göz atmak isteyenler için güzel bir kitap..

Asiye Yıldız 
13 Nis 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Kitabın adını ilk okuduğumda bana anlamsız gelmişti. Doğan Cüceloğlu'nun kitabı olduğu için okumaya başladım. İyi ki ön yargılı davranmamışım dedim. Mış gibi yaşamın ne olduğunu kavradım. Aslında hepimizin bildiği, bazen yapmak zorunda kaldığı, bazen etrafındakilerin yaptığını gözlemlediği toplumsal davranış türüymüş. Tanımlaması olunca anlamak ve gözlemlemek çok daha kolay oldu benim için. Ah bide tekrar okumak için vaktim olsa...

Nurten Ulaba 
29 Nis 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Doğan Cüceloğlu' da okuduğum yazarlardan biri .Çok beğenerek ve zevk alarak okuyorum .Aile içindeki çatışmaların çocukluktaki yanlış eğitimden kaynaklandığını anlatmış .Herkesin kendine uygun cümleler bulabileceğini tahmin ediyorum . Ben elimden bırakmadan okudum.

Tuğba Coşkun 
24 May 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendi mış "gibi" yaptığım işlerin farkına varmamı sağladı, bu nedenle sevdim kitabı. Ama sadece bu konular üzerinde konuşulsa işte onu yedik bunu içtik olmasa daha hoş bir kitap olurmuş.

Zeynep Y. 
27 May 2013 · Kitabı okudu · 9/10 puan

mış gibi yaşamlar, düşünmeyi sağlıyor bu zamana kadar farkında bile olmadığımız şeyler üzerine.
"onu yedik bunu içtik" sohbet havasında yazıldığı için göze batmıyor bence tabi :)

Ayşenur 
 05 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 4/10 puan

Hevesle alıp beklentimi karşılamayan bir eser. Doğan Cüceloğlu'nun konferansları kitaplarından daha verimli oluyor. Bu kitabı da biraz sıkılarak okudum.

mustafa 
13 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yazarın tüm okumuş olduğum kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da okuyucuyu eğiten ,terapi yapan , demem o ki katkı sağlayan yönü ağırlıklı olan hususlar barındırıyor. Malum yaşamımızda 100 lerce hatta 1000 lerce kitap okumuş olacağız ancak eminim ki aklımızda hatırımızda kalabilecek kitap sayısı oldukça az sayıda olacaktır ki sonradan şaşırıp kalabileceğiz bu kadar çok kitaptan anca aklımızda kalanların sayısını görünce. İşte bu kitapta yıllar geçsede aklımızda kalacak kitaplardan birisi.

Ümit 
14 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yaşamımızdaki sorunları sohbet havasında aktarması çok hoşuma gitti. Okurken aynen dediğim birçok yer oldu. Bu tarz psikolojik kitapları sevenler için kesinlikle tavsiye ederim

tuğçe tarakçı 
05 Ara 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Okuyor'muş' gibi yapamayacağınız bir kitap. Her birey okumalı ama özellikle öğretmenler...

Kitaptan 10 Alıntı

T.D 
28 Ağu 2015 · Kitabı okudu

-En acı olanı da, yöneticilerin ve öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu eksik ve yetersiz olduklarının farkında bile değiller.
-Ve sanırım farkında olmadıklarının da farkında değildirler.
-Söylemek istediğim de o zaten. Eksikliklerinin farkında olmadıkları için de öğrenmeye hiç açık değiller.

Mış Gibi Yaşamlar, Doğan CüceloğluMış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu
Nurten Ulaba 
29 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kadın kocasından güven duygusu alamıyorsa, bu gereksinmeye karşılık veren başka birine yönelir. Erkek karısının yanında kendini güven içinde hissetmiyorsa ,bu duyguyu veren başka bir kadın, ona daha çekici gelmeye başlar.

Mış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 85)Mış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 85)
Nurten Ulaba 
29 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çocuğa her şey hazır verilmemelidir. Karşılaştığı her zorlukta çocuğuna yardım eden ana baba, sürekli başkalarından yardım bekleyen, kendi beceri ve yeteneklerine güvenmeyen bir insan yetiştirir.

Mış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 88)Mış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 88)

Kişinin zihinsel kimliği varsa ve bu kimlikten emin ve bu kimlikle barışıksa, 'diğerleri beni nasıl görecek' konusunda pek bir tedirginliği kalmaz.

Mış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 144)Mış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 144)
Nurten Ulaba 
29 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kalıplanmış insanların en temel özelliklerinden biri ,kimseye güvenmemeleridir. Tabi bu güvensizliğin verdiği bir iç yalnızlık vardır Kalıplanmış insanın iç yalnızlığı ömür boyu devam eder. Kalıplanmış insan psikolojik bakımdan zaten çok yalnız. Onun için sosyal bakımdan yalnız kalmak istemez.. Çevresinde sürekli insan bulundurmak ister.

Mış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 44)Mış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 44)
Nurten Ulaba 
29 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Mükemmelliyetçilik kuralı , kişinin kendi gerçeğinin hiçbir değeri olmadığını, kendi düşünüş ve değerlendirişinin önemsiz olduğunu ifade eder

Mış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 68)Mış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 68)
Nurten Ulaba 
29 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yaşamımın temel amacının öğrenmek, bilinçlenmek olduğuna inandığım için,başoma gelenlere bir öğrenme bir fırsatı olarak bakarım.

Mış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 16 - Remzi Kitapevi)Mış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 16 - Remzi Kitapevi)
Nurten Ulaba 
29 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsanı temelden etkileyen her şeyin büyük sorumluluğu vardır .İnsan bilinci geliştikçe bu sorumluluğun farkına varmaya başlar.

Mış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 42)Mış Gibi Yaşamlar, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 42)