Mısır'a Doğru

8,3/10  (9 Oy) · 
91 okunma  · 
10 beğeni  · 
919 gösterim
Tih Sahrası...Cengiz'i, Timur'u Büyük İskender'i dize getiren uçsuz bucaksız çöl... Gündüzleri kemikleri eriten sıcaklık, geceleri ilikleri donduran soğuk... Deriyi delerek ciğerlere dolan ince kum taneleri. Fırtınalar... fırtınalar! Ve bu dünya Cehenneminin içinde bir ordu: Orduyu Hümayun. Başlarında "Ya alırım, ya ölürüm" andı ile Dersaadet'ten kopup gelen bir çığ: Yavuz Sultan Selim!... Mihnet, meşekkat, acı, zahmet! Saadete açılan kapının aşılması en zor fakat en son eşiği. İdeal yolcuları bunu aşıyorlar, Konstantiniyye surlarını aştıkları gibi. Mercidabık'a düşüyorlar. Çaldıran'a düştükleri gibi. Zafer... zafer... zafer! Ardından tevazu tümseğinin en tepe yerinde yine o padişah: Yavuz Sultan Selim. "---Ben Harem-i Şerif'in hakimi değil, hadimiyim!"
(Tanıtım Bülteninden)
 
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2015
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9789754080971
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:
Irem 
16 Haz 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yavuz Bahadiroglu, kalemini sevdigim yazarlardan, kitabi bir cirpida ve soluksuz okumustum. Osmanli tarihini seviyorsaniz ve hele benim gibi Yavuz Sultan Selim'e karsi muhabbet besliyorsaniz, bu kitap tam size gore.

Hasan HAKAN 
06 Oca 01:56 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yavuz Sultan Selim'e karşı bir sempati duyuyorsanız okumanız gereken bir roman. Kitabı sıkılmadan bitirdim. Kitapta en çok vurgulanan "birlik etmezse millet kötülük sarar beni" vurgusu olmuştur. Bu vurgunun sebebi ise Yavuz Han tahta çıktıktan sonra hayatından çok taviz vermiş olmasıdır. İslam birliği uğruna her şeyinden vazgeçmiştir. Önündeki engeller ne olursa olsun aman vermemiştir. Kitabı okurken duygusal davranmaz iseniz sıkılmadan rahatlıkla bitirebilirsiniz :)

Mısır'a Doğru benzeri kitaplar

Serdar Poirot 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Serinin son derece güzel devam romanı. Yavuz Sultan Selim padişah olmuştur ancak daha devletin iplerini tamamen eline alamamıştır. Bir yandan ulemanın desteklediği Şehzade Korkut, bir yandan veziriazam ve bazı devlet büyüklerinin desteklediği Şehzade Ahmet, bir yandan da Şiilik mezhebini Anadolu'da yaymaya çalışan Şah İsmail ve yandaşları. Padişahlığın ateşten gömlek olduğunu fark eden Selim'in bütün bu gaileleri def edip İslam birliğini kurması gerekmektedir. Acaba başarılı olabilecek midir? Sarıoğlan, Orhan Bey, Malkoçoğlu gibi diğer kitaplarda da olan karakterlerin bulunduğu, Çaldıran savaşına kadar olan dönemin anlatıldığı bu kitap mutlaka okunması gerekenlerden.

Cihat Yılmaz 
27 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yazarın okuduğum ilk kitabı. Güçlüklü bir kalem. Hiç sıkılmadım bitirdim. Aralardaki bazı Tasvirler sıkabilir ama genel itibariyle sağlam bir eser. Tavsiye ederim.

Mehmet MUCUK 
16 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Orta okul ve lise çağlarında okunacak ve öğrencilere de tarihi sevdirecek güzel bir eserdir. Tarih romanları okunurken yapılan genel yanlış şudur okunulan şeylerin tamamen gerçek olduğudur. Böyle bir şey yoktur bazı noktalarda yazar kendi yorumunu da katmaktadir. Yavuz Bahadıroğlu, Iskender Pala, Okay Tiryakioğlu gibi yazarların tarih romanları son derece başarılı olmaktadır fakat asıl amaçları tarih anlatmaktan ziyade roman yazmaktır yer yer tarihten uzaklasmaktadirlar bu tarz kitapları okurken bunu akıldan çıkarmamak gerekmektedir.

Kitaptan 1 Alıntı