Mısırlı Champollion: Mısır'ın Resim Yazıları Nasıl Çözüldü?

7,7/10  (3 Oy) · 
14 okunma  · 
3 beğeni  · 
456 gösterim
Jean - François Champollion, 1828 yılı temmuzunda manevi vatanı Mısır'a varır. 'Mısırlı' dedikleri bu adam, tehlikelerle ve şaşırtıcı yapıtlarla dolu bir doğuya adım atmıştır. Hiyerogliflerin gizini çözdüğüne inanarak, dahice sezgisini doğrulamak amacıyla, Mısır'ı Nübye çölünü baştan başa dolaşır. Bir araştırmacı topluluğun başına getirilmiştir. Bu kişiler arasında sürtüşmeler çıkar, sürtüşmeler bazen sertleşir. Hepsinin güvenliğine göz kulak olacak, hıyanete uğrayacak olan odur. Kutsal saydığı görevini başarıyla bitirmesini yani firavunlar Mısır'ını kurtarıp onun aydınlığını dünyaya aktarmasını engellemek isteyen ürkütücü karşıtlarıyla savaşacak olan hep odur.

İskenderiye'den Ebu Simbel'e, bir eski yerleşim yerinden bir başkasına giden Champollion, bir bilginin ve ölümsüz Mısır'ın uçsuz bucaksız kitabını çözen bir eylem adamının tadabileceği o hiç duyulmamış zevkleri tadar. Christian Jacq, bizleri Mısır arkeoloji biliminin, ejiptolojinin, babasının bu yolculuklarına katılarak görkemli bir macera romanı yaşamaya çağırıyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 1999
 • Sayfa Sayısı:
  407
 • ISBN:
  9789755710839
 • Orijinal Adı:
  Champollion L' Egyptien
 • Çeviri:
  Z. Zühre İlkgelen
 • Yayınevi:
  Arion Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Büşra Yazar 
10 May 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

Güzel bir mitoloji kitabï diye duydum,mitolojiye ilgim son zamanlarda arttı,yararlı bir kitap bence okunması dahilinde insanlara farklı bir bakış açısı katacağını düşünüyorum.

Kitaptan 3 Alıntı

Çocukluğumun en iyi anısı ,mutfaktaki büyük ocağın sicakligidir. Elimde bir kitap,ateşin hemen yani başına büzülürdüm,soğuktan, koyu renk gökyüzünden uzaklarda ,içimi büyük bir rahatlık kaplardi...

Mısırlı Champollion: Mısır'ın Resim Yazıları Nasıl Çözüldü?, Christian Jacq (Sayfa 30)Mısırlı Champollion: Mısır'ın Resim Yazıları Nasıl Çözüldü?, Christian Jacq (Sayfa 30)

Bir kimse hakkında soylenenleri dinleyerek bir kanıya varmam âdetim değildir.Hakkımdaki söylentilerden kendim o kadar çekmiştim ki ,aynı şeyi başkaları için yapamazdım.

Mısırlı Champollion: Mısır'ın Resim Yazıları Nasıl Çözüldü?, Christian Jacq (Sayfa 36)Mısırlı Champollion: Mısır'ın Resim Yazıları Nasıl Çözüldü?, Christian Jacq (Sayfa 36)