Mişon'un Definesi Cingöz Recai

8,2/10  (11 Oy) · 
43 okunma  · 
11 beğeni  · 
842 gösterim
Türk edebiyatının en ünlü polisiye kahramanı Cingöz Recai, soluk kesen maceralarıyla okuyucularını şaşırtmaya devam ediyor. Sıradanmış gibi görünen hikâyelerle ustalıklı maceralar çıkaran Peyami Safa, akıcı üslubu ve kuvvetli kurgusuyla polisiye türünün en sevilen örneklerini bu kitaplarla gözler önüne seriyor.
Cingöz Recai, ülkenin en tanınmış kibar hırsızıdır. Başkomiser Mehmed Rıza’yı peşinden koşturan, dünyaca ünlü dedektif Sherlock Holmes’e kök söktüren, kurnaz, cesur, soğukkanlı, zarif, tahsilli ve görgülü özellikleriyle Türk edebiyatının en meşhur tiplemelerindendir.
Cingöz Recai, helal para kazanmış kimselere dokunmayıp servetini haksız yollardan kazananların baş belası olur. O, haram yiyicilerden aldıklarını muhtaçlara dağıtan bir iyilik abidesidir. Cingöz Recai, kendi asayiş anlayışıyla Fransızların Arsen Lüpen’ine, İngilizlerin Sherlock Holmes’ine şapka çıkartır.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  135
 • ISBN:
  6053836377
 • Yayınevi:
  Genç Damla Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Mehmet Serhat Ercan 
25 May 16:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yine lise yıllarında okuduğum polisiye roman (hikaye) kitabi. Ortaokul ve liselilerin okuyabileceği kitap.
Alıcı ve sade dile ile tamamen sizi olaya kitleyen bir kitap. Şuan piyasada basımı olmayabilir.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yine küçük hikayelerden oluşan maceralar var içerisinde. Peyami Safa'nın geçim kaygısıyla gazetelerde neşrettiği maceralardan oluşuyor. Orta okul-lise dönemi için tavsiye edilebilecek bir seri.

Serdar Poirot 
06 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça güzel bir Cingöz Recai romanı. Recai'nin yaptığı başarılı soygunlar ve polis şefi Mehmet Rıza ile olan tatlı sert rekabeti ile oldukça eğlenceli bir roman olmuş. Yedi sekiz adet oldukça güzel hikaye mevcut. Yerli Arsen Lüpenimiz.

Okan Pınar 
06 Ara 2015 · Kitabı okudu · 460 günde · Beğendi · 10/10 puan

Oldukça güzel bir Cingöz Recai romanı. Recai'nin yaptığı başarılı soygunlar ve polis şefi Mehmet Rıza ile olan tatlı sert rekabeti ile oldukça eğlenceli bir roman olmuş. Yedi sekiz adet oldukça güzel hikaye mevcut.