Mitolojiden Efsaneye Türk Mitolojisinin Türkiye'deki Efsanelerde İzleri

8,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
224 gösterim
Kitapta mitoloji kavramının kapsamı açıklandıktan sonra Türk mitolojisinin genel özellikleri verilmekte ve bu unsurların Türkiye'de derlenmiş efsanelerdeki izleri açıklanmaktadır.
Neden kapı eşiğinde durulmaz? Evliyalar insanken neden birdenbire kuşa dönüşürler? Karga neden karadır? Tavşan neden Alevilere göre hoş olmayan bir hayvandır?

Efsanelerde karşımıza çıkan bu unsurların kökeni araştırılmış; efsanelerdeki mitolojik unsurlar belirtilip bunların neden mitolojik olduğu ve toplumsal hayattaki, inanç dünyasındaki işlevleri yorumlanmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2007
 • Sayfa Sayısı:
  215
 • ISBN:
  9789758803781
 • Yayınevi:
  Bağlam Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Esma Tezgi 
17 Oca 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Mitolojiye olan ilgim bu soralar yeniden kendini gösterince bende araştırmaya yapmaya başladım, karşıma bu kitap çıktı. Türklere ait mitolojik unsurları, mitleri ve bu konuyla ilgili diğer kavramları bu kitapta kısa ve öz biçimde bulmak mümkün. Okurken hiç sıkılmadım, akıcı, kısa ve anlaşılır bir biçimde kaleme alınmış ve gereksiz ya da sıkıcı unsurlarla sayfalar doldurulmamış. Bir çok şey öğrendim ve kitabı sevdim, bu türde bildiğim bir çok kitaptan daha iyi ve daha rahat okunabilir bir biçimde hazırlanmış. Türk mitolojisine ilginiz varsa okuyabileceğiniz güzel bir kitap.