Moda ve Zihniyet

8,5/10  (4 Oy) · 
16 okunma  · 
5 beğeni  · 
499 gösterim
Otoritesi eleştirilmezlik üzerine kurulu olan moda, güzelin tarifini değiştirdi: "Moda olan güzeldir." En çok tartışılan ve göze batan zevkler ve renkler bile, modanın şemsiyesi altına girdiğinde "zevkler ve renklerin tartışılmazlığı" payesine yükseldi. Kitle kültürü içinde milyonlarca insan aynı şekilde giyinip aynı şeyleri tüketirken modacılar, modanın "oluşmayan sınır"ını hareket ettirip durdular. Çalışma modanın eleştirilebilirliğine bir kapı aralıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9789753551328
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Erz Ağacı 
12 Mar 10:11 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 8/10 puan

Zihniyetin moda üzerindeki etkisinin kaliteli kaynaklar ve güzel bir araştırma ile elimize ulaştıran eser, okurken sonradan bakmak için konu ile ilgili farklı eserlerden de haberdar ediyor bizleri.
Sosyoloji okumaya henüz başlamamış insanların okurken başlarda zorlanacağı, alıştıktan sonra ise kitabın ilerleyen kısımlarındaki tarih notları, edebiyat çözümlemeleri ile hem farkındalık oluşturacağının hem de daha eğlenceli olacağının kanaatindeyim.

Kitaptan 4 Alıntı

Doğu dünyası kıyafetiyle göze çarpmamayı, mevcut güzelliğini yabancı bakışlardan gizlemeyi gaye edinirken; Batı dünyası için giyinmek güzelliğin daha belirgin bir hale getirilerek ortaya konması manasını taşımaktadır.

Moda ve Zihniyet, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 12)Moda ve Zihniyet, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 12)
Erz Ağacı 
12 Mar 10:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kitle insanı 'bağımsızlığını yitirdiği gibi, asıl önemlisi bağımsız olma isteği bile duymayacak hale' gelmiş olmaktadır.

Moda ve Zihniyet, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 85)Moda ve Zihniyet, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 85)
Erz Ağacı 
12 Mar 10:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Simmel'e inanmak gerekirse kentli her şeyden biraz bıkmış kendini kanıtlama eğiliminde bir akılcıdır.

Moda ve Zihniyet, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 47)Moda ve Zihniyet, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 47)
Erz Ağacı 
12 Mar 10:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hoffer, ezilmiş ve horgörülmüş insanlarda taklitçiliğin arttığına temas ederek; kişinin kendisine uzak olanları daha fazla taklit etme arzusu duyduğunu söyler. Geleneksel toplumlarda yaşlının gençlerden ayrıldığı mekansal bir ayrılık değil zamansal bir ayrılıktır. Ve onun zamansal ayrılığı hayat tecrübesi ve bilgeliği ile kıymetlidir. Yaşlı insan, üstlenmiş olduğu bilgi rolüyle değişenin değil, değişmeyenin bilgisini elde etmeye ve muhafaza etmeye çalışır.

Moda ve Zihniyet, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 61)Moda ve Zihniyet, Fatma Barbarosoğlu (Sayfa 61)