Modern İnsanın Kökeni

9,0/10  (2 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
323 gösterim
"Modern İnsanın Kökeni"nde insanın evrimiyle ilgili son yıllarda ileri sürülen ve birbiriyle çatışan iki kuram ele alınarak, bu kuramların güçlü ve zayıf yanları bilimsel bir tarafsızlık içinde işleniyor. Uzun yıllar New Scientist dergisinde editörlük yapmış olan yazar Roger Lewin modern paleoantropolojinin gelişimine ışık tutarken, modern insanın kökeni üzerine güncel tartışmaları şekillendiren kanıtların farklı yorumlanabileceğini de anlatıyor
Martenteo 
23 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Açıkçası konuyla çok ilgili değilim ama kitaplıkta duruyordu ve okuyacak kitabım yoktu. Her zaman okuduklarımın dışındaki bilim ve alanlardan birşeyler okumayı sevdiğimden hadi bir göz atayım diyerekten başlayıp okumuştum. Adından anlaşılacağı üzere evrim üzerinde durmuş. İçinde bol bol resimlerde mevcut. Benim için olmazsa olmaz, mutlaka okunması lazım,başucu kitabı vs. saydığım kitaplardan biri değildi ama konuyla ilgilenenlere tavsiye olunur.

Baskısı halihazırda tükenmiş bir kitap. Tübitak'ın belli bir zihniyetin tekeline girip zırvalamadığı zamanlara ait yayınladığı eserlerden biri.

İnsan türünün gelişim ve doğal olarak değişiminin serüveni.. 4 milyon yıl ile 1 milyon yıl arasında Afrika'da yaşamış olan "australopithecus"tan çağdaş insanın kendisinden türediği "homo sapiens"e kadar, insanın adım adım gelişimini anlatan bir eser.

Modern insanın, yani Homo Sapiens'in (ki bu da Homo Sapiens Neandertalensis ile Homo Sapiens Sapiens şeklinde ikiye ayrılır) öyküsü, 200 bin yıl kadar geriye götürülürdü. Ama geçtiğimiz hafta Fas'ta bulunan bir fosil, bunu 100 bin yıl daha önceye taşıdı. Dile kolay, 100 bin yıl.. Şu an Homo Sapiens'e ait en eski fosilin kaydı 300 bin yıl eskiye gider. Bakalım kazı çalışmaları önümüzdeki yıl veya on yıllarda modern insanın öyküsünü daha ne kadar detaylandıracak..

Kısacası, böyle kitaplar, türümüzün "tür" olmak bakımından tarihini, yakın atalarımızın değil, en uzak atalarımızın hikayesini anlatmakta..

Not: Kitap şimdilerde Say Yayınları'ndan çıkmakta.